Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Dec 2005, 14:40   #441
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
thing is, nu e copiat! in sensul ca nu e piratat - cum se face indeobste in romanica noastra... pur si simplu, e ceea ce se cheama 'syndicated' - o practica f. curenta in sua.
u shd know better.

si sa nu uitam ca in nr. precedent a fost un interviu exclusiv cu jodie foster, in asta e unul la fel cu heath ledger, a mai fost unul cu monica bellucci ( :love: ) si tot astfel, cu nicole...

now, you show me o kestie similara in media romanesti!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2005, 16:19   #442
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
N-am citit numarul asta, ca eram ocupat sa citesc in The Village Voice-ul de saptamina trecuta parerea lui Atom Egoyan despre Alfred Hitchcock (la pagina 58, sa nu cumva sa se creada ca il citesc de pe net), da' un prieten mi-a povestit despre ce e vorba in el. Si prietenul meu nu mi-a zis lucruri bune: a zis ca materialele ar fi ciordite, ca layoutul este saracut si ca lipsa de imaginatie este justificata de, chipurile, trend vizual. Si tot prietenul meu zicea ca there's no such thing as format 'cool', nicaieri in lume. Pe de o parte, il inteleg, ca el e redactor sef la o revista de life style din asta masculin. Pe de alta parte, nu ii inteleg pe cei de la Omagiu (concurenta Reublik, da?) cum de insista sa apara, in loc sa lase Reublik sa fie singura revista cul (dap, termenul ala) de pe piata.
Ma rog, nu am vrut sa zic mare lucru aici decit ca eu citesc saptaminale gratis din strainatate. Si, doi, gasesc Reublik OK (asta e pentru omul ala de la Reublik care ii raporteaza lu Kiri ce scriu eu pe forum la topicu asta). Hai, sanatate.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2005, 09:47   #443
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
"Va multumim pentru margaritare, Excelenta."

Un grup de sacrificabili.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 11:13   #444
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Airlight:
"Va multumim pentru margaritare, Excelenta."

da ce, te simti porc?
PS cu tine oricum nu vorbeam - nici macar de x-ciun! :hmm:

pt ambra

un prieten ti-a zis ca 'materialele ar fi ciordite?' ura, traiasca optativul! pt ca, nu stiu cine e prietenul tau & nu ma intereseaza, (dar) ar fi cam idiot; si cam urechist; si cam varza...
insinuarile sint un fel de 'sa moara mama de nu-i asha' combinat cu 'traiasca calomnia, e tot ce ne-a mai ramas!'
ce pot sa zic decit - precum ceauseasca - 'dovada! dovada!'?
(which sort of reminds me of nume... :sick: )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 12:39   #445
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:

pt ambra

un prieten ti-a zis ca 'materialele ar fi ciordite?' ura, traiasca optativul!...(which sort of reminds me of nume... :sick: )

ALSule, nu te agita, ca te agiti aiurea. Eu doar am zis ce mi-a zis tovarasul meu (nu e nume, de cind e nume redactor sef la o revista?). N-am citit numarul asta, I didn't crosscheck the info iar, in mare, mie imi place Reublik.

PS: Iar tovarasu meu nu e habarnist.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 12:53   #446
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Nu, dle Serban, ma simt jenat.

Dar asta doar in momentele in care dvs mimati inteligenta.

In rest ma simt, multumesc frumos, bine.

Craciun vesel si dvs.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 12:57   #447
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
So, pana la urma, ideea postului lui Ambra era ca are un tovaras redactor sef la o revista.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 13:09   #448
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Mala Portugal:
So, pana la urma, ideea postului lui Ambra era ca are un tovaras redactor sef la o revista.

Aia era secundara. Principala e ca citesc The Village Voice.
Dar ma intreb care e ideea postului tau: nu te-ai saturat sa-ti tot iei limba-n cur cu ALS?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 13:24   #449
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Recunosc, am o slabiciune pentru dulciuri
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 15:30   #450
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mai draga ambro,

te nelinistesti degeaba: eu n-am spus (nay, nici macar sugerat!) ca amicu tau ar fi nume (for all i care, ar putea fi bine-mersi - poate asha se mai ajunge si el... ), ci ca (se) foloseste de ac. retorica jalnica, lasha & vadimista care consta in a lansa zvonuri pe piata, stiind bine ca, in romanica noastra, ele oricum prind...

in privinta malei, te rog stay out of it! chiar nu-nteleg ce te deranjeaza atita & mai mult: faptul ca ne placem, sau ca cineva (care se intimpla sa fie ea) says nice things about me??

u got a deep-seated hatred of all things sweet m'friend, u shd go see a shrink

cit dspr 'village v.' - imi vine sa zic: mai traieste!? no offence, da mi se pare cam rascoapta... :sleep:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 15:45   #451
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
mai draga ambro,

te nelinistesti degeaba: ...
in privinta malei, te rog stay out of it! chiar nu-nteleg ce te deranjeaza atita & mai mult: faptul ca ne placem, sau ca cineva (care se intimpla sa fie ea) says nice things about me??

u got a deep-seated hatred of all things sweet m'friend, u shd go see a shrink

Tovarasu meu (ultima oara cind il aduc in discutie fara voia lui) nu a lansat zvonuri pe piata ci mi-a dat, la o citronada, in a confined space, feedback-ul lui in ceea ce priveste Reublik. E tara libera, punem pe limba tot ce avem in cap, Reublik apartine spatiului public, etc

Cu Mala n-am nimic, mi-e simpatica, si asa mi-esti si tu, doi dulcici, dar, luati impreuna, ma faceti sa ma cac pe mine si sa dau in diabet.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 22:47   #452
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
cel mai misto e articolul lui cristian lazarescu (one of my favourites from the decesed 'pro cinema') despre cronenberg. cam pretios, ce-i drept, dar consistent, denotand iarasi modul originl in care isi interpreteaza si analizeaza lazarescu regizorii preferati. cred ca greseluta pe care a facut-o lazarescu a fost ca a s-a apucat sa scrie despre toate filmele canadianului (si, come on, se poate scrie o carte !), in loc sa-i analizeze mai bine cariera per ansamblu, alegandu-si niste referinte.

DAR, mi se pare mie sau n-am vazut nici un articol de andrei cretulescu ?... oh, o stea a cazut... si o sa reapara, evident, pe bolta bashita.

yeah, merry christmas to all of you ! iar sunt deprimat de sarbatori, sa-mi bag **** !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2005, 11:56   #453
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Ambra Blu:
Cu Mala n-am nimic, mi-e simpatica, si asa mi-esti si tu, doi dulcici, dar, luati impreuna, ma faceti sa ma cac pe mine si sa dau in diabet.

why, this is one of the sweetest things anyone has ever said about me! :oops:

as posta o masa plina de dulciuri chinezeshti, dar vaz ca nu mai merge storemypic-ul...

sweet&sourly yours,
als
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2005, 03:17   #454
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
In primul rand, A-Z-u' cu Crowe este, probabil, cel mai prost articol pe care l-am citit vreodata in Republik. Apoi, ala despre Cronenberg cel mai pretios si enervant. Mi se pare inutil sa iei fiecare film in parte, fara sa trasezi o linie prin ele. Si gaseste el in fiecare film o problema absolut fundamentala a umanitatii, peste tot este un mesaj la 2000m adancime, si, e expresia aia cu "nu mergem inapoi pana la Adam si Eva", e, el exact asta face, vorbeste si despre geneza si despre mitologie si tot ce vrei tu. Si in A History Of Violence "viata sexuala a parintilor sai trece de la inofensivele fantezii erotice initiale la un sado-masochism brutal si intunecat". Imi pare rau pentru el daca vede intr-o scena de sex pe scari sado-masochism brutal si intunecat.

Exemplul perfect pentru pretiozitatea incredibil de inutila este "batracianul bicefal". Nu putea, dracu', sa zica broasca cu doua capete? Honestly. Trebuie citit intersectat, un pic din Lazarescu apoi un pic din Andreea Chiriac, sa te linistesti.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2005, 15:30   #455
Nancy Boy
Novice
 
Nancy Boy
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1
Hello there...I'm a Reublik fan....si, da, mi se pare absolut cea mai tare revista romaneasca de pe piata, la ora actuala. Iau fiecare numar, il citesc cu disperare si astept cu sufletul la gura un nou numar....Trust me, ma stiu vanzatori de la standu' de reviste din pasaj de la Universitate(de cate ori dau pe acolo si e that time of the month, eu intreb de revista...) . Din punctul meu de vedre, revista asta e tare pentru ca totusi promoveaza o cultura si un stil relativ "underprivileged" in tara asta...E, one way or another, succesoare revistei Sunete(alta revista foarte buna, doar il avea pe domnul Ioan Big ca editor sef...). As for ce scriu Carmen Mezincescu sau alti colaboratori ai revistei...Calm down, dudes, doar e o revista de opinie..De asta imi iau eu revista asta, pentru stilul absolut demential in care este scrisa...pentru ca cei ce scriu imi lasa impresia de some opinioned maniacs(just like me)...Cam asta ar fi, for now....Ah, da, trebuie sa felicit revista pentru acele superbe articole cu Joy Division si New Order :love: ......That's it..
Nancy Boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2005, 00:54   #456
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by notorious:
iar sunt deprimat de sarbatori, sa-mi bag **** !

Sper sa mori. Question: Ce faci cu cele patru steluzde? Ti le bagi in popou-ti fragiloidal?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2006, 18:03   #457
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
pentru prima data in viata, mi-am cumparat si eu re:publik...

sincer, nu stiu dece va enthuziasmati atat. este o revista care nu-si merita banii deloc... articolele (in mare parte) sunt tampite, si neinteresante... cand insa exista o tema cu potential, se gasese un idot care sa scrie articolul, and damn, it sucks...

sincer, m-as fii enervat daca n-ar fii fost sis dvd-ul cu in the mood for love.... nu ca nu l-as fii vazut deja de 12 ori...

anyhoo, NEVER AGAIN!!!!
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2006, 19:37   #458
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
au fost ºi numere mai bune în care gãseai ºi articole miºto. ãsta ultimul e, într-adevãr, cel mai slab.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2006, 10:48   #459
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Nae:
pentru prima data in viata, mi-am cumparat si eu reublik...

sincer, nu stiu dece va enthuziasmati atat. este o revista care nu-si merita banii deloc... articolele (in mare parte) sunt tampite, si neinteresante... cand insa exista o tema cu potential, se gasese un idot care sa scrie articolul, and damn, it sucks...

sincer, m-as fii enervat daca n-ar fii fost sis dvd-ul cu in the mood for love.... nu ca nu l-as fii vazut deja de 12 ori...

anyhoo, NEVER AGAIN!!!!

bah, da ce pretentii inalte avem!!
ce high-brow ne dam...

nu erai tu ala de te trageai de toarta cu infamul nume?
oricine poate sta alaturi de ala is a complete moron, totally fucked-up & uncool...
& therefore, cannot like reublik - which is for really cool people


and, yes, re: is getting better with every new issue.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2006, 11:43   #460
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
draga alex

nu stiu cum sa incep sa-ti raspun, dupa ce te-am citit in revista... well, este ca o laba la comun toata revista, sau macar numarul asta... tu n-ai produs nimic inportant, si nu stiu dece aici pe forum esti asa de high-brow, cand in revista nu pot spune ca m-a impressionat ce-ai scris...
concerning nume, well, a scris la un moment dat pe forum asta niste chestii care bateau la distanta tot ceea ce-am citit aici... no kiddin...

oricum, pentru ca sper ca editiile viitoare sa fie mai bine, m-am abonat si eu, si o sa citesc cu mare atentie urmatoarele 10 numere... sper ca atunci o sa ai si tu un articol unde sa spu "deh, uite ca exista critica de film buna in romania..."

good luck.

p.s. am citit la un moment dat ceva scris de nightwane, despre cocorosie si kate bush, care meritau sa fie publicate mult mai mult in re:vista asta decat ceea ce-a fost scris acuma... well, hopefully, things'll get better.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells