Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Mar 2006, 03:37   #4221
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
A Prairie Home Companion-- mi-a placut, desi ma asteptam oarecum sa raman mai cu gura cascata. filmul e oarecum foarte non-assuming, e ca si cum ai face un film despre fumul de tigara, sa zic asa, u've got to enjoy it as it is, don't look for the big drama. in cazul asta e vorba de country music (at its best!!! a soundtrack to kill for!) plus show-ul "a prairie..." in chestiune (GK superb ca el insusi!), cu un cast de zile mari (meryl streep, lily tomlin, woody harrelson) si un touch ironic de film noir-- pe unul din personaje chiar il cheama "Guy Noir"... plus o femeie fatala pe post de inger al mortii. Bun bun, film de vazut de mai multe ori, pana ma prind de toate poantele. preferatul meu e Harrelson, of course.
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 06:53   #4222
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Airlight:
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by BeNnY:
Cand te vad iti fac cadou o insigna cu "Ignorant and proud".

Ura, reaua-vointa si prostia sunt un cocktail foarte neplacut si daca mai dai mult cu ele in jurul tau ai sa ramai chiar foarte singur si nebagat in seama.

da mai lasati-l bre, in pace, ce-ati sarit toti la beregata lui!?
notorious draga, keep up the good work! si nu te lua dupa, 1, ce-ti raspunde benny - or else it's an endless, kindergartenish, mind-numbing job, si 2, ce te sfatuieste dl airlight: NU e adevarat, uita-te la mine! :lol:

mai bine mai scrie dspr bergman, k o faci binishor. dar, pls, dupa ce te plictisesti sa faci comparatii intre ingmar & woody (da, stiu, ele exista, but it's time to move on... everybody knows they exist!), mai revezi o data 'persona', 'fragii... ' si kiar si 'a 7-a pecete'; 'o vara cu monika' nu e in selectie?! too bad...
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 08:59   #4223
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
and what would that advice be, mr. inbox writer ?

eu l-am somat pe tanar sa nu mai vorbeasca in necunostinta de cauza si sa-si mai tempereze din rea-vointa. orice altceva ati citit va apartine.
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 09:21   #4224
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
THE PROPOSITION (2005) nota 6/10,filmul nu mi-a placut in mod deosebit imaginea e ok la fel si muzica si interpretarea dar povestea celor trei frati din Australia e destul de slaba.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 10:07   #4225
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Jarhead - 8/10: Filmul lui Sam Mendes despre razboiul din Golf pare sa inceapa undeva cu mai mult timp in urma, in vremea razboiuluid in Vietnam... Inceputul e parca scos din "Full Metal Jacket" (iar trimiterile la filmul lui Kubrick continua pana inspre sfarsit). In marea lui majoritate, insa, "Jarhead" face o paralela intre razboiul din Golf de acum aproape doua decenii si razboiul din Irak de acum. Dar pe masura ce actiunea inainteaza, filmul trece dincolo de problematica diferitelor incursiuni americane pe pamanturi straine (pentru a apara lumea de comunisti, pentru a-si apara petrolul or whatever...) si devine o evocarea unei realitati nu foarte usor de inghitit. Poate i-am putea reprosa lui Sam Mendes un pic cam prea multa realitate cruda (si mie si voice-over-ul mi se pare de prisos), dar nu se poate nega calitatea filmului.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 10:59   #4226
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
SEPARATE LIES (2005) nota 8/10,un film plin de minciuni foarte interesant despre un cuplu casatorit care isi complica viata in urma unui accident.Emily Watson interpreteaza foarte bine rolul sotiei care isi inseala sotul chiar si atunci cand acesta afla despre aventura ei.Iar sotul un avocat de succes datorita dragostei si pozitiei sale ii face jocul pana la capat.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 13:22   #4227
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Amelie - 9.5/10 iata un film frantuzesc de toata frumusetea...pe langa povestea dramo-comica care atinge perfectiunea mai este si realizarea de exceptie pe care o are filmul cu ajutorul regizorului impreuna cu imaginea de toata frumusetea, plus scenariul care e plin de pilde si intelesuri ascunse ca sa nu mai vorbim de glumele subtile dar pline de haz.
Povestea e despre o domnisoara, Amelie bineinteles, care pana la sfarsitul filmului reuseste sa schimbe viata tuturor din jurul ei, inclusiv a ei...si nimic nu e pe fata, totul se face pe ascuns ca si cum Amelie ar fi un fel de erou mascat care salveaza...sufletele bietelor victime ale nepasarii si a monotoniei...
un film absolut superb din orice punct de vedere...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 16:15   #4228
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Airlight:
and what would that advice be, mr. inbox writer ?

eu l-am somat pe tanar sa nu mai vorbeasca in necunostinta de cauza si sa-si mai tempereze din rea-vointa. orice altceva ati citit va apartine.

that's between me & him, mr bulk user!
my advice pt notorious: ill-will will get u far & will make yr journey worthwhile; i am a case in point
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 16:24   #4229
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Tsotsi

un cidade de deus mult mai mic ca ambitii si scop, drama filmata in aceeasi esenta tare, africana. inceput curajos, mult, mult efort, intelegere dramatica si stiinta cadrului, un buget comfortabil dar vai, cat de mult cliseu si teza. finalul multumeste si dezamageste in acelasi timp. mai bine nu vi-l spun.
__________________
indy.to
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 16:36   #4230
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by Airlight:
eu l-am somat pe tanar sa nu mai vorbeasca in necunostinta de cauza..

"l-am somat" suna nashpa, incepe sa ma furnice, incearca altfel, mai bine trage-i o injuratura sau ignora-l pe contravenient :huh: ;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 17:25   #4231
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Airlight:
Tsotsi

un cidade de deus mult mai mic ca ambitii si scop, drama filmata in aceeasi esenta tare, africana. inceput curajos, mult, mult efort, intelegere dramatica si stiinta cadrului, un buget comfortabil dar vai, cat de mult cliseu si teza. finalul multumeste si dezamageste in acelasi timp. mai bine nu vi-l spun.

da, Tsotsi mi-a amintit de City of Cod, dar foarte putin. uneori pasaje de film indian. sentimentalism cu caldarea, dar nici aceasta n-a schimbat prea mult faciesurile de abanos intzepenite (un joc blocat, inchis al actorilor - specific sud-african?)... melodrama simpla, usor de urmarit. mi-e greu s-o spun, dar cred ca e peste "Moartea domnului Lazarescu" (ca tot se vehicula ideea unui Oscar pt filmul lui Puiu)...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 18:25   #4232
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by bellhop:
Originally Posted by Airlight:
eu l-am somat pe tanar sa nu mai vorbeasca in necunostinta de cauza..

"l-am somat" suna nashpa, incepe sa ma furnice, incearca altfel, mai bine trage-i o injuratura sau ignora-l pe contravenient :huh: ;

esti tu sensibil
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 18:31   #4233
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
In America (2002)

Wherever you are it's the same daily struggle. Sheridan e un greu.

Huozhe (1994)

Yimou Zhang's song of life and hope. A masterpiece.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 19:44   #4234
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
THE ICE HARVEST (2005)Nota 6/10,filmul incepe bine, avea baiatul o geanta cu 2 milioane de dolari in mana in ajunul craciunului.Ma asteptam la ceva palpitant dar el incep sa umble cu colinda pe la foste neveste si prin baruri,se mai intalneste si cu un echipaj de politie de 4 ori in aceiasi seara.Finalul e si el tampit iar actiunea lipseste cu desavarsire.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 21:08   #4235
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Life Aquatic with Steve Zissou - 8/10 teatral, in special pentru ca fiecare cadru avea maxim doi pereti si partea din care se filma este direct ochiul publicului, spectatorilor, dar mai este teatral si datorita interpretarilor actorilor, putin rigide, parca retinute din a se explirma d.p.d.v mimic, dar in fond pline de inteles...amuzant, in primul rand pentru ca joaca Bill Murray si nu numai, dar si pentru ca circumstantele in care se aflau erau comice, chiar tragi-comice...si nu in ultimul rand e un spectacol vizual (datorita cadrelor simple, complete si foarte colorate) si auditiv (datorita soundtrackului foarte bun). Un film bun.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 22:02   #4236
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
A GOOD WOMAN (2004) nota 7/10.Un film destul de bun,despre un cuplu tanar si fercit care incepe sa aiba probleme atunci cand in oras isi face aparitia Mrs.Erlynne,o femeie misterioasa trecuta de prima tinerete dar inca foarte atragatoare, interpretata foarte bine de Helen Hunt.Sotia incepe sa-si banuieasca sotul de infidelitate si e tentata sa se consoleze in bratele altui barbat dar e salvata la timp chiar de Erlynne.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 20 Mar 2006, 03:46   #4237
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
the appartment -mr wilder 10/10 :love: :love: :love:


The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello - anthony lucas australia 2004 - medsized animation 8/10 desenat plin de stil cu un continut superb si morala every man has its place aka role & Jasper discovers that the greatest horror of all lies within man himself - yayaya.. sensibil cu impresii de laterna magika
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 20 Mar 2006, 16:03   #4238
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
CELINE ET JULIE VONT EN BATEAU - surrealist, neconventional, un pic desuet [suntem in anii 70, nimeni nu se grabeste, loisir etc] subtil, amuzant, incomprehensibil, inexplicabil, inimaginabil... poate genial, in orice caz altfel
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   sendpm.gif
Old 20 Mar 2006, 16:28   #4239
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Bulumulu:
the appartment -mr wilder 10/10 :love: :love: :love:


The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello - anthony lucas australia 2004 - medsized animation 8/10 desenat plin de stil cu un continut superb si morala every man has its place aka role & Jasper discovers that the greatest horror of all lies within man himself - yayaya.. sensibil cu impresii de laterna magika

La ce film te referi cand spui The Appartment? Nu gasesc, da un link pe imdb.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Old 20 Mar 2006, 16:30   #4240
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
http://www.imdb.com/title/tt0053604/

era un p in plus
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells