Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Dec 2011, 01:05   #1021
joana_18
Novice
 
joana_18
 
Join Date: Apr 2006
Location: Sannicolau mare
Posts: 8
recunosc ca ultima carte pe care am citit-o a facut parte din seria Twilight, de curiozitate , insa acuma mam apucat sa citesc "11 minute " de Umberto Eco
joana_18 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2011, 06:58   #1022
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Va rooooog eu frumos!!!!!! Putem face ceva sa nu mai fie confuzia de mai sus intre Umberto Eco si Paulo Coelho. vai vai vai.mi-am stricat toata duminica.

joana, scumpo, scrie pe coperta: e Colehooo, Coelho, da? Eco nu ar scrie asa ceva nici in faza terminala de Alzheimer.

Oricum, eu iti sugerez sa o schimbi pe o carte unde chiar scrie Umberto Eco pe coperta. Eroarea nu e la autor, e la titlul. Autorul e bun.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2011, 12:29   #1023
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Aniela, asta e cultura romanului. Bag mana in foc ca doar a auzit de carte, de la pedichiurista, sau la mall, vorbeau doua vanzatoare si i-a ramas in cap..
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2011, 18:24   #1024
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
i-o fi ramas, da' tot e bine ca i-a ramas de undeva si Umberto Eco. deci nu e totul pierdut. acum trebuie numai sa uite titlul si sa retina autorul. deja e un pas inainte.

si sa stii ca nu e neaparat cultura romaneasca. cand am fost in Praga cu un prieten (amandoi suntem fani Kundera), intr-un bar, o chelnerita (foarte aratoasa) citea. si prietenul meu o intreaba (ca sa intre in vorba desigur si cu speranta ca va primi un raspuns de genul Kundera, Kafka, Musil etc. -un inceput literar de exceptie pentru o relatie cu viitor stralucit) ce citeste. raspunsul a cazut sec si transant: Danielle Steel. mda, i s-a cam inmuiat ardoarea... intelectuala.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 08:59   #1025
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
John Saul - Creatura.

Doar pentru amatorii genului.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 18:20   #1026
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Doris Lessing ''Carnetul auriu '' -o caramida de 800 de pagini -ed.Polirom
Tanti asta care a luat Nobelul scrie destul de bine desi o parte din problematica acestei carti s-ar putea sa nu (mai ) intereseze multa lume .Ma refer la miscarile africane de independenta din anii '50-'60 si la dezbaterile din cadrul partidului comunist britanic din care Doris Lessing a facut parte o buna perioada de timp. In rest cartea este un fel de ''Sex and the City '' mult mai rafinat bineinteles. Relatiile dintre barbati si femei sunt luate la puricat si analizate la greu din toate pozitiile.. Concluzia lui madam Lessing : femeile vor dragoste si respect si au parte de barbati care vor doar sex si ofera foarte putin ( spre deloc ) ceva emotional.Cu alte cuvinte pentru barbati femeile sunt un fel de benzinarii in care acestia-si fac plinul si pleaca mai departe la drum .Este foarte greu pentru o femeie sa-i priponesca fara sa-i mutileze .Astazi toate aceste lucruri sunt stiute si dezbatute prin toate revistele femeiesti dar in 1962 cind a aparut cartea erau destul de indraznete si au prins bine feministelor arzatoare de sutiene.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2011, 06:48   #1027
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
O am si eu pe lista. Dupa cate zici tu, eu as cam scoate-o Mai ales ca e kilometrica. Poate o inlocuiesc cu altceva de Lessing, ca sa nu-mi para rau...
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2011, 13:36   #1028
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Da, trebuie remarcat ca Lessing s-a apucat sa scrie despre astfel de problematici cu ceva vreme inainte ca acestea sa suprasatureze literatura anglofona. Si nu-i vorba doar de feminism, in The Fifth Child de exemplu (care e scurta si se citeste f repede) face o analiza penetranta si destul de ingrozitoare in esenta ei a felului in care e perceput handicapul psihic in societate, normalitate vs. anormalitate si cum aceasta ajunge sa fie egala cu "raul".
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2011, 11:27   #1029
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
SUPERSTEAUA de Andrei Vochin.

Sunt dinamovist de mic dar inainte de a fi dinamovist sunt roman asa ca seara de 7 mai 1986 ramane o borna unica, de neuitat, in memoria mea de microbist impatimit. Cartea scoasa impreuna cu Gazeta Sporturilor are ceva mai mult de 500 de pagini din care se pot afla lucruri foarte interesante despre cea mai frumoasa aventura a unei echipe romanesti in cupele europene la fotbal. A trecut un sfert de veac, parca a fost ieri... Apaaaaaaaaaaaaaaaara Duckadam! Suntem finalisti! Am castigat cupa! Ce amintiri frumoase!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2011, 13:46   #1030
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Tot e bine ca exista oameni care mai si citesc inainte sa scrie pe forumuri si bloguri.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 17:34   #1031
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Copilul lui Noe- Eric-Emmanuel Schmitt

Pe Eric-Emmanuel Schmitt l-am descoperit citind ,la recomandarea cuiva, o nuvela "Oscar si Tanti Roz", simpla si profunda ce mi-a starnit curiozitatea de a mai citi din scrierile sale. A urmat "Evanghelia Dupa Pilat", un roman extraordinar. Si, cea mai recenta carte citita- "Copilul Lui Noe", o poveste spusa din prisma unui copil evreu, din timpul celui de-al doilea razboi mondial, in stilul simplu, simplist dar atat de graitor si profund al lui Schmitt. Religia e iubire sau respect? E mai bine sa fii evreu sau catolic? Intrebari pe care si le pune un copil de noua ani, La Vila Galbena, un adapost clandestin al copiilor evrei prigoniti de nazisti, ingrijiti de blandul Parinte Ponce.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 20:01   #1032
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Scrie remarcabil, intr-adevar. Am ascultat acum catva timp o colectie de scurte povestiri,
citite excelent de Pierre Arditi
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2011, 18:07   #1033
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
I Am Legend de Richard Matheson

In primul rand,vreau sa zic ca ultima ecranizare (sunt 3 la numar) cu Will Smith,fiind si singura care am vazut-o, nici macar nu zgarie suprafata in termeni de subiect comparativ cu romanul si asta pentru ca e bazat doar vag dupa el.Cartea dateaza din 1954 si a redefinit genul horror,mai exact povestile cu vampiri,tratand cu logica miturile cum ar fi tarusul in inima,frica de cruce si de usturoi, dand chiar explicatii in termeni medicali.In ciuda faptului ca romanul este vechi de 57 de ani,se pastreaza foarte bine,datorita viziunii lui Matheson care prezinta convingator o lume post apocaliptica in care bantuie creaturile noptii.Sper ca intr-o zi sa se adapteze cum trebuie romanul,pentru ca o merita cu varf si indesat.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2011, 21:53   #1034
shagrath
Junior
 
shagrath
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 74
John Saul - Shadows
shagrath is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2011, 16:27   #1035
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
ULTIMA REVERENTA. ARHIVA LUI SHERLOCK HOLMES de Arthur Conan Doyle.

Sunt 20 de povestiri care compun al patrulea si cel din urma volum al "colectiei Sherlock Holmes", colectie publicata la editura Adevarul. Sir Arthur Conan Doyle a avut o tentativa de a-si lichida personajul dar, la cererea ulterioara a publicului, a trebuit sa revina si sa publice si alte intamplari. Bine a facut pentru ca, fara discutie, personajul Sherlock Holmes e cel care ii asigura locul de cinste in istoria literaturii. In ultima vreme s-au realizat doua ecranizari importante: aceea a lui Guy Ritchie, n-am vazut filmele dar ele nu par sa aiba legatura cu spiritul cartilor lui Doyle, si serialul englezesc difuzat si redifuzat de AXN. Aceste ecranizari incearca "modernizarea" lui Holmes dar parca era mai bine daca-l lasau cum l-a creat sir Arthur...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2011, 11:32   #1036
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Azi-noapte pe la 3 am terminat volumul 2 din "Jocurile foamei - Sfidarea" si astept ecranizarea primului volum. Pe mine chiar m-a prins cartea asta si sunt curioasa cum va fi filmul, sper ca macar primul - am inteles ca urmeaza si ecranizarile celelorlalte volume - sa nu fie dezamagitor.
Trailer: http://www.imdb.com/video/imdb/vi2402131481/
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2011, 13:29   #1037
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
Originally Posted by Kriss_Kringle:
I Am Legend de Richard Matheson

In primul rand,vreau sa zic ca ultima ecranizare (sunt 3 la numar) cu Will Smith,fiind si singura care am vazut-o, nici macar nu zgarie suprafata in termeni de subiect comparativ cu romanul si asta pentru ca e bazat doar vag dupa el.Cartea dateaza din 1954 si a redefinit genul horror,mai exact povestile cu vampiri,tratand cu logica miturile cum ar fi tarusul in inima,frica de cruce si de usturoi, dand chiar explicatii in termeni medicali.In ciuda faptului ca romanul este vechi de 57 de ani,se pastreaza foarte bine,datorita viziunii lui Matheson care prezinta convingator o lume post apocaliptica in care bantuie creaturile noptii.Sper ca intr-o zi sa se adapteze cum trebuie romanul,pentru ca o merita cu varf si indesat.

bine punctat, "I Am Legend" e una din cartile mele preferate.

filmul lui Smith nu e rau, daca l-ar fi lansat sub alt nume si n-ar fi pomenit de romanul lui Matheson ar fi un film de actiune decent .. dar daca il privesti ca o adaptare a romanului "I Am Legend" vei vedea ca filmul e pur si simplu o bataie de joc, fata de ce putea fi cu un subiect atat de bine dezvoltat in carte, asa cum ai spus si tu, si nu mai zic de buget, cu banii aia se putea face ceva epic .. de-asta urasc filmul ala asa de mult

recomand The Last Man on Earth (1964) probabil cea mai buna adaptare a cartii lui Matheson
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2011, 13:42   #1038
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by BenPC:

bine punctat, "I Am Legend" e una din cartile mele preferate.

filmul lui Smith nu e rau, daca l-ar fi lansat sub alt nume si n-ar fi pomenit de romanul lui Matheson ar fi un film de actiune decent .. dar daca il privesti ca o adaptare a romanului "I Am Legend" vei vedea ca filmul e pur si simplu o bataie de joc, fata de ce putea fi cu un subiect atat de bine dezvoltat in carte, asa cum ai spus si tu, si nu mai zic de buget, cu banii aia se putea face ceva epic .. de-asta urasc filmul ala asa de mult

recomand The Last Man on Earth (1964) probabil cea mai buna adaptare a cartii lui Matheson

De acord,e un film decent in care Will isi face treaba dar in afara de cateva idei luate din carte e cu totul altceva.Daca ar fi fost loial sursei probabil ca iesea un fel de capodopera horror in mainile unui regizor competent dar au tintit spre publicul tanar ceea ce e trist,pentru ca multe adaptari dupa romane in ziua de azi sunt coborate la nivelul publicului care nu prea e obisnuit sa-si foloseasca creierul.Intr-un top cu cele mai bune romane post apocaliptice care l-am gasit pe net,spunea cineva ca sfarsitul din The Omega Man ar fi superior celui din carte cu toate ca ma indoiesc ca ar putea sfarsi mai bine, dar nu am vazut filmul ca sa comentez mai mult.Chiar o sa vad The Last Man on Earth si The Omega Man ca sa compar care-i mai fidel cartii.E chiar aiurea cand te gandesti ca-s atatea carti care n-au fost adaptate cum trebuie si ei fac remake-uri la filme care nici nu necesita asa ceva.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 28 Dec 2011 at 12:44.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 05:27   #1039
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
CRACIUNUL LUI MAIGRET de George Simenon.

E al 54-lea roman din seria anchetelor comisarului intruchipat candva exceptional de catre cel care a fost Jean Gabin. Maigret n-are parte de liniste nici macar in ziua in care crestinatatea sarbatoreste Nasterea Domnului dar nu se poate spune ca acest fapt il deranjeaza. Chiar in dimineata de Craciun comisarul e vizitat de doua femei care locuiesc in apartamentele de vis-a-vis. Domnisoara Doncoeur e fata batrana, veche admiratoare a lui Maigret in vreme ce mai tanara doamna Martin o are in grija pe micuta Colette, fiica fratelui sotului ei. Colette e imobilizata la pat si l-a vazut in noaptea Craciunului intrand la ea in camera pe... Mos Craciun. Domnisoara Doncoeur a considerat chestiunea suficient de ciudata si a convins-o pe vecina ei sa-i faca o vizita celebrului anchetator. Maigret merge la fata locului si constientizeaza ca povestea e mult mai serioasa decat pare la prima vedere. Cu binecunoscutu-i fler, el reuseste pana seara sa dezlege misterul.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 20:04   #1040
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Se mira cineva la televizor de conformismul tinerei generatii si de faptul ca nu se mai revolta precum tinerii din '89 /Piata Universitatii .
Iata si un pasaj din ''The Golden Notebook ''de Doris Lessing care lamureste unele lucruri si explica apatia tinerilor :

''When Janet first asked her mother if she could go to boarding-school, Anna was reluctant. She hated everything boarding-schools stood for. Having made enquiries about various 'progressive'schools, she talked to Janet again; but meanwhile the little girl had brought homea friend of hers, already at a conventional boarding-school, to help persuade her mother. The two children, bright-eyed and apprehensive that Anna might refuse,chattered about uniforms, dormitories, school outings and so on; and Annaunderstood that a 'progressive' school was just what Janet did not want. She was saying, in fact, 'I want to be ordinary, I don't want to be like you.' She had taken a look at the world of disorder, experiment, where people lived from day today, like balls perpetually jigging on the top of jets of prancing water; keeping themselves open for any new feeling or adventure, and had decided it was not for her. Anna said: 'Janet, do you realise how different it will be from anythingyou've ever known? It means going for walks in crocodiles, like soldiers, and looking like everyone else, and doing things regularly at certain times. If you're not careful you're going to come out of it like a processed pea, just like everyone else.''Yes, I know,' said the thirteen-year-old, smiling. The smile said: I know you hate all that, but why should I? 'It will be a conflict for you.''I don't think it will,' said Janet, suddenly sullen, reacting away from the idea that she could ever accept her mother's way of life enough to be in conflictover it. ''

Last edited by bremen1980 : 03 Jan 2012 at 11:49.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells