Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Nov 2011, 10:24   #21
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
spectatorul roman de cinema mediu are o cultura cinematografica sub zero. de ce ar trebui ca industria cinematografica din Ro (atata cat este ea, mica, putina si mancatoare de bani de la stat si din diverse mecenate) sa ii alimenteze acestuia mediocritatea?
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2011, 04:52   #22
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
La unguri s-a gasit solutia. Cica pentru a salva cinemaul unguresc, primul ministru Victor Orban a adus la conducerea CNC-ului (cu datorii de miliarde de forinti) un producator american de origine ungara, Andy Vajna. Tipul a facut avere producand filmele cu Rambo si e, evident, prieten bun cu Stallone. Unii se intreaba cum va imparti el malaiul, deja putin, unora ca Bela Tarr.
Aici articolul in intregime (doar in franceza din pacate):
http://www.telerama.fr/cinema/hollyw...nube,74706.php

Last edited by Mercutio : 16 Nov 2011 at 04:59.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2011, 08:10   #23
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Pai Bella Tarr a anuntat ca nu va mai face filme asa ca nea Rambo ala s-a scos.
minus 1 gura de regizor lihnit de hranit
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2011, 19:47   #24
SaberRider
Junior
 
SaberRider
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
Quote:
"ARTA" iti spune ceva? Aceasta este noua inclinatie a cinematografiei romanesti, o cinematografie care nu vrea sa supravietuiasca din filme pentru public, ci din "mila" celor de la CNC (bani din taxe si impozite).

Din punctul de vedere al publicului - cinematografia romaneasca merge intr-o directie proasta.
Din punctul de vedere al "CRITICILOR"- ..................... ii las pe ei sa te lumineze.

Din pacate criticii pot disparea oricand din industie si aceasta poate sa prospere. Publicul daca dispare cu siguranta industria nu prospera.

Iar asta "ca noi facem arta" e penibila si nici macar adevarata. Romanii nu au ales sa faca arta, ci pur si simplu nu sunt in stare sa faca ceva comercial de succes.

Tin minte anul trecut, sau cand a fost "Ho Ho Ho", am vazut trailerul si m-am bucurat ca am facut si noi o comedie standard, comerciala, care e posibil sa placa la public. Dar de unde, filmul a fost un dezastru.

Si macar regizorii sa stabileasca o treaba, vor sa aiba succes sau doar sa faca filme pentru ca e o diferenta.

90% din oameni se plangeau de transformers 3 si cu toate astea filmul a rupt la incasari. De ce? Ca americanii stiu de puterea marketingului. De avatar stiau si bunicile. De filmele romanesti cred ca nu stiu nici prietenii regizorilor.

Suntem departe de orice.

Last edited by SaberRider : 16 Nov 2011 at 19:50.
SaberRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2012, 19:02   #25
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Păi nu așa departe.
Filmul iranian rupe, chiar dacă e făcut cu și despre sărăcie. iar eu văd multe puncte de legătură dintre cinema-ul iranian și cel românesc.
Filmul românesc e prezentat și salutat la Paris și New York.
Am putea începe prin a ne cunoaște filmele și a stabili legături. cu alte filme, de ex. până la urmă, suntem singulari și nu prea. filmul românesc a avut și elemente de noir, și sci-fi, și suprarealism.
Sau prin a le valorifica simbolic, literar, filosofic, cum s-a făcut cu foarte multe dintre filmele europene și nu numai.
marketingul ăla tot oamenii îl fac. marketing e și să stai să te uiți la un film până la capăt, să vezi de ce ți-a plăcut și să spui mai departe. n-or avea filmele românești parte de propagandă scandată pe mii de voci pe la teleu, dar sunt mii de filme în aceeași situație. din păcate, nu numai filmul românesc e îngropat sub asaltul nesimțit al hollywoodului. dar să spui că un film nu e bun pentru că nu are destulă reclamă, mi se pare nedrept.
pentru mine, cu cât mai multă reclamă i se face unui film, cu atât mai prost e, pentru că realizatorii îmi vor doar banii și nimic mai mult, de aia nici nu mă lasă să respir și să aleg ce vreau eu, nu ce vor ei.

Last edited by Malombra : 09 Feb 2012 at 19:09.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells