Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jul 2011, 21:36   #41
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by FreakDoll:
Lol! Eu sunt fan si tot cred ca e ridicol. Nu arata deloc real. Nici nu'si misca natural gura cand vorbea. Pai uita'te cum arata Beast in celelalte filme!!
Scuze,dupa posturi mi-ai dat impresia ca nu esti fan.Te referi la Kelsey Grammer din Last Stand presupun ca in primele 2 nu apare Beast.E mai ok celalalt Beast dar parca nici ala nu e perfect si ai dreptate ca nu i se misca natural gura deloc lui Beast din First Class plus ca parca albastrul era prea accentuat.
Am mai spus-o si o repet,First Class a fost facut in graba pentru ca cei de la FOX sa nu piarda drepturile X-Men si lucrul asta s-a vazut si pe ecran.Pacat ca Vaughn n-a avut mana libera si timp sa faca un film mai bun dar pentru o carpeala e ok si asta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 09:18   #42
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Kriss_Kringle:
1.Stiam dinainte ca nu o sa se incadreze in univers dar asta nu inseamna ca e un lucru bun sau ca trebuie sa-mi convina.
Daca stiai ca nu o iti convine de ce te-ai dus la film? Nu te inteleg...
Originally Posted by Kriss_Kringle:
2.La ambele pentru ca au folosit piese recente si coloana sonora mi s-a parut pe langa in unele scene.
Ce inseamna piese recente? Uite piesele recente ce apar pe durata filmului...

La Vie En Rose - Edith Piaf - 1946
Hippy Hippy Shake - Chan Romero - 1959
Green Onions - Booker T and the MGs - 1962
Palisades Park - Frankie Cannon - 1962

Ce va place sa vorbiti fara sa va documentati inainte. Ce te asteptai? Sa auzi un John Barry sau Jerry Goldsmith?

Originally Posted by Kriss_Kringle:
3.Eu zic sa te mai uiti o data.Fassbender,MacAvoy si Bacon intradevar purtau costume din acea perioada dar adolescentii aveau haine prea actualizate si la fel era si limbajul lor. Nu m-a deranjat extrem de tare dar atmosfera nu prea a fost de anii 60.
Da un search pe google... catalog de moda 1960... 1964... in engleza of course.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:34   #43
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by rifa:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
1.Stiam dinainte ca nu o sa se incadreze in univers dar asta nu inseamna ca e un lucru bun sau ca trebuie sa-mi convina.
Daca stiai ca nu o iti convine de ce te-ai dus la film? Nu te inteleg...
Originally Posted by Kriss_Kringle:
2.La ambele pentru ca au folosit piese recente si coloana sonora mi s-a parut pe langa in unele scene.
Ce inseamna piese recente? Uite piesele recente ce apar pe durata filmului...

La Vie En Rose - Edith Piaf - 1946
Hippy Hippy Shake - Chan Romero - 1959
Green Onions - Booker T and the MGs - 1962
Palisades Park - Frankie Cannon - 1962

Ce va place sa vorbiti fara sa va documentati inainte. Ce te asteptai? Sa auzi un John Barry sau Jerry Goldsmith?

Originally Posted by Kriss_Kringle:
3.Eu zic sa te mai uiti o data.Fassbender,MacAvoy si Bacon intradevar purtau costume din acea perioada dar adolescentii aveau haine prea actualizate si la fel era si limbajul lor. Nu m-a deranjat extrem de tare dar atmosfera nu prea a fost de anii 60.
Da un search pe google... catalog de moda 1960... 1964... in engleza of course.

1.M-am dus de curiozitate si chiar daca m-a deranjat lucrul ala asta nu inseamna ca nu mi-a placut filmul per total.
2.Pacat ca ai omis din lista si Gnarls Barkley-Run si Take That-Love love(chiar daca au bagat-o in timpul creditelor) care n-aveau nici o treaba cu perioada respectiva.Cel putin jumatate din coloana sonora a filmului nu se potriveste cu anii 60,chiar te sfatuiesc sa o iei si sa o asculti.De data asta tu ai vorbit fara sa te documentezi(indeajuns),ai vazut/auzit ce-ai vrut si restul n-a avut importanta.
3.Citeste aici: http://www.thesmokingjacket.com/life...omen-depiction
First class a fost numit si cel mai plin de greseli film din 2011(pana acum).Verifica pe moviemistakes.com sau pe google.

Evident greselile respective au venit din cauza presiunilor celor de la FOX dar asta nu inseamna ca trebuie sa aperi filmul acolo unde greseste.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 14 Jul 2011 at 15:36.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2011, 12:08   #44
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Kriss_Kringle:
2.Pacat ca ai omis din lista si Gnarls Barkley-Run si Take That-Love love(chiar daca au bagat-o in timpul creditelor) care n-aveau nici o treaba cu perioada respectiva.Cel putin jumatate din coloana sonora a filmului nu se potriveste cu anii 60,chiar te sfatuiesc sa o iei si sa o asculti.De data asta tu ai vorbit fara sa te documentezi(indeajuns),ai vazut/auzit ce-ai vrut si restul n-a avut importanta.

M-am documentat, crede-ma. Nu am omis ci nu am mentionat pentru ca n-avea rost. Piesele alea au aparut in timpul creditelor. Chiar atat de mult conteaza ce piese au bagat in timpul creditelor? Ca sa nu mai zic ca piesele au un sound asemanator anilor 60 chiar daca sunt noi. Cat despre coloana sonora. Ti-am zis, am ascultat-o cap coada de atatea ori. Mi se pare foarte buna si nu am nevoie de John Barry ca sa simt caldura anilor 60. Asta este un film de actiune bazat pe un comic book. Ai vazut desenele? Ai vazut tu acolo atmosfera a anilor 60? Nu cred. Si ca sa dam lucrurile pe fata... amandoi cunoastem atmosfera anilor 60 din filmele anilor 60, din muzica anilor 60 si din poze... Asta nu inseamna ca si stim ce se potriveste si ce nu... Sau ca trebuie sa ne dam cu parerea despre orice detaliu ce tine de un fenomen pe care avem impresia ca-l intelegem...

Ma rog, nu vreau sa par carcotas. Doar ca mi s-a parut ca prea te-ai blocat in niste detalii irelevante fata de calitatea filmului.

Last edited by rifa : 15 Jul 2011 at 12:11.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2011, 13:20   #45
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by rifa:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
2.Pacat ca ai omis din lista si Gnarls Barkley-Run si Take That-Love love(chiar daca au bagat-o in timpul creditelor) care n-aveau nici o treaba cu perioada respectiva.Cel putin jumatate din coloana sonora a filmului nu se potriveste cu anii 60,chiar te sfatuiesc sa o iei si sa o asculti.De data asta tu ai vorbit fara sa te documentezi(indeajuns),ai vazut/auzit ce-ai vrut si restul n-a avut importanta.

M-am documentat, crede-ma. Nu am omis ci nu am mentionat pentru ca n-avea rost. Piesele alea au aparut in timpul creditelor. Chiar atat de mult conteaza ce piese au bagat in timpul creditelor? Ca sa nu mai zic ca piesele au un sound asemanator anilor 60 chiar daca sunt noi. Cat despre coloana sonora. Ti-am zis, am ascultat-o cap coada de atatea ori. Mi se pare foarte buna si nu am nevoie de John Barry ca sa simt caldura anilor 60. Asta este un film de actiune bazat pe un comic book. Ai vazut desenele? Ai vazut tu acolo atmosfera a anilor 60? Nu cred. Si ca sa dam lucrurile pe fata... amandoi cunoastem atmosfera anilor 60 din filmele anilor 60, din muzica anilor 60 si din poze... Asta nu inseamna ca si stim ce se potriveste si ce nu... Sau ca trebuie sa ne dam cu parerea despre orice detaliu ce tine de un fenomen pe care avem impresia ca-l intelegem...

Ma rog, nu vreau sa par carcotas. Doar ca mi s-a parut ca prea te-ai blocat in niste detalii irelevante fata de calitatea filmului.

Gnarls Barkley-Run au bagat-o in timp ce recrutau mutanti asa ca nu avea cum sa fie in timpul creditelor.Restul pieselor au fost intradevar corespunzatoare perioadei dar in coloana sonora se aud elemente de rock care pe atunci nu erau.Ce treaba a avut filmul cu desenele?Tocmai asta e ca fiind fan al filmelor vechi cunosc foarte bine atmosfera anilor 60, ceea ce nu s-a regasit decat foarte putin in filmul asta.Prea mult pop culture si cum am mai zis,adolescentii nu-mi dadeau impresia ca erau din perioada aia,imi aduceau aminte mai degraba de American Pie.Eu nu vad nimic aiurea in a ne da cu parerea pentru ca pana la urma ne aflam pe un forum de filme unde se discuta despre filme de aceea mi se pare normal sa discutam de lucrurile care au mers si nu au mers in First Class.Poate ca sunt eu mai perfectionist si m-au deranjat unele lucruri care altii le-au trecut usor cu vederea dar lucrurile alea(usor remediabile daca n-ar fi fost grabita productia) ar fi facut filmul foarte bun si nu doar bun intr-un final dupa parerea mea.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2011, 22:10   #46
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Lady_Skar:

First class ce ne-a aratat? Cum au inceput ei sa se bata. Wow, fascinant... normal ca publicul a zis pass la aceleasi chestii pe care le-a mai vazut. Ce ar ajuta X-men acum ar fi o chestie cu totul iesita din comun. Nu ma refer nici macar la povesti gen Phoenix Saga, care am vazut cum au macelarit-o. Bring on some fucking sentinels already.
You guys are missing the entire point pentru care filmul asta a fost ridicat in slavi. Ne-a aratat cum au inceput e sa se bata si ne-a aratat asta integrat perfect intr-un context istoric, ceea ce putine comic book movies au reusit. Celelalte X-Menuri se petrec intr-un vid istoric, pe cand asta a fost atat de inteligent sincronizat cu criza rachetelor nucleare. Bravo scenaristilor! Iar din cate se anunta, sequelul va continua documentand in contextul miscarii drepturilor civile, so really, cum nu puteti sa apreciati efortul asta?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2011, 11:39   #47
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Whoa dude, am zis eu ca nu apreciez? Am zis ca pot sa inteleg de ce publicul normal, care nu a citit nici o banda desenata cu X-men si nu stie cat de divers poate sa fie universul asta, ar vrea sa evite filmul asta. Pentru ca in esenta se bazeaza pe aceeasi chestie ca toate filmele x-men cu exceptia lui Wolverine Origins. Xavier vs Magneto.

Cat despre integrarea in contextul istoric... deci chiar imi pare rau de saracii adolescenti americani care o sa creasca crezand ca Hitler a murit intr-o explozie intr-un cinema, mutantii au contribuit la criza rachetelor nucleare si ca pe luna se ascund Transformerii.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2011, 09:07   #48
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
A a aparut pe neta o scena deleted din X-men First Class cu Fassbender in travesti. STILL HOT.

Vedeti scena aici.
__________________
Tis better to be brief then tedious.

Last edited by Lady_Skar : 24 Aug 2011 at 09:10.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2011, 18:14   #49
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Vuiesc forumurile straine despre apropierea deloc hetero dintre Eric si Charles....

Mare rateu a fost filmu asta
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2011, 22:12   #50
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by cristi88:
Mare rateu a fost filmu asta

Poti elabora putin?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2011, 23:02   #51
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by cristi88:
Mare rateu a fost filmu asta

Poti elabora putin?


Tocmai asta e problema, ca nu prea sunt multe de elaborat la filmu asta. Filmul din start este un esec, deoarece trilogia X-men face referire la toti mutantii importanti, bine structurati, fiecare cu poveste lui extrasa din comics. X men first class este o umplutura ( hai sa aratam ce a fost si inainte de mutantii aia profesionisti ) bagand cativa adolescenti cu puteri dubioase si imprastiati care sa faca spectacol. Spre deosebire de X men 123, unde poti spune ''da BA, mi-a placut SI Storm sau SI Cyclops, desi erau personaje secundare ) in First Class nu gasesti niciun personaj secundar impresionant si cu o poveste.
1
si 2 , las-o dreaq de treaba, mai aveau putin si Eric cu Xavier isi luau limba-n gura, scuzati expresia, dar chiar asa era ! Au incercat sa ne arate cat de prieteni apropiati erau ei, dar cam multe atingeri imbratisari si lacrimi intre ei, regizorii fiind ori homosexuali ori cu o proasta viziune pentru camaraderie

si 3, in X-men Wolverine, Xavier aparea la sfarsit IN PICIOARE, nefiind paralizat, desi actiunea se petrecea dupa First Class. Per total, un film de duzina
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells