Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jan 2011, 22:33   #241
Lino
Senior
 
Lino
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 144
Nu inteleg de ce trebuie repudiati acesti prodromi de creatie literara?
Lino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 16:07   #242
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Lino:
miercuri: "Sper ca-n urmatorul sa joace amandoi Affleck brothers in tandem. "
Ce anume e in neregula cu afirmatia de mai sus?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 16:23   #243
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^ Probabil a considerat ca amandoi in tandem e un pleonasm. Acu' pe bune, daca si un pleonasm nesemnificativ e considerat perla, atunci eu sunt John Wayne.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 18:57   #244
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Exclamation Șocant!

Originally Posted by buticut:
^ Probabil a considerat ca amandoi in tandem e un pleonasm. Acu' pe bune, daca si un pleonasm nesemnificativ e considerat perla, atunci eu sunt John Wayne.
Da...într-adevăr multe comentarii sunt greșite (fie că sunt scrise incorect din punct de vedere gramatical, fie că lipsesc virgule sau diacritice - dar asta nu este mereu așa important, fie că sunt pline de înjurături...). Cinemagia este un site serios, important, luat în seama de mulți oameni. Măcar acum ar trebui să lăsăm "limbajul de mess" de-o parte și să scriem normal, ținând cont și de faptul că pe messenger se scrie prescurtat din grabă sau din dorința de a scrie cât mai repede, de a fi primul care trimite. Aici nu este nevoie de așa ceva, deci...măcar acum puțina seriozitate.
Cât despre greșelile gramaticale......din ce în ce mai multe și mai importante. Deja multă lume spune "care" în loc de "pe care" şi din ce în ce mai multă lume face dezacorduri, lucruri care sunt pur şi simplu penibile. Dacă nu noi vorbim corect româna, atunci cine?!...Până unde o să meargă neinteresul asta? O să ajungă corecte dezacordurile...pentru că sunt folosite de majoritatea oamenilor...
Sunt pleonasme care, chiar dacă sunt greșite, sunt folosite și la case mai mari, gen "marea majoritate"(pleonasm pe care îl auzim foarte des, chiar și la TV), "am revăzut din nou", "m-am întors înapoi"...şi multe altele.
Ce pot să spun...puțin mai multă seriozitate! sau măcar, atunci când vine vorba de un film sau un actor, și părerile sunt diferite, se poate comenta și fără înjurături, că până la urmă gusturile nu se discută..

Last edited by princess_peach : 02 Jan 2011 at 19:13.
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2011, 13:29   #245
Lino
Senior
 
Lino
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 144
Originally Posted by buticut:
^ Probabil a considerat ca amandoi in tandem e un pleonasm. Acu' pe bune, daca si un pleonasm nesemnificativ e considerat perla, atunci eu sunt John Wayne.

Perla e perla! Si Pitbull a dat exemple nenumarate de greseli gramaticale mai simple chiar decat acest pleonasm. Eu am vrut sa scot in evidenta ca aproape nimeni nu e scutit de greseli si ca poate nu este corect sa aduci invective la adresa acestora care le fac. Nu trebuie sa fim cu totii premianti la romana sau sa facem IATC-ul pentru a scrie pe acest site, parerea mea . Unii poate nu sunt iesiti la inviorare si au in jur de 12 ani, altii poate sunt sculeri-matritieri de meserie si n-au nici o tangenta, insa cu totii adoram filmele si vrem sa le comentam sau sa facem topuri. Probabil ca este o ierarhie a valorilor pe acest site , asta vrei sa insinuezi, unii sa fie scutiti iar altii nu de a fi aratati cu degetul !
Lino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2011, 19:35   #246
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
SAW VII:
kalu98 pe 27 Decembrie 2010 17:56
Toate episoadele au fost smecere si iau omorat pe capete sa vedem acum cu este si acest episod.
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2011, 22:51   #247
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Pe pagina "A walk to remember"
cristincik91:
"de ce acei care nu le place comenturile ca : e super filmul, trebuie sa scrie asa prostii. daca nuti place filmul nu te uita, dar lasa omul sa-si expuie sentimentele.
filmul e o capodopera. Baieti invatati-va din el!!!!! caci fetele astfel de iubire cauta.
"
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 10:01   #248
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Pfooaa mi s-au incalcit pupilele
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 10:25   #249
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by princess_peach:
Sunt pleonasme care, chiar dacă sunt greșite, sunt folosite și la case mai mari, gen "marea majoritate"(pleonasm pe care îl auzim foarte des, chiar și la TV)

Marea majoritate o justifica cineva candva, nu mai stiu pe cine si unde am auzit, ca una e cand ai majoritate de 51 % si alta e cand ai 99 %, asa justificandu-se expresia "marea majoritate".

Sper ca atunci cand ai spus "case mai mari" nu te-ai gandit la TV. Chiar am vazut recent un reportaj in care apareau fosti redactori de la Europa Libera si ma gandeam ce oameni lucrau candva in radio si TV si cine lucreaza acum...
Pe vremuri, profesia (sau ocupatia, pentru ca majoritatea jurnalistilor aveau la baza o alta profesie: filologi, filosofi, ingineri etc.) de jurnalist era una respectabila, acum orice agramat care face circ pe la TV se da mare jurnalist...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 10:41   #250
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Foarte adevärat tot ce spui, Cori - apropo, welcome back! - mai ales despre degradarea exigentelor lingvistice la nivel profesional (si nu numai).

...Altfel, într-adevär, existä "majoritäti mari" si "majoritäti mici"; poate suna ciudat, dar e perfect logic - spre deosebire de adeväratele pleonasme, unde ilogicä ar fi nu situatia descrisä de sintagma pleonasticä, ci opusul ei ipotetic ("a iesi înäuntru", "babä tânärä", "urcä-te jos"...)

On-topic: evident, aici nu e vorba de asemenea greseli (dacä nu scuzabile, mäcar foarte comune), ci de nivelul de exprimare de-a dreptul dislexic, pe un fond cerebral complet degenerat, al atât de multor mesaje postate pe net (în spetä, printre comentrariile filmelor din site-ul nostru).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 19:13   #251
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Aham, am înţeles!...Sunt clasa a 10a şi am dat drept exemplu sintagma pe care ne-a dat-o la şcoală, doamna profesoara de română, cei drept prin clasa a 8a. Bunica şi mama mea sunt şi ele profesoare de română (mama de franceză mai exact, dar oricum ar putea preda şi româna) şi mi-au spus acelaşi lucru: "marea majoritate" era considerat pleonasm, probabil înainte de apariţia Doom-ului, dacă acum spuneţi că nu este.

Când am spus " la case mai mari" nu ma refeream în special la TV, pentru că nu consider că televiziunea sau, mai exact, anumite persoane care lucrează în televiziune, sunt bune de urmat. Sau, am putea lua drept exemplu "mai marii" ţării noastre, dar exemplu negativ!

Legat de ce spunea Pitbull, despre "adevăratele pleonasme"...Pleonasmele sunt construcţii de cuvinte cu acelaşi sens. Exemplele pe care le-ai dat tu nu sunt pleonasme. O astfel de sintagmă se numeşte oximoron!(Am impresia că se numeşte aşa doar dacă este folosit în opere, deci dacă îl putem lua drept figură de stil. Nu sunt sigură, dat sper că nu mă înşel). Deci în loc de "babă tânără" este "babă bătrână", şi atunci da, este pleonasm. Sper că nu te superi...că din câte am observat, sunt persoane pe aici care se supără dacă le contrazici...
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2011, 17:47   #252
ooo333
Guru
 
ooo333
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 473
Si se spune ca eu nu stiu sa scriu

Contul userului _catycaty_ este o adevarata adunatura de ''perle'' :

cea mai frumy actrita loc 2 pt mn dupa selena LOVE

bv mai c frumy e ,................................


niki pre urat niki pre frumy ( LA JUMATATE) tipul sexi (NU MAI LULT CA JOE)

.................................................. .............................

ma rog nush dupa mn e pik uratel dar imi plake (CAT DE CAT) oricum joaka ff bine

La capodopera Titanic mesajul este urmatorul : l-am vazut de vreo 4-5 ori merita vazut . nu glumesc .
Intelegeti ? Ea chiar nu glumeste !
http://www.cinemagia.ro/club/profil/_catycaty_/
ooo333 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2011, 13:02   #253
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
De pe pagina The Last Song
katalinz:
"Nu Mai Va dati cu parerea Dak nu lati vazut inca..!!
Sa speram ca va fi ceva frumos si emotionant..P.S
Oricum ea e genul de a juca genul de om timid Retras "

Exprimare de nota 2! si, din cate stiu eu, nu se scrie cu litera mare in mijlocul propozitiei...

Last edited by princess_peach : 09 Jan 2011 at 13:09.
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2011, 16:28   #254
ooo333
Guru
 
ooo333
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 473
Originally Posted by princess_peach:
De pe pagina The Last Song
katalinz:
"Nu Mai Va dati cu parerea Dak nu lati vazut inca..!!
Sa speram ca va fi ceva frumos si emotionant..P.S
Oricum ea e genul de a juca genul de om timid Retras "

Exprimare de nota 2! si, din cate stiu eu, nu se scrie cu litera mare in mijlocul propozitiei...
Toti fanii Hannei Montana/Miley Cirus scriu asa .
ooo333 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2011, 21:30   #255
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Originally Posted by ooo333:
Originally Posted by princess_peach:
De pe pagina The Last Song
katalinz:
"Nu Mai Va dati cu parerea Dak nu lati vazut inca..!!
Sa speram ca va fi ceva frumos si emotionant..P.S
Oricum ea e genul de a juca genul de om timid Retras "

Exprimare de nota 2! si, din cate stiu eu, nu se scrie cu litera mare in mijlocul propozitiei...
Toti fanii Hannei Montana/Miley Cirus scriu asa .
...
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 17:04   #256
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by ooo333:
Contul userului _catycaty_ este o adevarata adunatura de ''perle'' :

cea mai frumy actrita loc 2 pt mn dupa selena LOVE

bv mai c frumy e ,................................


niki pre urat niki pre frumy ( LA JUMATATE) tipul sexi (NU MAI LULT CA JOE)

.................................................. .............................

ma rog nush dupa mn e pik uratel dar imi plake (CAT DE CAT) oricum joaka ff bine

La capodopera Titanic mesajul este urmatorul : l-am vazut de vreo 4-5 ori merita vazut . nu glumesc .
Intelegeti ? Ea chiar nu glumeste !
http://www.cinemagia.ro/club/profil/_catycaty_/

mare dreptate ai

_catycaty_
a scris despre Adela Popescu.
mai bine nu
nu-mi plake de ea. E O PREFACUTA. pt ca a jucat in 5filme e faimoasa.SELENA GOMEZ E
idolul meu.o URASC pee prefacuta asta, MOARTA DE FOAME.


Si asta e Cireasa de pe tort:

_catycaty_
a scris despre El rostro de Anal
ma uit la toate filmele bune .......................................

Last edited by chuckyfan : 10 Jan 2011 at 17:07.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 19:55   #257
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
_catycaty_ ar trebui sa se ia de mana cu jenny_pisica peste care iar am dat
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 20:27   #258
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
irina_irra pe 13 Iulie 2009 00:12
hmm...Selena Gomez ...pai ce sa spun...arata bine este draguta. dar este foarte fitoasa...in lumea de azi ..toate pipitele ajung vedete ce sa zic. a jucat si ea intr'un serial cu adolescenti si acum toti copii o adora ea e "the best" e "incredibilaa""fenomenala"

missmiley16 pe 26 iulie 2009 19:36
sa stii irina ca nu numai copii o apreciaza...de cand m-am uitat la P.P.P- Princess Protection Program a inceput sa imi placa de ea
missmiley16 pe 1 august 2009 18:39
imi retrag tot ce am spus o o ingamfataa mare o uraaasc
irina_irra pe 6 august 2009 11:14
ok ok..am urmarit'o si eu...si imi retrag si eu tot ce am zis...o credeam o fitoasa si inganfata...dar e mult peste aletele sa fim seriosi
Mozart pe 12 iunie 2010 16:02
asa te vreau......cineva cu capul pe umeri...
iuly12iuly pe 21 iunie 2010 19:28
ii handicapata si ii pute curul si ii linsa de vaci in cap
Carmy12Carmy pe 26 iunie 2010 17:30
ce?
iuly12iuly pe 26 iunie 2010 18:42
mi`a luat cnv parola
irina_irra pe 2 iulie 2010 22:20
cu cn vorbesti tu asa?
NeviNevastuica pe 4 iulie 2010 23:36
sii.............................sa te futa caini cu tot cu selena cacata pamantului
NeviNevastuica pe 4 iulie 2010 23:38
eu am vazuto pe youtube casi arata curul dar si acum pute in casa din vina ei sa partait la camera ca asa sa auzit sau.......ii sau rupt chilotii!!!!!!!!caci a facut partza de aia sau rupt sigur!!))))))))))))))))))))))))))))))0 0
irina_irra pe 12 iulie 2010 11:45
vai cat de inculte sunteti ...pacat
uanna0 pe 23 iulie 2010 15:29
Irina,ai foarte muuuuulta dreptate :-j . Si-a luat fite-n cap , crezand ca e vre-o diva .
AnyCool pe 11 august 2010 01:40
Futu-ti nevastuica matii. Daca mai zici ceva de Selena, te omor fhaa curva pamantului. Selena Gomez e mai desteapta ca proasta aia de Miley Cyrus.
innascumpica pe 14 august 2010 13:15
Mai iulli12iuly atunci dc ai poza cu ea si zici ca-i handi si urata?
adryella pe 9 septembrie 2010 20:44
irina ai dreptate...AnyCool si altii in fine....nu inteleg frate...miley e proasta? o stii tu ca sa-ti tragi parerea asta? vai de mama voastra . Numai zic nik ca risc sa ma injure cineva "cool" )
irina_irra pe 10 septembrie 2010 20:45
corect Adryella
Loreee pe 20 septembrie 2010 22:59
)doamneee)...ce copile ratate...ma refer la alea care injura..irina ai dreptate..si alealalte,,mai usor cu vocabularul ala
irina_irra pe 26 septembrie 2010 20:48
mersi Lore
Loreee pe 28 septembrie 2010 19:33
Npc
HanuAnutza pe 17 octombrie 2010 16:09
nu putin fitoasa foarte si este invidioasa pe succesul lui Miley
ruxyy pe 21 octombrie 2010 21:13
nu putem sa stim ca e invidioasa pe succesul lu miley) :-j
irina_irra pe 23 octombrie 2010 21:29
corect @ruxyy
HanuAnutza pe 3 ianuarie 2011 17:08
ma rog ... si daca va uitati mai atenti la avatarul lui nevastuica are poza cu selena mazgalita sau cva de genu

Nu stiu daca mai e postata "chestia asta"(din cate am vazut eu nu).Niste exprimari "mieroase" care se succed in stil "hehe pac pac pac",ca sa incante "umila" cunostinta de limba romana a poporului.Asta e doar "cireasa de pe tort".Pagina lui Selena Gomez de pe Cinemagia este o adevarata mina de aur pentru un astfel de topic!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”

Last edited by Vortex : 10 Jan 2011 at 20:38.
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 23:46   #259
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
O generatie de retardati verbal, mintal etc. In cativa ani totusi o sa aiba toti facultati terminate, unii chiar si mastere.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2011, 09:18   #260
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
@miercuri
Mai degraba un retard educational care, din pacate, duce la atrofierea creierului. Se nasc sanatosi, dar, in loc sa evolueze, involueaza.

Eu constat ca ma confrunt cu o alta problema: retardul caligrafic, daca il pot numi asa. De cand am terminat facultatea nu prea mai scriu de mana decat foarte rar si chiar intampin dificultati cand trebuie sa scriu ceva. De mica am scris urat, dar mai nou mi s-a degradat scrisul in asa hal, incat chiar si eu inteleg cu greu ce scriu. Ortografic nu am probleme, dar cu caligrafia sunt la pamant.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells