Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jan 2004, 15:22   #41
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Pai Ambasadori a ajuns pe ecrane inaintea celorlalte (cel putin in Constanta) si dupa ce a luat lumea tzeapa nu s-a mai dus si la Examen sau Maria.
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 15:25   #42
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Originally Posted by crydead:
Draga Alice, pulpitza sau pieptutz nu shtiu daca o sa primeshti prea repede, dar nea carmazan pregateshte nishte "tacamuri". :o


-------------------------
Viitorul suna ocupat.

Despre ce vorbesti tu, draga Crydead? Esti sigur ca e ceva carnitza pe acolo?
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2006, 09:14   #43
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Am revazut aseara filmul la TV si pot sa spun ca mi-a placut mai mult decat prima data.Cred ca unul dintre cele mai bune filme romanesti.Interpretare foarte buna.Povestea e 100% reala.Am cautat date despre film pe IMDB si am ramas surprins cand am vazut la gen trecut comedie.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2006, 14:36   #44
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Daca povestea este 100% reala inseamna ca filmul este 100% bun. Daca ar fi fost o ineptie inventata, gen The Fifth Element - ca sa dau un exemplu extrem - n-ar fi fost bun. Occident musteste de realitate prin fiecare por si te face sa vezi porcaria din tine, micimea, stupizenia, blestemul de a trai pe meleaguri romanesti.

Viata, nu chestii supte din deget - vorba lui Caragiu.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2006, 00:36   #45
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Bubu:
Daca ar fi fost o ineptie inventata, gen The Fifth Element - ca sa dau un exemplu extrem - n-ar fi fost bun.

de unde pana unde comparatia fie ea si extrema? iar 5th Element ce are?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2006, 00:56   #46
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
S-ar putea ca 5th Element sa aiba ingrozitor de multe comparativ cu Occident. In primul rand are o doza naucitoare de magie, pe care Occident nu o are. In al doilea rand reuseste sa vorbeasca o limba universala, in timp ce Occident este vopsit cu un strat gras de culoare locala. Am zis culoare locala? Scuze, am vrut sa spun kakao romaneasca. O mocirla in care se zbat personaje voit caricaturale (politistul gras si stupid, negrul, poeta proasta si naiva) sub ochiul obosit al personajului principal, care are ceva din aura tragediilor antice, unde personajele erau simple marionete in mainile unui destin implacabil. Un film a carei miza e moarta din start. Adik' cu ce sunt io vinovat ca politistu' roman habar n-are unde isi tine banana semintele?

Pe IMDB.com Occident este trecut la capitolul... comedie. E si normal. Personajele si situatiile sunt comice. Caramizile sunt unse cu mortarul tragediei si zidite sub forma de templu al suferintei, neputintei si scarbei romanesti postrevolutionare. Ideea e ca pentru cei de la IMDB mortarul asta nu prea functioneaza, caci e confectionat din specific romanesc. Pe care IMDB-istii nu-l pot intelege. In final ramane in picioare italianul cu buchetul acela imens: - Sono Luigi!

Restul se poate arunca la cos.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2006, 04:59   #47
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Originally Posted by Bubu:
Adik' cu ce sunt io vinovat ca politistu' roman habar n-are unde isi tine banana semintele?


Sa stii ca politistul acela a ridicat o problema care chiar este o problema in lumea botanistilor: de unde iau ei seminte de bananier? da, ma, nu ride, ca raminem fara banane curind.

Altfel, da, Occident este un film prost.
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2009, 20:45   #48
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
Re: Occident

Originally Posted by lynx:
Cred ca Mungiu este mai bun pentru scurt metraje si ar trebui sa se limiteze la ele. De lung metraj nu-l tin <bojocii>.
pareri de demult
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2009, 22:05   #49
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intr-adevär - nostim de reväzut...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells