Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Apr 2008, 16:50   #61
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
SWEET NOVEMBER și LOVE STORY.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2008, 19:30   #62
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Pashpix:
SWEET NOVEMBER și LOVE STORY.

Eh... topicul ãsta-mi aduce aminte de un paragraf din Ileana Vulpescu.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2008, 19:43   #63
th3kinslayer
Junior
 
th3kinslayer
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucuresti / Liverpool
Posts: 30
Lista lui Schindler
The Pianist
Charlie Wilson's War
th3kinslayer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2008, 19:53   #64
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
“Am încerct azi sã-mi aduc aminte câtã vreme este de când nu mã mai emoþionez când citesc ceva care altã datã m-ar fi fãcut sã plâng, câtã vreme este de când nu am mai plâns la un film sau chiar dupã mort. N-am reuºit. S-a întâmplat încet. Nu am avut un ºoc. Am avut experienþe de intensitate medie care, totalizate, echivaleazã cu un ºoc. Respect în continuare oamenii ºi nu încerc sã le fac vreun rãu sau mãcar sã le pun beþe-n roate, dar cred cã nu este nimeni, începând cu pãrinþii ºi terminând cu copiii mei, despre care sã nu fi spus ºi sã nu continuu sã spun, din când în când “ducã-se dracului!” Rãceala mea faþã de bagajul afectiv s-a desãvârºit în ziua în care mi-am dat seama cã nu meritã sã suferi pentru nimeni ºi pentru nimic. Iubirea – care, sporadic, ne face sã ne simþim zei – este dirijatã mai mult de hormoni decât de subtile cauze psihice. Sufletul nu este un bun partajabil. Afecþiunea nefiind bazatã pe un schimb de hormoni are un echilibru ºi mai precar decât dragostea. Mi s-au uzat nervii. Nu mai am rãbdare sã vãd mulþimi înduioºate, aceleaºi mulþimi care calcã-n picioare idolul adulat cu un ceas mai înainte. Sub mantiile spumoase ale marilor sentimente se ascunde pleava instinctului de conservare, mediocritatea minþilor ºi, mai grav, a sufletelor. Îi înþeleg pe oameni, fiindcã înþeleg lumea în care trãiesc. Nu pot sã meargã drepþi când trec printr-o arhitecturã în care n-ai de ales decât între a merge drept ºi a-þi sparge capul ºi a merge cocoºat ºi a-þi pãsta capul intact, în cazul din urmã singurele avarii sau cucuie producându-se în cutia cranianã, dacã nu este goalã. Îi înþeleg pe oameni, dar nu-i mai iubesc. Nu pot preciza data când a încetat aceastã iubire. Poate cã oamenii ar avea nevoie de mai multã singurãtate ca sã se iubeascã unii pe alþii, de mai multã vreme în care sã mediteze asupra lor înºiºi.”

Ileana Vulpescu – “Candidaþii la fericire”

---
Eu cred cã oamenii au deja parte de prea multã singurãtate, din pãcate nu din cea în care sã mediteze la ei înºiºi, ci de-o singurãtate în care încearcã sã uite de puþinul care încã mai sunt.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2008, 23:21   #65
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Million Dollar Baby (2004)
in rest.. nimic. Poate o lista f lunga cu filme care m-au bagat in tristeti indelungate.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2008, 07:21   #66
dhae
Novice
 
dhae
 
Join Date: May 2008
Location: tulcea
Posts: 4
phuu nu stiu daca o sa ma credeti dar eu plans la Godzila la sfarsit cand au omorato...atata cruzime..saracu animal ...
__________________
dont touch if you cant afford...
dhae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2008, 07:23   #67
dhae
Novice
 
dhae
 
Join Date: May 2008
Location: tulcea
Posts: 4
Originally Posted by Pashpix:
SWEET NOVEMBER și LOVE STORY.
eu m`am plictisit la filmul asta...se putea mai mult...
__________________
dont touch if you cant afford...
dhae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2008, 22:50   #68
mt
Junior
 
mt
 
Join Date: Jun 2005
Location: alexandria-egypt
Posts: 36
Unul dintre putinele filme care m-a facut sa plang e 'Man on Fire', pt ca plang mai greu, dar sunt filme care ma impresioneaza cum e si House of Flying Daggers, Autumn in New York, si mai sunt dar nu-mi vin acuma in minte...
mt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 21:50   #69
vyanna
Novice
 
vyanna
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 13
Sweet november
Love Story
Forrest Gump
La vita e bella
Away from her
Va vis et deviens
__________________
treci incoace sa lupti, sa m-ajuti sa castig..nu mai stiu sa iubesc, fara tine mi-e frig..

http://firdenisip.blogspot.com/
vyanna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2008, 18:38   #70
Pirate Girl
Novice
 
Pirate Girl
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4
La " Two Brothers" am plans o gramada.... e super filmu... cu 2 frati tigri kre au fost despartiti, etc...
__________________
You forgot one very important thing, mate... I'm Captain Jack Sparrow.
Pirate Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2008, 17:22   #71
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
a walk to remember
notebook
era filmul ala cu Van Damme,...nu mai stiu exact cum se cheama..Inima de leu era traducerea(cine imi poate zice mc frumos)
antonement
etc
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 11:08   #72
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Fata fara zestre

Un film la care merita sa plangi este FATA FARA ZESTRE cu Nikita Mikhalkov (genial ca intotdeauna!) si Larisa Guzeyeva, o mare actrita! Filmul este o ecranizare a piesei de teatru cu acelasi nume de Ostrowsky (promotorul teatrului naturalist in Rusia). Filmul este regizat de Eldar Riazanov, care a mai regizat si exceptionalul "Gara pentru doi" cu o alta mare actrita: Ludmila Gurcenko. Finalul filmului "Fata fara zestre" este apoteotic, nu se poate sa nu-ti dea lacrimile daca ai macar un dram de sensibilitate!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2008, 14:12   #73
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
se pun si serialele?
Grey's Anatomy ma emotioneaza foarte tare.... bine, exceptand episoadele amuzante!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2008, 23:09   #74
peticutz
Guest
 
peticutz
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 11
mai recent
LA VIE EN ROSE
peticutz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2008, 09:57   #75
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by peticutz:
mai recent
LA VIE EN ROSE
Cum ti s-a parut?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2008, 12:08   #76
Hands
Novice
 
Hands
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 8
Dap, dar pe langa la Vie en Rose, care mi-a placut, tocmai datorita lui Cotillard, as mai putea numi inca cateva faine:

-Zbor deasupra unui cuib de cuci (ok, ok i now its classic, but still )
-Amadeus
-1492, (excelent!!! BRAVA - abia acum cateva zile l-am vazut prima oara, shame on me :oops
-Der Untergang, (nu de dorul lui Hitler am plans, ci de cat de groaznic a putut muri un univers pe cat de absurd pe atat de visator si determinat)
-The Fall, (chiar daca sa zicem ca nu a meritat pe deplin plotul, dar macar imaginile impresinoau)
Hands is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2008, 12:38   #77
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Mai baieti am putea pune aici filme la care sa plangi (si de mila). Uite, iau si eu exemplul lui Hands si-mi fac si eu listisoara mea:

Deci filme ne-snuff, ne-catastrofe cinematografice (vezi Garcea si Oltenii, asta daca n-am putea discuta filmul dintr-un punct de vedere suprarealist, sau chiar "bad art" :lol: ), ne-chestii Hallmark:

1. (si cea mai mare dezamagire a mea EVER) Moarte la Venetia. Poate ca toti o sa imi sariti in cap dar mie filmul mi s-a parut o mare fleshcaiala si pierdere de timp. Daca vreti lansez un topic cu de ce Moarte la Venetia mi s-a parut o tampenie
2. The Assassination of Jesse James... (Mult zgomot pentru nimic, un western cu valente pisihologice atat de monoton si plictisitor ca m-a facut sa inchid BS playeru imediat si sa joc un Jazz Jack Rabbit cu sormea pe net) (m-am razgandit, daca am reusit sa vad full Moarte la Venetia poate am sa reusesc sa vad si Assassination pana la capat, cred ca il iau din nou :lol: )
3. Nightwatching (ok, in cazul asta e discutabil, dar eu luand filmul cu ditamai hype-ul (big fan of Rembrandt's) am ramas gura de metrou :o, vazand ce puteau arata oamenii acolo: maestrul Rembrandt in putza goala facand pishu in public si luandu-si bataie de la nevasta-sa :huh: . Recunosc ca imaginea si camera din film sunt exclente dar scenariul e o durere de cap, mai ales cand incepe acelasi Rembrandt sa injure de mama focului, stai si te intrebi, a meritat sa stai 8 ore pe torrent sa-ti iei asa film? No way
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2008, 13:33   #78
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pour Hands,Se7en et Peticutz:
http://www.youtube.com/watch?v=rbsl5_203Ms

Originally Posted by Se7en:
Mai baieti am putea pune aici filme la care sa plangi (si de mila). Uite, iau si eu exemplul lui Hands si-mi fac si eu listisoara mea:

Deci filme ne-snuff, ne-catastrofe cinematografice (vezi Garcea si Oltenii, asta daca n-am putea discuta filmul dintr-un punct de vedere suprarealist, sau chiar "bad art" :lol: ), ne-chestii Hallmark:

1. (si cea mai mare dezamagire a mea EVER) Moarte la Venetia. Poate ca toti o sa imi sariti in cap dar mie filmul mi s-a parut o mare fleshcaiala si pierdere de timp. Daca vreti lansez un topic cu de ce Moarte la Venetia mi s-a parut o tampenie
2. The Assassination of Jesse James... (Mult zgomot pentru nimic, un western cu valente pisihologice atat de monoton si plictisitor ca m-a facut sa inchid BS playeru imediat si sa joc un Jazz Jack Rabbit cu sormea pe net) (m-am razgandit, daca am reusit sa vad full Moarte la Venetia poate am sa reusesc sa vad si Assassination pana la capat, cred ca il iau din nou :lol: )
3. Nightwatching (ok, in cazul asta e discutabil, dar eu luand filmul cu ditamai hype-ul (big fan of Rembrandt's) am ramas gura de metrou :o, vazand ce puteau arata oamenii acolo: maestrul Rembrandt in putza goala facand pishu in public si luandu-si bataie de la nevasta-sa :huh: . Recunosc ca imaginea si camera din film sunt exclente dar scenariul e o durere de cap, mai ales cand incepe acelasi Rembrandt sa injure de mama focului, stai si te intrebi, a meritat sa stai 8 ore pe torrent sa-ti iei asa film? No way
Da te rog,deschide topic cu filmele alea...
Despre "Rondu' de noapte" a scris Ricuta la filmul despre arte,iti dau un copy-paste acolo,nu l-am vazut,dar asa sunt toate(majoritatea) filmelor despre genii,-trase rau de par.
Originally Posted by Hands:
Dap, dar pe langa la Vie en Rose, care mi-a placut, tocmai datorita lui Cotillard, as mai putea numi inca cateva faine:

-Zbor deasupra unui cuib de cuci (ok, ok i now its classic, but still )
-Amadeus
-1492, (excelent!!! BRAVA - abia acum cateva zile l-am vazut prima oara, shame on me :oops
-Der Untergang, (nu de dorul lui Hitler am plans, ci de cat de groaznic a putut muri un univers pe cat de absurd pe atat de visator si determinat) -The Fall, (chiar daca sa zicem ca nu a meritat pe deplin plotul, dar macar imaginile impresinoau)
1492 si the Fall n-am vazut. Cu ce sunt?
Milos Forman si Zbor deasupra si Amadeus sunt preferatele mele,Der Untergang ..m-a socat si pe mine ( ce actori au si nemtii astia...Bruno Ganz,Thomas Kretschmann si ...Ana -Maria Lara,die rumanische freulein.
Pitbull o sa te iubeasca pt ce ai scris si am subliniat eu cu portocaliu...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2008, 18:55   #79
peticutz
Guest
 
peticutz
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 11
filme cu lacrimi

pt. pauline

la vie en rose mi-a placut in asa hal incit juma de film am avut ,,piele de gaina,,
Oricum nu prea sint obiectiva /din nou/ o ador pe Edith Piaf
peticutz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2008, 01:38   #80
Hands
Novice
 
Hands
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 8
Originally Posted by Pauline Kael:
1492 si the Fall n-am vazut. Cu ce sunt?
Milos Forman si Zbor deasupra si Amadeus sunt preferatele mele,Der Untergang ..m-a socat si pe mine ( ce actori au si nemtii astia...Bruno Ganz,Thomas Kretschmann si ...Ana -Maria Lara,die rumanische freulein.
Pitbull o sa te iubeasca pt ce ai scris si am subliniat eu cu portocaliu...

Hehe, un gand amuzant m-a trecut. Am vazut filmuletul cu "La Foule" (Multimea) al lui Piaf (Entraînés par la foule qui s'élance, Et qui danse...) si-mi vine imediat in minte o sala de bal tipica sec XIX unde toata lumea intr-o galantete la fel de tipica danseaza intr-un vals cat se poate de ametitor. Acum ia multimea aia (in numbers that is), du-o intr-un concert Guns 'n Roses sau Metallica si pune pe fundal numai melodia "La Foule", ca titlul merge indiferent de context, si vezi ce iese....

1492 e un clasic Hollywoodian din 1992, titlul intreg e 1492: Conquest of paradise, trebuie sa fi auzit, in care joaca Gerard Depardieu si e regizat de Ridley Scott. Filmul e o bijuterie pentru fanii de filme epice bine facute.

The Fall e un film facut de Tarsem Singh (http://www.imdb.com/title/tt0460791/), un film suprarealist, cu o poveste cat se poate de banala dar incredibil de plastic infatisata. Realmente cadrele din film ar trebui luate separat si facute un album fotografic cu ele.

Legat acum de pitbull, cumva mica mea afirmatie bate mai departe decat cred eu?
Hands is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells