Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Feb 2005, 15:07   #101
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Nightwane:
Hilary Swank e o iapa
:lol: Subscriu! Daca asta mai ia inca un OSCAR, ar fi mai necinstit decat ca Scorsese sa fie trecut cu vederea din nou.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2005, 19:40   #102
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
in momentul in care am aflat ca Scorsese va regiza varianta hollywoodiana a "Oldboy", a scazut mult in ochii mei.
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2005, 19:45   #103
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
daca te referi la "the departed", atunci te inseli.ala e remake dupa infernal affairs.alt film hong kong-ez.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 13:44   #104
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by Longshot:
daca te referi la "the departed", atunci te inseli.ala e remake dupa infernal affairs.alt film hong kong-ez.

my bad... :oops:

s-o punem pe seama orei inaintate si DCE-ului
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 15:51   #105
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
think nothing of it.

legat de scorsese : si asta "infernal affairs" e destul de nou (acu 3-4 ani parca) si a mai generat vreo 2 continuari prin hong kong.dar omu' nu a scazut in ochii mei.il plaseaza in boston, in mijlocul conflictelor politiei cu mafia de acolo.si dicaprio si damon, ma astept sa se descurce bine.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 17:49   #106
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
Doamnelor si domnilor, mai sunt vreo doua-trei saptamani pana la premiile Oscar. Acum stiti care sunt nominalizarile. Va propun efectuarea unui top (concurs fara premii). Pentru cele mai importante categorii, cel mai bun film, cel mai bun actor in rol principal sau secundar, cea mai buna actrita in rol principal sau secundar, cel mai bun regizor si care or mai fii, va invit sa-mi trimiteti pe adresa de mail "cristachitza@yahoo.com" pronosticsurile dumneavoastra, o singura varianta pentru fiecare categorie. Eu voi contoriza raspunsurile voastre si va voi tine la curent cu situatia in cadrul revistei "jurnimea" sau pe site-ul nostru, "www.jurnimea.3x.ro". Va multumesc si astept mail-urile voastre.
__________________
Un barbat nu va putea spune niciodata ca, cunoaste cu adevarat femeie. Femeie se schimba cu fiecare haina noua pe care si-o cumpara, cu fiecare strat nou de far pe care si-l aplica si cu fiecare amant nou pe care si-l face ! (Andre Malraux)
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 19:50   #107
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Seria Infrenal Affairs este una din cele mai bune pe care le-am vazut. Am inceput cu IA 1, presupunand ca e un alt film asiatic cu si despre politisti. M-am inselat amarnic... E mult mai mult decat atat. Nu vreau sa introduc spoilere aici, dar scenariul e excelent...

Contrar obiceiurilor de peste ocean (aici vorbesc de Atlantic) IA 2 si 3 sint excelente. Prequel-ul si sequel-ul se ridica la incaltimea primului film si reusesc sa adauge noi elemente povestii initiale.

Ca sa explic dezamagirea mea in ceea ce-l proveste pe Scorsese, din informatiile disparate disponibile pana in momentul de fata, el intentioneaza sa comprime toate cele 3 filme intr-unul. Cum o sa faca acest lucru fara sa macelareasca scenariul, nu stiu. Mai mult, unul din cele mai importante aspecte ale filmelor din serie (in special in 2) este atmosfera de incertitudine/nesiguranta creata in jurul predarii Hong Kong-ului catre chinezi. Nu stiu in ce masura va putea sa recreeze acest aspect in Boston-ul contemporan.

O alta problema este inlocuirea mafiei locale (un amestec de chinezi, taiandezi & others) cu mafia irlandeza din state. Se deosebesc in mod radical, atat din punct de vedere ideologic cat si ca mod de operare.

Atatata timp cat proiectul va continua (exista inca anumite dubii) nu pot decat sa sper ca nu va fi un esec total, dar ignorand natura asiatica a povestii, am dubiile mele.

Pe acest subiect se mai poate vorbi mult si bine, dar nu aici... Threadul e dedicat Oscarurilor si probabil asa ar trebui sa ramana
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 21:49   #108
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
cristache > eu si cu inca un tip am dat niste pronosticuri mai in spate.daca tu chiar vrei sa le aflii, du-te si tu si ia-le cu copy/paste.mi-e prea lene sa fac eu asta

radu > suna f bine din ce zici tu seria aia de filme.o sa aprofundez problema.
cat despre remake, iti inteleg perfect temerile, insa totusi...e scorsese.pana acuma tipul nu a comis-o niciodata.poate nu toate filmele lui sunt mari, dar nici unul nu a fost prost.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 00:00   #109
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by Longshot:
poate nu toate filmele lui sunt mari, dar nici unul nu a fost prost.

o fi facut el Taxi driver sau Goodfellas, dar a facut si Gangs of New York si the Color of Money
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 07:11   #110
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Cristache:
Doamnelor si domnilor, mai sunt vreo doua-trei saptamani pana la premiile Oscar. Acum stiti care sunt nominalizarile. Va propun efectuarea unui top (concurs fara premii). Pentru cele mai importante categorii, cel mai bun film, cel mai bun actor in rol principal sau secundar, cea mai buna actrita in rol principal sau secundar, cel mai bun regizor si care or mai fii...
s-a fãcut ºi pe cinemagia chestia asta anul trecut. a fost categorie de forum specialã în care erau topicuri pentru fiecare categorie de premii în care puteai vota.
Benny, ce zici, te bagi ºi anul ãsta?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 07:28   #111
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Leonard:
Originally Posted by Cristache:
Doamnelor si domnilor, mai sunt vreo doua-trei saptamani pana la premiile Oscar. Acum stiti care sunt nominalizarile. Va propun efectuarea unui top (concurs fara premii). Pentru cele mai importante categorii, cel mai bun film, cel mai bun actor in rol principal sau secundar, cea mai buna actrita in rol principal sau secundar, cel mai bun regizor si care or mai fii...
s-a fãcut ºi pe cinemagia chestia asta anul trecut. a fost categorie de forum specialã în care erau topicuri pentru fiecare categorie de premii în care puteai vota.
Benny, ce zici, te bagi ºi anul ãsta?
Chiar asteptam chestia asta! Ar fi o idee buna sa se continue si anul asta... Poate se lanseaza o traditie !
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 07:38   #112
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
:happy: voluntari, ceva?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 09:08   #113
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
Cum spuneam, si pentru a mari suspansul, astept mail-urile voastre pe adresa mea "cristachitza@yahoo.com" in care sa va spuneti pronosticul pentru castigatorii la cele mai importante categorii. Va voi tine la curent cu situatia pe site-ul nostru mai sus amintit, "www.jurnimea.3x.ro" intr-un articol special dedicat evenimentului. Hai gata, va ajunge, ca seman cu Gigi Becali si PNGu lui. Nu uitati insa ca pe site-ul nostru gasiti si alte articole interesante despre diferite subiecte. Daca doriti si va credeti in forma, puteti sa si scrieti articole.
Mama ce tare sunt ! :lol:
__________________
Un barbat nu va putea spune niciodata ca, cunoaste cu adevarat femeie. Femeie se schimba cu fiecare haina noua pe care si-o cumpara, cu fiecare strat nou de far pe care si-l aplica si cu fiecare amant nou pe care si-l face ! (Andre Malraux)
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 13:27   #114
Movie_Maniac
Novice
 
Movie_Maniac
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 8
Lamuriti-ma si pe mine va rog, nu e chiar o intrebare in legatura cu ce discutati DAR: voi unde veti urmari oscarurile? Ca anul acesta nu se dau decat pe pro7, dublate in germana...
Merci!
Movie_Maniac is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 17:47   #115
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
west parca zicea ca pe pro7 nu e in germana. nu au fost globurile si nu sunt nici premiile academiei. so... giddyup
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 07:17   #116
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Movie_Maniac:
Lamuriti-ma si pe mine va rog, nu e chiar o intrebare in legatura cu ce discutati DAR: voi unde veti urmari oscarurile? Ca anul acesta nu se dau decat pe pro7, dublate in germana...
Merci!
tu zici k le dau pe pro sieben dublate , astia zic k le dau tot pe pro sieben in engleza ... ceatza la orizont.

o sa le vedem la Pro Tv dublate de boccia de Margareta ... :sick:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 10:11   #117
Movie_Maniac
Novice
 
Movie_Maniac
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 8
Adevarul e ca stiam ca sunt pe pro7, si mi-am imaginat ca sunt dublate in germana, nu stiam sigur (mi-am imaginat ca daca la protv le dublau in romana...).
Voi stiti ca sunt in engleza deci. Astea ar fi vesti bune. Mercimult! Si scuze pt. semi-off-topic :oops:
Movie_Maniac is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 11:09   #118
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
e destul de greu sa dublezi o transmisiune live. Cei care incearca sint sortiti sa esueze lamentabil
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 12:07   #119
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
:lol: imi amintesc faza cu keiko watanabe de anu' trecut, a imbecilului de la pro tv. a fost de antologie. mai bine tacea din gura.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 12:21   #120
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
:lol: imi amintesc faza cu keiko watanabe de anu' trecut, a imbecilului de la pro tv. a fost de antologie. mai bine tacea din gura.
:lol: ma faci sa rad...
tu doar gresheala asta ai sesizat-o ? Aia nu au nici o treaba ... s-au facut gresheli in masa in fiecare an. I lost count!

Dar si la TVR2 knd a fost Margareta - atunci aia care macar stie cate ceva despre filme le-a comis in stil barbar.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells