Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Nov 2004, 09:28   #1
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Garden State

Este incredibil cum un film cu un subiect atit de simplu si comun poate fi atit de fresh, inteligent si interesant. Zach Braff, un tinar de 29 de ani, este si regizor, si scenarist, si actor principal, in una din marile surprize cinematografice (pt mine) ale anului. Garden State este dus in spate de un scenariu remarcabil, plin de dialoguri si momente memorabile, si de o Natalie Portman mai mult decit adorabila. Braff evita cu nonsalanta toate cliseele obisnuite in astfel de filme, si, desi dupa cum remarca korben intr-un alt topic, ultimele 15 minute sint cam below standard, finalul nu dezamageste, nu triseaza, cum ar fi putut foarte usor sa faca. Mai mult, imaginea si filmarile sint extraordinare. Una peste alta, un film ce TREBUIE vazut.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2004, 02:05   #2
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Vazut pe la 1 dimineata dupa vreo 3 cafele si 2 pachete de tigari!

Scenariu destul de interesant,imagine incredibil de buna,culoare f.intensa(contrast cu pleiada de AN-uri vazute in ultima vreme).Singurul film care a aparut/va aparea in Romania pt. care m-as obosi pana la cinematograf.A...si Mala Education-ambele pt. imagine.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2004, 21:43   #3
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
vine pe 24 decembrie.dar oricum l-am vazut de vreo 3 ori pana acum si alaturi de la mala education si poate eternal sunshine, este unul din cele mai reusite productii de anul asta (bine inca nu am apucat sa vad diarios de motocicleta, kinsey, mar adentro, etc ).garden state e scris foarte bine si probabil va fi bagat in seama la categoria respectiva cu ocazia premiilor academiei.iar portman si sarsgaard ii dau o replica mai mult decat reusita lui braff.
pacat ca arcul de poveste cu ian holm nu este foarte reusit.singurul minus al filmului.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2004, 13:14   #4
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Ok, l-am vazut si imi pot exprima urmatoarea opinie:

La plusuri:
Interesant ca subiect, regie buna, imagine exceptionala, Natalie Portman este extrem de dulce si credibila in rolul ei

La minusuri:
Povestea destul de putin credibila - e imposibil de conceput (pentru mine) ca un om poate fi schimbat doar in 3 zile, ca filosofie, ca fel de a fi... pur si simplu nu se poate !!! Dar pentru frumusetea filmului as spune ca se poate trece cu vederea acest "mic amanunt"
Finalul insa e total aiurea si strica tot ce a realizat Zach Braff pana in momentul acela... Chiar era nevoie de happyend-ul ala atat de siropos si total aiurea???!!!

Deci per total as spune ca e un film bun, poate printre cele mai bune ale anului asta, dar finalul strica tot... si stiti cum e... ultima impresie e f importanta !
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 09:53   #5
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
nostim - am vrut sa vad 'shark tale' sambata la studio, dar cand am vazut coada de la bilete, m-am crucit (era 7:55) asa ca am dat fuga (alergam pe magheru ca un nebun) la 'scala', unde rula 'garden state' in avanpremiera.

sunt de acord mostly cu ce-a zis christi - umorul e foarte fresh, inteligent & bine tintit (macar poanta cu camasa inflorata - e stupefiant de hilara!), zach braff face un rol care, prin apatism si blazare, aminteste de cel al lui jeff bridges din superbul 'fearless' al lui peter weir.

extraordinar filmat, realizat in cadre largi (sofia coppola si-a filmat asa ultimul film) amintind de 'lost in translation' oarecum... are chiar un cadru genial - braff asculta the shins la casti si o contempleaza pe portman...

dar, doamne, natalie portman este IN-SU-POR-TA-BI-LA! ea nu este o ciudatica gen jenna elfman in 'dharma si greg' sau gen kirsten dunst daca pot spune asa, ci pur & simplu caznita si confuza (schimbari prea largi si gratuite de emotie, de la surescitare isterica la tristete)...

finalul este cel mai insuportabil cliseu cu putinta...

p.s. - zach braff este un actor (comic) cu mare potential - a jucat in 'scrubbs' difuzat la 12 noaptea de antena 1.

p.p.s. - de ce ii lipsesc mai bine de 10 minute ?...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2004, 18:41   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
E destul de bun film, cu cadrele lui cu tot, chiar daca subiectul mi s-a parut departe de inovator. Probabil ceea ce pica bine este Braff, din mai toate punctele de vedere si tin sa te contrazic putin Notorious, spunand ca desi Portman este greu suportbabila per total, nu e chiar absolut insuportabila, cum m-am temut ca va fi. Pe Portman, Dunst, si "draga" de Julia Roberts le inghit cam greu, ceea ce ma face sa tresar, gandindu-ma ca doua dintre ele apar laolalta in promitatorul "Closer".
In schimb mi se pare demn de remarcat ca pentru Sarsgaard, Garden State este al doilea film dintr-o serie de trei foarte bune (Shattered Glass, GS, Kinsey) si atat in prezentul cat si in SG a jucat niste personaje atat de comune, conferindu-le insa o personalitate aparte.
Ca poveste, GS nu m-a incantat/dat pe spate/traumatizat/marcat pe viata. Pana la urma poate fi redus la o poveste de dragoste, dar macar este una cu stil.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2004, 18:49   #7
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
filmul asta are o foarte mare calitate: a reusit sa ma surprinda in mod placut.
are si el ceva minusuri dar putem sa le punem pe seama faptului ca e vorba de un debut regizoral.
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2004, 21:01   #8
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by PoliFanAthic:
Pe Portman, Dunst, si "draga" de Julia Roberts le inghit cam greu, ceea ce ma face sa tresar, gandindu-ma ca doua dintre ele apar laolalta in promitatorul "Closer".

eu mi-am dat seama in sfarsit de cine imi amintea portman (actrita care de altfel este proaspata si carismatica - mi-a placut foarte mult duetul ei cu susan sarandon din 'visand la beverly hills'/ 'anywhere but here')... de kate winslet, in excelentul ei rol din 'eternal sunshine'. excentricitatea ei era foarte 'well-fed' daca pot spune asa - parul multicolor, o expresie deloc comuna - un zambet de mona lisa si caracter tare gen 'thelma & louise', una peste alta un personaj feminin marcant, fara sa scoata gesturi psihotice & nevrotice 'ca sa se tina minte drept un lucru original'.

eu cred ca portman just tried too hard. la fel ca sean penn in 'mystic river'...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2004, 13:19   #9
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Probabil ai dreptate, pana la un punct. Oricum nu se ridica la nivel. Ca mecla, mi-a adus aminte de Andie MacDowell.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2004, 15:05   #10
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
he.si mie mi se pare scena cu figura lui nat. portman pe the shins - new slang foarte bine facuta.a nimerit-o braff la fix.[/quote]
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2004, 16:58   #11
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by i_matei:
Finalul insa e total aiurea si strica tot ce a realizat Zach Braff pana in momentul acela... Chiar era nevoie de happyend-ul ala atat de siropos si total aiurea???!!!

Dar ce final vroiai? Iti placea mai mult ala in care el pleaca sa se descopere pe sine si sa se impace cu el insusi? Finalul pur hollywoodian, slobozit, si de cacat? Tot filmul nu anticipa ca astia doi or sa fie ulterior impreuna pana la adanci batraneti? Mi s-a parut chiar decent finalul, cum bullshitul cu cunoasterea sinelui ma dezgusta la un nivel destul de inalt.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2004, 09:41   #12
Nazgulu'
Novice
 
Nazgulu'
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 12
Foarte bun filmul, m-a surprins placut. Natalie Portman da intr-adevar impresia ca incearca prea tare sa se afirme, desi rolul sau e bun. In unele cadre e pur si simplu exagerata...
Cateva secvente m-au surpins placut, amintesc pe cea cu piscina filmata de sus, in care el inoata spre ea. Cat despre scenariu, mi-ar fi placut sa fie tratat putin mai serios, sa mai scada cateva puncte la partea de comedioara(filmul a fost structurat astfel incat sa fie si placut, relaxant, cu glumite care desi sunt bine venite, distrag atentia de la mesaj).
Pe aceeasi treapta cu Eternal Sunshine...
__________________
It´s only after you have lost everything that you´re free to do anything.
Nazgulu' is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2004, 13:53   #13
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
parca nu l-am vazut pe lista nominalizatilor la globurile de aur. ce palma peste obraz ! merita macar sa intre in competitie...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2004, 15:09   #14
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
A, da, am uitat sa spun ca mi-a placut super mult si ca trebuie vazut. Natalie Portman mi s-a parut chiar ok, si mi-a placut muzica mult, mai ales la sfarsit... Frou Frou... :love:
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2004, 03:34   #15
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Aºa porcãrie nu-mi imaginam sã vãd. Nu mi s-a pãrut nimic romantic ºi nimic comic. E un film de duzinã american, plin de cliºee, lipsit de orice implicare emoþionalã. Am rezistat cu mari eforturi pînã la capãt, cu greu am suportat moaca de idiot a actorului principal, care mai e ºi regizor. Doamne, ce faþã de retardat avea. Iar tipa la fel, o fetiþã proastã pe care-þi vine sã o plezneºti (Natalie Portman, pe care o mai vãzusem în Everyone Says I Love You sau în Leon, acolo joacã domne! deci nu ea e de vinã pentru personajul de aici, ci regizorul). Numai din poster îþi dai seama de asta iar filmul nu face decît sã confirme.
Nota 3/10
Îmi pare rãu cã voi rãni pe niºte prieteni de pe forum spunînd asta, dar n-am ce sã fac. Pentru Korben, spun totuºi cã este mult mai prost decît Eternal Sunshine... despre care nu pot sã afirm cã este de duzinã, dar tot are personaje enervante, nu chiar aºa de insuportabile ca în Garden State totuºi. Adicã e Film pe lîngã ãsta.
Pentru ceilalþi care încã au impresia cã e au vãzut în Garden State un film romantic autentic, un mesaj am: Go see Before Sunset or 2046 (evident dacã aþi fost 'iniþiaþi' cu Before Sunrise, respectiv In the Mood for Love - cel puþin)!
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2004, 11:48   #16
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Am vazut si eu filmul, dar am asteptat o zi/doua ca sa ma gandesc la el mai clar.

At i_matei: Nu pot sa inteleg ce nu-ti place la final. Finalul este absolut genial! De unde incepe cu bullshit-uri despre: "trebuie sa rezolv singur" si "I need to get to know myself", ajunge la concluzia ca E bullshit. Finalul asta este opusul finalelor ne-hollywoodiene, in care nu se termina frumos si love love. Ce a facut Zach ala e genial si da mult mai bine decat daca pleca si ramaneau tristi just because of some bullshit.

At Leonard: problema ta tine exclusiv de gust. Nu ti-a placut TIE Garden State. Daca tu crezi ca e film de duzina, then it's your problem.

At notorius: inteleg de ce nu-ti place Portman, ea a devenit un fel de Britney Spears a filmelor de cand a jucat in Star Wars, dar din nou, chestia asta tine de gust. Mie mi-a placut f. mult in filmul asta.

In rest: filmare foarte frumoasa, scenariu genial, atmosfera si mai geniala, la unele scene radeam fara motiv, muzica e si ea foarte buna (eram in cinema si ma gandeam: wow, this music is really good), iar actori foarte simpatici. Nu stiu cine e Zach asta, dar daca mai face filme dinastea o sa fie foarte bun. Iar Portman e foarte 'cute' si 'adorable' sau 'desirable' daca vrei.

Desi filmul are defecte minore pe aici se pe acolo, sunt complet neglijabile si nu strica filmul insine...

Iar la faza cu pompa de benzina am ramas cu gura cascata... Arata atentia lui Zach la detalii (desi pare cam careless cu alte chestii de-a lungul filmului)

Fac asemanare intre filmul asta si Buffalo '66, eu zic ca ambele seama f. mult, dar asta mi se pare mai bun, oricat o iubesc eu pe Ricci, Garden State is much better.

9.5/10 Movie don't get much better than this...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2004, 15:36   #17
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by ogto:
At Leonard: problema ta tine exclusiv de gust. Nu ti-a placut TIE Garden State. Daca tu crezi ca e film de duzina, then it's your problem.

din postarile sale pe care le-am citit si din cate am avut ocazia sa vb cu el, cred ca are un pic prea multa incredere in gustul propriu.

p.s.: nici un defect n-ar trebui 'neglijat', mai, ogto. trebuie tolerat.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2004, 17:10   #18
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Nici nu ii "neglijez" gusturile. Daca nu le toleram, il injuram si il faceam prost pt. ca nu i-a placut filmul, dar aici nu e cazul.

You either like it, or you don't... End of story.
I liked it. Leonard didn't.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2004, 13:53   #19
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by ogto:
Nici nu ii "neglijez" gusturile. Daca nu le toleram, il injuram si il faceam prost pt. ca nu i-a placut filmul, dar aici nu e cazul.

eu nu vorbeam despre gusturi, ci despre 'defectele minore' despre care ziceai ca ar trebui 'neglijate'. fii mai atent, mai, ogto...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2004, 16:12   #20
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
@Notorious

"asta dintr-un minim respect pt ceilalti, carora le-a placut filmul"

Minti cu nerusinare !!!
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells