Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Oct 2009, 11:19   #1
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
ContraTimp

Ei bine uite ca se poate sa avem filme de public si in Romania anului 2009.
Este un film de actiune cu distributie aproape exclusiv din tarisoara noastra, facut de MediaPro, cu (aici e surprisa) regizor spaniol, care are la baza un serial din aceeasi tara.

Eu personal am vazut "episodul" 2, care a aparut la 1 an dupa primul, de aici si ghilimelele.

Spre surprinderea mea oamenii chiar au facu o treaba buna, atat in primul, cat si in al doilea "episod", ambele de cca. 1h30'.

Ce-i cu el? simplu si la obiect: O echipa din combaterea crimei organizate condusa de procurorul Iacob (Victor Rebengiuc) si Calin Boboc (Dragos Bucur) - nu am priceput foarte bine care e sef de fapt - si care are in componenta pe: Bogdan Codrea (Andi Vasluianu), Lori Ispas (Raluca Aprodu), Teo Dobrescu (Ion Sapdaru) si Maria Mocanu (Titi Niculae), si lupta lor cu raufacatorii.

Din ce am inteles de pe ici pe colo ar avea ceva legatura cu "Baieti buni", dar nu stiu cata si cum, completez dupa ce voi afla (adica voi vedea si eu filmuletu).

Iarasi nu stiu cat de departe merge legatura cu "Cuentas atras" din Spania, material de inspiratie, sau de copiat, dar cum nu prea am legaturi cu tara si limba respectiva, nu ma pot esprima.

Filmele sunt reusite, chiar daca intr-o oarecare masura scenariile sunt previzibile, insa actiunea merge bine, tensiunea te tine, si chiar iti vine sa spargi capul cuiva cand vezi ca iti baga reclame in toiul filmului.

Ce mai pot aprecia este prestatia actorilor (in scenariu si regie nu ma bag ca nu sunt din domeniu), care este satisfacatoare. Surpriza studiind biografiile actorilor a fost sa vad ca Raluca Aprodu nu este absolventa de actorie (bine nici Titi Niculae nu e dar ea macar a facut liceul de profil) si este unul din rolurile principale, sters, plat, fara forta, liniar, dar poate asa e scenariul, insa e credibila. Titi Niculae e si ea pe acolo, dar o da in bara la nivelul credibilitate, pur si simplu nu stiu de ce se chinuie, ca oricum nu prea ii iese. De fapt cei care care filmul ca interpretare sunt Vasluianu si Bucur, ajutati de Sapdaru, care arata ca stie ce face, chiar daca am impresia ca si la el scenariul nu a fost prea ofertant, dar a stiut ce sa faca cu el. La final este intentionat "maestrul" Rebengiuc, care chiar daca nu prea ii iese treaba arata ca stie sa se joace cu rolul, mic, episodic, dar stie si el cum sa il lucreze. Poate ca daca nu era atat de mic rolisorul aveam o alta situatie.

Astept cu curiozitate episodul de la anul, sa vad cum mai evolueaza treaba.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2009, 16:41   #2
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
O sa fie miercuri, pe 28 oct o vizionare cu Contratimp in club FRAME, din Bucuresti, organizata de Dragos Bucur, probabil de la ora 20.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2009, 22:11   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
No, hai s'om mère!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2009, 22:30   #4
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Parca m'as infiinta si eu,dar ma intreb care parte va fi difuzata?
Ca's deja 2 filme ContraTimp al doilea film fiind difuzat cam acum 1 saptamana pe ProTv.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells