Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

View Poll Results: Sunt relevante notele de pe IMDB pt. filme?
DA? 14 42.42%
NU? 19 57.58%
Voters: 33. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jul 2004, 08:32   #21
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Originally Posted by M_olecula:
Si pe mine m-a facut curios acest vot al americanilor care incep sa cred ca nu au gusturi in materie de filme ! D-abea astept sa vad filmul !!

Ce te face sa crezi ca sunt americani? Oricine se poate inregistra si poate vota. Si apoi n-ar fi rau sa aruncam o privire si in ograda noastra:
spider man 2
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 09:52   #22
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Dar nu sunt numai useri nebuni care i-au dat note MARI, critici in general i-au dat review-uri foarte bune. We shall wait and see... :sleep:
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 11:28   #23
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Originally Posted by Ambra Blu:
http://www.imdb.com/title/tt0409396/

nu mi-a placut filmul, si nu ma mir ca nu are voturi...desi genul de film terminat in coada de peste vad ca e la moda acum...hmmm :hmm:

apropo' ce legatura are mitulescu cu mitulescu de la cnc? oare...?
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 11:30   #24
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Este baiatul d-lui Mitulescu, directorul CNC.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 11:31   #25
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
:lol:
nu ma mai mir de nici un cannes
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 12:26   #26
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by emanuel:
Este baiatul d-lui Mitulescu, directorul CNC.

ba, cica, n-ar fi. (daca exista, este un grad de rudenie mai departat, de la nepot, in sus...oficial--nerecunoscut de niciunul dintre ei)
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 12:30   #27
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Interesant ce spui. Eu asa auzisem ca e baiatul lui. Inseamna ca trebuie sa ma mai interesez. Sa nu dezinformez lumea...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 12:57   #28
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by capitain:

nu mi-a placut filmul, si nu ma mir ca nu are voturi...desi genul de film terminat in coada de peste vad ca e la moda acum...hmmm :hmm:

apropo' ce legatura are mitulescu cu mitulescu de la cnc? oare...?

Ala era film? Eu am crezut ca era o secventa dintr-un film. Poate daca pune ala bataie si Cristi Puiu cafeaua si tigarile, punea si Mitulescu la bataie telefonul wireless si masina si iesea de un film, fara cap (ca nu sint romanii in stare de asa ceva) dar cu coada. Mai sarea la cap si vechea generatie cu maia morgenstern, drame tulburatoare si copiii strazii si, gata, se nastea iarasi un copil fara miini si pleoapele cusute, care trebuia sa poarte un nume: cistigator la CNC. Apoi regizorii se ridicau, multumeau cerului, lui Eazy-E, fanilor, etc si, uite, fratre, deci lucrurile nu sint chiar asa de cacat in cinema-ul romanesc. Cum nu e bune filmele? ce, nu se vede? Nu se aude? E cu purici? E bune, fratre, merge. Lasa ca e bine. Ce daca scenariile sint de cacat, scenaristii care sint buni nu sint bagati in seama cum trebuie. Ce daca copii mari, in anul IV la regie, nu sint in stare sa isi scrie singuri scenariile si trebuie sa se organizeze concursuri special pentru ei, sa aiba de unde alege. Este bine. Totul merge bine. In pula, desigur. Legat de imdb.com, sa nu uit, e cel mai handy tool de ratificat filme. Ca atare, cind imi descarc in mod ilegal filme de pe DC ++ primul lucru pe car eil fac e sa merg s avad acolo ce nota are filmul. Apoi vin pe cinemagia.ro si mai citesc si aici din kiturile de presa sau ce mai zice emanuel (nu citesc niciodata ce zic copiii despre film). Mai exista cazul trei, cind aud ce zic cronicile si ma duc sa vad cu ochii mei filmul, sa vad, e asa, mu e asa, etc
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 13:32   #29
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
poate nu recunosc ca sa nu fie condamnat baietelul pt premiile luate (aproape degeaba)
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 13:39   #30
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by capitain:
poate nu recunosc ca sa nu fie condamnat baietelul pt premiile luate (aproape degeaba)

observ ca tu perseverezi. trafic nu-i o minunatie de film, da kiar nu are a face palm d'orul cu nepotismele caragialiene.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 13:45   #31
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by EgoN:
Originally Posted by capitain:
poate nu recunosc ca sa nu fie condamnat baietelul pt premiile luate (aproape degeaba)

observ ca tu perseverezi. trafic nu-i o minunatie de film, da kiar nu are a face palm d'orul cu nepotismele caragialiene.

in schimb, ursul de aur, da.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2004, 10:06   #32
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Trafic este o reclama subtila la bucurestiul pregatit sa intre in UE (o antiteza la stejarii verzi) .. vezi doamne, avem si noi masini - blocate in trafic -, si telefoane - hands free -... si sa nu uit Coca Cola garnisita cu fete frumoase :happy:
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2004, 23:34   #33
apathic_me
Novice
 
apathic_me
 
Join Date: Feb 2004
Location: Bucuresti
Posts: 15
imdb-uri

Pe forumurile imdb dedicate filmelor aceasta intrebare (daca sunt sau nu relevante notele de acolo) este omniprezenta. Si majoritatea raspunsurilor se incadreaza cu succes in cateva categorii (cu combinarile de n luate cate k de rigoare), incepand cu "Nici gand sa aiba vreo relevanta, filmul aste e so overrated sau underrated" pana la "se vede ca filmul asta este bun, priviti ce nota are" sau "are relevanta dar batranii sunt stupizi, priviti ce note au dat".
IMDB are de castigat cu sistemul de notare si cu topul 250. Multi oameni isi pierd timpul cu analizarea acestor note (eu nu fac acum altceva).

Oricum, indiferent de relevanta acestor note, sistemul de notare e destul de misto facut. Notele alea nu sunt doar o simpla medie a voturile acordate de utilizatori, sunt ponderate cu numarul de voturi si cu alte lucruri pe care cei de la imdb omit sa le spuna (pentru a nu se mari artificial nota, probabil vechimea filmului, ponderea diferitelor grupe de varsta in populatie etc). Cu toate acestea notele nu sunt reprezentative, pentru ca pana la urma utilizatorii de net, oricat de multi ar fi ei, sunt o categorie aparte in restul populatiei, cu tendinte diferite de consum si de apreciere a diferitelor produse.
Este interesant de observat afinitatea intre anumite categorii de votanti si anumite categorii de filme. Daca aveti timp de pierdut, puteti face niste comparatii intre diferite filme cotate foarte bine acolo. Ca tendinta generala se poate observa ca tineri (-18~29 ani) tind sa dea in medie note mai mari absolut tuturor filmelor decat cei din segmentul 30~45+. Asta pe langa faptul ca in general numarul de votanti tineri ii intrece cu mult pe cei mai putin tineri.
Lord of the rings (Return of the king, dar si celelalte din serie), spre exemplu, are afinitate insemnata pentru publicul adolescentin feminin in timp ce un film asemanator, dar mai vechi, Star wars (episodul IV) are o afinitate pentru publicul masculin. Previzibil oarecum. In schimb "Memento", un film de nisa, este foarte putin apreciat de cei mai in varsta (diferenta de notare intre -18~29 si 45+ fiind de 1 punct).

Mai spunea cineva mai sus (Ambra Blu) ca notele folosesc atunci cand descarci filme de pe dc++. Cam asa e. Dar nu pot sa zic ca tin cont de notele de acolo prea mult. Pentru un film notat intre 4 si 6 este posibil sa nu ma chinui prea tare, dar celorlalte filme le acord o sansa.
Daca are mai putin de 4 (de preferat cat mai putin), este posibil ca acel film sa fie intr-adevar foarte prost sau de-a dreptul cretin, si in acest caz trebuie vazut (uneori un film foarte prost face mai mult decat unul bun, daca il privesti cu detasare si nu te chinuie gandul timpului irosit). Iar daca are mai mult de 6, merita incercat.
apathic_me is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2004, 02:08   #34
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
nu sunt relevante
chiar deloc
nu numa din pricina ca voteaza multi americani, da conteaza si nr de voturi
totusi imdb-ul are sectiunea de usercomments care pot fi de mare folos in alegerea de a da sau nu banii pe un film
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2004, 18:07   #35
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Cred totusi ca suntem cu totii de acord ca un film notat cu mai putin de 3 si la care au votat mai mult de 1000 de persoane e o adevarata pierdere de timp.

Din cate am observat filmele bune au note intre 6 si 7, cele care au un subiect sau o realizare exceptionala sarind de 7.5 . Nu cred insa ca exista un film prost care sa fie cotat cu mai mult de 8 acolo (la fel, cel putin 1000 voturi)
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2004, 23:11   #36
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
n-am stat sa citesc tot topicu', si desi sunt sigur ca mai sunt oameni care gandesc ca mine, nu stiu daca au scris deja. Dar eu parca am mai zis o data treaba asta dar nu mai stiu la ce topic...
Deci....atat timp cat notele alea sunt date de altii,eu nici nu ma uit la ele! Intai sa vad eu filmul si apoi imi dau cu parerea ! Ca aia sunt cam retardati la datul notelor! parerea mea! :oops:
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2004, 10:40   #37
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Da, dar notele respective te pot scuti sa dai niste bani pe un film prost. Ca sa nu mai vorbim de timpul pierdut.
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 09:56   #38
calinul
Junior
 
calinul
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 32
Send a message via MSN to calinul Send a message via Yahoo to calinul
NU!
De exemplu.... sa presupunem ca un film are 3000 de voturi. 1500 de useri ii dau 0/10 si inca 1500 ii dau 10/10. Filmul iese cu o medie de 5/10.
Trebuie sa ne luam dupa asta? In nici un caz.
Parerea noastra despre un film trebuie sa fie pe primul loc, si nu ce e scris pe rottentomatoes, imdb. etc.
calinul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells