Păreri The Machine

(2013)

Android

Jack-Jack pe 10 Aprilie 2014 20:38
Dacă ținem cont de buget ,filmul este destul de bine realizat,efectele speciale fiind piesa forte.Un subiect nu prea nou dar prezentat cu profesionalism și pe panta științei.
makomomo pe 13 Aprilie 2014 22:09
AI...sau nu?
Un film cu buget mic...De ce oare nu se realizeaza filme de genul acesta insa mult mai complexe si mai sofisticate,cu un buget mai mare si se fac remake-uri inutile gen spiderman sau superman?Imi imaginez acest The Machine cu efectele si impactul filmului Terminator...de ce se copiaza aceleasi idei de film cu super-eroi expirati si nu se acorda o sansa unor idei noi si reale, de ex.The Machine...
Este un film bun care insa nu exceleaza la nici un capitol, efetcte sau regie iar subiectul este clar,previzibil inca dupa primele 15-20min...filmul merita vazut prin prisma relatiei om-AI care se doreste a demonstra ca de fapt AI este mai inteligenta decat omul,poate evolua mai bine decat noi si mai...pacifist.Filmul este bun, pacat de bugetul restrans de care a beneficiat...

xerses pe 16 Aprilie 2014 19:59
Interesant de urmarit...Dar nu m-a incantat foarte mult coloana sonora.
rodica_vargolici pe 17 octombrie 2017 13:24
cum e col. sonora ?
BETRulleR pe 01 Iunie 2014 22:16
Un film de 10
Un film facut de oameni inteligenti. Care au ceva de spus. Iata cum se va prezenta in viziunea noastra, trecerea de la om la masina.
Cu buget-fara buget. Ce importanta are. Mesajul este transmis cu clarviziune, carisma, arta si talent. Invelit intr-o poveste credibila si frumoasa. Efecte inteligente. Exceptional folosite. (nu cascade de smecherii bengoase, sa caste gura vulgul si sa zica: maaaamaaaa, ce tare, frate!).
Iar mesajul e pe masura. Daca vrei increderea lor, ai incredere in ei.
Frumos mesaj. Fii uman chiar daca nu intelegi sau nu crezi: Ei sunt deja aici.
Ca orice opera de arta, transmite emotie. "Beau, joli et gaie!" ca un rasarit terestru.
Si declar aici, filmul asta mai tare ca rasuflatul X-Men.

Sorin87 pe 02 Decembrie 2015 00:34
Un film SF reusit cu o poveste captivanta despre inteligenta artificiala
lolozilla pe 29 Decembrie 2014 14:18
L-am vazut dupa ce am vazut si Automata.
Ceva nu mi-a placut la filmul asta, parca prea dark, prea cyberpunk, putin prea brutal si rapid (filmul are fix 1h30m cu tot cu generic) pentru un film care cred ca a cautat sa parcurga si dileme filosofice si sa te ataseze de relatia dintre personaje.

Si cand spun rapid nu ma refer neaparat la alert, dar se sare repede peste niste etape, scenele de tensiune se termina repede, iar acea lume din viitor e prezentata foarte putin. Actrita are o figura prea "pitzi" pentru rolul asta, iar boss-ul e tipul de personaj care face rau "just because". Filmul ar fi meritat un buget mai mare (nu 1 milion de lire) si o integrare a partii stiintifice intr-o poveste mai complexa pe care sa o savurezi un timp putin mai lung.

nicoux pe 25 Aprilie 2014 17:42
Pentru o desfasurare cam pe toata durata filmului intrun depozit- laborator (!?!) intro bajbaiala si aproape totala plictiseala, are notari cam inexplicabil de mari.
SYNDJ pe 02 Decembrie 2014 18:27
Pentru un low-budget este chiar bun. Nu m-am plictisit la el.
Mi-a plăcut mult soundtrack-ul care este un gen electronic al anilor '80.
De la mine 6 (bunicel).

GiulianoDirt pe 14 Decembrie 2021 20:07
Nu e rău dar idea asta am mai vazut-o în 29 de filme, singura diferența fiind actorii și numele filmului. Nota 4.
Dimz pe 29 Noiembrie 2017 01:36
Dark, atmosferic si cu o muzica (synthwave) ce aduce aminte de Blade Runner. Merita vazut in special de fanii filmelor SF.
mtraianc pe 26 Ianuarie 2015 23:26
merita vazut o data ,, ........................................................................................
user-5a6df7d63383e pe 30 Aprilie 2020 15:01
Un film slăbuț,low buget, pe alocuri chiar plictisitor. Banderas și coloana sonoră mai salvează puțin, dar nu îndeajuns.
emy_sinaia pe 13 Aprilie 2014 17:10
Robot uman
Subiectul filmului despre construirea robotului umanizat nu este nou deloc, atat ca acum este o variatiune altfel pe aceeasi tema, se numeste Ava si arata foarte bine, bate tot ce intalneste in cale sau incearca sa o supere cumva si face diferenta dintre bine si rau, iar deznodamantul e oarecum neasteptat.