Păreri Shell

(2012)

Shell

margott pe 03 August 2013 13:11
Spoilere
Shell (sau Balada lui Shell si Pete, apropo de The Ballad of Jack and Rose, ce trateaza acelasi subiect si care pare a fi sursa de inspiratie pentru acest film, dat fiind ca in Shell am recunoscut cadre asemanatoare cu unele din filmul cu Daniel-Day Lewis) - un film foarte static cu putine personaje, un tata, o fiica, 2 clienti constanti si alti cativa doar pasageri. O statie de benzina in camp, un peisaj auster, golas, menit sa sublinieze forta sentimentelor dintre tata si fiica, care-i consuma cu atat mai mult cu cat sunt nevoiti sa si le reprime. O relatie de dependenta, de iubire intre doi oameni izolati de lume si care, in esenta, n-au nevoie de nimeni, decat unul de celalalt. Spre deosebire de tata, fiica de 17 ani e sociabila, comunicativa, curioasa, deschisa spre lume, chiar daca nu intotdeauna primeste reactiile asteptate din partea putinilor oameni care se opresc… citeşte

Turi pe 11 August 2013 21:03
.Un film prea englezesc pentru gustul meu! Am urmarit filme si cu numai doua personaje mai captivante decat acesta. In pustietatea in care se desfasoara actiunea timpul parca sta in loc iar filmul pare tare lung.
eduard_stratan pe 10 octombrie 2017 17:12
Actiunea se petrece in nordul Scotiei, deci si prin urmare filmul este scotian!
cosmin_kedii pe 09 Noiembrie 2013 08:51
un exemplu excelent la modul în care un scenariu este inteligent facut si atent la detaliu care poate depăși un bugetul modest pentru a crea o istorie puternica și fascinanta a cinematografiei independente .