Păreri Rango

(2011)

Rango

Rose pe 07 Martie 2011 11:43
Excelent film de animaţie
Mi-a plăcut foarte mult, vocile personajelor sunt extraordinare, filmul merită vizionat cu sub-titrare, altfel e păcat, la dublaj se pierde. De altfel, idea dublajelor este foarte neinspirată, dar văd că se practică în multe ţări.
alex2812 pe 18 martie 2011 14:42
iti dau dreptate in privinta dublajelor
bizonul pe 17 noiembrie 2019 07:01
Sa va spun ceva, este singurul film unde Johnny Depp este de nota 10. Toate filmele lui, absolut toate, sunt niste inchipuiri de prost gust, fara nimic real si autentic. Il consider eu de aceiasi "categorie", "Musca" ca si Jim Carrey sau Travolta. Sa faca filme de animatie ca aici ii sta bine.
alali pe 13 Ianuarie 2016 05:37
Rango, un western autentic..
Acest Rango este cap coada un omagiu adus marilor succese western ale anilor 60-70, insa ce este remarcabil si surprinzator este ca ramane original si pe alocuri inovator in domeniul animatiei.
Cele doua elemente care dau culoare, la figurat, acestei productii sunt fara indoiala, muzica lui Hans Zimmer, produsa sau adaptata si regia lui Gore Verbinski.
Verbinski, ca si Zimmer au "plagiat" cam tot ce era emblematic in lumea cinematografica a vestului salbatic si l-au introdus in film fara ca sa creeze rupturi si artificialitati sesizabile in cursivitatea povestii pe care Rango ne-o serveste. Zimmer a creat o muzica omagiu adusa lui Morricone dar si anumitor filme devenite clasice ale genului iar Verbinski a imprumutat personaje si scene din toate creatiile carora timpul le-a oferit valoare de simbol reprezentativ pentru genul western. Un astfel de "invitat" de onoare este… citeşte

marius93 pe 08 Ianuarie 2010 21:45
Johnny Depp isi imprumuta din nou vocea pentru un film de animatie. Sper sa fie cu noroc, caci Mireasa moarta in regia lui Tim Burton mi-a placut mult.
Kai pe 6 iulie 2010 14:59
crima si dak mai e si Depp e macel...pana acum pasarile sunt cele mai tari
GeorgeGeo2011 pe 19 martie 2012 18:03
::))
legolas05 pe 06 Februarie 2011 17:26
o animatie destul de buna.....are cateva faze comice....merge vazuta.....
Delua pe 05 Martie 2011 19:03
Ironic, dar si serios. Dramatic, dar si comic. Special, dar si banal. Cam asa pot sa caracterizez acest film.
Povestea este clasica aventura a unui las care se da mare si tare printre necunoscatori iar cand il intalneste pe tipul rau, o ia la goana. Dar are o sclipire care-l face chiar sa iesi placut surprins din sala :)

SakuraBlack90 pe 28 iunie 2011 22:23
Subscriu, ca sa scutesc timp. Cliseele si stereotipurile sunt introduse in animatie. Pe mine m-a surprins placut si m-am amuzat teribil.
viktor27oct pe 14 iulie 2011 21:14
Fain spus :)
ady0422 pe 05 Martie 2011 03:40
Nu va lasati pacaliti de unele comentarii, filmul este f bun. Sincer, pot spune ca e gandit pana la ultimul detaliu... sunt momente cand aproape uiti ca te uiti la o animatie si ca personajele sunt tot felul de reptile si animalute... muzica buna, umor inteligent, are si unele stereotipuri, dar sa fim seriosi, acum nici filmele care se pretind serioase nu se mai chinuie sa scape de stereotipuri, ba as putea spune ca aici sunt chiar mai putin evidente decat in multe filme de renume.

Nu fac comparatii cu alte filme, ca am mai facut si unii mi-au raspuns decat cu cuvinte inteligente precum "idiot. dobitoc, prost, tampit, etc."..... parerea mea e ca merita sa mergeti la el... nici macar nu e scump, nu e 3D... cel putin nu la Pitesti

ieucumine pe 02 Martie 2011 21:43
foarte slaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaab!
Monotone pe 3 martie 2011 10:28
argumenteaza..
Alex.kid pe 12 mai 2012 01:05
Intr-adevar., animatiile sunt pentru ochii tuturor, fara nici o exceptie. Desi gusturile nu se discuta, banal sau extrem de slab sunt expresii folosite de pusti de 8 ani sau oameni fara pic de umor si cu o lipsa desavarsite de inteligenta. E deajunsa sa spu ca nu ti-a placut, dar asta nu inseamna ca e slab. Tu daca o vei viziona twilight si imi spui mie ca e o capodopera, imi permit sa rad si apoi iti spun ca nu a stralucit prin nimic.
Tweeknax pe 07 Martie 2011 09:20
Recomadare pentru cei ce vad filmul la cinema: luati-va o sticla cu apa! (imi veti multumi :))
bibii.andrada pe 13 ianuarie 2012 22:58
In timpul filmului cred ca am baut de vreo 10 ori apa, la un moment dat mi-am adus sticla cu apa langa mine ca sa nu mai fac drumul pana in bucatarie:)))
Domolul pe 22 ianuarie 2022 08:08
impresionant filmul prin acest efect psihologic aproape somatizat: sete. Și când te gândești că alte povești, pentru a forța efectul psihologic asupra privitorului, recurg la lucruri atât de ieftine: sânge, colți de monștri însângerați care apar brusc pentru a speria sau clasicul bărbat îmbrăcat în femeie pentru a înveseli (îți dai seama Robert de Niro îmbrăcat în femeie, să mori de râs la Stardust)
smoace pe 30 Iunie 2010 12:16
sweet
Johnny niciodata nu ne dezamageste sau ne-a dezamagit :);)
alipiki pe 29 martie 2011 20:43
Rango =Pierdere de timp
smoace pe 30 martie 2011 10:12
Asta e punctu tau de vedere :)
White.Lily pe 10 Martie 2011 11:20
Dupa cum spuneam si la Despicable me, animatiile prind putere!
Iar Rango dovedeste din plin acest lucru. O animatie pur si simplu revigoranta, un scenariu haios si simpatic, persoanje foarte bine conturate si spumoase si o imagine impecabila.
Recomand neaparat acest film sa fie vizionat in varianta originala. Cel putin vocea lui Johnny Depp sau a Islei Fisher nu trebuie ratate!

gicardinho pe 06 Martie 2011 22:24
Nota 8,5
Un film bun , insa nu ceva din calea afara dar cat sa iti omoare timpul cu cateva faze bune . Este vorba de un cameleon simpatic a carui viata se schimba radical atunci cand masina in care era ia o curba mai periculoasa , acesta cade si se trezeste in mijlocul pustietati, el se intalneste pe sosea cu un animal care il indruma catre un oras. Acolo viata il va pune la incercare cu fel si fel de necazuri in care este nevoit sa mai si minta:) . Recomand.
kalamity90 pe 04 Martie 2011 13:57
nu`mi vine sa cred ca filmul este dublat in romana...mai ales cand e vocea lui JOHNYY DEPP...sa fim seriosi...
Morphy pe 9 martie 2011 20:35
La cinemaPRO nu este dublat.
adry.ro pe 18 iulie 2011 00:08
Fiind animatie e si normal sa fie dublat in romana. Animatiile sunt destinate copiilor si nu adultilor (care stiu sa citeasca). Dar in ce limba voiai tu sa fie dublat?
adrian_beldean pe 14 Iulie 2010 00:19
Nu o sa dau nota pentru ca inca nu l-am vazut dar cred ca o sa fie frumos,mai ales ca Depp il va reprezenta pe Rango(am inteles ca s-a folosit tehnologia utilizata si la filmarea filmului Avatar,asa ca vom vedea si expresiile lui Depp,ceea ce e si mai bine pentru ca el e un actor MARE si are o mimica caracteristica)
veryo pe 30 Iunie 2010 18:17
veryo
dupa trailer e misto dar sa vedem cum o sa fie :):)
whiteshark pe 18 martie 2011 16:43
foartee taree filmull:X
ramon06 pe 19 martie 2011 20:14
daca nu ia vazut filmul,cum poti da nota'?in mod normal se noteaza un film dupa ce este vizioanat...
Bagio pe 30 Iunie 2010 16:32
pffffffff
din trailer pare super tare....dar de ce trebuie sa asteptam atat?
cafea pe 10 Martie 2011 00:36
mediocru
ma asteptam la ceva mai bun ...
animalutele uratele, nimic deosebit
soparla (rango) si sarpele (jake) singurele desene care aveau ceva haios in ele
in rest..prea putine faze nostime, si prea multe clisee....
putea sa iasa ceva mai bun.....

sementube pe 2 iulie 2011 16:25
"animalute uratele"...dar viata ta e prea roz? fa si tu o paralela intre film si realitate, apoi vei vedea
adry.ro pe 18 iulie 2011 00:13
@sementube, nu trebui sa faci nici o paralela ca nu e Animal Planet. Filmele sunt pentru divertisment asa ca trebuie sa arate bine.
oanna20 pe 07 Martie 2011 11:56
sooper :X
foarte tare filmul... amuzant :)) cei mai tari erau cantaretii care povesteau :)) mentineau suspansul ffff bn :)) ¨si cand moare?¨ :)) tare :)))
iiii pe 07 Martie 2011 13:05
asa si asa!!!
am fost vineri la cinema pro, in sala erau maxim 40 de persoane, filmul e ok, putine faze amuzante, extrem de putine. Sincer sa fiu , asteptam mai mult de la acest film
synchro31 pe 16 mai 2011 05:08
dar ce vrei sa fie ? Mr. Bean ? ..asa compari tu ? ...johnny deep .cu mr. bean ? ...esti criminal :)) ......chestiile astea se fac si cu cap ...nu s-ar ;lua dupa toti ma .......si tu si toti care comenteaza ca fiind atot stiutori .....cand tocmai sunteti niste "copilasi " cu ochii toata ziua in pc ..si n-au ce sa faca si cauta suferinta:-?? duceti-va cu prietenii si gagicile la plimbari ...cluburi ..lasa-ti pc-urile ca va duceti de rapa ..toti =))
iiii pe 22 august 2011 17:59
sictir incompetentule. ce am zis , am zis din punctul meu de vedere . citeste si alte comenturi care sunt asemanatoare cu al meu, boule
cojocariu.cristian pe 07 Ianuarie 2011 15:29
De asteptat
Din trailere pare destul de misto ! Poate va fi o animatie care va merita vazuta ! Cine stie!
Da-Luck pe 28 Iunie 2011 00:21
rango
am vazut si eu rango recent , este o animatie reusita merita vizionata chiar si de cei mari nu se vor plictisi
gossipgirl17 pe 26 Februarie 2011 13:58
o doamne..abia astept..promitator din trailer...iar johhny depp:>
SergioSanto pe 06 Iulie 2011 19:36
Evrika!
In sfarsit o animatie pentru publicul matur. L'am savurat din plin, foarte inteligent si haios. Priviti'l ca pe o fabula de la Fontaine! :D
Manusa pe 27 Iunie 2011 21:33
Nici nu am crezut ca va fi atat de buna aceasta animatie. Are multe momente comice, iar Rango este foarte bine realizat precum toata animatia. Un pierdut care apoi pretinde ca ii un dur din Vest si apoi devine serif...unul jalnic :)), iar scena cand imita mersul celor de pe strada este foarte haioasa. Mi-a placut foarte mult animatia, merita vazuta.
psihologu pe 26 Ianuarie 2012 19:16
Cameleonul inventat de Gore Verbinski si executat ca la carte de Johnnie Depp e haios, creativ, si cu un aer existential care il face delicios pentru publicul cu scaun cinematografic la cap.
alex_il_fenomeno pe 13 Iulie 2011 21:12
filmul a fost o surpriza foarte placuta , avand in vedere ca nu stiam la ce sa ma astept de la el ! vocile au fost date de mari actori ai momentului , in frunte cu Johnny Depp ! daca inceputul filmului este putin cam lent , el are o continuare incredibil de buna , reusind sa devina foarte interesant , comic pe alaturi , romantic pe de alta , putin mister ... tot ce poate avea un film de animatie placut ! in recomand tuturor , atat copiilor cat si adultilor !
Teddy-T pe 16 Iunie 2010 11:56
:D
marfa o sa fie cu Isla si Abigail .
ZamfirMarius pe 18 martie 2011 00:03
De departe cel mai prost film de animatie facut vreodata , o porcarie cinematografica.
Teddy-T pe 19 martie 2011 11:35
daca te int asa mult rasp. e NU :)) chiar nici unu numi place .. eu cred ca voi nu stiti ce ins PARERE :))) oricum nu ma mai iau dupa fraieri dastia ca voi , ca asa se zicea si despre " dinner for schmuck" si e marfa filmu , nu plictisitor .. mai degraba sunteti voi plictisiti de viata de nu va place nimic :)))
Robert1985 pe 22 Ianuarie 2011 22:24
hmm
pare interesant sa vedem ce o sa fie..la prima vedere pare misto..
claudiu-daniel-lugoj pe 10 Februarie 2012 21:54
Foarte tare aceasta animatie,sincer nu aveam mari asteptari de la aceasta dar ma impresionat foarte tare aceasta animatie.Este vorma despre un erou mai neobisnuit care se pierde intr-un desert si in calatoria sa prin desert da peste un oras cu finte iarasi care mai decare mai ciudate,dar care se confrunta cu o mare problema APA.De aici eroul nostru isi ia in serios treaba pentru a aduce apa mult dorita oraselului ciudat.
elena_laryssa pe 04 Martie 2011 14:39
abia astept sa merg sa-l vad!!!! :X:X:X plus ca imi place rau de tot de johnny depp.
CostinN pe 12 Martie 2011 09:04
Rango
O animatie bunicica. Ma asteptam la mai multa comedie. Pot spune ca au fost desenate foarte bine caracterele, miscarea lor fiind naturala, replicile de bun gust, in schimb au fost momente cand mi-am pus rabdarea la bataie, probabil datorita straduintei evidente de a apropia povestea cat mai mult de realitate, Per ansamblu nu este o animatie proasta dar nici nu va recomand sa mergeti la cinema, pentru ca veti regreta banii cheltuiti. Mai bine va rezumati la un moment din zi cand chiar nu aveti ce face.
liferobotdog pe 07 Martie 2011 20:52
Faptul ca este mic nu-l poate opri - Rango
Gore Verbinski si Johnny Depp, celebri pentru primele trei filme din seria Piratii din Caraibe colaboreaza din nou pentru filmul Rango, o animatie ce parodiaza filmele Western.
Johnny Depp este o soparla care, dupa ce masina in care acesta era transportat intr-un terariu face un accident, se trezeste singur in mijlocul desertului. Dupa o calatorie nu lipsita de peripetii, ajunge in orasul Dirt, unde resursele de apa sunt pe terminate si toti locuitorii acestuia sunt in pericol sa moara de sete.
Dupa ce accidental omoara un soim care ameninta de multe ori orasul, soparla care si-a adoptat numele de Rango devine serif si incearca sa readuca apa in timp ce se obisnuieste cu locuitorii orasul si cu obiceiurile mai neobisnuite ale acestora.
Desi povestea are la baza doua mari clisee, este bine conturata si dezvoltata de scenaristul John Logan. Scenariul contine replici… citeşte

raduul pe 20 Februarie 2011 18:46
Nu stiu de il confund cu Rio, poate ca imi plac amandoua, le astept sa vedem daca o sa le mai confund
Mrs.M pe 20 Februarie 2011 22:42
pana la urma cand apare ? pe 4 martie sau pe 15 aprilie , ma refer la Romania ca la americani stiu sigur ca pe 4 martie
Monotone pe 3 martie 2011 11:02
4 martie
claudiu25 pe 29 Mai 2011 21:49
nu e cine stye ce
merita un 6 nu se compara cu ice age si nici un film gen animatye nu cred ca va depasi ice age are unele momente bunicele si povestea e ok da doar atat :p
Jamaal pe 20 Martie 2011 20:55
Mesaje subliminale
Mi se pare mie sau filmu ascunde un mesaj despre 2012?
doggie1045 pe 28 martie 2011 16:56
si nu numai.
sementube pe 1 iulie 2011 22:30
e un pic cam mult spus despre 2012..dar da..are mesaj subtil filmul, asta chiar m-a impresionat:)
Vladut1994 pe 19 Martie 2011 23:58
Slab
Stiu ca o sa primesc injuraturi dar mie unul nu mi-a placut deloc filmul...Am rezistat doar 40 de min la cinema ...Slab imi pare rau ,a avut cateva momente dragute ,dar previzibil ...Nu am ras la nicio faza ,doar am zambit ...Pacat de Depp...
alex2812 pe 20 martie 2011 12:28
ai dreptate. o sa primesti multe injuraturi, trebuia sa te uiti la un trailer intai si vedeai daca are rost sa te duci sau nu.
Vladut1994 pe 20 martie 2011 16:23
Trailer-ul mi s-a parut ok ,dar nush ,parca anticipam fiecare replica ...Nu zic ca eu film prost dar mie unul nu mi-a placut...
Sergiu.Lobont pe 19 Iunie 2011 17:37
Zero - hero - zero - hero… mai uscat decât deşertul Mojave
De-a lungul timpului Hollywood a creat un număr de şabloane de filme iar tot ce le-a rămas regizorilor să facă a fost să schimbe personajele şi locul acţiunii şi s-au ales cu un film nou. Unul dintre aceste şabloane poartă denumirea „From zero to hero”. Mergând mai departe, fiecare şablon are mai multe piste ca şi variante. Animaţia „Rango” urmăreşte acea pistă în care un pierde-vară îşi schimbă mediul, plictisit de vechiul stil de viaţă, acesta se prezintă noilor pretendenţi ca fiind cu totul altceva, localnicii, de obicei ai unui orăşel mic/sat văd în noul venit o salvare. Urmează acel şir de evenimente norocoase care scot şi mai mult personajul principal în lumină ca mai apoi să urmeze colapsul total în momentul în care acesta, constrâns de situaţie, este nevoit să recunoască că de fapt el nu e ceea ce pare, astfel încât tot satul… citeşte
Sebamol pe 24 Aprilie 2011 21:15
NASPA
FILMUL RANGO ESTE O PIERDERE DE TIMP . SUPEEEEEEEEEER SLABBB
distrugator pe 07 Martie 2011 09:29
super tarrreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
deea9595 pe 10 Iunie 2011 18:46
o animatie destul de amuzanta si interesanta:)
iar prima oara cand l-am vazut pe Spiritul Vestului chiar era sa cred ca e Clint Eastwood:))

Casy20 pe 17 Aprilie 2011 19:08
:(((
Da este un film bun;)....Dar Broasca aia ma cam sperie:)))Serios ii groaznika broascaD:
Dreya999 pe 16 Aprilie 2011 23:35
Este un film bun....mi`a captat atentia pe tot parcursul lui...dar totusi aveam asteptari mai mari....
aayana pe 31 Martie 2011 14:53
O animație western cu animale de toate culorile și rasele. Foarte bine redată atmosfera wild. Setea din deșert este molipsitoare. Eu am stat cu paharul cu apă lângă mine ca și cum ar fi un lux. Personajele sunt haioase, per total e un film ce te lasă binedispus. Mare scamator Rango ăsta, ca să nu spun că e vina lui Johnny Depp :)
boogy_rdfg17 pe 24 Martie 2011 12:14
slabut
sincer ma asteptam la mai mult de la acest film mai ales dupa ce am vazut trailer-ul...personaje urate cu spume, clisee multe, prea putine faze nostime....eu cel putin era sa adorm de cateva ori...
deadlord pe 27 August 2012 19:41
Cred ca este primul lungmetraj animat western. O animatie superba ce mi-a trezit interesul cu mult timp in urma, dar nu am avut ocazia sa il vad. Intr-un final l-am vazut si pe acesta si chiar mi-a placut. Sunt unele momente chiar amuzante si unele momente care te tin cu sufletul la gura.Scenariul este foarte bine construit. Foarte interesanta idea de a pune tot felul de animalute si reptipe ca protagonisti.Este o animatie foarte bine realizata.
kakapiciu pe 14 Ianuarie 2012 23:04
Filmul are unele momente foarte amuzante incat nu te poti abtine sa nu razi. Foarte bun pentru a te relaxa.
unleasheD pe 28 Decembrie 2011 19:53
Ca de obicei Depp are o prestatie (in acest caz voce) de milioane. Actiunea filmului proneste de la interesant si se termina la obligatoriu de vazut :)
nasudan1 pe 12 Decembrie 2011 00:17
duda
e cea mai tare film de animatie din ultimi ani !
nu-trebuie sa-l pierdeti !!!!

MNarcis pe 30 Octombrie 2011 15:57
O animatie foarte buna obligatoriu de vazut o data ca si tangled sau rio o poveste frumoasa merita vazut din plin!
Octaz pe 16 Septembrie 2011 18:23
Jack Sparrow vs Davy Jones
Parca mai multe voci de bine am auzit decat de rau in legatura cu "Rango" un film dragut cu o grafica ce am observat foarte delicata fata de alte animatii urmarite recent. Oricum ideea e ca Johny Depp face personajul unic si asta cred ca a fost cheia succesului pentru Rango. Si bineinteles nu poate fi trecuta cu vederea vocea lui Davy Jones, o reinterpretare la alti parametrii al feudului,celebrului conflict dintre Jack Sparrow si Davy Jones... genial.Se vede amprenta regizorului. Soparla, sau cameleonul, ce o fi ea, a fost extrem de simpatica, cred ca il veti adora in timp.O actiune si o poveste super tare pe care o recomand tuturor.
P.S.: Daca era cameleon, de ce nu si'a schimbat culoarea pe parcursul filmului ? /:) Si By the way , misto camasa ;)