Păreri Occident

(2002)

Occident

cezarika21 pe 20 Decembrie 2015 14:54
Un bun cultural al întregului spaţiu european
Pe când eram copii, noi, cei născuţi în anii '70 ai secolului trecut, am fredonat un cunoscut cântec pionieresc ce conţinea, printre altele, versurile: "Noi în anul 2000/Când nu vom mai fi copii/Vom face ce-am văzut cândva/Toate visele îndrăzneţe/În fapte le vom preschimba" şi am sperat că vom avea parte de un viitor luminos în care vom trăi confortabil şi fericit într-o ţară înfloritoare. Visul acesta poate părea astăzi naiv, dar nici chiar în cele mai negre coşmaruri nu ne aşteptam să trăim zilele pe care le trăim astăzi. Mă refer desigur la majoritatea membrilor acelei generaţii, pentru că există o clasă socială care a dus-o bine atunci şi o duce bine şi astăzi.

Timpul a trecut, regimul comunist a fost răsturnat, iar visele noastre din copilărie s-au spulberat pe rând. Şomajul, inflaţia, corupţia, bădărănia sau… citeşte

Licurici75 pe 5 octombrie 2021 10:24
sunt pe aceesi lungime de unda in privinta gustului amar post comunist; ce o da scenariul filmului. Dar ruperea si succederea celor 4 secvente, au fost complet enervante si fara noima
Turi pe 04 August 2010 17:41
Un alt film romanesc bun, lucru ce ma bucura. Mi-a parut interesanta curgerea actiunii, a fost ceva ca mersul racului si totusi inainte. Umor fin, intamplari din realitate, conceptii romanesti de care facem haz si care exista si in continuare. Merita vazut!
MariusDobrin pe 27 Septembrie 2002 00:00
Adesea nu-i ce pare-a fi

"Am ajuns sa citesc in fiecare gest o suma a multor necunoscute pe care n-ai cum sa le apreciezi"*

Am crezut ca 'Occident'** este inca un film despre mizerie, un film incrancenat si nervos, care tine sa ne arate cu exagerare fata urata a lucrurilor, asa cum se complac multe din productiile postdecembriste. Si inceputul filmului m-a intarit in pre-judecata, vazand blocurile de langa porumb, replicile voit de mediu sordid, la limita saraciei. Ca si in 'Marfa si banii', vorbesc aici numai de filmele cu adevarat reusite, semnele devenirii unei cinematografii profesioniste si la noi, actorii inca nu reusesc pe deplin sa fie veridici in pielea personajelor din astfel de mediu, nefiind de ajuns a folosi frustetea limbajului si a gesturilor. Ei bine, m-am inselat. De data aceasta este vorba de un film despre visuri, despre asteptari, despre… citeşte

Alina28060 pe 02 Februarie 2010 17:16
de vazut
Da, probabil in ochii unora nu este atat de reusit, dar mie totusi mi-a placut si l-as recomanda oricui.

"Alo politia, am un urs pe veranda"
"si ce face ursul?"
"fumeaza"
:))))))))

robbiex2 pe 11 octombrie 2010 02:32
dati`mi sa vorbesc cu ursu' =))
ioana26 pe 13 Martie 2010 12:04
Un film bun, care merita vazut ! L-am vazut la cinema in Cehia, iar sala era aproape plina. Cehii au fost foarte placut impresionati de acest film. Actiune, umor, actorii joaca super, e un altfel de film romanesc. Merita !!!!
Dan Dan pe 06 Octombrie 2002 00:00
Un film romanesc BUN, inchegat, cu aer de Amelie Poulain, cu o curgere fireasca a actiunii si interpretare realista, cu situatii in care veti regasi cu siguranta oameni, tipologii din jurul dvs.. De vazut.
psihologu pe 13 August 2010 16:15
Ok
filmul, per ansamblu, este o tragi-comedie despre conditia social neputincioasa si imposibil de reformat a romanilor, o societate post-socialista, care se zbate ca pestele pe uscat doar pentru o viata mai buna...o comedia savuroasa, un scenariu care dezvaluie gradat ceea ce trebuie sa cunoastem la personajele noastre, si ca un ochi aruncat fugitiv in ograda vecinului spre o analiza prompta a destinelor unor tineri a caror existenta se invarte numai dupa noroc
autentic, practic haz de necaz!!

Blu3sky pe 30 Martie 2010 19:19
foarte bun filmul. il pun la loc de cinste alaturi de filantropica, 4 3 2, amintiri din epoca de aur etc:D
Bogdan Honciuc pe 27 Septembrie 2002 00:00
Exceptional. Mergeti sa vedeti "Occident"! Cristian Mungiu da clasa multor regizori romani (si nu numai), iar TOTI actorii joaca foarte bine - si, in mare parte, asta e tot meritul regizorului.
Vegetarian pe 01 Decembrie 2012 23:19
In 2002 femeile romance preferau , plangeau etc dupa orice cetatean strain .. Mergeau acasa la orice strain amabil sa se culce la parteru vilei .. Multe are de patimit un parinte pana isi marita fata ..

... mai departe este spoiler ! ! ( prezentarea deznodamantului sau detalii in plus fatza de cele din sinopsis , pt cei care au vazut filmu si vor sa sa isi reaminteasca doar anumite parti din el . )
citeşte

CANTALUP pe 2 decembrie 2012 01:19
. . . . Parerea mea este ca aceasta parere contine pareri personale , care pot avea sau nu legatura cu realitatea . Orice asemanare cu personaje reale este pur întâmplatoare . Persoanele fara simtul umorului sunt rugate sa nu mai comenteze aceasta parere .
c. b. david pe 04 Octombrie 2002 00:00
Incepe pe o nota falsa, se simte artificialul situatiei (impresie care revine uneori si in timpul filmului); dar nu atat de deranjant incat sa nu iti priasca filmul; la un moment devine chiar captivant.
Sunt multe detalii uimitor de reale si care te amuza sau intristeaza pe bune.
Desi are destul de multe stangacii, desi nu aduce nimic nou ca tehnica cinematografica, totusi filmul spune destule, umorul e original si autentic totodata (mai scapa si clisee, e-adevarat), uneori ivit din gesturi marunte (vezi gestul firesc de a intinde mana dupa un bob de strugure, care se dovedeste a fi de plastic), personajele sunt veridice, muzica e super (mai ales pentru cei care au apucat sa cante plini de avant, in copilarie, "Noi in anul 2000" sau "Cravata rosie").
Fara sa fie o capodopera, filmul cred ca trebuie vazut.

dumitriu eduard pe 25 Septembrie 2008 22:24
Un film de-a dreptul genial,care nu l-am vazut inca tot.Imi place la nebunie atmosfera nostalgica a filmului,intarita de melodia superba "Noi in anul 2000".Desi este un film dureros care prezinta o realitate cruda,reuseste sa arate ca inca mai exista speranta,compasiune,etc si nu doar singuratate si decadenta care ne inconjoara la tot pasul.Mungiu e un geniu.
CC pe 23 Mai 2003 00:09
Probabil multi care au trait epoca cantecelor patriotice pionieresti vor simtzii ceea ce am simtzit eu la vizionarea filmului Occident. Din pacate evoca realitatea cruda din Romania pentru marea majoritate iar cantecul "Noi in anul 2000" nu face altceva decat sa ne aminteasca epoca in care visam la nave spatziale si extraterestrii, ignorand realitatea comunista prin inocentza noastra.
E un film care merita vazut.

violeta pe 12 Aprilie 2003 11:55
Eu am urmarit in primul rand povestea si mi sa parut super, am ramas cu sentimentul ca exista speranta, poate tocmai pentru ca din vietile noastre nefericite se poate naste ceva atat de comic.
Filmul este pentru totdeauna, sau aproape totdeauna, al meu.

Donald Fitzai pe 02 Octombrie 2002 00:00
E un film destul de slabut care nu aduce absolut nimic nou nici ca si continut ideatic, nici ca si tehnica cinematografica (chestia cu prezentarea aceluiasi story din perspectiva a mai multor personaje a fost folosita de mai multi, chiar si in 'E persicoloso sprogersi'). Iar mesajul ce transpare din film cum ca toti romanii nu viseaza decit sa plece din Romania ca dintr-o casa pustie mi se pare penibil... Eu zic sa nu coborim stacheta atit de jos...
margott pe 16 Februarie 2012 16:41
Pe cat de mult mi-a placut 4, 3, 2, al lui Mungiu, pe atat de putin mi-a placut Occident. De fapt, ca sa fiu sincera, mi-a placut impartirea scenariului in 3 segmente si rularea personajelor in toate 3, mi-au placut momentele de umor, care aluneca mai mult spre ironie fina (printre altele, episodul in care Mihaela se intalneste cu pretendentii ei gasiti la matrimoniale), dar per total mi se pare un film a carui poveste n-are nicio morala, nu duce nicaieri. E doar un colaj de povesti de viata.
mmaryuss pe 18 Mai 2011 23:32
asta este cel mai nasol film pe care omenirea la putut vedea!nu se intelege nimic,scenele sunt puse inkt trebuie sa stai 2h dupa film sa deduci cum a decurs actiunea.dak nu as fi trebui sa fac o cronica la acest film,ochii nu ar fi vazut asa ceva.
Crynick pe 21 martie 2012 15:55
ce cronica are de facut cineva care nu stie scrie corect romaneste?lasa vrajeala
Ciobanu Daniel pe 23 Mai 2003 18:35
Slab film.
Deceoare pe 19 Iulie 2023 22:11
Dacă nu la festivalurile organizate în România, unde să mai primească filmele românești premii? Poate la un festival al filmului din Mozambic!
VeniVidi pe 28 Aprilie 2023 01:23
Noi în anul 2000... încă mai eram tineri
Dacă în 1988 se traversa Dunărea cu femeia gonflabilă pe lângă Orșova, în anul 2000, femeile în carne și oase de la noi aveau posibilitatea mai lesne să ajungă în Occident, prin căsătorie. Era încă perioada vizelor și a permiselor de muncă, a trecerii încă frauduloase a unor frontiere, mai ales pentru bărbați. La noi progresul și lucrurile bune începuseră cu o oarecare întârziere: avansul telefoniei, internetul și apariția de firme/construcții gen Metro, Mall Vitan, WT Center, Mc Donalds...
De atunci s-a mers pe acest tip de modernizare, oamenii au circulat, s-au întors sau mai degrabă nu. S-au făcut progrese și în țară, fără domolirea însă a apetitului de plecare înspre Occident a tinerilor. În definitiv o țară ca afară, se putea găsi deja afară. Mulți nu au mai avut răbdare să aștepte minuni în interior. După 1989, n-am mai… citeşte

user-63b02ad8a0ee8 pe 17 Ianuarie 2023 21:21
Incredibil de bun ! Incredibil de bun ! Incredibil de bun !
Horatiucrisan pe 19 Decembrie 2019 00:19
Un film foarte bun realizat in 2002, an in care tot mai mulți români visau în continuare la o lume mai buna asa cum văzusem în copilărie în filmele străine, iar alți români făceau pasul decisiv al despărțirii de țară, o țară în care nu se schimbaseră prea multe la 12 ani de la Revolutie. Filmul reprezintă un vis al multor romani de a trăi mai bine, vis concretizat în emigrarea masivă din anii 2000, si mai ales 2007 odată cu intrarea României în UE.
carmen_angelus_romila pe 05 Septembrie 2018 09:36
Urmarim o tragicomedie destul de buna, cu o distributie de marca, in care destine ale unor oameni simpli sunt subjugate de mirajul iluzoriu al unei vieti mai bune si lipsite de griji.
Vasilcu pe 15 Martie 2015 21:31
Un film socant
Despre o societate post-decembristă ca (si) a noastră ce se doreste a fi o comedie spumoasă, dar ce să vezi surprinde si mai degrabă sochează fiind mai mult o dramă împărțită în trei asa zise părți. Au mai fost filme de acest gen, românesti nu le mai numesc dar acesta este diferit, unic în stilul său ca si celelalte toate încercând să reflecte societatea românească în diferte impostaze si perioade de timp. În acest film umorul nu ar trebui să-si facă loc.Unii s-au bucurat că au auzit melodiile comuniste din vremea tinereții lor, motiv pentru care mai degrabă s-au uitat cu un ochi la film. Este un film făcut cu greu cum se spune "muncit" de actori făcut mai degrabă pentru europeni dar care a reusit să ia un premiu național TIFF îndeajuns cred.
XShadowX pe 28 Ianuarie 2015 14:50
BUN
Cristian Mungiu has done it again ! Unul dintre regizorii romani , pe langa Sergiu Nicolaescu ( maestrul ) care imi plac la nebunie ! Un om genial , tinar si cu niste idei stralucite in filmele lui si acest film Occident intareste ideea mea , urmariti-l cu incredere si mandriti-va ca sunteti compatrioti cu Mungiu !
xerses pe 13 Martie 2013 23:51
Un film bun, pe care, la prima vizionare l-am considerat spectaculos...
alex_il_fenomeno pe 01 Ianuarie 2013 20:19
o comedie extrem de reusita, incat in multe momente crezi cu desavarsire ca nu este un film autohton, avand in vedere ca filmele noastre de comedie ori sunt prea comerciale si nu atrag prin nimic sau se vor culte si nu reusesc sa te amuze mai deloc. ei bine, aici Mungiu a reusit un regal al genului, filmul avand de toate, dar mai ales realismul vremii, tocmai prin care puncteaza la toate capitolele, iar prezenta unui actor ca Alexandru Papadopol a facut diferenta in toate momentele, acesta reusind sa transmita emotiile intr-o maniera unica. un film pe care trebuie neaaparat sa il urmaresti.
Mircea P. pe 11 Octombrie 2002 00:00
chiar daca nu este ceva nou(asa cum spunea cineva inainte) este bine realizat,
asa cum nu poti sa spui ca avionul cu reactie nu este ceva nou pentru ca s-a mai
zburat.dpdv al unui inginer mi-a placut ideea analizei unei piese(toate personajele
care interactioneaza intr-un anumit moment) dintr-un angrenaj(viata) in trei sectiuni
(cele trei parti distincte ale filmului),filmul nefiind altceva decat epura(cine a facut
un pic desen tehnic stie) acestor sectiuni,fiind rezultatul acestora.cu alte cuvinte
este cea mai buna transpunere plana(pe ecran)a unei vieti tridimensionale in
corelatie cu variabila timp.In afara de aceasta parte tehnica,este o buna parodie
a kitch-ului si o buna propaganda umorului romanesc autentic.

AsterX pe 15 August 2014 04:17
parerea mea
o alta panarama marca Mungiu - zurbagiu! mai bine vad un episod din 1001 de seri cu Mihaela decat sa ma uit la filmele lui! mare bou numit regizor!
pisicuta1 pe 01 Decembrie 2012 22:32
un film f bun ,si real ,pacat ca noi romanii ,
facem numai astfel de filme!

lili22 pe 23 Octombrie 2012 18:43
filmul e bun, trebuie sa recunoastem
Un scenariu inteligent aduce citeva povesti ale romanilor, cea mai interesanta este a fetei cu ginduri de maritis. Ce imi place la Mungiu- ca aduce fete noi, nu vedem aceleasi figuri in fiecare film pina ne plictisim.
andreeavoicu1 pe 29 Decembrie 2009 00:02
filmul nu este prea bun, are un scenariu mediocru si actorii nu sunt geniali.