Serile Filmului Românesc 2017: program complet, secțiuni și invitați

de Cinemagia în 25 Apr 2017
Ediția a VIII-a aduce în inima Moldovei regizori, actori, retrospective, aniversări, filme românești noi și consacrate

În perioada 10 - 14 mai, la Iași, se desfășoară a VIII-a ediție a festivalului Serile Filmului Românesc.
Ediția din 2017 îi este dedicată regizorului Cristian Mungiu, iar deschiderea festivalului va fi pe 10 mai, când la Ateneul din Iași va fi realizată Gala filmului 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile, dedicată unui deceniu de când regizorul a fost premiat cu Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes (2007-2017).

Seara de Gală este importantă prin reconstituirea momentului de premiere de la Cannes, din 2007, iar alături de regizor vor fi și actorii Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov.

Directorul festivalului, Andrei Giurgia, va prezenta Gala, alături de Irina Margareta Nistor.
Anul acesta, selecția oficială a filmelor din festival, precum și a invitaților este realizată de Cristian Mungiu, ajutat de Ambasadorul Cultural, Irina-Margareta Nistor. De asemenea, începând cu ediția a VIII-a, intră în programul SFR noi secțiuni pentru filmele prezentate.

Noile secțiuni din cadrul SFR 2017:
Secțiunea Elisabeta Bostan
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu
Secțiunea Aniversare
Secțiunea Noul Cinema Românesc (NCR)
Secțiunea Documentar
Secțiunea Documentar AGERPRES
Secțiunea Repere ante/predecembriste
Secțiunea Post/ Alternativ Noul Cinema Românesc
Secțiunea Retrospectiva Dorel Vișan
Secțiunea Scurtmetraje
Secțiunea Caravana ZFR (Zilele Filmului Românesc)
Secțiunea Cele mai bune filme românești ale anului 2016/2017

Programul complet al Festivalului Serile Filmului Românesc 2017

Miercuri, 10 mai 2017
Ateneul din Iași
19:00 - Gala 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile (2007) – Regizor: Cristian Mungiu
Invitați: Cristian Mungiu, Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

Teatrul Luceafărul
13:00 - Zâmbet de soare (1987) – aniversare 30 de ani - Regizor: Elisabeta Bostan
Invitați: Elisabeta Bostan, Bianca Brad
Secțiunea Elisabeta Bostan

Evenimente
Vernisaj Ion Bârlădeanu – „Divina tragedie”– 16:00 – MERU
Vernisaj AGERPRES – „Descoperă arhiva fotografică AGERPRES” - 18.00 - Ateneul din Iaşi

Joi, 11 mai 2017
Ateneul din Iași
13:00 - Pădureanca (1987) – aniversare 30 ani - Regizor: Nicolae Mărgineanu
Invitați: Nicolae Mărgineanu, Manuela Hărăbor, Dorel Vişan
Secțiunea: Aniversare
15:30 - Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (2010) - Regizor: Andrei Ujică
Invitat: Andrei Ujică
Secțiunea: Documentar
19:30 - Occident (2002) - Regizor: Cristian Mungiu
Invitați: Dorel Vișan, Tania Popa
Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

Casa de Cultură a Studenților
15:00 – Marfa și banii (2001) - Regizor: Cristi Puiu
Invitat: Ioana Flora
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)
18:00 – Marți, după Crăciun (2010) - Regizor: Radu Muntean
Invitați: Maria Popistașu, Alexandru Baciu
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)
20:00 – 6,9 pe scara Richter (2016) - Regizor: Nae Caranfil
Invitați: Nae Caranfil, Miruna Bilei, Teodor Corban, Maria Obretin
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

Teatru FIX
14:00 – Waiting for August (2014) - Regizor: Teodora Mihai
Invitat: Teodora Mihai
Secțiunea: Documentar
16:00 – Pas în doi (1985) - Regizor: Dan Pița
Secțiunea: Repere ante/predecembriste
19:00 – Pescuit sportiv (2009) - Regizor: Adrian Sitaru
Invitați: Adrian Sitaru, Ioana Flora
Secțiunea: Post/ Alternativ NCR

Cafeneaua Piața Unirii
14:00 – Trois exercices d’interpretation (2012) - Regizor: Cristi Puiu
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)
17:00 – Blestemul ariciului (2004) - Regizor: Dumitru Budrala
Secțiunea: Documentar
19:30 – Seara de scurtmetraje în Cafeneaua Piața Unirii - Meda - Regizor: Emanuel Pârvu, Megatron - Regizor: Marian Crișan, Apele tac - Regizor: Anca Miruna Lăzărescu, O zi bună de plajă - Regizor: Bogdan Mustață, Călătorie la oraș - Regizor: Cornel Porumboiu, Vocea a doua, Numărătoarea manuală, Cai putere - Regizor: Daniel Sandu, Lampa cu căciulă – Regizor: Radu Jude, Trafic - Regizor: Bogdan Dumitrache
Invitaţi: Costel Caşcaval, Daniel Sandu
Secțiunea Scurtmetraje

Teatrul Luceafărul
13:00 – Campioana (1989) - Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan, Izabela Moldovan
Secțiunea Elisabeta Bostan

Grădina Palas
21:30 – Două lozuri (2016) - Regizor: Paul Negoescu
Invitat: Dorian Boguță
Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

Vineri, 12 mai 2017
Ateneul din Iași
18:00 – Descoperă România cu Peter Hurley (2016) - Regizor: Camelia Moise
Invitat: Camelia Moise
Secțiunea: Documentar AGERPRES
20:30 – După dealuri (2012) - Regizor: Cristian Mungiu
Invitat: Cristina Flutur
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

Teatru FIX
14:00 – Constantin și Elena (2009) - Regizor: Andrei Dăscălescu
Invitat: Andrei Dăscălescu
Secțiunea: Documentar
17:00 – 100 de lei (1973) Regizor: Mircea Săucan
Invitați: Ion Dichiseanu, Ileana Popovici
Secțiunea: Repere ante/predecembriste
19:00 – Portretul luptătorului la tinerețe (2010) - Regizor: Constantin Popescu
Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)

Cafeneaua Piața Unirii
14:00 – Tărâmul dintre ape (2016) - Regizor: Marilena Gheorghiţă
Invitat: Marilena Gheorghiță
Secțiunea: Documentar AGERPRES
16:00 – Francesca (2009) - Regizor: Bobby Păunescu
Invitat: Dorian Boguță
Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR)
18:30 – Polițist, adjectiv (2009) - Regizor: Corneliu Porumboiu
Invitat: Vlad Ivanov
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

Teatrul Luceafărul
13:00 – Veronica se întoarce (1973) - Regizor: Elisabeta Bostan
Invitat: Elisabeta Bostan
Secțiunea Elisabeta Bostan

Grădina Palas
21:30 – Câini (2016) - Regizor: Bogdan Mirică
Invitați: Vlad Ivanov, Teodor Corban, Costel Cașcaval
Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

Eveniment
Dorel Vişan: Portret de artist. O viață închinată frumosului – Proiecție specială Un bulgăre de humă – 20:00 – Bojdeuca lui Ion Creangă din Țicău
Invitaţi speciali: Dorel Vișan, Nicolae Mărgineanu, Mircea Radu Iacoban, Dionisie Vitcu

Sâmbătă, 13 mai 2017
Ateneul din Iași
13:00 – Box (2015) - Regizor: Florin Șerban
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)
15:30 – Aniversare Ileana Popovici, lansare de carte: Reconstituiri cu Ileana Popovici (Adenium, 2017)
Invitaţi: Radmila Popovici, Ileana Popovici
Film: Pentru Patrie (1978) - Regizor: Sergiu Nicolaescu
Invitați: Ileana Popovici
Secțiunea: Aniversare
20:00 – Amintiri din Epoca de Aur 1 – Tovarăși, viața e frumoasă! (2009) - Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer
Invitați: Emanuel Pârvu, Călin Chirilă, Teodor Corban, Ion Sapdaru
Secțiunea: Retrospectiva Cristian Mungiu

Casa de Cultură a Studenților
13:00 – Proba de microfon (1980) - Regizor: Mircea Daneliuc
Secțiunea: Repere ante/predecembriste
16:00 – Sieranevada (2016) - Regizor: Cristi Puiu
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)
20:00 – Inimi cicatrizate (2016) - Regizor: Radu Jude
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)

Teatru FIX
14:00 – Radu Bercea, istoria unui destin (2016) - Regizor: Paul Palencsar 
Invitat: Paul Palencsar
Secțiunea: Documentar
16:00 – Toto și surorile lui (2014) - Regizor: Alexander Nanau
Secțiunea: Documentar
19:00 – A fost sau n-a fost? (2006) - Regizor: Corneliu Porumboiu
Invitați: Teodor Corban, Ion Sapdaru
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

Cafeneaua Piața Unirii
14:00 – E pericoloso sporgersi (1993) - Regizor: Nae Caranfil 
Invitați: Nae Caranfil, Costel Caşcaval
Secțiunea: Repere ante/predecembriste
17:00 – Anișoara (2016) - Regizor: Ana Felicia Scutelnicu
Secțiunea: Caravana Zilele Filmului Românesc (ZFR)
19:00 – Ticăloşii (2007) - Regizor: Şerban Marinescu 
Invitaţi: Dorel Vişan, Şerban Marinescu
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

Teatrul Luceafărul 
13:00 – Tinereţe fără bătrâneţe (1969) - Regizor: Elisabeta Bostan 
Invitat: Elisabeta Bostan 
Secțiunea Elisabeta Bostan

Grădina Palas 
21:30 – Afacerea Est (2016) - Regizor: Igor Cobileanski
Invitați: Ion Sapdaru, Constantin Pușcașu, Daniel Busuioc, Igor Cobileanski, Cătălin Cucu, Anne Marie Chertic 
Secțiunea: Cele mai bune filme românești ale anului 16/17

Duminică, 14 mai 2017
Teatrul Luceafărul 
13:00 – Saltimbancii (1981) - Regizor: Elisabeta Bostan 
Invitat: Elisabeta Bostan 
Secțiunea Elisabeta Bostan

Ateneul din Iași
13:00 – Lansări de carte Dorel Vișan
14:00 – Iacob (1988) - Regizor: Mircea Daneliuc
Invitat: Dorel Vișan 
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan
17:00 – Amintiri din Epoca de Aur 2 – Dragoste în timpul liber (2009) - Regizori: Constantin Popescu, Răzvan Mărculescu, Cristian Mungiu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer
Invitați: Diana Cavallioti, Vlad Ivanov
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu
19:00 – Bacalaureat (2016) - Regizor: Cristian Mungiu
Invitați: Adrian Titieni, Maria Drăguș, Vlad Ivanov, Emanuel Pârvu, Petru Ciubotaru
Secțiunea Retrospectiva Cristian Mungiu

Casa de Cultură a Studenților
15:00 – Morgen (2010) - Regizor: Marian Crișan
Secțiunea: Post/Alternativ Noul Cinema Românesc (NCR) 
18:00 – Fixeur (2016) - Regizor: Adrian Sitaru
Invitat: Tudor Istodor
Secțiunea: Caravana Zilele Filmulu Românesc (ZFR)

Teatru FIX
14:00 – Boogie (2008) - Regizor: Radu Muntean 
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)
16:30 – O lacrimă de fată (1980) - Regizor: Iosif Demian
Invitat: Dorel Vișan
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan 
18:30 – Cel mai iubit dintre pământeni (1993) - Regizor: Șerban Marinescu 
Invitat: Dorel Vișan
Secțiunea: Retrospectiva Dorel Vișan

Cafeneaua Piața Unirii
14:00 – Out of the present (1999) - Regizor: Andrei Ujică 
Invitat: Andrei Ujică
Secțiunea: Documentar
17:00 – Secvențe (1982) – Regizor: Alexandru Tatos 
Secțiunea: Repere ante/predecembriste

Grădina Palas
21:30 – California dreamin’ (nesfârșit) - 2007 - Regizor: Cristian Nemescu 
Invitați: Maria Dinulescu, Ion Sapdaru
Secțiunea: Noul Cinema Românesc (NCR)

Evenimente
Omul și taina lui – Concert de poezie mistică - Dorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu – 19:00 – Muzeul Mitropolitan 
Invitați: Dorel Vișan și Ionuț Bogdan Ștefănescu

Gala de închidere a festivalului şi premierea voluntarilor – 21:00 – Grădina Palas

After party: Final CUT//SPZ – live act – 23:00 - Teatru FIX

Eveniment permanent

Expoziție de grafică - Radu Bercea – Memoria retinei gulagului românesc - 10-14 mai – Teatru Fix

Programul complet și informațiile despre filme, locații și invitați, aici.



Exploreaza subiecte similare:

cristian mungiu, Elisabeta Bostan, Irina Margareta Nistor, 4 luni 3 săptămâni şi 2 zile, Zâmbet de soare, Pădureanca, Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu, Occident, Marfa şi banii, Marţi după Crăciun, 69 pe scara Richter, Waiting for August, Pas în doi, Pescuit sportiv, Trois exercices d'interpretation, The Curse of the Hedgehog, Megatron, O zi bună de plajă, Călătorie la oraş, Amintiri din Epoca de Aur 1 - Tovarăşi frumoasă e viaţa!, Toto şi surorile lui, Francesca, Veronica se întoarce, A fost sau n-a fost?, Saltimbancii, Constantin şi Elena

Alte știri din cinema

Porgii din Star Wars sunt drăguţi, dar pot cauza probleme, spune John Boyega

Simpaticele creaturi introduse în The Last Jedi sunt deja celebre; însă prezenţa lor în film nu pare a fi doar decorativă

Jude Law, în negocieri pentru un rol cheie în Captain Marvel

Starul l-ar putea interpreta pe Mar-Vell, mentorul lui Carol Denvers, cea care preia rolul lui Captain Marvel

Cum a depăşit James Cameron provocările filmărilor sub apă din sequel-urile Avatar

„Practic, dacă la problema pe care o ai adaugi apa, aceasta devine de zece ori mai grea”, a spus cineastul despre neobişnuitele filmări motion-capture realizate

Teaser-trailer-ul lui The Incredibles 2 are cele mai multe vizualizări din istorie

Animaţia se lansează la noi pe 27 iulie 2018

Spune-ţi părerea

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
jinglebells