Păreri Hellraiser

(1987)

Hellraiser

xerses pe 11 Februarie 2011 14:21
Peentru cine vrea sa fie bine zguduit, e bine ca acest fil sa fie vazut noaptea...
Alex007 pe 20 Mai 2010 19:34
alex_dulce_rau
foarte bun filmul.....al saselea capitol.....cand cutia puzzle este completata din nou...si de acolo porneste tot filmul
Sebastian96 pe 02 Ianuarie 2013 12:31
Acesta este primul film din seria Hellraiser,cea mai tare serie de filme horror!
radu3455 pe 08 Noiembrie 2011 19:14
mi sa parut un film destul de bun,chiar imi era mila de saracii sobolanii
Kalrak pe 31 Iulie 2010 14:06
Clive Barker
E Clive Barker at his best, dupa Undying mi se pare cea mai buna creatie a acestuia.
vicecity8 pe 02 Februarie 2011 15:32
super mijto filmu l-am vazut si al cinema si acasa pe DVD i-am dat nota 10
mihai_barbu pe 21 Martie 2016 02:33
OK filmul accesibil seria asta parca ar rivaliza cu saw :))
Licurici75 pe 10 Mai 2017 09:37
Machiaje exceptionale. Ciudatenii inimaginabile. Intradevar subiectul si actorii lasa de dorit dar i-am dat o nota mare pentru efortul celor de la trucaje si machiaj. Depaseste cu muult si pe cei din prezent.
Salbaticul pe 14 Februarie 2020 00:25
50 caractere=Cea mai mare porcărie de film,un rahat în toată regula=1,monument de prostie.
alex43497 pe 21 Mai 2015 21:21
niste efecte foarte slabe si pe alocuri scarboase.iar actorii joaca prost.
Dragos.87 pe 19 Septembrie 2023 00:30
Mi-au plăcut scenele horror foarte sadice și realiste, povestea iarăși e palpitantă mai ales coloana sonoră care te ține într-o continuă curiozitate..Decorul însă e limitat iar personajele nu sunt prezentate într-o manieră clară. Pentru fanii horror e tocmai bun de vizionat.
Sheev12 pe 25 Decembrie 2022 02:12
Hellraiser, un film mediocru bazat pe abisalul ce se regăsește în pasiunea umană și pe jocul macabrului. Filmul punctează aspecte interesante și leagă punți firești în economia sa logică, însă nu cred că este de ajuns, pentru a mărturisi prăpastia ce învecinează conştiința omului ai nevoie de mult mai mult, iar cauza externă, oricât de interesantă, nu generează pe cont propriu tot suspansul, cubul rămâne o manifestare a descendenței celor care îl căuta, o concretizare a abisului ce dă ființei umane un cadru, un spațiu pentru a putea continua.
Până la urmă rămâne finalitatea filmului, adică ce ne-a oferit drept problematică, iar nu ce ar fi putut fi în cadrul sugerat. Oricum v-ați situa, trebuie recunoscut că Hellraiser oferă puțin, însă puterea sa de sugestie este unde strălucește filmul.

floryn1987 pe 19 Noiembrie 2021 23:11
L-am văzut cu ani în urmă pe caseta video.Titlul era "INTEMEIETORUL IADULUI" ,la vremea aceea era un film de groaza,acum sunt altele mai bune
pisicuta1 pe 31 Martie 2016 23:39
la vremea lui a fost un film f bun!
se poate spune ca rivalizeaza cu saw..........

user-5f2f0f4e6eec1 pe 09 Decembrie 2020 20:37
cacat de film handicapat fara logica sa mori eu filmul asta ar trebui sa fie ars in iad
user-5e99e50a011b2 pe 17 Aprilie 2020 20:22
Super!!! Unul dintre primele filme horror vizionate încă din vremea copilăriei. O modalitate grozavă de a-ți petrece copilăria singur, acasă. Dar nu am devenit vreo psihopata, ci iubesc genul horror, singurul pe placul meu!! I love horror movies!!! I have seen all Hellraiser series!!! Good job, guys! ???? ♥️
bainca pe 13 Octombrie 2022 00:58
nota 7 bun
L-am vazut random , fara sa il am pe lista .Film horror in stilul 80 , cu o poveste interesanta si foarte multa actiune pentru un film vechi .Nu pot sa spun ca ma dat pe spate sau ca a fost cel mai bun dar a fost bun pentru acei ani , cand nu exista celebrul,,GGI' si doar efecte speciale ,foarte bune facute , cam sangeros dar ok .Actorii de asemenea buni la vremea accea , povestea simpla dar cu actiune de la inceput pana la final , ii ofer nota 7 , fata de altele din anii 80s' cu putina actiune si o poveste buna , acesta a fost chiar ok , mai ales la capitolul actiune.SA O SUGI , CELUI CARE MI-A DAT VOT NEGATIV ,,NUMAI DE BINE '' ITI DORESC
Smrs pe 22 Mai 2020 21:41
Slab.
M-am uitat la acest film, pornind de la recenzii si rau am făcut. Filmul într-adevăr, dovedește un scenariu destul de original, mai ales prin revenirea din iad a lui Frank, de asemenea, povestea curge bine, totul se leagă, dar numai horror n-a părut a fi. Raportat la anul fabricației e posibil să fi fost un film ff bun, mai ales prin prisma imaginii monstrilor-demoni - foarte hidoși - într-un moment de suprasaturare cu filme horror cu posedări si altele asemenea. Tin minte, revăzându-l pe demonul cu cuie în cap, că atunci când eram mic am si făcut colectie cu niste cartonase care infatisau cei mai celebri monstri din horror si acolo era si el. Revenind la film, apare putină tensiune abia spre final, dar tot prea putină, în rest ajungem chiar să ne familiarizăm cu imaginea dezgustătoare a lui Frank. Filmul e mai degrabă scârbos. Apoi, foarte antipatică este… citeşte
bainca pe 10 octombrie 2022 02:59
comentariu de cacat ca ultima fraza : Nu dai tu la nimeni sfaturi ce sa faca si ce sa nu faca .Este film din 80 , de accea ,,muierile '' urat te exprimi de femei , arata asa .misogin infect ce esti .mai bine vezi desene sau filme porno ca astea nu sunt de tine
andrei_oarga pe 02 Februarie 2016 21:30
Un film bun,chiar sangeros,povestea buna,interpretari bune si are suspans,fanii horror merita sa-l vada!
Mr.Halloween pe 11 Mai 2015 23:21
Pe mine nu m-a impresionat prea mult filmul asta....
tatucu_alin pe 20 Decembrie 2014 12:59
Un film bun la vremea lui dar pe mine nu m-a convins.