Păreri Dracula

(1979)

Dracula

cezarika21 pe 17 Februarie 2014 15:27
O versiune gotică a romanului "Dracula" cu o coloană sonoră sinistră
Versiunile lui "Dracula" au fost atât de numeroase că personajul s-a rupt aproape în totalitate de roman, devenind o existenţă de sine stătătoare. Fiecare scenariu a adus ceva noutăţi, a modificat povestea originală şi a creat o imagine originală a personajului. Scenariul acestei versiuni conţine o serie de modificări faţă de textul romanului, inversând rolurile Minei şi a lui Lucy, explicând comportamentul lui Renfield şi conferindu-i profesorului Van Helsing o aură eroică. Autorii au pus accentul pe momentele dure ale activităţii lui Dracula pe tărâm britanic, eliminând aspectele istorice şi latura mondenă a personajului.

Filmul impresionează prin atmosfera gotică, cu clădiri îngropate în ceţuri nocturne şi vampiri ce se deplasează materializaţi în aburi. Interpretarea lui Frank Langella este reuşită, actorul conferindu-i… citeşte

Cretzulynne pe 17 Februarie 2014 13:43
Pe urmele lui Dracula...
L-am urmarit pe TVR1 si pot spune ca a meritat! Atmosfera e de neuitat, cu accente gotice si un Frank Langella care isi joaca de minune rolul Contelui Dracula. Este de neuitat si frumoasa Kate Nelligan in rolul miresei Contelui Dracula, Lucy. O frumusete la fel de gotica precum filmul. Cei doi s-au potrivit cum nu se poate mai bine!

Acest film este una dintre multele ecranizari ale cartii celebre a scriitorului irlandez Bram Stoker, "Dracula", care ne poarta pe taramurile unei insule. Vi-l recomand, mai ales NOAPTEA, fara lumina aprinsa in camera!

Informatii personale
Film bagat in urmatoarele liste publice
Din literatura mondiala
Din literatura irlandeza
Filme & Seriale cu vampiri
Filme cu lupi & varcolaci
Filme cu vapoare, barci si alte ambarcatiuni
Filme care merita vazute
Filme straine in care se mentioneaza de Romania
Filme gotice

xerses pe 16 Februarie 2014 23:11
Ma bucur ca TVR 1 a oferit ocazia vizionarii si a acestei variante,pentru a putea face si eu ceva comparatii intre diversele variante cinematografice.
alex_il_fenomeno pe 29 Iulie 2010 14:11
cred ca este filmul care reproduce cel mai fidel , alaturi de cel din 1992 , cartea lui Bram Stocker ! in rest , celelalte au mari aberatii !
Kuhaylan pe 25 Aprilie 2013 20:23
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
catrina_george_madalin pe 08 Noiembrie 2022 12:30
Ok. Sunt mare fan al seriei dracula . Multe .. nu au treaba cu romanul .. multe trec pe lângă, aici avem un film bun , care respecta romanul, dar ii acorda nota 6 datorita actorului principal. Frank Langella a fost cel mai slab dracula din pacate .. nu a reușit sa ma sperie deloc .. daca Christopher lee a dus acest rol .. la rang de arta.. din pacate frank langella este opusul .. parca nu are o tenta atat de horror,dar merita vizionat ,eu l-am văzut de 2 ori . Nota 6
balta67verde pe 17 Noiembrie 2016 09:31
Dupa parerea mea, cel mai slab film cu Dracula, chiar daca e o reproducere mai fidela a cartii, decat cele cu Christopher Lee. Langella nu se potriveste deloc in acest rol.