Păreri Coco

(2017)

Coco

Florina1976 pe 24 Noiembrie 2017 17:26
superb filmul !!!!
Coco este un film pe care trebuie sa-l vizionati obligatoriu! Este comic, educativ, personajele sunt foarte haioase, imaginatia nu are limite. Un desen de la care am iesit intr-o stare de bucurie, cu zambetul pe buze, un desen pe care il pot urmarii si parintii pentru ca este ingenios si va veti amuza. Este unul dintre cele mai bune filme de desene animate pe care le-am urmarit in ultimul timp.
woodstar pe 25 Noiembrie 2017 00:22
Magic, emotionant. Coco este un festin vizual ce exploreaza teme importante precum: familia, cultura, viata si moartea.
Suntem la cel de-al 19-lea film Pixar si pur si simplu acest studio nu poate dezamagi (ok.. cu exceptia Cars 2). Inainte de aparita unui nou film, ne intrebam daca o sa fie la fel de uimitor precum Wall-E, Toy Story sau Inside Out, sau ceva care ne incalzeste dar nu ne aduce aceeasi emotie, dupa cum am vazut la The Good Dinosaur, Cars sau Brave. Coco cu siguranta face parte din prima categorie!

Datorita povestii extrem de ingenioase, si animatiei de prima clasa, Coco o sa fie considerat un succes al studioului. Povestea lui Miguel (Anthony Gonzalez) despre dorinta sa de a-si indeplini visele dovedeste ca acesta este cel mai emotionat film Pixar de pana acum.

Pelicula are loc in timpul "Dia de los Muertos", sarbatoarea mexicana ce celebreaza intalnirea celor vii cu cei morti. Coco are un feeling de "The Book of Life" dar este infinit superior. In ambele filme,… citeşte

mihaelatb pe 20 Ianuarie 2018 09:25
Poate ca viziunea mexicanilor despre familie, este ceea ce ar trebui sa invete si americanii. Pentru ca "No, Día de los Muertos isn't 'Mexican Halloween'. Mexicanii nu au nici o umbra de Horror in sarbatoarea lor. Dia de los muertos are acelasi scop final- sa zicem- cu Thanksgiving Day. Aduna familia impreuna, dar toata familia. Si cea de aici si cea trecuta dincolo. Revenind la film, aceasta viziune se vede si in culorile folosite. Calatoria lui Miguel este departe de a fi una terorizanta. Caci lumea de dincolo este prezentata de cei de la Pixar, ca un urias parc de distractii. Personajele sunt simpatice, fie ca sunt vii, fie ca sunt scheleti care trebuie sa se deghizeze ca sa poata sa-si viziteze rudele si sa se bucure de toate bunatatile ce li s-au pregatit. Un film simpatic in care vocile sunt ale unor actori vorbitori si de limba spaniola,ca Gael Garcia Bernal.
crintea_valerica pe 02 Ianuarie 2018 19:24
colorat, viu, neintuitiv, profund....
sunt primele 4 cuvinte care-mi vin în minte pentru a descrie pelicula. Pot spune că este un film atât pentru copii cât și pentru adulți întrucât fiecare categorie poate găsi cel puțin câte o învățătură sau un motiv de gândire. Dacă vă spun că persoanele sensibile pot vărsa câteva lacrimi cuprinse de emoția acțiunii filmului, nu greșesc deloc! Recomand acest film!
danut_iulian pe 22 Ianuarie 2018 23:46
Un film foarte frumos si emotinoat cu o poveste interesanta si putin asemanatorare cu cea din filmul Cartea vieții.
xerses pe 02 Ianuarie 2018 16:36
Un film frumos cu o poveste inspirationala: trebuie sa pastram amintirea celor dragi plecati in nefiinta.
geanina72 pe 30 Decembrie 2017 00:01
Emotionant, comic, magnific... Trebuie sa-l descoperi singur.
margochirila24_69 pe 11 Februarie 2018 10:31
O poveste uimitoare, frumoasă, plină de culoare, puternică, tristă, fericită. O calatorie plina de bucurie in care afli, daca mai era cazul, care este importanta familiei.
boghiu_andrei pe 01 Februarie 2018 18:52
Coco,o animatie de 10!
Cea mai buna animatie urmarita.Are de toate.
Calatoria lui Miguel e plina de momente extraordinare.Coco e plin de emotie,si are o tema mai serioasa ,are momente amuzante dar mai mult imi place abordarea un pic dramatica in unele momente
Iar morala e cea mai importanta.
Alta animatie excelenta este Zootopia,care era prima in topul meu,dar acum adaug Coco ,pe lista mea de cele mai bune animatii vazute.Amandoua excelente,dar Coco are ceva aparte,
#1️⃣0️⃣#

cornellcc pe 02 Ianuarie 2018 15:21
nu dă coşmaruri
este un film plin de emotie şi nu dă niciun coşmar nimanui. eu l-am vazut cu baieţelul meu de 4 ani si a fost foarte incantat
Crristina pe 15 Aprilie 2018 20:15
super
Mi-a placut un film despre cat de importante sunt relatiile cu cei din familie
alexmartyn pe 21 Februarie 2018 08:30
Un film foarte original, plin de emotie si cu o lectie foarte importanta! Merita vazut impreuna cu intreaga familie,
andyy pe 13 Februarie 2018 23:19
Un film minunat, foarte bine realizat in care sunt aduse in prim plan lucrurile care conteaza ,poate cel mai mult, pentru cresterea unui om cat mai frumos, trupeste si sufleteste: familie, iubire, unitate si recunostinta.
Steve.R pe 06 Februarie 2018 14:26
Nu inteleg de ce toata lumea zice ca e ASA BUN.... nu mi se pare cel mai tare film de animatie si nu prea cred ca merita Oscar... adica mie,personal mi au placut mult mai mult filmele Toy Story,Finding Nemo,Wall E, chiar si Zootopia...mi se par niste filme (de animatie) mult mai bune. Este doar o parere....fiecare cu gusturile lui;))
nepott7 pe 27 martie 2018 18:19
Pai e asa bun din cate animatii au fost anul asta,cele mentionate de tine au luat si ele Oscar,fiecare cu anul lor,nu inteleg comparatia ta!
Steve.R pe 12 aprilie 2018 21:03
Am si spus:FIECARE CU PAREREA LUI...! Ce..? Nu pot sa fac comparatii?! Din punctul meu de vedere nu se mai fac filme de animatie la fel de bune ca cele de dinainte. Este strict parerea mea!!
Pantaleon pe 03 Februarie 2018 10:29
Un film de animatie si atat
Ma uit cu mare surpindere cum unele filme de animatie sparg topurile, acesta deja e pe locul 44 al celor mai bune filme din toate timpurile pe imdb, urmat de filme precum A Clockwork Orange (1971) sau Der Untergang (2004). Hai sa fim seriosi ! In fond, nu e decat un alt film de animatie, care cu siguranta nu o sa faca istorie precum Shrek sau Ice Age. Nu aduce nimic spectaculos in materie de grafica animata, povestea nu e una care sa te faca sa dai pe spate. Poate ca e mai bun printre altele din aceeasi categorie, dar cam atat. Nu cred ca e cazul sa i se dea mai multe laude decat merita.
dana_mareb pe 17 iulie 2018 23:52
100% nu te-ai uitat la film
glos pe 09 Decembrie 2017 19:18
creepy, sumbru, foarte trist, nu l-asa recomanda copiilor sub 7-8 ani carora filmul le poate da cosmaruri.
parabola pe 10 Iulie 2018 14:18
PARABOLA
Excelent! Filmul este o parabola! Una dintre idei care se detaseaza ar fi ca oamenii mici fac lucruri marete ( vezi tatal lui COCO!). Iar a doua idee este ca munca celor mici este furata de niste impostori care nu se feresc din a- si ascunde adevarata fata reusind sa se bucure de succes chiar daca nu au avut nici o contributie la acesta.
AmphitriteMermaid pe 05 Iulie 2018 19:10
O animatie foarte emotionanta, cu o poveste inedita si personaje simpatice! Recomand
mihai_chindris pe 06 Iunie 2018 00:20
dante
Cea mai frumoasa animatie Pixar (&Disney) pe care am vazut-o pana acum. Povestea e centrata pe tema familiei, te umple de emotii si te face sa uiti de griji. Il recomand!
claudiu-daniel-lugoj pe 16 Aprilie 2018 01:00
claudiu-daniel-lugoj
COCO este o animatie mai neobisnuita,in care te duce in lumea celor morti ( cred ca asta e ce nu mi-a placut),In rest e o animatie plina de culoare si emotie.Este o animatie buna doar ca...sa se uite copiii la o animatie cu scheleti mi se mare cam prea de tot.Dar animatia e buna multa sensibilitate si emotie degaja,O animatie mai neobisnuita.
Cretzulynne pe 02 Aprilie 2018 19:44
Mai mult decat sa semene cu animatia din 2014, seamana cu acest scurtmetraj:
Dia de los Muertos (2013)

Iar mama Imelda...parca a fost pescuita de aici:
Hasta los huesos (2002)

SYNDJ pe 20 Martie 2018 01:42
Disney. SI cand spui "Disney", spui perfectiune. Merita vazut. Imagine de 5 stele, culori de poveste, subiect impresionant, muzica emotionanta, personaje haioase si lista poate continua.
loryme pe 05 Martie 2018 08:07
Singura producție cinematografică care și-a meritat nominalizarile și premiile Oscar din acest an