Păreri Before I Fall

(2017)

Before I Fall

stricted pe 10 Iunie 2017 22:58
Un film profund care este o analiza a vietii noastre in care avem o masca sau traim superficial fara a gandi ca viata este o clipa ce trece prea repede.Daca am putea sa derulam la nesfarsit ceea ce am trait am putea indrepta lucrurile spre perfectiunea de a fi OM.
Dragos.87 pe 03 Iulie 2017 23:25
Daca ai avea sansa sa incepi aceeasi zi de mai multe ori,ce ai schimba?Un film bun si interesant cu o atmosfera psihologica captivanta care te pune in locul personajului...oare tu ce ai face sau ce ai schimba?.Il recomand cu mare incredere!
serban_ionescu pe 20 Mai 2017 20:48
Foarte bun ! Oglindirea prin reluarea de "n" ori a acelorasi evenimente, dar cu foarte mari diferente comportamental-psihologice pe taram social dar si de romantism, atractie si iubire la acelasi personaj, la fiecare reluare !
Pentru a aprecia la justa sa valoare acest film care se situeaza cel putin peste calificativul "bun" si dupa parerea mea mult mai aproape de "foarte bun" (aprox. nota 7,7-7,8), este absolut necesar ca spectatorul sa aiba rabdare pentru a-l viziona pana la sfarsit, chiar daca cel putin prima lui parte (jumatate), daca nu chiar putin mai mult (poate chiar primele 2/3-imi ale lui), par si poate ca intr'adevar intrucatva si sunt cam plictisitoare, cam anoste. Este un film construit exact dupa acelasi tipar tehnico-artistic cu foarte valorosul film "Groundhog Day", in ceea ce priveste reluarea acelorasi evenimente oglindite de destul de multe ori si puse sub o atenta analiza la fiecare reluare , dar cu modificarea de fiecare data a atitudinii tinerei si foarte frumoasei eroine principale Samantha Kingston, interpretata de la fel de… citeşte
Leatherface pe 23 Mai 2017 19:55
Retraieste aceeasi zi la nesfarsit
Ideea din spatele filmului este destul de originala, transpusa in lumea filmului din perspectiva unei adolescente pe nume Sam care realizeaza ca ceva este in neregula cu viata ei. Isi da seama ca tot ceea ce ce face ea sau prietenii ei rezulta in consecinte asupra vietii anumitor persoane si trebuie sa gaseasca o solutie sa indrepte lucrurile. Si are tot timpul din lume, mai exact aceeasi zi, la nesfarsit.
Filmul te face sa te intrebi ce se intampla mai departe, nu este deloc plictisitor si pune accent si pe viata adolescentilor din viata cotidiana (si felul cum faptele lor influenteaza vietile altora).

emy_sinaia pe 28 Iulie 2017 10:28
Emotionant.
Un film cu emotii puternice, pe care le transmite foarte bine Samantha prin personajul ei, cu o interpretare foarte buna, sau cu alte cuvinte adolescent fiind cum e sa stii atunci cand e ultima zi din viata ta si trebuie sa treci in partea cealalta. Sfasietor... De remarcat frumusetea peisajului.
mihai_chindris pe 20 Iulie 2017 11:56
over and over again...
O pelicula interesanta care adopta o poveste ce te face sa reflectezi asupra vietii. Merita vazut!
xerses pe 19 Mai 2017 15:50
Chiar daca tipul acesta de scenariu l-am mai intalnit, filmul vine cu o poveste in lumea adolescentilor, in care lucrurile se intampla rapid si fara sa constientizezi consecintele unor fapte sau vorbe rautacioase.
900adytza pe 23 Decembrie 2016 14:36
Seamana cu ,,Groundhog Day "(un film bunicel dupa parerea mea) ...Acum sa vedem cat de ok o sa fie varianta aceasta. O sa revin cu nota dupa vizionare :)
lavara_laiarna pe 07 Noiembrie 2017 12:16
Genul nu este nou ,ci doar poveștile. .sunt altfel.
pceli2007 pe 13 Septembrie 2017 02:41
Ideea filmului am mai văzut-o în Groundhog Day. Before I Fall însă, e un film despre cine suntem în realitate, despre cum putem schimba în bine lume din jurul nostru schimbându ne înainte de toate pe noi înșine. Un film bun cu profunzime.
Alex.exe pe 18 Mai 2017 23:29
Gen: Comedie, crapa si site-ul asta? Vreau sa spun, nu e prima oara cand se greseste, dar prea multe greseli e deja exagerare!
eduard_stratan pe 20 August 2020 20:37
La sfarsitul filmului in loc sa trancaneasca putea sa o ia in brate, dar nu s-ar mai fi terminat "convenabil" pentru regizor!
Aishor pe 18 August 2020 07:04
Un film profund dar usor de urmarit si mai ales placut.
user-5e811f6642157 pe 30 Martie 2020 01:27
Filmul se bazează pe cartea scrisă de Lauren Oliver "O zi din șapte ". Au foat tăiate foarte multe momente importante din carte care dădeau foarte mult de înțeles că orice schimbare făcea ea, conta foarte mult pentru cursul zilei și respectiv al vieților lor. În plus în prima parte scria clar și sublinia cu ce era ea îmbrăcată. Nici macar asta nu s-a respectat. Filmul este drăguț dar prefer cartea.
FillerCristi pe 03 Aprilie 2018 12:43
Filmul este foarte bun, Nota ar fi intre 7-8. Actorii sunt potriviti pentru rol, recomand. Mi sa parut ceva mai bun decat Happy Death Day. Nu mi sa parut tras de par ca alte Filme, iar Finalul e mai mult decat multumitor. Nu-i pentru toata lumea, gusturile nu se discuta, insa daca vorbim strict de calitate si de ce promite filmul atunci cand citesti Descrierea sau te uiti la Trailer, e bun, e exact ce trebuie.
AmphitriteMermaid pe 11 Ianuarie 2018 17:50
"Before I Fall" este genul acela de film foarte emotionat si cu un mesaj moralizator deosebit de important. Recomand
andystarx pe 09 Decembrie 2017 00:08
Ideea un pic inspirata din ziua cartitei,dar este departe de ceea ce a vrut sa para,filmul a vrut sa transmita un mesaj ,ci anume : Nu lasa pe maine,ceea ce poti face azi !
AdriAdrianna98 pe 04 Decembrie 2017 23:46
How many times you have to do it before you realize how you should do it?
Un film care m-a impresionat desi incepuse prost si credeam ca va fi ceva slab si cliseic dar m-am bucurat sa vad ca n-a fost deloc asa. Atat subiectul cat si intreaga desfasurare au fost interesante si l-am urmarit cu interes fara sa ma plictiseasca. Finalul m-a surprins, chiar nu ma asteptam sa-l incheie asa, ceea ce un alt punct forte.
Ca si concluzie, filmul ne invata sa pretuim fiecare moment al fiecarei zile deoarece maine poate nu va mai exista pentru vreunul din noi..
Merita vizionat, e o transpunere interesanta a acestei idei.

andreea.dumitrache pe 24 Octombrie 2017 17:17
Foarte interesant! Un film ce merita vazut. Recomand.
alexandra_oprisan pe 05 August 2017 14:28
Nu sunt multe filme care ma fac sa plang si asta e unul dintre ele, ce pot sa zic, m.a surprins placut.
Merita vazut!