Păreri Barbarella

(1968)

Barbarella

MikkaelWolfganger pe 23 Septembrie 2013 14:17
Soft-porn-ul de pe vremuri
Rezumat:Barbarella este trimisa in misiune sa il gasesca pe Duran Duran.Esueaza pe o planeta.Da de un Mos Craciun blanos si viril.Face sex.Gaseste un inger orb si blond.Face sex.Ajunge intr-un oras-labirint.Face sex.Intra in oras.Aproape face sex cu Marele Tiran(care ii femeie,by the way).Intra intr-o miscare revolutionara cu sediul in subteran condusa de un tip cam natarau.Face sex prin intermediul unor pilule stimulatoare,fara a avea contac fizic .Il gaseste pe Duran Duran.Nu face sex cu el, ci cu o big dildo machine, pe care reuseste sa o dea peste cap.

Cu ce am ramas dupa vizionare?Cu impresia ca Jane Fonda nu a fost altceva decat un obiect sexual, cu ceva personalitate si fler ce-i drept, in mana unui regizor care nu a facut altceva decat sa isi implineasca in primul rand siesi fanteziile sexuale si apoi pe cele ale privitorilor.Cu decoruri,costume si efect… citeşte

cezarika21 pe 20 Mai 2015 15:43
Un porno-SF cu o nimfomană intergalactică
Realizat în anii '60 (ani ai revoluției sexuale) după niște benzi desenate pentru adulți, ”Barbarella” este un porno-SF care nu-și mulțumește publicul nici la nivel de film porno și nici la nivel de film SF.

Personajul principal, Barbarella, este o exploratoare intergalactică super-sexy ce conduce o navă spațială roz cu două țâțe. Trimisă pentru salvarea universului într-o constelație de la marginea Universului, ea descoperă activitatea sexuală ce fusese abolită de pe Pământ, fiind considerată un mijloc primitiv de reproducere. Astfel, toți cei care o ajută în vreun fel, tineri sau bătrâni, frumoși sau urâți, primesc ca recompensă o partidă de sex.

Scenariul este naiv și mediocru, dialogurile sunt hilare, iar interesul pentru film îl reprezintă numai apariția lui Jane Fonda în costume spațiale cât mai sumare.… citeşte

cosmin_kedii pe 08 Octombrie 2013 09:02
Roger Vadim a avut mai multe neveste . Nu este nimic surprinzător faptul că acest film a fost marcat de sex ( deși foarte amuzant ) . Roger Vadim a regizat filmul , cu o farsă mare . Puteți urmări intriga filmului , și puteți admira decoratiunile ciudate ( pentru anul 1968 au fost foarte ciudate ) . Personal , am vizionat acest film și pe bună dreptate mi s-a parut foarte bun
cosmin742000 pe 25 Octombrie 2011 15:32
Un film excelent , cu efecte speciale de curtea scolii , cu o Jane Fonda EXTRAORDINARA , si cu un Roger Vadim care ne arata ca se pricepe si la SF-uri
Deceoare pe 7 iulie 2015 16:08
Revin-o cu picioarele pe pamant . Efectele speciale erau fantastice pentru anul 1967 . Daca tu acum in anul 2011 ai telefon mobil sofisticat , unii nu aveau telefon fix nici in anul 1992 . Fabrica de langa Pitesti a inceput sa produca Dacia 1100 (Renault 8) abia in anul 1969 . Incercati sa mai ganditi , totusi .
bizonul pe 12 septembrie 2017 11:44
Cosmineeee.... filmul este o idiotenie si imi este imposibil sa inteleg cum Jane Fonda a acceptat rolul ! Cum de ai constatat tu ca filmul este excelent, este ptr. mine aceiasi neantelegere.
user-63b02ad8a0ee8 pe 28 Aprilie 2023 23:12
Un film stupid - erotic in care regizorul Roger Vadim ne arată și nouă cu ce bunăciune era însurat el la momentul respectiv ☝️
Iulidesprefilme pe 29 August 2017 13:27
Comedie SF. Am râs din mai multe motive: leitmotivul sexualității apare când nu ți-e lumea mai dragă..., parodierea unor filme (Păsările lui Hitchcock), ușurința cu care erau anihilate gărzile negre ale Femeii dictatoare (ea însăși în final, prizonieră), șeful revoluționarilor cam aiurit, parada modei sofisticate și sumare pe un trup fantastic (al lui Jane Fonda)...În rest, fantezie care azi lasă de dorit...Finalul zburător, deci lăsat în vânt...La vremea apariției acestui film, se realizau SF-uri mult mai bune...vezi Planeta maimuțelor...
saiaj pe 05 Octombrie 2015 21:48
Parodie SF
Salve.

Daca-i luni, avem recenzie de film. Filmul luat azi in vizor e unul lejer, menit sa te ajute sa uiti de o durere de cap (daca te simti ca mine). Este un film ce il poti considera o parodie a unui SF.

lili22 pe 24 Iunie 2019 23:07
Mai rar asemenea film prost .Singurul avantaj e prezenta lui Jane Fonda, uimita.
0ctavian pe 19 Decembrie 2015 09:45
soft porn al vremii- nimic mai mult
Un film slab. Subiect naiv ce nu merita atentie. Scenariu slab pe masura. Efectele sunt slabe si contin gafe majore. Stiu ca suntem tentati sa credem ca efectele nu pot fi bune in 1968 dar este fals. Va amintesc ca Planet of the Apes a aparut tot in1968. Si are efecte mai mult decat decente si decoruri deosebite.
Filmul merita atentie doar pentru nostalgici sau curiosi care vor sa o (re)vada pe Jane Fonda tanara.

Cretzulynne pe 23 August 2014 19:14
ecranizare dupa benzile desenate ale francezului Jean-Claude Forest

Informatii personale:
Film adaugat in urmatoarele liste publice
Parodii
Din benzile desenate
Filme cu acţiunea setată în viitor
Filme cu astronauţi, cosmonauţi
Filme cu nave spaţiale, rachete & alte aparate de zbor spaţiale
Filme & Seriale cu roboţi + cyborgi
Filme cu actiunea in Univers!

pisicuta1 pe 06 Decembrie 2012 19:36
da e nemaipomenita,merita vazut,un film bun!.......
mihailescu constantin pe 23 Decembrie 2006 14:42
vreau sa cumpar o caseta sau un dvd cu acest film.unde ma pot adresa?