Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Dec 2010, 12:57   #1
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Diary of the Dead by George A. Romero

De ceva timp, probabil odata cu vizionarea primului sezon din "The Walking Dead", mi s-a deschis extraordinar de mult apetitul pentru filmele ce au centrata actiunea pe transformarea oamenilor in zombii, in morti vii, si despre straduinta celor ramasi vii, constienti, pentru supravietuire...
Trebuie sa recunosc ca pentru a aprecia un film despre zombii, trebuie sa ai inclinatia spre asa ceva, sa simti magnetismul emis de povestea filmului, sa cutezesti la trairile personajelor, sa cuprinzi misticismul groazei, sa apreciezi.
Am inceput, o alegere aleatorie, mai mult sau mai putin influentat de titlul, cu "Diary of the Dead", regizata de George Andrew Romero, un etalon printre cele de pe taramul fimelor de groaza dupa cum am descoperit si eu. Filmul este de o esenta tare, ravasitoare prin prisma naturaletii dezvoltate pe intreg parcursul sau. Si toate eventualele stangacii, pe care poate unii le-au "observat", sunt facute pentru a te apropia de vibrarea povestii, pentru a te apropia de strania veridicitate... Pentru mine a fost un deliciu! Urmeaza "Night of the Living Dead", din 1968, considerat o capodopera...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2010, 13:18   #2
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
rrs85 - Daca ti-a placut Romero incearca si Lucio Fulci (filme Zombi 2, Zombi 3, Quella villa accanto al cimitero )

PS: De la Romero poti incerca si arhicunoscutele: Dawn of the dead, Day of the dead - fac parte din Trilogy of the dead ( primul fiind night of the living dead pe care urmeaza sa-l vezi)
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2010, 10:43   #3
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Hai ca m-ai facut curios...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2010, 10:55   #4
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
GP506 - Nu l-am vazut inca, urmeaza dar sunt mai mult ca sigur ca o sa-ti placa
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2011, 16:24   #5
Loredana-
Novice
 
Loredana-
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 11
Dupa "Night of the living dead", cred ca acest "Diary of the dead" mi-a placut cel mai mult din zona filmelor regizate de Romero!
Loredana- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2011, 11:56   #6
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
O scurta istorie a filmelor cu zombie

In "White Zombie", al lui Victor Halperin (1932) si "I Walked with a Zombie" (1943), al lui Jaques Tourneur, a caror actiune se desfasoara in Caraibe, vodoo si magia neagra "trezesc mortii". Mai tarziu, in 1966, productia Hammer "Plague of the Zombies", "muta" zombie in Anglia. "Night of the Living Dead", al lui George A. Romero (1968), a fost primul film care a schimbat radical perceptiile traditionale asupra background-ului povestilor, conturandu-i ca pe niste armate intr-o perpetua ofensiva. Filmul va deveni o trilogie: "Dawn of the Dead" si "Day of the Dead", vor urma in 1978, respectiv 1985.
Pana in 1980, devine evident ca excesul revoltelor si decaderea valorilor umane - subversiva si adesea cenzurata - erau incompatibile cu cinema-ul mainstream. Cu toate acestea, o serie de filme, in care mortii se ridica din nou - ca rezultat al radiatiilor atomice, experimentelor stiintifice, epidemiilor virale - nu au incetat sa fie realizate. Aceste filme erau populare mai ales in Italia, unde "Zombie" ("Gli ultimie zombi", 1979), in regia lui Lucio Fulci, devine aproape instantaneu un clasic. Dupa prima resuscitare a genului (din '60 pana in '70), zombie vor fi curand o tinta predilecta a realizatorilor de gen; precum Sam Raimi (cu capodopera "The Evil Dead", 1981) sau Peter Jackson (cu socantul "Brain Dead", 1992).
In 2002, filmele cu zombie experimenteaza o neasteptata "reinviere" datorita lui Paul W. S. Anderson si a filmului sau "Resident Evil", dar si a lui Uwe Boll, cu "House of the Dead".
In "28 Days Later", al lui Danny Boyle, mortii vii se elibereaza de somnambulism si continut metaforic, urmarindu-si victimele, de asta data, cu viteza maxima.


Scormonind prin hartoage am gasit o concluzie definitorie apropo de "The Night of the Living Dead", ce-i apartine criticului Stuart Kaminski, care titra in "Cinefantastique":

"The coarse sheriff survive; the unfeeling television people survive; the Washington bureaucrats survive; and the family, the hero, and traditional American values of individualism are destroyed."

Last edited by SMC : 05 Feb 2011 at 13:54.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2011, 18:33   #7
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ala lui Uwe Boll e o tampenie sinistra...
Ar fi fost interesant sa vorbesti si despre comediile cu zombie ca "Shaun Of The Dead" sau "Fido".
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 10:36   #8
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Uite ca la comedii nu m-am gandit, da' nu prea am vazut...
"Fido" l-am tot ratat, desi a tot fost pe la tv.
(De acord cu ala a lui Boll.)
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2011, 20:15   #9
Vorador
Junior
 
Vorador
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 51
Imi plac filmele cu zombie realizate de George A. Romero.Niciodata nu ma sperie,dar intodeauna ma binedispun.
Vorador is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2011, 16:57   #10
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Merita precizat si The Crazies tot de Romero, originalul.
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2011, 11:46   #11
CosminHorrorMaster
Senior
 
CosminHorrorMaster
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 127
A fost chiar bun filmul. Nu m-am asteptat. Sper sa mai faca inca unul.
CosminHorrorMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells