Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Mar 2008, 06:03   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
"Cintecele de dragoste"

mi-a placut mult ac cronik, so k i share it with u :happy:
nu cred k as fi putut-o spune mai bine k iulia david - so here it is:

http://agenda.liternet.ro/articol/66...ns-damour.html

:love:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2008, 11:50   #2
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
interesanta cronica
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2008, 14:04   #3
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Re: "Cintecele de dragoste"

Originally Posted by Alex Leo Serban:
mi-a placut mult ac cronik, so k i share it with u :happy:
nu cred k as fi putut-o spune mai bine k iulia david - so here it is:

http://agenda.liternet.ro/articol/66...ns-damour.html

:love:
Sa inteleg ca pana la urma l-ai vazut ?si ca ti-a si placut?

Nu stiu cum e "chansons d'amour", dar am senzatia ca nu e foarte diferit de filmul lui precedent, "Dans Paris", ca e facut in acelasi spirit nouvelle vague, ca are trimiteri la truffaut, godard, rohmer, evident demy. Si e clar un exercitiu amuzant si nostalgic sa descoperi aluziile la personajele incarnate de JP Leaud (mon préféré din generatia 60) sau Belmondo. pare-mi-se ca era si ceva din eroina din A bout de souffle sau din Ma nuit chez Maud. Si ce vrei mai jubilatoriu decat sa recunosti interpretii de atunci. Nu stiu daca in "Chansons" apare cineva din generatia nouvelle vague, dar in "Dans Paris" e aproape emotionant sa o vezi pe fata de care e indragostit Leaud in "Antoine et Colette", chiar si cu 40 de ani mai in varsta.
Pana si stilul de interpretare, de filmare, povestea, muzica, crizele personagelor sunt extrase din ambianta anilor 60. parca Honoré ar trai in alta epoca. Nu zic, e interesant demersului lui, dar aici mi se pare ca ar fi si problema. Nu cred ca stilul ala mai poate avea vreun impact estetic acum, este intr-atat de nouvelle vague incat Honoré parca nu mai are un mesaj personal, nu mai are un raport intim cu subiectul. Ai senzatia ca tot ce ne poate transmite e pasiunea lui pentru acea generatie, ca nu se mai adreseaza spectatorilor de azi, ci celor de acum 40 de ani si ca oricum nu va fi apreciat decat de cei care au iubit noul val, chiar daca in filmul lui sunt afise cu Sarkozy si imagini din lumea de azi.
Din pricina asta, "Dans Paris" mi-a ajuns.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2008, 14:43   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
daaa, mi-a placut!
cre k sint singuru, d altfel (ma rog, i-a placut si lu kirilov, da el l-a vazut la inst fr din londra... 8) )

inteleg c spui & cre k ai dreptate - mai ales k mie NU imi placea honore, i-am vazut 'ma mere' & mi-am blestemat zilele! n-am vazut 'dans paris', da asta mi s-a parut f touchant, are cva vulnerabil (k pers sale) si piesele sint minunate (ok, tre sa-ti plak muzik franceza... which i plead guilty of :oops: ) & faptu k actorii n-au voci cine-stie-ce...
desi intzesat d citate & omagii & what-not - cum bine ai remarkt -, mi s-a parut proaspat: avea momente, situatii, replici destul d inattendues!
d ex, mi-a placut faptu k s discuta DSPR BANI (intr-un film, si ink unu frantuzesc!), apoi mi-a placut intilnirea mamei cu fata (clotilde esme) noaptea, la cafenea - si p urma mai vine si mutanta aia d fi-sa... era un moment d un comic bizar, aproape surrealist & in ac timp perfect plauzibil.

in orice caz, nu mi-a parut rau k l-am vazut...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 23:10   #5
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
n-am inteles din cronica faza cu pijamaua fina croita "de bobo pentru bobo"(oricum as pune accentele) :oops: sper sa nu fie f.grav.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 11:20   #6
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
atunci citeste si aici - alta cronik f frumoasa dspr ac film:

http://www.adevarul.ro/index.php?sec...nca+gradinariu

s pare k e un film kre inspira... 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 11:53   #7
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Dragilor,

Va multumesc ca ati vorbit despre filmul asta......am vrut sa ma duc sa-l vad dar cand am aflat ca e musical, am avut o mica retinere....genul e cam pretentios si granita catre penibil e foarte fina....dar daca ati mentionat de toata seva Nouvelle Vague, mamaaaaaaa, abia astept sa-l vad....o sa fie prima kestie pe care o fac dupa serviciu, azi

Mie se pare o initiativa foarte buna sa faci azi, in 2008, un film French New Wave, mi se pare minunat, doar vorba aia, re-energizezi ceva care a insemnat un maxim de cinematografie vitala, inspiratoare, halucinanta....pentru un impatimit al curentului, cum sunt eu, nici nu simt nevoia ca autorul de azi sa-si aduca nota personala....nu! daca se poate, s-o faca exact ca Godard
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 14:13   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eh, nu t gindi kiar la godard, acuma...! gindeste-te la demy & vei fi mai cistigat
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 15:19   #9
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Dans Paris merge mai mult pe Godard Truffaut. poate de-asta celor de la Cahiers le-a placut mai mult decat Chansons.
@als: ai dreptate in privinta muzicii. cred ca are un rol foarte important in perceptia filmului, poate chiar punctul forte (zic "poate" fiindca tot nu l-am vazut). cantecele au o culoare foarte actuala, nu au nimic din stilul melodiilor din Parapuies. fac parte din valul muzicii franceze de azi care are mare trecere. (gen carla, cali, benabar, anais, camille...) si daca cineva se teme de muzicaluri din cauza patosului si a gesturilor afectate, simt ca nu e cazul in Chansons.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 16:59   #10
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Eh... am citit doar titlul, nu am chef de restul, nu am iPod, iPhone ºi alte i-uri. Singurul i la care mã gândesc acu' ar fi cel de la indiferenþa, da'la norocu' meu nici d'asta m-am parte, mama ei de viaþã!

-------
Am avut luni în care am ascultat în continuu numai Cenaclul Falcãra; acum vreo douã seri când, prin absurd, am vrut ca baia mea sã nu fie doar de nevoie, când m-am cufundat în cada plinã cu apã sãratã mi-am adus aminte de versul ãsta "n-am sã mai fiu tânãr niciodatã".

Am sã vã dau ceva link-uri cãtre cele mai frumoase melodii folk de dragoste, în speranþa cã proaspeþii milionari trilulilu-iºti au rezolvat deja problemele de pe site.


'Delirul ' - Ofelia Rauh
http://www.trilulilu.ro/Dragomara/a187eb4d96a664

----
"Trimite-mi vesti" - Cenaclul Flacara
http://www.trilulilu.ro/Dragomara/e7e0810c57ec80

----
"Iubite-s a ta" - Ecoul
http://www.trilulilu.ro/Dragomara/5530458e8f3933

----
"Daca ai ghici" - Mircea Baniciu
http://www.trilulilu.ro/Dragomara/d36b081ce7fc1f

----
"Cand tu taci" - Cenaclul Flacara
http://www.trilulilu.ro/Dragomara/93867f75517e0c
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 17:18   #11
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
pai nu prea are legaura cu subiectul. De ce tii neaparat sa postezi ceva? te plictistesti?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 17:23   #12
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
LOL.
Nu mã intereseazã subiectul tãu, sau al lui, sau al lor, sau al vostru, al nostru nicidecum. Habar n-am care e ãla. Nici cã aº vrea sã ºtiu.
A te plictisi presupune a nu face nimic. Postez, deci nu mã plictisesc. Mã plictisesc doar chestiile care obligã. A rãspune e de cele mai multe ori o obligaþie. Acum sunt plictisitã. Tu m-ai plctisit. Deci o sã tac.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 17:30   #13
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
PS: Avatarul tãu e oribil, ca ºi IDul tãu care sunã perfect bãrbãtesc. Am vrut sã spun ceva frumos, dar ar fi fost deloc real, deci o obligaþie. Singura chestie pe care am reþinut-o despre tine e faptul cã eºti femeie, ceea ce în condþiile date mi-a redus mult dorinþa de comunicare. Aº fi vrut sã reþin cu totul altceva. Îmi pare rãu, ºtiu cã sunt rea, promit sã mint data viitoare.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 18:42   #14
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Dragomara:
Îmi pare rãu, ºtiu cã sunt rea, promit sã mint data viitoare.

pentru indecenta mesajului, postarea a fost stearsa.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 18:50   #15
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Auzi, ia mai du-te**** asta pânã înveþi sã postezi decent. Cred cã ai voie de cel puþin 50 de ani, garantez cã nu-þi voi simþi lipsa. Hai fã o încercare sã vedem dacã-þi duce careva dorul! Dacã da, promit sã te chem mai devreme! Go for it, champion!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 18:56   #16
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
de fapt mie imi pare rau ca am provocat-o. acum e dezlantuita. cea mai buna metoda ar fi fost sa o ignor, dar mi-am dat seama prea tarziu. o sa ne faca zile galbene
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 19:02   #17
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Sufleþel, tu nu eºti conºtientã de existenþa ta, darmite de-a altora!

Mult aº vrea sã nu mã uiþi când vei fi, DACÃ vei fi!! Sã mai zic cã ºtiu deja cã nu, nu mai zic... ehhh...
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 21:59   #18
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
nu poate cineva s-i stearga mesajele dragomarei d p topicul asta?

PS. evident trebuie sters si al meu pt a se continua discutia on-topic
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 23:12   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
I-am dat lui StefanDo si S.M.S., si mesaj privat, despre ce se întâmplä aici, da' tot degeaba...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2008, 01:39   #20
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
LOL.
Mihnea - am fãcut precum în Caragiale pe topicul ãla a lui ªtefan, cel în care trebuia ca eu sã fiu banatã, ºi ale dracului steaguri de-au ieºit la numãr!

---
Nu vrei deloc sã pricepi, cu bancurile chiar mã faci sã râd!

Love you!
Cã doar intenþia ar trebui sã conteze, nu?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells