Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Apr 2007, 18:28   #1
slayerb
Novice
 
slayerb
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 9
Send a message via Yahoo to slayerb
caut filme regizate de Dan Pita

As dori niste niste filme de Dan Pita . Ma poate ajuta cineva ?
slayerb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 19:46   #2
catherine zeta
Novice
 
catherine zeta
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 17
rochia alba de danteala , femeia visurilor .etc
femeia visurlor o gasesti la diverta e nice filmul !
catherine zeta is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2007, 03:00   #3
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Iti recomand Tanase Scatiu (10/10) si Paso Doble, the best Pita's films.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2007, 07:40   #4
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
slayerb, daca-ti dau Tanase Scatiu, imi dai Proba de microfon(daneliuc)?
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 22:08   #5
slayerb
Novice
 
slayerb
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 9
Send a message via Yahoo to slayerb
Originally Posted by Liou:
slayerb, daca-ti dau Tanase Scatiu, imi dai Proba de microfon(daneliuc)?

am gasit Duhul aurului pe Emule si este si pe mybitorent dar e cam fara seed-eri .

Pt dvd la diverta nu prea ma incanta sa dau vreo 500 de mii pt un film care trebui sa fie piratat pe undeva.
slayerb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 14:29   #6
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
take away pizza

pot oferi urmatoarele filme de Dan Pita: NUNTA DE PIATRA, DUHUL AURULUI, TANASE SCATIU, cele doua serii cu ARDELENII, BIETUL IOANIDE, CONCURS, FALEZE DE NISIP, PAS IN DOI, DREPTATE IN LANTURI - in format avi.
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 20:20   #7
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Fereste-te de Omul Zilei si mai e unul la fel de dezastruos, dar imi scapa acum...
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 20:54   #8
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
falling down pizza

daca e sa vorbim despre 'dezastre', tot ce a regizat Dan Pita dupa 1985 (NOIEMBRIE, ULTIMUL BAL, ROCHIA ALBA DE DANTELA, HOTEL DE LUX, PEPE & FIFI, EU SUNT ADAM, OMUL ZILEI, SECOND HAND, FEMEIA VISURILOR) mi se pare de nerecunoscut . eu personal STIU SI VREAU sa ma feresc de ele, de aceea nu le recomand nimanui (chiar daca pe vreo doua-trei dintre ele le mai am si eu in format avi sau video)
pe de alta parte consider ca poporul englez, care a nascocit zicala 'one man's meat is another man's poison' nu a gresit deloc. nu m-as grabi sa-l desfintez (ca regizor, ca artist) pe Dan Pita pentru ca, dupa PAS IN DOI, nu a facut filme asa cum m-as astepta eu sa (mai) faca. cel mult as spune - folosind sintagma plina de malitie a unor jurnalisti de la un cotidian cunoscut - ca este EXPIRAT, dar NU IN SINE, LA MODUL ABSOLUT, CI IN RAPORT cu o mare parte din crezul sau de artist, asa cum reiese din opera sa anterioara, care incepe cu VIATA IN ROZ, APA CA UN BIVOL NEGRU, NUNTA, DUHUL, FILIP - parte din el - TANASE, fragmentar ARDELENII si IOANIDE, CONCURS, DREPTATE IN LANTURI, FALEZE DE NISIP si...PAS IN DOI. period.
este trist, foarte trist acest mod revansard si resentimentar de a incerca sa desfiintezi - fara argumente - un autor, oricate bube ar avea, de a-l denigra 'la gramada', fara nuantare, cu un fanatism demn de o cauza mai buna........dar nuantarea, nu-i asa, presupune DISCERNAMANT, RAFINAMENT, SENSIBILITATE, DORINTA DE A CAUTA FRUMOSUL SI POEZIA, DE A DESCIFRA TAINELE UNEI POVESTI, JOCUL SECUND AL UNUI FILM SI IN ULTIMA INSTANTA DE A TE DESCIFRA PE TINE INSUTI etc. etc. nu toata lumea are aceste insusiri , iar criticii de film - adesea niste neimpacati cu sine in primul rand - sunt si ei oameni ....si tot acolo ajungem: one man's meat is another man's poison.....................
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 20:57   #9
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
de la "Noiembrie, ultimul bal" Pita a facut doar rebuturi (inclusiv marele-kitsch "Hotel de lux" premiat cu un leu venetian kior de la prea mult clor)
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 21:12   #10
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by marx:
de la "Noiembrie, ultimul bal" Pita a facut doar rebuturi (inclusiv marele-kitsch "Hotel de lux" premiat cu un leu venetian kior de la prea mult clor)
Exact, Pita e expirat. Cu parere de rau acelasi lucru pot spune si despre Daneliuc, care merge din rateu in rateu ... si ar mai fi. Din era dinozaurilor cred ca Pintilie e singurul care rezista. Ideea e ca le-a trecut timpul, sa vina si astia tineri tovarasi !
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 00:38   #11
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
cine scria scenariile la filmele lui bune [concurs, faleze de nisip, pas in doi]?
da' la astea de dupa 90?
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 00:57   #12
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
script

la CONCURS, FALEZE, PAS IN DOI, el insusi a scris scenariul (la PAS IN DOI impresuna cu George Busecan, la FALEZE cu Bujor Nedelcovici).
fupa 1990: la HOTEL si EU SUNT ADAM - sinngur, la PEPE DI FIFI impreuna cu Ioana Eliad, la OMUL ZILEI, SECOND HAND - Radu D Alexandru, la femeia visurilor Rasvan Popescu.........................
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 01:17   #13
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
mersi, am vazut mai demult un interviu cu nedelcovici dar uitasem. deci pica ideea ca i se baga sub nas scenarii proaste. mie chiar imi plac filmele lui prerevolutionare, incepind cu dipticul ala pita-veroiu. faleze de nisip e un film curajos
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 12:21   #14
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
Originally Posted by crissis:
mersi, am vazut mai demult un interviu cu nedelcovici dar uitasem. deci pica ideea ca i se baga sub nas scenarii proaste. mie chiar imi plac filmele lui prerevolutionare, incepind cu dipticul ala pita-veroiu. faleze de nisip e un film curajos

si eu sunt foarte sensibil la filmele 'prerevolutionare' ale lui Dan Pita - la multe dintre ele, mai putin la FILIP CEL BUN (care se voia altceva, insa multe secvente au fost aruncate la lada de gunoi si apoi refilmate pe gustul politrucilor de atunci), mai putin la partea a doua din IOANIDE, mai putin ARDELENII si unele parti din DREPTATE IN LANTURI. dar sunt in asentimentul celor care - precum axiologiei lui Nicolae Steinhardt - au vazut in CONCURS un film foarte reusit, al celor incantati de PAS IN DOI sau FALEZE DE NISIP si.........cam atat in legatura cu Dan Pita. asta e............
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 15:39   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Impärtäsesc si eu, în bunä parte, aceste opinii, cu urmätoarele amendamente:

"La o nuntä" = the best Pita ever
"Filip cel bun" = second-best; era atât de bun, încât nici chiar toate acele masacräri pe care le mentionezi mai sus n-au reusit sä-l compromitä.
"Faleze de nisip" si "Tänase Scatiul" = poate la egalitate, desi sunt foarte diferite; "...Scatiul" e mult mai echilibrat, iar "Faleze...", mai puternic.
"Profetul, aurul si ardelenii" = cu mentiunea: desi continutul (din scenariu) e mult mai subtiratic si comercial decât al unor filme "grele" ca urmätoarele douä, per ansamblu filmul e mai rotund, mai onest, mai împlinit, mai omogen decât ele.
"Concurs" = primele semne ale manierizärii; färä ele, ar fi sältat mult - poate chiar pe primul loc.
"Pas în doi" = situatie similarä, dar si mai accentuatä; prea multe istericale cinematgrafice, demonstratii stilistoide inutile, etc.
"Petrolul, pruncul si ardelenii" = combinatie între onestitatea "Profetului.." si gratuitätile celor douä de mai sus,
"Dreptate în lanturi
"Ioanide
...apoi, tot restul: "Noiembrie..", "Rochia..." si postdecembristele.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 21:13   #16
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pitbull:
"Profetul, aurul si ardelenii" = cu mentiunea: desi continutul (din scenariu) e mult mai subtiratic si comercial decât al unor filme "grele" ca urmätoarele douä, per ansamblu filmul e mai rotund, mai onest, mai împlinit, mai omogen decât ele.
"Petrolul, pruncul si ardelenii" = combinatie între onestitatea "Profetului.." si gratuitätile celor douä de mai sus,
Hai frate, da-o incolo, sunt proaste, punct. In rest de acord.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells