Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Sep 2006, 20:30   #1
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
"Cum mi-am petrecut sfârsitul lumii"

zici ca-i o colectie de timbre de pe vremuri, tinute frumos prin sertare, dar fara glosar. f. misto filmat (pandaru e excelent), jucat bine, finutz tare pe alocuri (o atentie la detalii super faina). din nefericire nu prea are nici nerv, nici ritm si nici constructie. are in schimb emotie. poate e de ajuns, nu stiu. am plecat de la cinema cu gandul ca putea fi un film mare. asa e doar bun.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2006, 08:13   #2
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
vaaai, dk t aude mitulescu... t spurk!
:lol:
PS am auzit k lu ctp-u i-a placut mai mult mitulescu decit porumboiu... rectific> filmu lui cornel NU i-a placut! why am i not surprised?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2006, 09:56   #3
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
"vesnicul ctp" sfinti-s-ar numele lui :sick: ...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2006, 18:07   #4
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by Alex Leo Serban:
vaaai, dk t aude mitulescu... t spurk!
:lol:
PS am auzit k lu ctp-u i-a placut mai mult mitulescu decit porumboiu... rectific> filmu lui cornel NU i-a placut! why am i not surprised?

i can handle it 8) . in privinta lui ctp si a gusturilor sale cinefile is lamurit de mult timp. iar de la "ciomageala" aplicata lui pintilie cu ocazia filmului "prea tarziu", direct ignore scrie pe el :lol:
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2006, 20:41   #5
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by EgoN:
i can handle it 8) . in privinta lui ctp si a gusturilor sale cinefile is lamurit de mult timp. iar de la "ciomageala" aplicata lui pintilie cu ocazia filmului "prea tarziu", direct ignore scrie pe el :lol:

ctp-ul e cam repezit, pasional, obsesiv-restrictiv uneori, dar le si mai nimereste...
nu scrie chiar "ignore" pe el... afirmi asta doar daca vrei sa faci placere cuiva (...), ori daca te consideri deja urcat in "ziguratul" criticii de film romanesti. nu e cazul...
unele amendamente ale lui ctp la filmele lui Pintilie sunt valabile... chiar filmele lui Pintilie isi amendeaza de cele mai multe ori creatorul...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 03:51   #6
mercutzio
Novice
 
mercutzio
 
Join Date: Aug 2006
Location: tot acolo
Posts: 12
filmul lui Porumboiu nu prinde la gusturi tip CTP(care e sangvinic/pasional/rulz sometimes ) pentru motivul ca romanii, in general nu prind risul decit daca e urmat instantaneu de grotesc &familia!
risul nud nu e marca romaneasca. Romanii nu au un grad zero al risului!
mercutzio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 09:54   #7
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
pt. herbert:

scurt:
1. nu ma intereseaza ca domnul ctp "le mai nimereste", asa si vecinul meu de bloc uneori le mai nimereste. nu-mi permit luxul sa ciulesc urechea chiar la oricine .
2. nu-i nici o problema sa critici filmele lui pintilie, you missed the point: a fost vorba de un articol gen "romania mare" in care domnului pintilie era caracterizat drept o "curva ce-si ridica poalele" si era indemnat sa paraseasca tarisoara si sa ne lase pe noi in "durerea noastra". era vorba de ton. case closed, chiar nu merita sa deturnam discutia de la filmul lui mitulescu pentru ctp 8) .
3. spune parerea ta despre film, in cazul in care l-ai vazut, altfel fa-ti 10 topicuri despre ctp si alti ziaristi, critici ori poeti ca tine.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 12:18   #8
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Asa... sarind peste parerile lui CTP, care nu ma intereseaza absolut deloc, "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" mi s-a parut un film ok. E drept, nu aduce nimic nou, dar macar nu e un film la care sa mori de plictiseala sau de nervi. Ritmul este bun, sunt destule glumite reusite si nici povestea nu-i foarte rea. Per total, e asa, cam de nota 7... Deci bunicel... Fara prea mari sanse in cursa pentru OSCAR...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 13:07   #9
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by MinRep:
Asa... sarind peste parerile lui CTP, care nu ma intereseaza absolut deloc, "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" mi s-a parut un film ok. E drept, nu aduce nimic nou, dar macar nu e un film la care sa mori de plictiseala sau de nervi. Ritmul este bun, sunt destule glumite reusite si nici povestea nu-i foarte rea. Per total, e asa, cam de nota 7... Deci bunicel... Fara prea mari sanse in cursa pentru OSCAR...

vai, si p tine o sa t spurce mitulescu! eu am transmis, d la cannes, k ma asteptam la un film f bun si k e doar un film bun - si el m-a facut 'o intimplare' in public, la masa rotunda d la tiff... :w00t:

egon, ambra & herbert - sinteti prea patimashi. plus k e tipic, pt cinemagia, k o discutie care trebuie sa ramina strict dspr filmu respectiv s paraziteaza cu off-topicuri abundente, impertinente & inclemente...
aici ar trebui sa scrie doar cei care au vazut filmu lui mitulescu, punct!
asha k - ambra, herbert, sorry: o-u-t!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 13:58   #10
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Bun dar cu minusuri mari.Nu voi intelege de ce puii mei a bagat secventa cu balonul urias care se inalta poetic spre cer (e cea mai la indemana metafora pentru libertate) si pe langa asta mai si urla "libertate, libertate, libertate".Nici nu e truism.A mai fost un simbol fumat cu geamul spart in spatele caruia erau personajele, blablabla.Exact pe gustul doamnei editor...Trecand peste, in principiu sunt de acord cu primul post al topicului.Personal, vreau sa vad filme curate decat fumate cu metafore ieftine in incercarea disperata de a se inalta la rang de arta.Doroteea Petre a fost chiar misto.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 19:42   #11
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
de acord cu egon (in ceea ce priveste filmul). am regasit multe locuri comune da' mai trist a fost cand ne-am dat seama ce copilarii trase la indigo am avut. bottom line tot am acumulat niste frustrari vazand ca M. tine prea mult de amintirile alea si, in loc sa construiasca, ajunge sa se impiedice in ele.
mitulesculeeeee, iesi din carapace si apuca-te de filme adevarate ca p'astea de vazut cu clasa le pot face si altii.

cat despre bla bla-ul ala cu 'romanii n-au gradul 0 al umorului' , hai sa nu ne trezim tinand speech'uri in fata oglinzii, nu de alta da' inca n'am vazut un film primit mai bine de public ca "a fost sau n'a fost" . ctp nu e decat mascariciul contra al televiziunilor.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 19:43   #12
caligari
Novice
 
caligari
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3
FILMUL ASTA E O PORCARIE
caligari is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 20:20   #13
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
mda, ce sa zic, are sanse mari la americani, vor vedea numai lirism in filmul asta... cred ca mi-ar fi placut mai mult daca nu l-ar fi prezentat magda mihailescu inainte... cu toata admiratia mea pt ea, vreau sa vad cum se termina un film, nu sa ma traga cineva de maneca ca sa stiu ce urmeaza
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2006, 09:09   #14
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Cand naiba vor invata si ai nostri ca daca pui niste replici mature in gura unui copil, cazi in ridicol? plus mutrele pe care le facea, dadeau bine la matroanele de 40 de ani, "cat de dragalas e" etc.

Doroteea Petre a jucat bine, dar accentul si pronuntia super-corecte o faceau sa para o cioara alba in stolul celor negre...cam deplasate presiunile familiei asupra ei de a se combina cu puiul de securist, bine ca nu s-a insistat prea tare....intr-adevar, metaforele cu submarinul, balonul au fost inutile, din cate mi-aduc eu aminte, nici un copil de 10-12 ani nu visa la libertate, nu voia sa-l ucida pe Ceausescu etc...dar poate altii au fost dizidenti de la acea varsta, cine stie.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2006, 09:47   #15
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
@bogie

in mod EVIDENT replicile 'grave' ale lui lalalilu sunt puse ca sa starneasca ridicolul. pe undeva, in felul de a starni ridicolul, mi-a adus aminte de 'moartea domnului lazarescu'. sa-l auzi pe baiatul de 7 ani (sau whatever) zicand 'vreau sa mor' mi se pare la fel de comic / ridicol ca atunci cand il auzi pe unul dintre doctorii din MDL spunand: 'noi acum te operam la creier ca sa poti sa mergi acasa sa mori de cancer' sau 'defineste XXXXXX' (nu mai stiu ce).

dat fiind 1. ca nu prea mi-a placut 'trafic', cu care mitulescu fusese premiat la cannes si 2. ca toata lumea stramba din nas la 'cum mi-am petrecut...', lung-metrajul lui mitulescu mi-a placut. isi merita banii macar pt (cum zicea si EgoN) 'emotie' (chiar daca aici poate fi sinonima cu 'nostalgia'). nu aveam decat 4 ani la revolutie, insa mi-a lasat senzatia unei incredibil de fine reconstituiri de epoca. amintirile pe care le mai am eu de cand eram mic dateaza mai mult de dupa '89, insa nu poti spune ca mentalitatea oamenilor, atitudinile s-au schimbat atat de mult... atata doar ca schimbarea regimului a dat frau liber 'nebuniei' tuturor care vedeau in democratie un fel de altar in fata caruia sa te inchini. in termeni mai prozaici, ca o bautura acidulata imbuteliata sub presiune, care, atunci cand o desfaci, tasneste cu putere.

asadar, filmul mi-a rascolit anumite sentimente, nu pot sa explic exact care... poate de nostalgie, dar mi s-a parut ceva mai mult de-atat. apoi, regia e chiar meseriasa: imaginea e frumoasa si iti da acel sentiment de imediatete fara sa fie spartana in stil dogma, chipurile si portretele sunt pitoresti, sentimentul ca ai trait totul si ca 'parca n-a fost chiar asa de rau' te insoteste permanent.

sau poate sunt eu prea sentimental... oricum, unele prestatii actoricesti raman destul de artificiale (printre care, din pacate, si a lui mircea diaconu), filmul n-are constructie (iarasi, bine punctat de EgoN)...

insa chiar m-a incantat.

@ ALS

de ce zici ca 'te spurca' mitulescu ? sa inteleg ca e de scortosenia lui puiu sau ceva ? :?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2006, 11:59   #16
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
1. trafic a fost, este si va fi o voma de film care nu zice, nu arata si nu spune nimic.
a se nota ca nu am zis "nimic inteligent/interesant" si pur si simplu nimic
2. cum mi-am petrecut sfarsitul lumii are un titlu frumos dar oribil de pretentios.
faza cu gardu si leopardu
3.deci copilu e de umplutura, are un nume de rahat (laili-mortzii masii) filme din astea care trag la emotie si sufletzel prin intermediu copil -personaj sobolanos ma irita peste masura.
4. madam petre a luat premiu, bravo ei
faza e ca am vaga senzatie ca luat premiu nu pentru cat de bine joaca
ci pentru cat de mult incearca sa joace bine
5. cel mai bine a scris-o daniel goace in catavencu
6. comparatiile cu mdl mi se pare la fel de oportune ca si cele cu planet of the vampires sau intacto.
7. comparatiile cu porumboiu mi se par futile
pe simplu rezon ca filmele au cu totul si cu totul alte teme (ba chiar subiecte)
si in priomul rind pentru ca porumboiu e cu o clasa mai sus.
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2006, 12:34   #17
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by KORBEN:
6. comparatiile cu mdl mi se pare la fel de oportune ca si cele cu planet of the vampires sau intacto.

dat fiind ca, na, eu sunt in mod evident cel vizat, clarific (ca vad ca singur nu prea intelegi): din perspectiva unui comic ridicol, si numai in aceasta privinta, analizand in cadrul cinematografiei romanesti din prezent de calitate si-asa paupera (deci, neavand multe etaloane), am zis ca imi aduce aminte de MDL. deci, nici macar nu era o comparatie per se.

in rest, ma bucur ca 'comparatiile... ti se pare' inoportune; KORBEN, zau, dezacoardele astea este de-a dreptul [/i]enervante[/i], mai ales atunci cand citeste aiurea. fii si tu atenta.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2006, 12:39   #18
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
oh look, it's trying to think and make jokes. aaah, that's so sweet.

nutricious, sa nu te enervezi ca nu vreau sa imi furi rotile de la masina or whatever you people do.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2006, 12:49   #19
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
e plictisitor sa fii imbecil, nu, nightwane ? nu-ti mai ramane decat sa-i freci pe ceilalti la melodie...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2006, 13:20   #20
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
whoa mister redneck! don't steal my hubcaps!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells