Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Mar 2004, 15:59   #1
mihaela
Novice
 
mihaela
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 8
Lost in Translation sau Ce legatura are asta cu filmul

cel mai prost film pe care l-am vazut in ultimii 20 de ani.
premiu oscar pt scenariu original?????? doamne, chiar s-a pierdut orice urma de fantezie in lumea asta?

domnisoara coppola ar fi putut sa se multumeasca cu a privi capodoperele pe care le-a facut taica-su. ar fi fost mai de bun simt.
:evil:
mihaela is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 16:23   #2
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Ti-ai aprins paie in cap, fata draga...
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 16:39   #3
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
sunt curios----taica-su' in afara de godfather si apocalypse now ce capodopere consideri ca a mai facut?

oricum Lost In Translation mi-a placut enorm de mult
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 17:06   #4
mihaela
Novice
 
mihaela
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 8
ok, cu toata bunavointa, stau si ascult: ce anume v-a placut acelora care l-ati vazut? hai sa vedem.
mihaela is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 17:10   #5
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Nightwane:
sunt curios----taica-su' in afara de godfather si apocalypse now ce capodopere consideri ca a mai facut?

Eu nici pe "Apocalypse Now" nu l-as baga la categoria "capodopere"... However, exista un film, "Conversatia"... poate ala...



P.S.: Daca dati un search pe imdb.com cu numele "coppola", primul apare Nicolas Cage :lol: , apoi F.F. si dupa aceea Sofia...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 19:35   #6
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by Nightwane:
sunt curios----taica-su' in afara de godfather si apocalypse now ce capodopere consideri ca a mai facut?

Eu nici pe "Apocalypse Now" nu l-as baga la categoria "capodopere"... However, exista un film, "Conversatia"... poate ala...



P.S.: Daca dati un search pe imdb.com cu numele "coppola", primul apare Nicolas Cage :lol: , apoi F.F. si dupa aceea Sofia...

da,dar Sofica este deja la inceput....sa vedem ce curs va urma cariera sa...mai incearca peste cativa ani!
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 19:37   #7
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: Lost in Translation sau Ce legatura are asta cu filmul

Originally Posted by mihaela:
cel mai prost film pe care l-am vazut in ultimii 20 de ani.
premiu oscar pt scenariu original?????? doamne, chiar s-a pierdut orice urma de fantezie in lumea asta?

si eu as vrea sa aud de la cineva vreun motiv pentru care sa-i fi placut filmul asta si prin ce e atat de original scenariul.
Nici taicasu nu e printre regizorii mei favoriti. Seria Godfather capodopera? niste filme foarte clasice care nu se remarca prin nimic in afara de jocul actorilor.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 21:07   #8
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Re: Lost in Translation sau Ce legatura are asta cu filmul

Originally Posted by Leonard:
si eu as vrea sa aud de la cineva vreun motiv pentru care sa-i fi placut filmul asta si prin ce e atat de original scenariul.

E original asa cum scenariul/ideea din Seinfeld e originala. Sau scena cu punga din American Beauty. Faptul ca niste lucruri asa simple pot intruchipa idei profunde prin felul in care sunt prezentate pe ecran probeaza originalitatea scenaristului care le foloseste in premiera.

Plus ca actiunea se petrece intr-un Tokio al zilelor noastre, super tehnologizat, si are in centru un ins de 40 de ani fost actor de mana a 2-a venit sa zica 2 fraze pentru o reclama, care incearca sa isi omoare timpul cu o tipa de 20 de ani maritata indragostita de sot care se plictiseste. Desi se plac nu fac sex pentru ca sunt tristi si sunt tristi pentru ca ii deruteaza orasul. Si filmul asta poate fi considerat comedie, are multe faze facute sa te umfle rasul, fara a se departa de ideile centrale, dezorientarea si tristetea.
Mi se pare destul de original scenariul, nu crezi?

Originally Posted by Leonard:
Seria Godfather capodopera? niste filme foarte clasice care nu se remarca prin nimic in afara de jocul actorilor.

Of...
Impusca-te.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 21:30   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: Lost in Translation sau Ce legatura are asta cu filmul

Originally Posted by Leonard:
Seria Godfather capodopera? niste filme foarte clasice care nu se remarca prin nimic in afara de jocul actorilor.

Eh... Eu as limita la primul "Godfather" partea cu capodopera. Restul imi par, acum... "corolare", daca vreti, demonstratii de forta, dar facilitare la unele capitole (mai bine zis, tot ce nu are legatura cu Mafia e ca nuca in perete)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 21:56   #10
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Danica:
da,dar Sofica este deja la inceput....sa vedem ce curs va urma cariera sa...mai incearca peste cativa ani!
Darnico...eu credeam ca Sofia era la inceput cand facea Virgin Suicides (bun inceput zic eu).Btw de la al catelea film se zice ca nu mai e la inceput?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 01:08   #11
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
cred ca faza in filmul asta ar fi tocmai ca nu este despre ceva nou si nemaivazut, despre o drama a metafizicului subconstient al abisului infinit al nemuririi spirituale...etc.

e despre doi oameni care se intalnesc intr-un loc strain si se poate intamla ceva intre ei...PUR SI SIMPLU(tocmai asta ar fi--simplu--de cate ori te-ai gandit sa faci un film incredibil de real despre ceva aparent simplu).

daca s-ar intampla ceva senzational, n-ar mai fi atat de real.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 09:14   #12
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by Danica:
da,dar Sofica este deja la inceput....sa vedem ce curs va urma cariera sa...mai incearca peste cativa ani!
Darnico...eu credeam ca Sofia era la inceput cand facea Virgin Suicides (bun inceput zic eu).Btw de la al catelea film se zice ca nu mai e la inceput?


:oops: :oops: :oops: ...uitasem de Virgin Suicides ,poate pt ca filmul acesta nu mi-a placut in mod special .....Mala,Mala ..mereu la pinda ,nu?
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 10:07   #13
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Re: Lost in Translation sau Ce legatura are asta cu filmul

Originally Posted by Leonard:
si eu as vrea sa aud de la cineva vreun motiv pentru care sa-i fi placut filmul asta si prin ce e atat de original scenariul.
Nici taica-su nu e printre regizorii mei favoriti. Seria Godfather capodopera? niste filme foarte clasice care nu se remarca prin nimic in afara de jocul actorilor.

bah leonarde, de ce esti cârcotas?
filmu' nu e chiar asa rau, dar nici capodopera nu e... cu siguranta...
povestea e relativ mishto (pe departe de a fi originala), insa io cred ca n-a fost exploatata la maxim. midlife crisis in toata regula! :lol:
jocul actorilor a fost ok (poate cu un plus pentru Billy), insa nu mi se pare un film de revazut de inspe mii de ori.
Poate când om ajunge si noi :lol: la vârsta aia ingrata! :o
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 10:15   #14
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
Nu stiu ce are filmul asta de te atrage. Nu se intampla nimic, nu se consuma dragostea celor doi, nu e nici o bataie, nu e nici un efect special, e lent si totusi e senzational. Este genul de film pe care vrei cu siguranta sa-l mai vezi de cateva ori. Pe mine m-a impresionat atmosfera. Deosebit de placuta. Parca eram eu in acea lume care nu seamana cu ceea ce cunosc si ma intrebam ce urmeaza. Si desi nu se intampla nimic cumva te surprinde. Nu e comedie dar sunt momente in care razi cu pofta, nu e drama dar iti lasa un gust amar relatia celor doi.

Pentru cei care nu au fost impresionati am sa-l parafrazez pe Bill Murray : scenariul nu ti se pare original, actiunea e lenta, nu se intampla nimic, te intrebi ce cauti in sala. Filmul e bun totusi.

Ba chiar as pune de la mine : Filmul e FOARTE bun totusi.
__________________
A date is a job interview that last all night - Seinfeld
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 10:43   #15
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Well...
In timp ce ma uitam la filmul asta stateam si ma intrebam...
Oare de ce nu ma plictisesc? Nu se intampla nimik deosebit, actiunea e lenta, iar finalul e destul de previzibil... dar totusi m-a fascinat...
Ce mi-a placut...
- Scarlet Johanson e de-a dreptul geniala, cred ca merita Oscar-ul pt cel mai bun rol principal feminin
- Bill Muray, joaca bine ca de obice, desi mi-a parut destul de imbatranit
- soundtrack-ul e superb, by the way, stie cineva de unde se poate face rost?

Oscar pt. cel mai bun scenariu original??? Mai mare aberatie ca asta nu cred ca puteam vedea !!! Nu asta e punctul forte al filmului, ci jocul actorilor... Scenariu este inexistent aproape, chiar nu inteleg...
21 grams, merita oscar-ul pt scenariu dupa parerea mea...

Dupa mine ramane unul dintre cele mai bune filme ale anului...
Cei care se duc la filmul asta isi asuma un risc... e genul de film, care fie il iubesti de la primul cadru, fie parasesti sala dupa 30 min...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 11:02   #16
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
strange love
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 14:44   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Mala Portugal:
Darnico...eu credeam ca Sofia era la inceput cand facea Virgin Suicides (bun inceput zic eu).Btw de la al catelea film se zice ca nu mai e la inceput?

Fetico, io credeam ca Sofica era mai la inceput cind facea 'Lick the Star'. Dupa aia s-a apropiat si de inceputul tau facind 'The Virgin Suicides'. Ce n-am vazut io ie 'Virgin Suicides', ala de-l vazusi tu. Cum ie? Si la faza cu filmele merge ca la faza cu numerele: de la al citelea se pune ca nu mai iesti fata mare?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 16:03   #18
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Filmul are un scenariu destul de solid,personaje f.reale,dialoguri interesante si o poveste care prinde.
Un film destul de obositor,cu multi timpi morti care totusi are un farmec aparte.
Oscarul e luat la punctaj cumulativ(si pt faptul ca nu i l-au dat la regie).
Ar fi trebuit sa castige City of Dogs
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 17:28   #19
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Superb

Lost in Translation este un film superb. Nu numai ca a meritat Oscarul pentru regie, dar sunt convins ca, daca n-ar fi fost LOTR, lua Oscar si pentru regie. Cat despre cei carora nu le-a placut... asta e ! Daca nu a avut nici bataie, nici gagici goale ! :wink:
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 00:56   #20
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
Toti cei care se plang ca in filmul asta nu se "intampla" nimic ar trebui mai intai sa defineasca acest termen. Incepand de la ce grad de "relevanta metafizica" incolo considera ei ca un gest, o miscare, o stare intr-adevar putem spune ca "se intampla".

Daca totusi au dreptate si in filmul acesta cu adevarat nu se intampla nimic inseamna ca viata marii majoritati a celor din jurul nostru sta sub semnul nimicului, insignifiantului. Sau poate ma insel si aveti cunoscuti ce au calatorit spre asteroizi ce amenintau sa distruga Pamantul sau care s-au distrat desenand figurine maure in pesterile Saharei.
mihai_t is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells