Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Sep 2003, 16:49   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Acuma-i "jafu" asta?

Intrebarea care mi-a fost adresata la intrarea in cinematograf de doi rromi. In gluma am spus, "jafu asta, da". Din pacate afirmatia mea evidenteaza capacitatile mele de prezicere a viitorului. Adica a fost un film umplut de cliche-uri si sincer sa fiu nu pot spune ca am fost prea incantat. Nu avea cum sa fie un film mai rau considerand actorii, dar a fost chiar o dezamagire.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2003, 17:46   #2
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
LOlll! Ce titlu! ))) Da filmul l-am vazut maui demult, dar nu e cione stie ce. Pt cei care vor sa-si piarda banii si timpul...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2003, 23:42   #3
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
"Jaful asta" e oricum de fapt un remake al filmului britanic omonim realizat in 1969 de Peter Collinson.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2003, 08:30   #4
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
...si originalul a fost o fasaiala, desi multi s-au grabit sa il catalogheze ca fiind un "clasic". Oricum a avut partea lui originala ca pana atunci nimeni nu mai vazuse atata "macel" de masini intr-un singur film. Te durea inima cand vedeai escavatorul ala matrashind Aston Martin-urile alea. Plus mai avea si partea cu computerele care era o noutate absoluta pentru vremea aia (anii 60-70)

Filmul asta nou nu aduce absolut nimik nou! E luat scenariul vechi, se fac mici cosmetizari, se muta actiunea principala din Milana la LA si cam atat... Si mini-urile au ramas aceleasi!
Slab, slab, sincer nu ma asteptam la mare lucru, deci dezamagirea nu a fost chiar atat de mare...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2003, 10:56   #5
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Mie mi-a placut filmul. Nu ma intereseaza ca e un remake, ca a fost neoriginal. ca bla bla bla. L-am vazut vineri seara si m-a destins. N-am cerut nimic de la el si mi-a dat niste urmariri decente cu masini, o super gagica (cum zicea un amic : cind a aparut asta s-a stins lumina), actiune, ceva de ris..deci SUPER OK pentru vineri seara.
Plin de clisee?....Si ce daca?

toni, fan CT.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2003, 11:30   #6
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
De vacanta

L-am vazut si eu aseara si mi s-a parut un filmulet lejer, de vacanta, fara pretentii. Probabil ca-l voi uita peste doua saptamini. :lol:
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2003, 12:22   #7
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Da, filmul a fost decent....nu il putem numi o capodopera dar nici un film de uitat atat de rapid...Whalberg, Norton sau Sutherland au jucat in limitele decentei fiecaruia....cat despre CT, ea nu prea are egal...
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2003, 13:50   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Cei drept Theron e minunata, dar filmul nu a avut zvac. Sa zicem ca a fost un film de vineri seara, dar ma asteptam la ceva mai mult considerand actorii care au aparut in film. De la unul dintre favoritii mei, Eddie Norton, pana la simpaticul Wahlberg, ma asteptam la mai mult.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2003, 21:04   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Hai ca nu-i chiar asa de rau filmul. (Nu am vazut originalul, dar cred ca pot sa-mi dau seama ca e cat de cat agreabil). In primul rand nu e pretentios si e amuzant (Seth "Scotty Don't" Green si Mos Def sunt mai mult decat umplutura). Wahlberg nu e nimic nou, deci se mentine undeva intre "binisor" si "bun". Charlize Theron, de departe, cea mai buna actrita din film. Ed Norton, recunosc, este mult sub asteptarile mele, dar cred ca a fost impiedicat de viziunea regizorala sa se extinda la maxim. Tehnic, joaca mai bine decat Wahlberg, dar in comparatie cu "Fight Club" sau "The 25th Hour", e sters si pare dezastruos.

(*) (*) 1/2

O jumatate de steluta este pentru "Money", de la "Pink Floyd". Mi-era cam dor.


I'm a pretend you a man!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2003, 21:18   #10
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
De fapt - in legatura cu Norton - fiti atenti ce am gasit, la imdb Trivia, la pagina lui "The Italian Job" (2003):

'Edward Norton' has made it clear that his participation is a result of contractual obligation, not choice.

Deci, poate ca nici nu s-a mai chinuit sa joace! (the bitch!)


...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2003, 22:09   #11
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Mi se pare o scuza total puerila... Ce l-a pus careva sa semneze contractul pentru filmul asta? Daca stia ca e un film care ii afecteaza imaginea de ce s-a mai implicat??
La banii si la faima care o are ar fi putut fi mai selectiv. Cel putin dupa "A 25 ora" ma asteptam la mai mult de la el.
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2003, 22:10   #12
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eh...ceva de genul ca si Keanu in filmul ala cu aia din Lotr si cu Giovanni Ribisi:The Gift. Sau acolo l-au santajat?
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2003, 22:45   #13
moebius
Senior
 
moebius
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 84
Send a message via Yahoo to moebius
ed norton avea contract prin care era obligat sa joace in 3 filme paramount (parca) si probabil a vrut sa scape de grija cat mai repede
__________________
Everything has a point, and if it doesn't, then there's a point to it.
moebius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2003, 15:11   #14
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Din obligatie

O fi avut Norton obligatii contractuale, dar putea sa se achite de ele mai onorabil. Citi dintre cei ce l-au vazut in film stiau de aceste obligatii ? Va spun eu: foarte putini. Ceilalti au ramas dezamagiti.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2003, 22:46   #15
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Cred ca filmului asta trebuia sa ii zica mai degraba "Italian BLOWjob"... :lol:
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2003, 17:01   #16
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
sa vezi o urmarire cu mini-urile de vreo 20 minute in 105 minute de film e prea putin de la un regizor care a facut "Negociatorul" - un thriller "slightly above OK" care ii dadea putin peste ochi lui "Die Hard" :o Cascati ochii la PRO TV. E clar ca Norton N-A VRUT sa joace in kestia asta. E o pierdere de timp sa ANALizezi jocul actoricesc care e (aproape) Lamentabil - Statham e ok, charlize e traznet, wahlberg e ko. :cry:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)

Last edited by Pitbull : 02 Aug 2009 at 03:18.
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells