Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 May 2003, 16:17   #1
christine
Novice
 
christine
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 5
CHICAGO

cine a vazut filmul acesta?daca la vazut cineva as dori sa stiu daca ia placut eoarece mie,personal,nu.eu nu as da atatea oscaruri pe acest film, poate doar vreo doua,nu mai mult.[/url][/list][/i]
christine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2003, 18:03   #2
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Mi-a placut in special prima jumatate a filmului. Cantece marfa, dansuri marfa, actiune marfa. Dup-aia, hm, cantece mai putin marfa, etc.
Si sfarshitul super-fluffy
Dar mi-a placut chiacago, chiar daca nu merita oscarul pentru cel mai bun film (PIANISTUL ALL THE WAY), oricum a fost mult mai marfa pentru mine decat Gangs of New York care nu stiu de ce dar m-a plictisit ingrozitor.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2003, 00:38   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: CHICAGO

Originally Posted by christine:
cine a vazut filmul acesta?daca la vazut cineva as dori sa stiu daca ia placut eoarece mie,personal,nu.eu nu as da atatea oscaruri pe acest film, poate doar vreo doua,nu mai mult.

parerea mea este ca NU MERITA sa pierzi vremea sa-l vezi la cinema. nu merita nici macar doua premii, nici macar nominalizari. a fost o porcarie fara seaman, cum greu mi-as fi imaginat. era mai bine sa nu fi fost facut.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2003, 13:05   #4
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Poate ca nu merita Oscarul pentru cel mai bun film dar totusi este un
flim destul de bun. Urmareste prestatia lui Richard Gere, Catherine Zeta-Jones. Actorii au fost cu adevarat la inaltime nu este usor sa joci intr-un musical. Costumele, machiajul, muzica astea au fost net superioare celorlalte nominalizari. Cine ar fi trebuit sa ia Oscarul pentru astea LOTR???

Subiectul este putin plictisitor si superficial dar totusi sa-i dam Cezarului
ce-i al Cezarului...
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2003, 14:26   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
inainte sa vad Chicago era super enervata pentru ca vazusem The Hours, imi placuse enorm, si vroiam sa castige Oscarul si banuiam dupa cum se vorbea despre Chicago, ca nu-l va lua....deci in mod cert atunci cand m-am apucat sa-l vad eram convinsa ca filmul e o porcarie...si am constat cu surprindere ca fost departe de asteptarile mele...
nu a fost excelent deoarece in continuare cred ca The Hours era cel mai bun film, insa a fost bun...suficient de bun ca sa castige destul de multe Oscaruri, suficient de bun ca sa placa publicului si suficient de bun ca sa placa si criticilor...
Catherine Zeta Jones a jucat excelent si a meritat Oscarul pe care l-a luat...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2003, 20:08   #6
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Deci, dicutam despre "Chicago"...

Chihuahua!

Dupa mine, actiunea filmului e cam tampita. Sa zicem ca tine faza cu tipa care aspira la glorie in lumea spetacolului, dar filmul devine tras de par in momentul in care ea devine vedeta, castigand simpatia publicului din inchisoare. Adica, vreau sa spun ca ideea asta este un pic amorala: este OK sa ucizi, sa dai vina pe sotul tau, sa-ti minti sotul care-ti dorea doar binele, sa-l pacalasti, sa-l parasesti fara nici o explicatie, dar tot poti deveni o stea si sa fii respectata de toti. Nu, nu pot sa cred asa ceva...

Despre cantece, decoruri, coregrafie etc. ireprosabile, intradevar, dar filmul si actiunea lui nu justifica scenele in care toti se apuca sa cante si sa danseze. In tribunal... In inchisoare... Ultima scena e ca ultima scena din "Spider-Man". Poate nu inteleg eu music-hall-urile astea ca lumea, dar "Chicago" nu m-a convins ca melodiile pot compensa o tema superficiala.

Totusi, sunt de acord cu OSCAR-ul. Desi atat "Pianistul" cat si "The Hours" mi s-a parut mai bune, "Chicago" este amuzant (prima aparitie a lui Richard Gere merita toti banii) si antrenant (daca esti o persoana care nu este prea interesata de subiect), actorii joaca bine (iarasi, Zellwegger exagereaza un pic, totusi) si macar acum sunt melodii originale majoritatea, nu ca in "Moulin Rouge" (l-am revazut aseara pe HBO si, desi tot nu-mi place, tot ma atrage). Pe scurt, "Chicago" distreaza publicul, il pune intr-o buna dispozitie!!!




(Music-hall-urile astea castiga OSCAR-ul in fata unor filme net superioare. Ultimul inainte de Chicago, "Oliver", a castigat in '68 in fata lui "2001")
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2003, 21:14   #7
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
nu am nimic cu muzicalurile, desi astea americane sunt cam tembele, insa Moulin Rouge si Chicago au intrecut orice limita a stresului.
Un film muzical extraordinar este Dancer in the Dark, care (fiind european si antiamerican) nu a luat decat o nominalizare pentru best song parca...
Dar wtf, premiile Academiei nu implica si calitate, conteaza doar cati bani s-au bagat in filmele respective si daca corespund cu politica americana. Cannes Rules!
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2003, 12:48   #8
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Originally Posted by MinRep:
Adica, vreau sa spun ca ideea asta este un pic amorala: este OK sa ucizi, sa dai vina pe sotul tau, sa-ti minti sotul care-ti dorea doar binele, sa-l pacalasti, sa-l parasesti fara nici o explicatie, dar tot poti deveni o stea si sa fii respectata de toti. Nu, nu pot sa cred asa ceva...

scenele in care toti se apuca sa cante si sa danseze. In tribunal... In inchisoare... Ultima scena e ca ultima scena din "Spider-Man". Poate nu inteleg eu music-hall-urile astea ca lumea, dar "Chicago" nu m-a convins ca melodiile pot compensa o tema superficiala.

Chiar imoral vrea sa para. Intr-un fel se critica societatea americana...

Scenele in care ''se apuca sa cante si sa danseze" arata dorinta personajului de a deveni cunoscuta. Acestea se petrec doar in imaginatia ei.
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2003, 17:13   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Exact asta vroiam si eu sa spun! Filmul este imoral/amoral (oricum o fi corect!) in prezentarea lui. Si nu vad motivul pentru care, chiar daca ar fi in imaginatia cuiva (si nu sunt toate, daca urmaresti cu atentie tango-ul si scena propunerii Catherine Zetei-Jones din inchisoare) aceste scene trebuie sa fie "cu cantec". De ce trebuie sa fie prezentate sub forma de muzica? Simplu! Ca sa fie un simplu pretext pentru o adevarata desfasurare de forte de imagini, decoruri si muzica.

In plus, filmul promoveaza ideea ca amorlitatea este justificata, atat timp cat TU vrei sa devi CINEVA dintr-un NIMENI. Si asta este explicat in scena finala, unde personajul principal nu numai ca nu a invatat nimic (ca, de exemplu, celebritatea nu tine pentru totdeauna), nu isi da seama ca si-a distrus casnicia, ca si-a jignit sotul (privesc misogin, ideea, stiu, dar asa e!), dar persevereaza. Cu ce scop? Sa devina celebra, din nou, dupa ce a pierdut odata celebritatea. Nu sunt de acord cu o asemenea "critica" la adresa societati!

Morala filmului (take a pick): SCOPUL scuza MIJLOACELE! NIMIC nu e mai bine ca un loc in lumina reflectoarelor OAMENI BUNI, FORGET ABOUT THE WAR AND COME TO THE CINEMAS!!!!!!!!!!!!


Repet: mi-a placut filmul (si cred ca se vede in ultima "morala"), dar nu sunt de acord cu folosirea acestui gen pentru preyentarea unei astfel de idei, cu care nu sunt de acord de asemenea!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2003, 17:46   #10
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Mie mi-a placut filmul. Cam tembelut, e-adevarat, dar deconectant. Dementiala a fost faza cu ziarele "editie speciala", tiparite in ambele variante "vinovata" si "nevinovata". Sint fan CZ-J, asa ca nu comentez filmul pentru ca nu as fi obiectiv. EU nu am recunoscut decit melodia de la inceput, "All that jazz", restul nu prea le stiam. Richard Gere dansind e super cool, iar pe Queen Latifah nu prea am mai vazut-o jucind.
Am vazut ca toata lumea tine sa compare Chicago cu un alt film din ex-cursa pt Oscar asa ca : Gangs of New York rulz.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2003, 17:48   #11
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Desi genul muzical nu se numara printre preferintele mele, acest film chiar mi-a placut, si cred ca a meritat Oscarul pentru cel mai bun film.
Sunt de parere ca departe de a-si propune sa promoveze imoralitatea avand drept scuza ca scopul scuza mijloacele, filmul este o critica a societatii americane si prezinta o stare de fapt: exista staruri cu un trecut/prezent dubios, dar asta nu inseamna ca ele trebuie luate drept exemplu de urmat. In definitiv exista multa alte filme care prezinta evenimente reprobabile dar asta nu inseamna ca le si promoveaza. Iar muzicalul in general este un pretext pentru o desfasurare de forte (as zice ca in Moulin Rouge, de exemplu, intriga este chiar mai subtire si asta nu il face un film prost).
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2003, 16:57   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by theo:
Sunt de parere ca departe de a-si propune sa promoveze imoralitatea avand drept scuza ca scopul scuza mijloacele, filmul este o critica a societatii americane si prezinta o stare de fapt: exista staruri cu un trecut/prezent dubios, dar asta nu inseamna ca ele trebuie luate drept exemplu de urmat. In definitiv exista multa alte filme care prezinta evenimente reprobabile dar asta nu inseamna ca le si promoveaza. Iar muzicalul in general este un pretext pentru o desfasurare de forte (as zice ca in Moulin Rouge, de exemplu, intriga este chiar mai subtire si asta nu il face un film prost).

Uite ce e... Nu am spus ca promoveaza imoralitatea, ci doar ca subiectul este imoral conceput. Sunt de acord ca sunt filme - chiar prestigioase - care prezinta astfel de evenimente. Dar in "Chicago" personajul principal nu invata nimic! Cand, in scena de la tribunal, avocatul ii explica blondei cum sta treaba, ea tot nu intelege si cauta in continuare lumina reflectoarelor. Dupa aceea, ea chiar devine "star", cu toate ca are la activ mai multe nereusite si chiar o morala. Filmul nu povesteste cum reusesc cele doua femei sa ajunga star-uri, si eu chiar m-am intrebat.

Asta este problema music-hall-urilor. De ele mai multe ori nu exista nici un motiv pentru care oamenii sa se apuce sa danseze. In "Moulin Rouge" - film pe care nu il consider foarte bun - dansul si muzica se vor metafore, paralele, "prostii" dintr-astea (e scena cu "Roxanne", excelenta adaptare a melodiei formatiei "The Police", dar si o explicatie a filmului, ideii etc.). Totusi, sunt music-hall-uri care au si un subiect mai adanc (vezi "Cabaret").

Daca "Chicago" este o critica la adresa societatii americane - nu neg ca asta s-ar fi vrut - atunci este dus un pic prea departe subiectul.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 00:32   #13
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
moralitate

ideea de moralitate aproape ca nu mai trebuie discutata. de ce ar mai exista moralitate in film cind ea este absenta din societatea umana a sec XXI in general iar in cea americana prin excelenta. Moralitatea e acum buna pt a fi invocata pentru a aduce bani (afacerea Hollywood) sau a manipula opinii (tot afacerea USA prin Hollywood_) Atit.
in al doilea rind discutati asa lejer despre The Hours si Chicago si ele nici macar nu au aparut in ro, daca nu ma insel? fratilor piratilor ce maifaceti dragutilor?
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 04:17   #14
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by Floydman:
in al doilea rind discutati asa lejer despre The Hours si Chicago si ele nici macar nu au aparut in ro, daca nu ma insel? fratilor piratilor ce maifaceti dragutilor?

Pop / Six / Squish / Uh uh / Cicero / Lipschitz!

nu inteleg aluzia... ar trebui sa ne fie frica sa ne afisam parerile numai pentru simplul fapt ca filmele respective n-au aparut pe ecrane? fiecare se descurca cum poate si in functie de posibilitatile financiare. Apoi daca-ti convine sa astepti o vesnicie pâna nu stiu ce distribuitor se gândeste sa aduca filmu' pe ecrane, respec, ai nervi tari...
revenind la subiect, filmu' nu m-a dat pe spate. Marturisesc ca nici eu nu sunt adeptul filmelor de genul asta, dar m-a furat peisajul rau de tot. Meritul Caterinei cea Mare. Apoi a fost kinda funny sa-l vezi pe Gere dansând si cântând, cât despre Queen "Mama", eu unul i-as fi dat oscarul. Acum m-am convins ca Renee Z. isi merita locul cu cinste in topicul "Actrite enervante"(SHe had it coming!) . Scena memorabila Tangoul CellBlock (a mai zis parca cineva). John C. Riley continua pe linie ascendenta (oricum, tipu' e genial de când il stiu). Una peste alta, filmu' merita vazut, macar pentru atmosfera din secolul trecut din SUA. Peste Dancer in the dark, sub Moulin Rouge.
PAREREA MEA!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 12:31   #15
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Sunt de acord cu MinRep in discutia despre (i)moralitate...
O alta secventa care subliniaza imoralitatea este metoda utilizata de
Richard Gere in proces, faza cu jurnalul. Asta mi s-a parut ceva extraordinar
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2003, 21:15   #16
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Pentru mine fazele cu Richard Gere cantand si dansand au stricat tot filmul, nu mi-a placut deloc in rolul asta. Catherine e superba si merita sa castige. John C. Reilly e super simpatic in rolul sotului cam fraier. Oricum am ajuns sa il consider o constanta a Oscarurilor 2003, avand in vedere ca joaca in 3 dintre filmele nominalizate.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2003, 20:17   #17
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Nu stiu ce cauta Chicago la "Acum pe ecrane" pentru ca, daca ar fi sa dau crezare termenelor de la "In curand", va aparea cel mai probabil prin septembrie. Oricum, in ceea ce ma priveste, filmul s-a situat deasupra asteptarilor. Nu numai ca muzica este grozava dar intreaga distributie merita aplaudata la scena deschisa. Zellweger e o alegere foarte fericita, Gere face un rol atipic care (culmea !) i se potriveste iar Zeta Jones chiar a meritat Oscarul cu pricina.
Merita vazut !!

A.. sa nu uit jocul "marionetelor". Secventa cheie a intregului film. Superb filmata si interpretata. Nu ma tem sa spun ca e geniala. Atentie ! A nu se lua drept o apreciere gratuita ( cu alte cuvinte, a nu se clati dupa golire )
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2003, 11:03   #18
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Holden:
Nu stiu ce cauta Chicago la "Acum pe ecrane" pentru ca, daca ar fi sa dau crezare termenelor de la "In curand", va aparea cel mai probabil prin septembrie.

Se refera la ecranele monitoarelor! (sau ale cinematografelor straine, depinde...)



Cat despre scena marionetelor (incercand sa mi-o amintesc), nu mi s-a parut decat o performanta tehnica, pentru ca, la urma urme, nu insemna mai nimic in afara contextului dat.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2003, 23:11   #19
sorcerer
Junior
 
sorcerer
 
Join Date: Jun 2003
Location: Suceava
Posts: 38
Send a message via Yahoo to sorcerer
CHICAGO

Cat am umbat dupa filmul asta... M-am bucurat foarte mult cand am facut rost de el. Intr-o seara nu aveam ce face si am zis "hai sa ma uit la un film". Am ales sa ma uit la CHICAGO. Recunosc, nu aveam nici o idee ca filmul e muzical. Nici nu am stiut asta. A fost primul muzical pe care l-am vazut si pot sa va spun ca... nu m-a impresionat cu nimic. Atatea premii OSCAR pt un muzical? Filmul e plictisitor si prea lung! E o prostie! Inca un exemplu concret ca NU TREBUIE SA TE IEI DUPA CRITICI SI DUPA PREMIILE OSCAR! Daca iti place un film si altii spun ca nu e fain nu trebuie sa-ti pese! Important ca e TIE ti-a placut! Mi-am pierdut doua ore din viata uitandu-ma la asa ceva. Daca filmele muzicale sunt asa cum sunt, si CHICAGO face diferenta intre ele - cred ca un singur OSCAR era de ajuns! Am ramas dezamagit! Si nu cred ca o sa mai ma uit la vreun film muzical vreodata!

(*) pt ca am CREZUT in filmul asta!

(*) / (*) (*) (*) (*) (*)
sorcerer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2003, 01:02   #20
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Te sfatuiesc sa nu faci greseala asta de a nu mai vedea nici un film muzical.
Sunt perfect de acord cu ce ai scris despre Chicago. si eu i-as da tot nota 1/5. A fost o dezamagire totala si pentru mine, si mai ales pentru ca vazusem filme muzicale bune. Iti recomand:

Dancer in the Dark (9/10)
Everyone Says I love you (7,5/10)

Daca si acestea te vor dezamagi, atunci sa nu mai vezi filme muzicale niciodata!
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells