Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > FotoMagia

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jul 2017, 20:49   #1
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Sa impartasim - Joc secund.

Lansez o provocare!

Incep eu cu un cuvant. Voi posta aici imaginea ce imi place cel mai mult in legatura cu acel cuvant cautat pe "Google Imagini" si voi scrie alt cuvant pentru urmatoarea imagine. O notezi dupa cum ti-a placut si postezi o noua imagine conform cuvantului primit. Va bagati ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2017, 20:51   #2
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
amonit



cautare: abajur
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2017, 22:45   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
8.8888808



cautare: profilactic
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2017, 22:20   #4
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
un pic greut sa gasesti rapid ceva sugestiv si interesant, legat de profilactic. totusi....
o glumita pusa-n versuri...
87458.jpg
si apoi, un dar al naturii, intr-o ipostaza exceptionala...
proprietati-profilactice-si-tamaduitoare.jpg

si sa urmeze cascada
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2017, 22:44   #5
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
rvn, te rog frumos sa notezi imaginea lui Twinsen si sa te limitezi la o singura imagine, adica prima.
Nu vreau sa devina o alta cafenea in cafenea. Lasati threadul curat. Va rog frumos.
Sa ne jucam frumos.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 09:36   #6
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ah, iarta-mi scaparea. nu am retinut ca trebuie sa notez, dealtfel, nu-mi place sa acord note, nici filmelor pe care le vad nu le dau. las treaba asta in seama lui alali. ideea ta mi s-a parut atractiva, mai ales ca exista o resursa nelimitata pe net. trebuie doar sa gasesti cele mai interesante si nastrusnice asocieri vizuale. nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "cafeanea in cafenea", dar, te asigur, n-am vrut sa "murdaresc" nimic. il las pe Twinsen sa aleaga intre cele doua poze ale mele, el fiind moderator. cat despre abajurul lui, pot spune ca omul, are intotdeauna creativitate, chiar si cand are la indemana foarte putine variante pentru a-si pune in practica opera. astfel, frumusetea (sau uratenia), capata noi valente, vecine cu utilitatea.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 12:01   #7
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by rvn:
ah, iarta-mi scaparea. nu am retinut ca trebuie sa notez, dealtfel, nu-mi place sa acord note, nici filmelor pe care le vad nu le dau. las treaba asta in seama lui alali. ideea ta mi s-a parut atractiva, mai ales ca exista o resursa nelimitata pe net. trebuie doar sa gasesti cele mai interesante si nastrusnice asocieri vizuale. nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "cafeanea in cafenea", dar, te asigur, n-am vrut sa "murdaresc" nimic. il las pe Twinsen sa aleaga intre cele doua poze ale mele, el fiind moderator. cat despre abajurul lui, pot spune ca omul, are intotdeauna creativitate, chiar si cand are la indemana foarte putine variante pentru a-si pune in practica opera. astfel, frumusetea (sau uratenia), capata noi valente, vecine cu utilitatea.

De acord cu tine, dar postarea ta nu se incadreaza in ideea mea.

1. Daca nu acorzi note filmelor, este problema ta. Aici este un joc cu niste reguli.
2. alali nu poate da note in locul tau, pentru ca el nu este tu.
3. Twinsen nu poate alege in locul tau, indiferent de pozitia lui pe acest site, fiindca el nu este tu.
4. Cel ce urmeaza dupa tine, carei imagini sa dea nota ? Il pui in dificultate.
5. In acest caz, regulile nu au fost facute pentru a fi fentate. Au fost facute pentru a decurge jocul cum trebuie.
6. Mesajul tau nu-si are rostul. Ori te conformezi, ori e mai bine sa nu mai participi.
7. Fara suparare.

Originally Posted by Cretzulynne:
Lansez o provocare!

Incep eu cu un cuvant. Voi posta aici imaginea ce imi place cel mai mult in legatura cu acel cuvant cautat pe "Google Imagini" si voi scrie alt cuvant pentru urmatoarea imagine. O notezi dupa cum ti-a placut si postezi o noua imagine conform cuvantului primit. Va bagati ?
.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 13:36   #8
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
sa incep de la coada:
1. n-am motive de suparare. asta-i un joc, nu-i un concurs cu premii.
apoi:
2. nu am avut intentia de a-l delega pe alali sa noteze aici. m-am referit doar, la faptul ca, el are un stil aparte de a nota, este chiar fan inrait al zecimalelor, dar in cazul filmelor. nu am idee daca ar nota si pozele de-aici cu aceeasi frenezie, trebuie sa-l intrebam...
3.Twinsen are toate drepturile sa stearga orice considera ca incalca regulile, in calitate de moderator al Cafenelei. intr-un fel, l-am lasat pe el sa aleaga intre citat si miere, asa ca...distractie. daca nu doreste sa-mi faca pe plac, nu-i bai, nu ma supar.
4. de cele mai multe ori, regulile unui joc pot fi incalcate, mai ales daca nu-i vorba de vreo miza. adica, pot sugera aceluia care ar dori sa intre in joc dupa mine, sa acorde note ambelor poze. nu cred ca s-ar schimba prea mult din ideea jocului, nu-i vorba de vreo alegere intre viata si moarte...
5.cred, dar asta-i doar parerea mea, ca mai interesanta decat nota, este alegerea expresiei vizuale vizavi de cuvantul propus, fiindca aceea surprinde, te face curios si te tenteaza sa intri in acest joc, chiar daca are o mare doza de infantilism. el poate deveni chiar foarte interesant, datorita unor asocieri dragute si subtile.
6. m-am oprit la 5.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 15:19   #9
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by rvn:
sa incep de la coada:
1. n-am motive de suparare. asta-i un joc, nu-i un concurs cu premii.
apoi:
2. nu am avut intentia de a-l delega pe alali sa noteze aici. m-am referit doar, la faptul ca, el are un stil aparte de a nota, este chiar fan inrait al zecimalelor, dar in cazul filmelor. nu am idee daca ar nota si pozele de-aici cu aceeasi frenezie, trebuie sa-l intrebam...
3.Twinsen are toate drepturile sa stearga orice considera ca incalca regulile, in calitate de moderator al Cafenelei. intr-un fel, l-am lasat pe el sa aleaga intre citat si miere, asa ca...distractie. daca nu doreste sa-mi faca pe plac, nu-i bai, nu ma supar.
4. de cele mai multe ori, regulile unui joc pot fi incalcate, mai ales daca nu-i vorba de vreo miza. adica, pot sugera aceluia care ar dori sa intre in joc dupa mine, sa acorde note ambelor poze. nu cred ca s-ar schimba prea mult din ideea jocului, nu-i vorba de vreo alegere intre viata si moarte...
5.cred, dar asta-i doar parerea mea, ca mai interesanta decat nota, este alegerea expresiei vizuale vizavi de cuvantul propus, fiindca aceea surprinde, te face curios si te tenteaza sa intri in acest joc, chiar daca are o mare doza de infantilism. el poate deveni chiar foarte interesant, datorita unor asocieri dragute si subtile.
6. m-am oprit la 5.

1. Fie ca-i joc, fie chestie serioasa, n-ai avea de ce sa te superi cand ti se atrage atentia asupra a ce-i important, mai ales cand nu tii cont.
2. Daca nu ai avut intentie, de ce te-ai exprimat astfel ?
Nu se intelege ca ai fi spus-o la modul general. Atentie mai multa la exprimare.

Originally Posted by rvn:
las treaba asta in seama lui alali.

3. De ce ii dai mai multa munca lui Twinsen ? Plus ca nici nu este moderator al acestei sectiuni, ci Stefan si omudindulap!
4. Se schimba tot. Exista un jucator care nu respecta nici ideea, nici jocul, nici jucatorii, adica tu. Gandeste-te de mai multe ori daca chiar vrei sa gandesti in acest mod.
5. Intr-adevar, am dorit sa asociez o imagine cuvantului. Asta-i ideea principala a jocului.
Sa alegem expresia vizuala reprezentativa cuvantului aferent. Ca atunci cand eram mici si invatam ce inseamna fiecare obiect. Astazi, o facem la modul artistic, cu ajutorul fotografiilor artistice.
Si vii tu cu doua imagini asociate unui cuvant! Deci ? Hotaraste Stefan sau devii inteleapta
si decizi tu ?

Te rog frumos sa intelegi si sa ma intelegi.

----------------------------------------------------------

Gata, m-am decis. Acest thread este pentru jucatorii ce nu respecta regulile.
Acest thread este pentru cei ce respecta regulile. Acelasi joc.

Distractie placuta!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 11 Jul 2017 at 15:59.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 15:53   #10
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Cretzulynne:
Deci ? Hotaraste Stefan sau devii inteleapta
si decizi tu ?
mi-e indiferent cine hotaraste. acordarea de note in cazul acesta mi se pare nesemnificativa, in comparatie cu potentialul oferit de fotografia aleasa, ca factor motivant de a intra in joc. ar trebui tu,sa arati putina intelepciune si s-o lasi un pic mai moale cu ratoiala. nu am omorat pe nimeni, am pus doar doua poze in loc de una, incercand sa continui un joc de care nu prea au fost interesati multi forumisti, socotind dupa numarul postarilor din cele doua zile de cand l-ai lansat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 16:01   #11
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by rvn:
am pus doar doua poze in loc de una, incercand sa continui un joc de care nu prea au fost interesati multi forumisti, socotind dupa numarul postarilor din cele doua zile de cand l-ai lansat.

sa citez pe multi : "forumul asta nu mai e ce a fost".
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 16:15   #12
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ai perfecta dreptate! timpul a devenit din ce in ce mai pretios.
p.s. am totusi o curiozitate, apropo de intelepciune: de ce mi-ai impus sa sterg poza cu mierea si nu m-ai lasat pe mine sa decid?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 16:19   #13
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by rvn:
ai perfecta dreptate! timpul a devenit din ce in ce mai pretios.
p.s. am totusi o curiozitate, apropo de intelepciune: de ce mi-ai impus sa sterg poza cu mierea si nu m-ai lasat pe mine sa decid?

Scuze, intr-adevar, prima data ti-am zis sa fie prima, avand in vedere ca aia a fost prima ta decizie si sa ramana asa. Imaginile ulterioare sa fie sterse. Insa, dupa aceea, te-am rugat cu cerul, cu pamantul sa alegi!
Ai scapat de tot!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 16:37   #14
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Cretzulynne:
Scuze, intr-adevar, prima data ti-am zis sa fie prima
ooops! exact. mi-ai zis. lipsa de tact (sau de intelepciune). sau defect profesional.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 17:01   #15
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Cretzulynne:
Scuze, intr-adevar, prima data ti-am zis sa fie prima
ooops! exact. mi-ai zis. lipsa de tact (sau de intelepciune). sau defect profesional.




Asa, asa, scoate-mi ochii cu asta ca iti place. Ignora in continuare ce ai facut tu in trecut ca sa defilezi acum voioasa cu intelepciunea ta.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 18:19   #16
klute
Guru
 
klute
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 320
__________________
Thanks to an ancient, closely guarded monastic secret, even the aged can learn to play the piano with no trouble at all.
klute is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 19:07   #17
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880


K, intr-adevar-i caldura mare! si prea mult estrogen.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 19:40   #18
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Fuckin' hell.
Nu vrei mai bine sa pastrezi thread-ul asta si sa stergi replicile focoase? Sper ca rvn sa nu ti-o ia in nume de rau si sa participe in continuare.

p.s.: pms?
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 21:31   #19
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Namaste:
Fuckin' hell.
Nu vrei mai bine sa pastrezi thread-ul asta si sa stergi replicile focoase? Sper ca rvn sa nu ti-o ia in nume de rau si sa participe in continuare.

p.s.: pms?

Nu-i bai! ne jucam aici si dincolo.
Putem, fiecare din noi, sa dublam mesajele. Aici punem tot ce ne trece prin cap si acolo...stiti voi.

exemplu: rvn are mesajul ala si pune acelasi mesaj asa cum trebuie pe celalalt thread, daca vrea, cu precizarea sa fie cum zice moi. Daca nu vrea, ramane asa cum e aici si nu mai scrie acolo, pana la momentul in care se hotaraste sa faca cum zice moi.
E perfect.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2017, 22:05   #20
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Cretzulynne:
exemplu: rvn are mesajul ala si pune acelasi mesaj asa cum trebuie pe celalalt thread, daca vrea, cu precizarea sa fie cum zice moi. Daca nu vrea, ramane asa cum e aici si nu mai scrie acolo, pana la momentul in care se hotaraste sa faca cum zice moi.
Vezi ca ai luat cam mult avant, deja vad ca ajungi sa le explici cum stau lucrurile pe forum unor oameni care au contribuit la o gramada de discutii. Bunul simt e important, chiar si pe Internet. Sa nu-ti imaginezi ca dictezi tu aici ce scrie rvn, sau eu, sau oricine altcineva.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells