Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Nov 2009, 09:59   #1521
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Proba de microfon (1980)



----

Easy Street (1917)

Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 13:12   #1522
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Dragomara, sint curios, cam cite filme vezi zilnic? Vad ca ai o paleta foarte larga in ceea ce priveste gusturile si genurile...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 14:35   #1523
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Arrow

Originally Posted by Windom:
Dragomara, sint curios, cam cite filme vezi zilnic? Vad ca ai o paleta foarte larga in ceea ce priveste gusturile si genurile...
Puţine. În cursul săptămânii sunt zile în care nu văd niciunul, zile în care nu dau drumul la TV.
Nu cred că mă pot numi un cinefil autentic, sunt doar o persoană care vrea să-şi facă o cultură cinematografică. Evident că am şi ceva genuri preferate: filmul de artă (de conţinut, cum îi spune Pitbull), filmul documentar, filmul psihiologic, thriller-ele, filmul fără cuvinte. Adevărata mea pasiune este, însă, lectura, regret amarnic fiecare secundă pierdută cu filme tembele, şi abia aştept să mă întorc la cărţile mele.

Azi m-am mai uitat la:

Nocturne (1980)

şi am REREvăzut, cu plăcere

The Shawshank Redemption (1994)

(toate filmele din acest w.e. au fost pe acelaşi DVD, asta e explicaţia. )
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 14:37   #1524
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

No, şi tot unde suntem la capitolul statistici îţi pot spune că am cel puţin 1 TB de filme nevăzute, şi vreo 2 duzini de DVDuri sigilate, încă.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 18:43   #1525
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Angels & Demons

Dupa ce a facut unul dintre cele mai bune filme ale anului trecut, Frost/Nixon, Ron Howard lasa stacheta jos din nou cu Angels & Demons, un alt thriller religios (oare cite mai urmeaza? ) care reuseste sa fie un pic mai entertaining decit Codul, datorita mai ales twistului final care vine insa dupa 2 ore de plictiseala, platitudini si iritare. Ron, dear, nu ne mai baga religie cu forta pe git ca nu functioneaza...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2009, 00:39   #1526
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone

Halloween ReView
Year : 1978
Genre : Horror | Thriller
My Rating : 7.0



Halloween II/Halloween II: The Nightmare Isn't Over! ReView
Year : 1981
Genre : Horror | Thriller
My Rating : 7.5

tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2009, 08:54   #1527
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by Windom:
Angels & Demons

Dupa ce a facut unul dintre cele mai bune filme ale anului trecut, Frost/Nixon, Ron Howard lasa stacheta jos din nou cu Angels & Demons, un alt thriller religios (oare cite mai urmeaza? ) care reuseste sa fie un pic mai entertaining decit Codul, datorita mai ales twistului final care vine insa dupa 2 ore de plictiseala, platitudini si iritare. Ron, dear, nu ne mai baga religie cu forta pe git ca nu functioneaza...

de ce o societate de consum nu ar putea stoarge entertainment pana si din religie ? nu e facut sa te faca sa crezi, sa iti raspunda la intrebari fara raspuns, e facut sa te distreze. daca nu o face asta nu inseamna ca subictul (religia) nu e facut pentru asta ci doar ca la fel ca si cu alte subiecte se mai dau si rateuri. desi daca iau in calcul cam ce s-a facut anul asta nu e un rateu prea mare.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2009, 09:30   #1528
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by victor:

de ce o societate de consum nu ar putea stoarge entertainment pana si din religie ? nu e facut sa te faca sa crezi, sa iti raspunda la intrebari fara raspuns, e facut sa te distreze

S-a stors entertaintment si din religie (vezi Monty Python) si ceea ce a iesit a meritat toti banii. Problema cu Angels & Demons e ca vrea sa fie luat in serios... Dar din povesti ridicole a la Dan Brown nu prea poti scoate filme care sa nu frizeze la rindul lor ridicolul.
Problema cu filmele care trateaza religia e urmatoarea: ca sa iasa ceva cit de cit ok trebuie fie ca subiectul sa ia religia la misto in mod inteligent (Monty Python), fie sa dea in cealalta extrema si sa trateze subiectul cu maxima seriozitate (Passion of the Christ). Angels & Demons nu e nici una nici alta, e un blockbuster fara nerv si cam atit...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2009, 09:43   #1529
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by victor:

de ce o societate de consum nu ar putea stoarge entertainment pana si din religie ? nu e facut sa te faca sa crezi, sa iti raspunda la intrebari fara raspuns, e facut sa te distreze

S-a stors entertaintment si din religie (vezi Monty Python) si ceea ce a iesit a meritat toti banii. Problema cu Angels & Demons e ca vrea sa fie luat in serios... Dar din povesti ridicole a la Dan Brown nu prea poti scoate filme care sa nu frizeze la rindul lor ridicolul.
Problema cu filmele care trateaza religia e urmatoarea: ca sa iasa ceva cit de cit ok trebuie fie ca subiectul sa ia religia la misto in mod inteligent (Monty Python), fie sa dea in cealalta extrema si sa trateze subiectul cu maxima seriozitate (Passion of the Christ). Angels & Demons nu e nici una nici alta, e un blockbuster fara nerv si cam atit...

ai perfecta dreptate. religia ca subiect e un new comer in domeniul blockbusterelor de duzina. asa cum te astepti vor mai fi ca e un subiect de stors. dar asta nu inseamna ca vor rezulta filme mai proaste decat majoritatea blockbusterelor. subiectul e mai delicat si atat. astept cu interes etapa inchzitiei transpusa in zilele noastre.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2009, 12:28   #1530
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
The Darjeeling Limited(2007).O comedie neagra haioasa.Eu zic ca merita Golden Lion nu Little Golden Lion.Lust And Caution nu mi-a placut.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2009, 20:21   #1531
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Thumbs up

Dersu Uzala (1975)

Poate cel mai poetic si emotionant film al lui Kurosawa. Magia vizuala a peisajelor siberiene si tonul elegiac ce strabate filmul de la un capat la altul il fac o experienta de neuitat. Nu il ratati daca aveti ocazia sa-l vedeti...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2009, 20:26   #1532
ovi1rst
Banned
 
ovi1rst
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1
Azi am vazut filmul - Darklight.
Un film interesant dar cu un buget redus l-as putea numi.

Subtitarea am gasit-o folosind motoru de cautari [deleted by moderator: SPAM!!!]

Last edited by Pitbull : 02 Nov 2009 at 21:35.
ovi1rst is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2009, 07:13   #1533
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
Cool

Halloween 5 - The Revenge Of Michael Myers ReView
Year : 1989
Genre : Horror | Thriller
My Rating : 8.0
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2009, 16:14   #1534
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
State Of Play - 2009 cu Rusell Crowe,Ben Affleck,Jeff Daniels,Helen Mirrens si Jason Bateman.
Nu ma omor dupa thrillerele cu tenta politica,dar m-a motivat faptul ca regia i-a apartinut lui Kevin MacDonald care a regizat si superbul "Last King Of Scotland" si intr-adevar nu am fost dezamagit.Bine lucrat cu scopul precis de a fi prietenos cu spectatorul in sensul ca aveam de a face cu o poveste ce s-ar putea incalci foarte aiurea,cu personaje interesante si cu un suspans bine intretinut in unele momente "State Of Play" este unul dintre filmele de top ale anului 2009.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2009, 19:16   #1535
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
The Happiness of the Katakuris (2001)

Unul dintre cele mai ciudate musical-uri pe care le-am vazut pina acum, despre o familie disfunctionala care se muta undeva in inima salbaticiei, la poalele unui vulcan ce da mereu semne de viata, pentru a-si deschide o casa de oaspeti, deoarece capul familiei primise un pont cum ca un drum important urmează sa se construiasca pe acolo si ca vor da lovitura cu asemenea afacere. Drumul nu mai vine iar putinii oaspeţi care se aciua pe acolo isi dau duhul in conditii din cele mai ciudate. De frica pierderii clientelei, si asa inexistente, familia nu anunta politia ci ii ingroapa, rind pe rind, pe fiecare, pina cind drumul ajunge in sfirsit pina la ei si sint nevoiti sa-i stramute pentru a nu fi descoperiti. E un film in regia lui Takashi Miike asa ca umorul negru e la el acasa, comicul e impins uneori pina la absurd astfel ca nu va fi pe placul tuturor. Dar Miike niciodata nu e...
Daca sinteti in cautarea unei altfel de comedii, daca agreati un asemenea tip de umor, dig in. Dar daca mergeti la dude gen Love Happens ori Couples Retreat, spuneti pas filmului de fata...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2009, 14:57   #1536
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
Halloween: The Curse of Michael Myers ReView
Year : 1995
Genre : Horror | Thriller
My Rating : 7.0
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2009, 08:31   #1537
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2009, 08:51   #1538
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
21 Grams , un film care reuseste sa ma tulbure de fiecare data cand il vad.

Hancock , un Will Smith mai tare ca niciodata, wow ce am ras la filmul asta.

As good as it gets !
Spre rusinea mea nu vizionasem acest film pana acum . Foarte bun de altfel.
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2009, 11:12   #1539
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Donnie Darko (2001)
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2009, 12:12   #1540
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Thumbs up

The Wild Blue Yonder (2005) - Un pseudo-documentar, marca Werner Herzog, "o fantezie science-fiction" despre un extraterestru (Brad Dourif) ce povesteste calatoria sa din Galaxia Andromeda pina la noi si calatoria inversa, a unui grup de astronauti spre Andromeda. Sint imbinate secvente din spatiu cu filmari subacvatice din Antarctica. Hipnotic si straniu...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells