Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Apr 2007, 20:26   #121
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: .....

Originally Posted by keepwalking:
"Lunga calatorie cu trenul"
Il salveaza finalul si unele paseje, in rest e destul de jenant. 8/10
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2007, 23:45   #122
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Vorbeati mai demult de Geo Saizescu...totusi, mie mi-au placut filme ca Asta seara dansam in familie sau Secretul lui Bachus....Din Secretul lui Nemesis doar interpretarea lui Dinica
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2007, 23:57   #123
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
In top, am vazut ca Mircea Dragan e pus la groaznici...totusi, seria BD mi se pare delicioasa, imi place la nebunie...macar pentru atat cred ca ar fi meritat mai mult...
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2007, 07:42   #124
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pashpix:
Vorbeati mai demult de Geo Saizescu...totusi, mie mi-au placut filme ca Asta seara dansam in familie sau Secretul lui Bachus....Din Secretul lui Nemesis doar interpretarea lui Dinica
Filme precum Un suras in plina vara, Grabeste-te incet sau Eu, tu si Ovidiu il anuleaza pe Saizescu si-l fac unu' dintre cei mai prosti regizori ever. De Pacala ala nou nu comentez ca nu l-am vazut, dar se aude ca e catastrofa.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2007, 13:00   #125
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Saizescu:
Practic, singurul lui film bun a fost "Balul de sâmbätä searä". Dar e o vorbä care spune: "orice regisor, oricât de slab, e în stare sä facä mäcar un singur film bun". Adevärul e cä dacä-ti descoperi vocatia (care, în cazul lui Saizescu, era cu atât mai comodä: comedia usoarä), e posibil ca, la un moment dat, cu o distributie bunä si o echipä rodatä, sä-ti iasä pasienta.
"Astä searä dansäm în familie" si "Secretul lui Bacchus" mai aveau unele sclipiri, dar care päleau sub platitudinile si banalitätile de ordin general, care-n plus mai erau si stângaci filmate... Iar restul filmelor lui... sorry!
In fine, cunoscându-l foarte bine personal (era profesor pe vremea studentiei mele, am lucrat la douä filme ale lui - "Santaj" si "...Bacchus"), pot confirma în cunostintä de cauzä: Saizescu nu avea creativitate, nici inteligentä; singurele lui calitäti erau un simt al umorului mediocru si rutinat, si o învätare mecanicä a câtorva elemente de bazä ale meseriei. Dacä judecati putin la rece, veti vedea cä e tocmai combinatia adecvatä pentru o carierä care aratä ca a lui: un film reusit, unele sclipiri, si-n rest, tristete...

Drägan si "B.D."-urile...
Chiar säptämânile trecute mä gândeam la "B.D."-uri, apropo de o anumitä situatie.
Aveam 10-13 ani si eram mare fan Toma Caragiu, Dem Rädulescu, Puiu Cälinescu... Ieseau "B.D."-urile, cu mare tamtam (tin minte ditamai afisul, pe colt la Leu, vizavi pe diagonalä de statuie; era acolo un panou publicitar al Româniafilm, mare cât o casä)... Asteptam cu înfrigurare sä le väd, se bätea lumea la coadä la bilete, la Patria... Ei bine, acum, dupä aproape patruzeci de ani, constientizez un fenomen interesant: de fapt, NU-MI PLACEAU! Credeam, numai, cä-mi pläceau, fiindcä la vârsta aia nu stiam nici sä analizez un film, nici sä-mi înteleg propria psihologie. Eram conditionat sä-mi placä, datoritä actorilor si reclamei, asa cä le priveam cu o bucurie superficialä, färä fond - undeva, în subconstient, plictisindu-mä de moarte si întrebându-mä: ce lipseste de-aici? Ce anume am asteptat, si nu gäsesc? Si-n final, rämânând cu o stare cam asa: "Da, mä asteptam la altceva... la mai mult... Da' nu-i nimic, tot a fost misto." (EXACT aceeasi stare pe care am avut-o la "Explozia" si "Cuibul salamandrelor", unde mä întrebam (de-acum, constient, cä mai crescusem): "Stai putin, dom'le! Dacä explodeazä chestia asta, e nenorocire! Si atunci, DE CE NU-MI PASA??? UNDE-I SUSPENSE-UL???"
(Nu-mi päsa, fiindcä Drägan era amorf, complet lipsit de har, si nu stia meseria nici cât sä "mimeze" calitätile unui film - ca Saizescu sau Nicolaescu. Dacä ei doi sunt agramati cinematografic, el era complet analfabet. ...A, da - si rector la I.A.T.C., la începutul studentiei mele, pânä l-a înlocuit Cotescu, Dumnezeu sä-l ierte.)
"B.D."-urile erau filme lesinate si sälcii, cu scenarii superficiale si false, complet neinteresante, regisate obosit dar prost. Singurul lor farmec îl fäceau actorii. Slavä Domnului, Tomitä, Puiu, Jean Constantin, Papaiani, chiar si Dem Rädulescu care atunci încä mai avea haz, aveau talentul si umorul lor. Numai la nivelul ästa functiona deliciul acestor filme - dar pentru asa ceva, nu era nevoie nici de scenariu, nici de Drägan, nici de Arrfilex! Aveam televizorul si varietätile de sâmbätä si duminicä!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2007, 14:14   #126
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Da, cam asa este. Farmecul BD-urilor este dat de prestatiile marilor actori...de la Toma Caragiu si pana la Sebastian Papaiani sau George Mihaita. In continuare, lumea indrageste aceste filme, chiar si asa prafuite de trecerea anilor.
Ma gandeam, totusi, ca macar un 5-10% merit o avea si Dragan...dar repet...asta privind dinafara...fara a-l cunoaste personal
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2007, 14:37   #127
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Pashpix:
{...}In continuare, lumea indrageste aceste filme, chiar si asa prafuite de trecerea anilor.

Ar fi interesant de ce o face - ca resort psihologic interior mai ales, aici intervenind prea putin emotia provocata de realizarea artistica ( ca sa fiu rau am sa zic ca o suita de pe "Discovery" cu "Detectivi criminalisti" sau asa ceva e mai bine/artistic realizata ... ).

Explicatia mea - desi probabil gresesc, dar na ... asta e - ar fi ca tocmai "prafuiala" le face oarecum indragite. Sau poate indragite e prea mult spus, dar pregatesc o anumita stare, mult mai putin critica decit de obicei, in privitor. La cei mai in virsta cred ca e asa ... un fel de nostalgie provocata de revederea unor imagini din tineretea lor oarecum "filtrate de aspectele negative", iar la cei mai tineri ( ca mine sa zicem ) e/a fost oarecum curiozitatea de a vedea ceva ce tine de "faptul divers" al unei epoci la care ne gindim/ne-o imaginam adesea ca nu a produs altceva decit filme ordinare de propaganda si ode fiului mult iubit. :sick:

Imi cer scuze ca am intervenit - dar nu m-am putut abtine. :oops:
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2007, 16:59   #128
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Pitbull, am sa te rog sa-mi zici shi ce parere ai despre seria Margelatu (Drumul oaselor, Trandafirul galben, Misterele Bucurestilor, Masca de Argint, Colierul de turcoaze...astea le-am vazut eu...dar stiu ca ar mai fi si Totul se plateste)
sunt filme care mie mi-au placut, desi sunt putin cam puerile de multe ori...

Si apropo de Sergiu Nicolaescu si de seria Comisarului...am observat ca personajul Roman interpretat de Ilarion Ciobanu si avandu-l sef pe Ernest Maftei apare si la Manole Marcus (Departe de Tipperary, Conspiratia, Capcana), dar filmele sunt total propagandistice

mi s-au parut ok si cele trei filme cu ardelenii in Vestul Salbatic....Profetul, aurul....Artista, dolarii...si Pruncul, petrolul....
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2007, 19:38   #129
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pashpix:
Pitbull, am sa te rog sa-mi zici shi ce parere ai despre seria Margelatu (Drumul oaselor, Trandafirul galben, Misterele Bucurestilor, Masca de Argint, Colierul de turcoaze...astea le-am vazut eu...dar stiu ca ar mai fi si Totul se plateste)
Come on, suntem in 2007. Filmele astea emana asa o ... discreta nostalgie, le-am vazut si revazut de n ori. Interesante sunt "prafaciunile" de pe b1 tv, astia dezgroapa adevarate cadavre care merita vazute asa pentru adaugat la lista de filme ro. vizionate, plus ca poti extrage niste cadre document din ele. Adevarate catastrofe.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2007, 21:40   #130
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi...
Märgelatii, deci:
Primul mi-a pläcut, la nivel de pseudo-western românesc prepasoptist. Ca film de actiune în decor natural (si naturel) era agreabil. Destul de vioi.
Al doilea: cädere bruscä. Devenise trenant, tärägänat, greoi... Imi mai pläceau doar unele secvente.
Al treilea: insuportabil de plicticos. Deja, nu fäcea decât sä lungeascä pelteaua - iar secventele de actiune (cavalcade, fusillade, pumnade ) nu mai salvau nimic, pentru cä erau TOT-ALEA SI TOT-ALEA: aceiasi cascadori, pe aceiasi cai, la aceiasi vulcani noroiosi sau râpi rosii din Sebes sau maluri de Dunäre, filmati la fel cum se miscau la fel si mureau la fel.
Ultimele trei nu le-am mai väzut decât la nivel de secvente, pe la televizor; genul äla de secvente de-ti vine sä fugi în altä camerä - groaznic de mortäcinoase. Combinând asta cu ce mai comenta lumea, presupun cä trendul descendent a continuat inexorabil, imuabil si inefabil.

* * *

Comisarul Mihai Roman:
Era creatia lui Petre Sälcudeanu, în romanul "Ucenicie printre gloante". Ulterior, Sälcudeanu si Titus Popovici au fäcut din el scenariul filmului "Cu mâinile curate". (Romanul se termina cu moartea lui Patulea si a lui Scortea; personajul Miclovan apärea doar în treacät. Multe alte lucruri erau schimbate, alte personaje, alte momente - se petrecea în decembrie 1944, nu în aprilie 1945...)
Apoi, Titus si Nicolaescu au dus mai departe personajul, în "Ultimul cartus".
Cum Nicolaescu voia sä-l învie pe Miclovan (în varianta Moldovan), el a abandonat proiectul, începând seria respectivä (cu "Un comisar acuzä" - propriul lui story, scenarizat de Vintilä Corbul, Eugen Burada si Mircea Gândilä).
Intre timp, Titus l-a fäcut pe Roman, din comisar de politie, colonel de securitate (cä de, politica era în miscare, atunci în 1945-47), si l-a purtat prin vomitivele "Conspiratia" (demonizare a P.N.T. si a lui Maniu), "Departe de Tipperary" (titlu de lucru: "Fuga"; legitimare a înscenärii de la Tämädäu) si "Capcana" (titlu de lucru: "De unul singur" - demonizare a grupurilor de partizani anticomunisti din munti).

* * *

"Profetul, aurul si ardelenii" mi-a pläcut. Un "western-sarmale" (pandant la "western-spaghetti") vesel foarte bine lucrat.
Nici "Artista, dolarii si ardelenii" n-a fost räu - desi, boala lui Veroiu, era prea contemplativ, ceea ce cu scenariul nu se pupa de nici un fel.
In fine, "Petrolul, pruncul si ardelenii", desi cel mai zglobiu si bogat ca imaginatie, era si cel mai slab: inegal, de un estetism vizual absolut gratuit, cu diverse bizarerii doar ca sä ne däm interesanti, plus chestia aia ridicolä cu tuf-tuf-tuf! de la sfârsit... Un post sincron de tot cäcatu' (si când i-am zis lui Ovidiu Iuliu Moldovan, zice: "Cum, mä, de tot cäcatu', cä l-au fäcut americani get-beget, de la ambasadä!" :? "Nu, stiu," zic, "mie-mi suna fals!" Nu peste mult, am dus la film o americancä din Utah si zice: "Yeah, it's clear: they're from the East Coast and trying to imitate the Western accent!" :lol: (Adicä, de parcä Adrian Päduraru, Cosma Brasoveanu si Tamara Buciuceanu ar începe sä vorbeascä cu "No, servus, drajilor, haidat' s-om mère!")
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2007, 03:41   #131
Maica Vineri
Novice
 
Maica Vineri
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Intotdeauna la filmele astea am avut sentimentul ca pierd timpul uitandu-ma la ele. Si mai e si sentimentul ala ca te strica interior, te deformeaza daca le acorzi oarece credit pe motive de nostalgie sau de cateva scene reusite. Dar sunt interesante amanuntele lui Pitbull, face sa dispara ceva din vraja lor urata.
__________________
Viata de apoi este, dupa cum stim, doar o stare vesnica de nebunie chinuitoare.
Maica Vineri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 21:52   #132
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Malvina Ursianu

Dar de Malvina Ursianu mai stie cineva ceva?
Tin minte ca am citit o carte in care era publicat scenariul literar si cateva fragmente din decupajul regizoral al filmului "Serata".
Cred ca a fost printre primele scenarii citite de catre mine.
Mai tin minte ca la sfarsitul cartii erau inserate cateva dialoguri intre Ursianu si diversi critici de cinema care ii reprosau ca dialogurile sunt prea artificiale.
Nu cumva ea a regizat si "Figurantii"? Filmul asta mi-a placut.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 22:21   #133
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: Malvina Ursianu

Originally Posted by keepwalking:
Dar de Malvina Ursianu mai stie cineva ceva?
Malvina a regizat Trecatoarele iubiri, un film superb pe care l-am vazut si revazut de "n" ori + altele care se pot cauta, nu stau sa enumar acum.

Originally Posted by keepwalking:
Nu cumva ea a regizat si "Figurantii"? Filmul asta mi-a placut.
Ba da. Destul de misto, si foarte placut epocii, decadenta burghezilor asupritori ajunsi aplaudaudaci ai clasei muncitoare.

Malvina Ursianu a realizat si un fel de film tv, care nu e trecut nicaieri pe cinemagia, se numeste Aici nu mai locuieste nimeni, care la vremea respectiva ('95) m-a touchat foarte mult. Pacat ca nu a avut bugetul corespunzator sa fie tras in pelicula.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 22:54   #134
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
carmine

da, si a mai regizat, cred, "Linistea din adancuri".
Imi placea actrita din "Figurantii",,,o tanara fragila, inteligenta...imi scapa numele...s-a pierdut pe drum si ea.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 22:57   #135
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Intamplator filmul amintit mai sus de mine e pe imdb.

http://www.imdb.com/name/nm0882134/
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 23:02   #136
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Carmine Galante:
Intamplator filmul amintit mai sus de mine e pe imdb.

http://www.imdb.com/name/nm0882134/

Asa, Mariana Buruiana...delicata, fragila, feminina...hmmm, chiar imi placea...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 23:14   #137
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Re: Malvina Ursianu

Originally Posted by keepwalking:
Dar de Malvina Ursianu mai stie cineva ceva?
anul trecut a aparut o carte "Gioconde fara suras. Convorbiri cu m.u."scrisa de M Mihailescu. este un fel de interviu mai lung, dar foarte interesant despre filmele si cariera ei.

Nu ader 100% la filmele malvinei, dar nici nu le-am vazut pe toate. in orice caz, este printre putinii regizori romani de pe vremea lu ceausescu pe care am chef sa ii vad. Are ceva special, e surprinzatoare.

A reusit sa abordeze subiecte placute regimului si totusi sa mentina un standard de calitate mai mult decat rezonabil.
Mi s-a parut buna ideea fimului "trecatroarele iubiri" si chiar m-a emotionat pe alocuri. spre exemplu este o scena, sau mai degraba o replica cum nu se poate mai simpla si mai percutanta. cand se intoarce tipul din strainatate si incearca saarate ca i-a fost dor de tara. (era in perioada in care incepuse si austeritatea lui Ceausescu si izolarea fata de occident, asa ca nu erau bine vazuti cei care plecau in afara). Motoi ii declara doctorului, unul dintre rivalii lui din perioada cand era in tara ca: "pana si de dumneata mi s-a facut dor" (parca asa suna). Mi-a placut. Asta nu a scutit filmul de a fi lung pe alocuri, uneori insuportabil.

Aceeasi problema si in Lapusneanu, plus foarte multa analiza psihologica super plictisitoare
Am vazut si Figurantii si ca si in cazul celorlalte mi-au placut cateva scene, nu filmul in intregime. Spre exemplu scena cheie, a turnajului, a figurantilor fosti burghezi, etc... e de-a dreptul geniala

Mi-ar placea sa mai vad si alte filme, dar cum o foarte mare parte din ele vorbesc despre venirea la putere a comunistilor, tare ma tem ca va mai trece ceva vreme pana sa le vedem la TV. Sau poate s-au difuzat si nu sunt eu la curent. :?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 23:16   #138
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by Carmine Galante:
Intamplator filmul amintit mai sus de mine e pe imdb.

http://www.imdb.com/name/nm0882134/

Asa, Mariana Buruiana...delicata, fragila, feminina...hmmm, chiar imi placea...

hm mie nu :sick: o gasesc dimpotriva, falsa, plictisitoare, imi starnea mila. si jena, pentru jena ei
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 23:20   #139
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Malvina e tare, cam singurul regizor femeie adevarat de pe la noi, si nu as vrea s-o dati in faze cu misoginismul. Trecatoarele.. nu e deloc lung, se intinde exact cat trebuie, protagonistul are cancer, stie ca va crapa, e normal sa traga cat poate de timp, sa-si remomoreze viata etc. Asta vrea sa insufle realizatorul spectatorului prin lungimea unor cadre _ ex. plimbarea din final cu masina, lungile secvente cu botul autoturismului care strabate drumurile de munte si muzica aia f. reusita.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 15:08   #140
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Carmine Galante:
Malvina e tare, cam singurul regizor femeie adevarat de pe la noi, si nu as vrea s-o dati in faze cu misoginismul.
nu din misoginism am zis ce am zis. ar fi si culmea
Originally Posted by Carmine Galante:
Trecatoarele.. nu e deloc lung, se intinde exact cat trebuie, protagonistul are cancer, stie ca va crapa, e normal sa traga cat poate de timp, sa-si remomoreze viata etc. Asta vrea sa insufle realizatorul spectatorului prin lungimea unor cadre _ ex. plimbarea din final cu masina, lungile secvente cu botul autoturismului care strabate drumurile de munte si muzica aia f. reusita.
nu ai dreptate. Scena finala e chiar foarte lunga. La un moment dat filmeaza atat de mult peisajele ca uiti ca tipul are cancer. Ai senzatia ca face un film despre "frumusetile patriei nostre".
Si asta nu e singura scena. Mai sunt si alte lungimi inutile. la mare, in lift... nu mai stiu exact. din aceasta pricina nu ader in totalitate
Dar am mai zis, imi place Malvina are niste sclipiri uneori de geniu, alteori de talent si asta e bine.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells