Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jan 2012, 15:32   #1081
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Cool

@Flavio - Multumesc, ma interesaza orice sfaturi care m-ar putea duce pe noi culmi de progres si civilizatie in materie de cooking... Intrucat intentionez sa experimentez cu noul meu wok, astept sfaturi in materie de condimente si mancaruri chinezesti. Pentru inceput simple. De ex. mi-am propus sa fa noodles... Mi-e doar teama ca nu prea am sa gasesc ce imi trebuie prin supermaket-uri. Ca de comandat ingrediente cu milioane de lei de la magazinele de fitze chiar nu am chef. Aici ma declar bolsevic 100%.


nu ma pricep la bucataria chinezeasca,asa ca nu pot sa dau vreun sfat spre bucuria unor bucatarese (nu toate)
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 15:45   #1082
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by charles:
si eu am ceva pe foc. din pacate nu stiu daca telul meu, cu o camera meschina (2.0 mp), poate sa surprinda intr-adevar esenta bucatelor din meniul de azi.
sunt absolut sigura ca te vei descurca onorabil, pana la urma. eu astept cuminte sa vad daca ceea ce fierbe sau se prajeste in tigaia ta este demn de priceperea unui barbat.
imi place ca, incet-incet,partea masculina a Cinemagiei se muta in topicul acesta cu propriile creatii. sa fie oare un moment de descatusare, de pierdere tardiva a timiditatii, in fata provocarilor feministe de pana acum?

Last edited by rvn : 21 Jan 2012 at 15:47.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 16:05   #1083
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sau pentru ca maestrele, ca sa nu zic masterele s-au retras putin?

charles, mincarea nu e buna de pus in rama, poate farfuria Monei ar fi mers, a ta nu. Dar te rog scrie ce e acolo, adica macar ingredientele, vad ca e foarte mult sos, dar de altceva nu-mi dau seama.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 16:39   #1084
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by charles:
si eu am ceva pe foc. din pacate nu stiu daca telul meu, cu o camera meschina (2.0 mp), poate sa surprinda intr-adevar esenta bucatelor din meniul de azi.
sunt absolut sigura ca te vei descurca onorabil, pana la urma. eu astept cuminte sa vad daca ceea ce fierbe sau se prajeste in tigaia ta este demn de priceperea unui barbat.
imi place ca, incet-incet,partea masculina a Cinemagiei se muta in topicul acesta cu propriile creatii. sa fie oare un moment de descatusare, de pierdere tardiva a timiditatii, in fata provocarilor feministe de pana acum?

se stie ca cei mai buni bucatari sunt barbatii, insa nu vor sa scoata si asta in evidenta pt ca asta inseamna sa va eclipseze
PS: astept revolutia feminina
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 18:25   #1085
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by rvn:
eu astept cuminte sa vad daca ceea ce fierbe sau se prajeste in tigaia ta este demn de priceperea unui barbat.

da, poze nada, nu reusesc sa le fac clare. in schimb pot sa-ti spun ce am facut: 1.ciorba de varza cu afumatura si 2. penne cu ciuperci, piept de pui si sos de tomate. Sincer, mi-am scos palaria in fata mea.

Originally Posted by anaemona:
Dar te rog scrie ce e acolo, adica macar ingredientele, vad ca e foarte mult sos, dar de altceva nu-mi dau seama.
Originally Posted by charles:
Ostropelul meu de pui

let me see...pui + legume + condimente (+ my secret ingredient)

Originally Posted by anaemona:
charles, mincarea nu e buna de pus in rama, poate farfuria Monei ar fi mers, a ta nu.
. in orice caz, era o gluma.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 18:53   #1086
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ca sa mai dezamorsam nitel aceasta ciufuleala culinara intre sexe,va prezint o noua realizare din ciclul "cartoful fiert". bine, acuma sa nu credeti ca am un fetis cu aceasta leguma, asa cum avea Brialy cu genunchiul lui Claire, dar, am constatat ca,este magnific de gustos si spectaculos in prezentarea finala, de zici ca cine stie ce sofisticazenie ar fi, buna de uimit musafirii. asadar, ca sa fac o variatie, am renuntat la "scutecul" de costita si am procedat exact ca in imagini, dupa ce am fiert cartofii in coaja si i-am lasat sa se raceasca pana au ramas calduti:
IMG_5760.JPG
IMG_5761.JPG
IMG_5762.JPG
IMG_5763.JPG
sfaturi pentru cei care sunt ademeniti de poze si vor sa incerce gustul acestor minunati cartofi umpluti:
1. puneti putin mai mult ulei in tigaie, chiar daca este antiaderenta, fiindca uleiul ramas dupa calirea costitei si a legumelor, se toarna peste cartofi inainte de introducerea lor in cuptor.
2. nu puneti sare! sau daca va place mai sarat, puneti putina. umplutura se va sara de la costita si branza brie.
3.daca va place mai picant si cu siguranta mai gustos, puteti cali si jumatate de ceapa mica odata cu umplutura. eu n-am facut-o din motive de posibile arsuri la stomac ulterioare.
4.in sosul de branza si smantana e musai sa puneti usturoi, un catel...hai doi, dar nu mai mult. savoarea pe care o capata sosul in felul acesta, devine demna de invidiat.
5. este de preferat sa folositi o costita care este doar afumata. eu am gasit, arata doar cu tenta maronie de la fum si nu era condimentata decat cu frunze uscate de cimbru.

Last edited by rvn : 21 Jan 2012 at 18:59.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 18:56   #1087
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si rezutatul final:
IMG_5765.JPG
IMG_5766.JPG
IMG_5769.JPG
IMG_5767.JPG
pofta buna! sper ca si de data asta sa inghititi in sec!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 19:27   #1088
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by rvn:
ca sa mai dezamorsam nitel aceasta ciufuleala culinara intre sexe,va prezint o noua realizare din ciclul "cartoful fiert". bine, acuma sa nu credeti ca am un fetis cu aceasta leguma, asa cum avea Brialy cu genunchiul lui Claire, dar, am constatat ca,este magnific de gustos si spectaculos in prezentarea finala, de zici ca cine stie ce sofisticazenie ar fi, buna de uimit musafirii. asadar, ca sa fac o variatie, am renuntat la "scutecul" de costita si am procedat exact ca in imagini, dupa ce am fiert cartofii in coaja si i-am lasat sa se raceasca pana au ramas calduti:

arata bine si cu siguranta sunt si gustosi. felicitari pt timpul acordat acestui preparat care arata fabulos prin prezentare. am incercat si eu ceva asemanator odata insa nu mi-a iesit, ceva asemanator se mai poate face si din vinete coapte la cuptor.. one more time felicitari
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 19:30   #1089
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
din vinete coapte, gasesti vreo doua pagini virtuale mai inainte.
edit: oricum, ma simt magulita, daca Flavio m-a felicitat.
sa fie oare, un semn minuscul de capitulare? nu stiu ce sa zic...nu vad la orizont nici un steag alb!

Last edited by rvn : 21 Jan 2012 at 19:34.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 19:56   #1090
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by rvn:
din vinete coapte, gasesti vreo doua pagini virtuale mai inainte.
edit: oricum, ma simt magulita, daca Flavio m-a felicitat.
sa fie oare, un semn minuscul de capitulare? nu stiu ce sa zic...nu vad la orizont nici un steag alb!

si tie iti place vanzoleala pe sistemul "intaratai drace ca si mie-mi place"
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 20:04   #1091
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
deci, Flavio, te-ai prins! da-mi place. asta-i specialitatea mea.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 21:19   #1092
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Chiar ca arata fain, rvn, noroc ca-s satula!

Si eu am bucatarit azi vreo 2 ore - chiar sunt mandra de mine ca dupa ce ca am fost si la lucru - sambata (nu mi se intampla des), in vreo 2 ore am terminat un meniu complet - supa de pui cu galuste de gris, egg fried rice in WOK (apropo - cum se pronunta wok - English [uok] sau Deutsch [vok]? Eu am ramas cu pronuntia germana, dar poate in chineza e ca pe engleza ) si strudel de mere 'mumie' cica la fiica-mea:












Detalii in caietul meu de retete caiet de retete
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 21 Jan 2012 at 21:24.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 21:34   #1093
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ohhh, ce-mi place cand femeile isi unesc fortele! devine palpitant!

Mona,
o singura observatie am, dar asta este pentru ca asa imi place mie: eu pun piper macinat in supa, mai ales in asta de galuste, atunci cand pap. si neaparat putin patrunjel verde tocat fin...
in rest: strudelul arata senzational. fiica ta are dreptate: mumia este inedita. eu una, n-am mai vazut pana acum.
p.s. intreaba-l pe Zeno cum se pronunta "wok" in diverse limbi terestre si extratereste. la cate ore pe zi casca el gura pe net, precis stie...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 21:58   #1094
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Uoc sau uok se pronunta. Ce bine-mi pare ca au venit fetele sa arate cum se gateste, cu fapte! cu vorbe poate oricine Charles si de tine-mi pare bine, desi nu-mi dai reteta secreta.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 22:06   #1095
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
[QUOTEstrudel de mere 'mumie' cica la fiica-mea[/quote]

imi place cum ti-a iesit strudelul cu mere
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 22:13   #1096
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Multumesc tuturor ! rvn, piper nu prea pun, dar patrunjel as pune si eu din greu insa cand ai doua fete mofturoase care nu vor sa manance "supa cu vitamine", preferi sa il pui intreg in supa la fiert decat sa auzi nu stiu cate comentarii la masa... Mai sunt insa si exceptii cand le ignoram pe mititele
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2012, 20:28   #1097
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cum ieri am fiert destui cartofi cat sa mananc o saptamana, cele doua bucati ramase, le-am refolosit cu succes, zic eu si ramane ca voi sa ma sustineti. asadar, i-am taiat frumusel in rondele groase de 2-3 cm si i-am rumenit in putin ulei incins, scopul fiind sa devina o delicioasa garnitura pentru doua cotletele care s-au rumenit frumusel pe gratarul de fonta.IMG_5771.JPG
IMG_5773.JPG
IMG_5774.JPG
IMG_5778.JPG
IMG_5779.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2012, 18:21   #1098
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
in seara aceasta, pentru a cina, am repetat partial meniul de-aseara, in sensul ca, am repetat prepararea rapida a salatei care se vede in imaginea de mai sus..
e buna, e foarte...foarte buna. papilele mele gustative nu se mai saturau..
in timp ce mancam, ma si gandeam sa intru aici si sa va indemn si pe voi sa-i incercati gustul, pentru nu veti avea cu siguranta ce sa regretati. daca va ganditi deja la motive sau scuze pe care sa le invocati pentru a sovai sa va apucati de treaba, sa stiti ca orice argument in cazul acesta este de prisos.
parerea mea este ca, aceasta salata,pe langa faptul ca are o combinatie interesanta, este frumos colorata(deja salivezi cand o vezi) si relativ ieftina.
nu va costa mai mult decat cel mai ieftin meniu servit la unul din binecunoscutele lanturi de fast-food-uri. si este incomparabil de bun gustul ei cu gustul acelor bucati de carne congelata, incalzite rapid si zolite cu maioneza si alte sosuri care contin numai chimicale.
salata asta, servita langa o bucatica de friptura de vita la gratar, poate constitui masa principala ideala pentru o persoana activa care nu neglijeaza regimul alimentar.
cred ca oricine, oricat de ocupat ar fi sau oricat de nepriceput in bucatarie, are in dotare un cutit si doua maini cu care sa taie legumele.luati chestia asta, ca 10 minute de relaxare. nu va ia mai mult, iar la final aveti in farfurie, o minunata cina preparata chiar de voi si cum va spuneam, mult mai sanatoasa decat orice meniu fastfudian.
nu v-am tinut predica asta cu iz sfatos in ideea de a va impune ceva, ca nu sunt nicidecum mama voastra, dar, cred ca, am putea discuta aici, mult mai mult de-aici incolo si despre nutritie, ca pricipal motor al supravieturii noastre zilnice.
poate dl.doctor in devenire va arunca un ochi si pe-aci si ma astept s-o faca si alte persoane avizate. sunt absolut convinsa ca o discutie interesanta se poate isca si aici, chiar daca cei mai multi care ar putea s-o sustina, sunt focalizati doar pe turneul de film...
astept parerea voastra...

Last edited by rvn : 23 Jan 2012 at 18:24.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 18:24   #1099
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, ma intreb la cine anume te referi, focalizati pe turneu eu am vazut vreo 3 persoane pe-acolo, care n-au scris niciodata aici, in fine, eram doar curioasa.

Parerea mea despre salata. Nu-mi dau seama cum e facuta exact, sint fierte/nefierte legume, ai pus lamiie/ulei sau ce-ai pus ca dressing, daca ai pus.

Parerea strict legata de porumbul fiert. Peste 80% din orice e porumb e GMO. Nu cred ca se pune asta pe etichete, daca da, bravo lor. Acum si daca nu e GMO si e luat din conserva e de 2 ori nu. Toate cutiile de conserve au un lining din plastic cu BPA, cauta ce-i cu BPA-ul asta. Deci e mai sanatos sa cumperi legume congelate decit ambalate in cutii. Tot la cutii, oricit ar scrie pe ambalaj preservative free sa nu-i crezi. Exista niste reguli, ca daca o anumita substanta nu depaseste un anumit procent ea poate fi omisa. Aceeasi poveste e si la trans fat free.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 19:28   #1100
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
legumele sunt proaspete.
porumbul e din conserva, intr-adevar. am pus doar un strop de ulei de masline. n-am acrit cu nimic, fiindca sfecla rosie este din conserva, facuta de mine asta toamna.
interesant ceea ce ai scris...foarte interesant.
dealtfel, chiar la tine ma gandeam cand am lansat "scanteia". acuma, eu nu cred ca stam sa analizam tot ce cumparam sa mancam, incepand de la ambalaje,ca daca ar fi asa, nu cred c-am mai cumpara nimic, niciodata.

Last edited by rvn : 24 Jan 2012 at 19:32.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells