Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jul 2008, 22:08   #81
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Multumesc..din pacate n-am prins nici un nr. Cinemagia,asa ca ma voi abona,nici nu stiu cand se fac abonamente dar ma interesez.
Am trecut in revista repede,ultimele filme cu Batman,tocmai pt a evidentia calitatea ultimelor doua..
In 2005,Christian Nolan ,aduce ceva nou,actorul din rolul principal e tenebros ca un liliac din pesteri,e tanar,puternic,si neutru...In film se explica in ce fel a inceput Batman sa-si faca de cap.Filmul mi s-a parut cam plicticos,a incercat sa insiste prea mult pe trecut,dar efectele speciale,actorii au reusit sa actualizeze,sa modernizeze,sa aduca in real imaginea prafuita si sablonarda a eroului principal..
The Dark Night e intr-adevar cel mai bun Batman din toate timpurile,si sa recunoastem,vrem nu vrem, si datorita talentului lui Heath Ledger.
Exista o scena ,prima in prim-plan cu Jockerul propunand moartea lui Batman,in care felul in care improvizeaza Heath,in care l-a depasit pe Nicholson,implicarea(probabil s-a chnuit ore,zile pt a intra in acest rol),nuantele si mimica atat de colorate,felul in care isi schimba vocea(vocea lui e in registru grav,cu timbru gros) se schimonoseste si chitaie dar pare credibil,ticurile cu plescaitul,privirea,rotitul ochilor,clipitul de marioneta grotesca,felul in care se cocoseaza,gesturile ample dar retinute in acelasi timp,arata marele geniu care era Heath...sa ne amintim,Nicholson nu depune mari eforturi,nu schimba mare lucru,e acelasi pe care il stim,din "Shining",din"Vrajitoarele din Eastwick"(in alte filme era mai bun),etc.Heath reuseste performanta sa se transpuna,sa se metamorfozeze,sa nu semene deloc cu el,nici macar o particica,si asta inseamna doamnelor si domnilor sa fii actor si sa-ti meriti banii: sa devii altcineva.Sigur Heath l-a urmarit pe Nicholson in rol,si a incercat sa-si depaseasca colegul(partial,modelul).E si meritul regizorului,ca a cerut mai mult de la personaje si implicit de la actori.
Pacat ca a murit,mai avea atat de multe de spus Ledger,consider ca era abia la inceput.
Filmul devine dintr-o poveste fantastica pentru copii,adolescenti ,un film de actiune pentru tineri.Nu e cu nimic diferit de filmele de actiune de gen,foarte bine realizate si lucrate.Nu merita locul iintai in lumea filmului mondial,cineva spunea ca e de suflet(cineva cu un avatar simpatic cu un paianjen parca),da,este,este cu supererou,si cine iubeste si nu se identifica cu un supererou,cu iubita salvata? etc...si mai ales,e privit tot timpul cu o strangere de inima ca Jockerul a murit,desi ,in film,s-a lasat loc de un alt film cu Batman si Jocker,Jockerul nu este ucis,presupun ca dupa marele succes ,Nolan ar mai fi colaborat cu Heath.
Cred ca filmul avea si mai mult succes daca Heath traia si se afla la premiere,cumva disparitia sa prematura a intunecat bucuria,nu cred ca a fost publicitate pozitiva...nu era nevoie.
Nu mi-a placut rolul lui Aaron Ekhart,s-a exagerat,a devenit un fel de Terminator cu jumatate de fata,isterizat,ar fi trebuit sa-l nuanteze mai mult,sa nu-l injoseasca,si aiureala cu numele lui sa nu fie patat,etc...
Intr-adevar sunt atatea actrite bune,si frumoase,poate era mai bine sa fie in prim plan blonda,balerina rusoaica,aducea o nota de exotism,de pasiune...Am regretat ca n-a omorat-o Jockerul de la inceput pe Rachel...actrita a jucat atat de fals,de strident,plina de infatuare,de jenant pt ceilalti,pana si "Jockerul" se chinuia sa-i spuna"Esti frumoasa"...Proasta alegere.Si mi s-a parut ca Rachel n-a murit,parca totusi clipea in ultima secventa cu ea..
Gary Oldman e un mare actor englez,n-a avut rol prea dificil, ,Michael Cain ,la fel,plin de farmec,l-a eclipsat pe Bruce Wayne,sau asta era si scopul,sa iasa in evidenta liliacul cool...
Morgan Freeman n-a avut mare lucru de facut,dar se descurca,e un actor care se descurca oricum..
Mi-a placut faza cu cele doua vapoare care trebuiau sa aleaga...etc...stiti povestea,putin trasa de par,dar gradat,a reusit sa emotioneze...
Pe undeva ,dorind sa se spuna prea multe povesti,a fost dificil de urmarit punctul central,capturarea Jockerului,care scapa mereu si neverosimil printre degete,si din inchisoare,de peste tot...Faza cu insecenarea mortii politistului mi s-a parut cam bizara de asemenea...
Filmul are multe inadvertente si aglomerari,dar si multe secvente aproape de perfectiune...
Nota 7 pentru film,si 10 pentru Heath Ledger...Putea juca orice,de la musical ,la asasin platit...

Ptr.fete:

http://youtube.com/watch?v=uKa-aDga1fE

"Why so serioussss?"

:love: :love: :love:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2008, 22:31   #82
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Heath Ledger duce pe umeri tot filmul,dar din pacate filmul asta l-a dus si pe el...Filmul e un santaj sentimental,e dureros de privit un tanar care s-a daruit atat pentru un film ...mediocru in sine.Pacat de el.
Aaron Ekhart e degeaba,inutil,..e acelasi ,tern ca in toate filmele lui,iar scena cu moneda e fumata... Christian Bale e total eclipsat,crispat...
"The Dark Night" ca un damnat,proscris...
De fapt e "Jockers' movie".
Moartea lui Heath le-a adus alora cu filmul milioane de dolari,IMDB a luat-o si mai razna,iar noi am ramas fara un actor bun,care promitea si pe care il apreciem dupa ce a murit.La 28 de ani.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 06:38   #83
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
"Gary Oldman e un mare actor englez, n-a avut un rol prea dificil" :lol: :lol: :lol: (nu ca n-ar fi adevarat, dar asa suna a compunere de clasa a opta... si restul "cronicii" la fel)

1. E Joker, nu Jocker, cause he's not a jock of all trades
2. TDK nu e mediocru, e bine scris, bine jucat, si foarte bine regizat.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 07:37   #84
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Some helpful visual, for the English-impaired:



Just ordered. Order yours, while supplies last!
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 10:12   #85
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by tailgunner:
"Gary Oldman e un mare actor englez, n-a avut un rol prea dificil" :lol: :lol: :lol: (nu ca n-ar fi adevarat, dar asa suna a compunere de clasa a opta... si restul "cronicii" la fel)

1. E Joker, nu Jocker, cause he's not a jock of all trades
2. TDK nu e mediocru, e bine scris, bine jucat, si foarte bine regizat.
Partea cu compunearea ma lasa rece,nu sunteti primul sau ultimul care incearca disperat sa minimalizeze,cu o doza de misoginism si infatuare absolut ridicole.
Nu l-am comentat doar pe Gary,intamplator l-am vazut in alte filme,unde rolul il solicita la justa valoare.Se pare ca dumneavoastra cititi printre randuri,si eu fac la fel,e ok.
Da,ma bucur ca sunteti din aceia care merg o data cu caravana,la ce sa fie unul mai breaz care s-o ia in sens invers? Va doresc la cat mai multe voturi si note de 10 pe IMDB.
Cum spuneam situatia e una temporara.
TDK e un film obisnuit,cu unele secvente bune,dar absolut supraevaluat,cu multe erori ,iar filmul este dus pe umerii lui Heath Ledger,cu un pret prea mare.Atat.

bellhop a scris:
Quote:
Some helpful visual, for the English-impaired:



Just ordered. Order yours, while supplies last!
Ok,scuze.N-am facut engleza,ci rusa.
Joker...M-am si grabit,etc...
Joker e singurul rol memorabil din film,si rolul lui Michael Cain a fost bine jucat..
Puteti sa-i dati inainte cu TDK cel mai bun,peste vreo cateva luni s-ar putea sa va jenati de fanatismul asta.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 10:42   #86
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
"cu multe erori"

exemple?
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 17:18   #87
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Originally Posted by tailgunner:
"cu multe erori"

exemple?

-actiunea e construita intr-un ritm tampit care incearca sa te faca sa inghiti asa numitele replici "inteligente" dar din pacate .. aceste replici inteligente te cam irita tocmai pentru ca observi mediocritatea.
-problemele de ordin logic sunt lasate nerezolvate dar..doar pentru ca e un film de casa asta nu inseamna ca tre sa ma faca prost in fata.
-saracul batman..ba e erou..ba e super erou; auzeam voci ca e doar erou..mm.. nice, dar.. un erou daca se arunca de la etajul 3 pe o masina in miscare sigur ar ajunge la spital (intr-un film serios, evitandu-se ridicolul)- deci.. se pare ca e vorba de un super erou ..si unul prost lucrat.
-montaj idiot

Intradevar Joker e cel mai tare personaj. Joker reuseste sa ridice filmul. Din pacate niciun alt actor nu si-a dat atat de mult interesul ceea ce transforma productia ..intr-o mediocritate. Pacat de munca lui Heath.
:sleep:
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 17:21   #88
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by films4all:
Originally Posted by tailgunner:
"cu multe erori"

exemple?

-actiunea e construita intr-un ritm tampit care incearca sa te faca sa inghiti asa numitele replici "inteligente" dar din pacate .. aceste replici inteligente te cam irita tocmai pentru ca observi mediocritatea.
-problemele de ordin logic sunt lasate nerezolvate dar..doar pentru ca e un film de casa asta nu inseamna ca tre sa ma faca prost in fata.
-saracul batman..ba e erou..ba e super erou. auzeam voci ca e doar erou..mm.. nice, dar.. un erou daca se arunca de la etajul 3 pe o masina in miscare sigur ar ajunge la spital (intr-un film serios, evitandu-se ridicolul)- deci.. se pare ca e vorba de un super erou ..si unul prost lucrat.
-montaj idiot

Intradevar Joker e cel mai tare personaj. Joker reuseste sa ridice filmul. Din pacate niciun alt actor nu si-a dat atat de mult interesul ceea ce transforma productia ..intr-o mediocritate. Pacat de munca lui Heath.
:sleep:
:love: Films4all,te iubesc.Si eu am spus cam acelasi lucru.Despre erori,sunt destule... :oops:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 17:35   #89
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Originally Posted by Pauline Kael:
Originally Posted by films4all:
Originally Posted by tailgunner:
"cu multe erori"

exemple?

-actiunea e construita intr-un ritm tampit care incearca sa te faca sa inghiti asa numitele replici "inteligente" dar din pacate .. aceste replici inteligente te cam irita tocmai pentru ca observi mediocritatea.
-problemele de ordin logic sunt lasate nerezolvate dar..doar pentru ca e un film de casa asta nu inseamna ca tre sa ma faca prost in fata.
-saracul batman..ba e erou..ba e super erou. auzeam voci ca e doar erou..mm.. nice, dar.. un erou daca se arunca de la etajul 3 pe o masina in miscare sigur ar ajunge la spital (intr-un film serios, evitandu-se ridicolul)- deci.. se pare ca e vorba de un super erou ..si unul prost lucrat.
-montaj idiot

Intradevar Joker e cel mai tare personaj. Joker reuseste sa ridice filmul. Din pacate niciun alt actor nu si-a dat atat de mult interesul ceea ce transforma productia ..intr-o mediocritate. Pacat de munca lui Heath.
:sleep:
:love: Films4all,te iubesc.Si eu am spus cam acelasi lucru.Despre erori,sunt destule... :oops:

Din pacate, draga mea Pauline Kael, suntem prea putini care apreciem adevarata fata a filmului, adevaratele merite (d)in film. Majoritatea respecta filmul din prostie ridicand valoarea filmului pe spinarea saracului Heath dar... talentul lui Heath trebuie aplaudat in acest film si doar a lui.
Nu ma intelege gresit, nu sunt fanul lui Joker (Heath Ledger), eu doar privesc lucrurile dintr-o perspectiva corecta.
Take care.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 18:28   #90
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Originally Posted by films4all:
Originally Posted by tailgunner:
"cu multe erori"

exemple?

-actiunea e construita intr-un ritm tampit care incearca sa te faca sa inghiti asa numitele replici "inteligente" dar din pacate .. aceste replici inteligente te cam irita tocmai pentru ca observi mediocritatea.
-problemele de ordin logic sunt lasate nerezolvate dar..doar pentru ca e un film de casa asta nu inseamna ca tre sa ma faca prost in fata.
-saracul batman..ba e erou..ba e super erou; auzeam voci ca e doar erou..mm.. nice, dar.. un erou daca se arunca de la etajul 3 pe o masina in miscare sigur ar ajunge la spital (intr-un film serios, evitandu-se ridicolul)- deci.. se pare ca e vorba de un super erou ..si unul prost lucrat.
-montaj idiot

Intradevar Joker e cel mai tare personaj. Joker reuseste sa ridice filmul. Din pacate niciun alt actor nu si-a dat atat de mult interesul ceea ce transforma productia ..intr-o mediocritate. Pacat de munca lui Heath.
:sleep:


1. ritm timpit? de unde si pina unde? ritmul filmului (a) e foarte bine sustinut pe trei masuri sau tempouri construite in jurul personajelor: Joker - Batman - Dent/Gordon, si a ceea ce ilustreaza ele (cu multe variatiuni): violenta fara cauza si explicatie, haosul - violenta ambigua a unui vigilante (Batman aici e mai mult vigilante decit orice altceva) - "the (impotent) law". Astea trei fire se tes perfect intr-un univers de comic books (erou vs. nemesis vs the people, si erou vs. vigilante vs. the people sunt printre punctele cheie ale unui comic book). ritmul secventelor de actiune (b) e in buna masura ireprosabil (aici Nolan a avansat mult de la Batman Begins) si spre deosebire de formula unui action movie n-ai impresia ca o anumita secventa e acolo doar pentru a justifica un "one-liner" (cum era de pilda in Die Hard). Sint vreo doua, mai ales cea cu "I'm not wearing hockey pants" dar scenariul nu face exces de zel in sensul asta. mai e apoi o tesatura de prolepse in care se anunta tot felul de plot points si pe care daca nu esti atent le scapi (mic ex. de ce la jaful bancii unul dintre clovni zice "they didn't even try to call 911. they called a private number"?, alt mic exemplu, un dialog aparent inutil intre Gordon si deputy Ramirez, un alt mic dialog intre Gordon si Dent, si altele). Cind te uiti la constructia unui film, e bine sa te uiti cu atentie, nu doar sa declari "ritm timpit" etc.
2. problemele de ordin logic (presupun ca te referi la plot-holes). poate iti dai osteneala si sa spui care, nu doar sa le amintesti.
3. chestia cu batman care pica de la etajul trei nu are sens intr-o ecranizare de comic book.
4. montaj idiot. unde? si de ce e idiot?
6. Faptul ca Jokerul e memorabil nu inseamna ca duce tot filmul. De la Gordon la Lucius Fox, de la Alfred la Dent toti sustin bine partiturile.

PS. Ma bucur ca voi sinteti dintre cei putini care stiu sa citeasca un film cu adevarat. Poate va uitati si aici http://www.metacritic.com/film/titles/darkknight si vedeti ce zic si niste oameni care stiu cum se scrie despre film, vedeti si ca TDK nu e bun fiindca l-a votat plebea pe imdb...
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 18:32   #91
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
sau, daca nu-i credeti pe-ai lor, credeti-i pe-ai nostri:

http://agenda.liternet.ro/articol/73...rk-Knight.html
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 18:34   #92
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Va felicit si eu ca sunteti din categoria snobilor care apreciaza un film doar daca face parte dintr-un anumit gen,si in nici un caz nu puteti accepta ca un film facut dupa comic-books are si valoare cinematografica.

Si nu,Batman nu e un supererou.Daca e sa o luam dupa logica voastra si Die Hard e un film cu supereroi,ca sa nu mai zic de cam orice film de actiune facut in ultimul timp.Nici macar nu intelegeti ca locul 1 in topul imdb nu inseamna cel mai valoros film,ci doar cel mai iubit in momentul asta.Probabil ca TDK e filmu preferat a 5% din cei care i-au dat 10.

Oricum ,continuati sa fiti hateri in continuare,ca sunteti mult mai "cool" daca sunteti impotriva majoritatii(care include si criticii de film).
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 18:35   #93
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Pauline Kael:
Cred ca filmul avea si mai mult succes daca Heath traia si se afla la premiere.


No way
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 18:46   #94
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
just for laughs, de la un tip destept, al carui site imi place

http://filmdrunk.uproxx.com/post.phtml?pk=2235

http://filmdrunk.uproxx.com/post.phtml?pk=2201
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 19:18   #95
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Le Chevalier Noir - 9.5/10. Dupa o indelungata perioada de lipsa totala de internet, deci si prin urmare si de pareri mai mult mai putin autorizate despre filmul anului (zic eu) revin cu proaspata vizionare a lui (numai la cinema, bineinteles...nu inteleg de ce l-ar viziona altcineva in alta parte decat la cinema) si cu parere. Am ramas uimit, sincer, cand am vazut ca s-a urcat cu o nesimtire - nejustificata la momentul acela - pe cel dintai loc de pe imdb, care e pana la urma un loc unde se voteaza dupa plac, nu dupa calitate adevarata. Acum, priviti ca nu americanii sunt de vina, non-americanii sunt la fel de incapatanati deci nu e o chestie americana...pana la urma, Nolan nu e din America.

Incercand sa imi dau seama de colosala nota de pe imdb, nu mi-a luat mult timp pana sa vin cu o teorie cat de cat credibila. Oamenii, foarte multi de altfel, se asteptau la filmul asta din cauza ca 1. Batman Begins a fost foarte bun, 2. Christofer Nolan face niste filme excelente, scrise excelent si sa nu uitam nici de plot twisturile sale nebunesti & bineinteles cel mai important motiv 3. Heath Ledger in ultimul sau rol (well, pe intreaga durata a filmului ca mai apare si in The Imaginarium of Doctor Parnassus si de abia acolo e in ultimul sau rol). 3 motive care justifica asteptarea imensa. Ramanea numai o chestie...sa dezamageasca. Imposibil insa... Scris excelent, regizat excelent, jucat exceptional.
Nici nu mai are sens cat de imposibil de reprodus sau imitat este rolul lui Ledger. Ar fi o nebunie daca o sa fie nominalizat post-mortem? Hm...

Normal...moartea lui Ledger a schimbat aproape radical situatia si pozitia filmului in topuri si alte alea. Daca Ledger nu mai murea, filmul era vizionat cu aceeasi ochi? Eu am simtit ca ma uit putin mai atent cand apare Jokerul pe ecran, o atractie morbida si plina de placere in acelasi timp. Jokerul e o creatura extrem de interesanta si vesnic fascinanta. Pe durata filmului de 152 de minute, asta fiind 2 ore si jumate dupa fix...nici un moment de incomoditate pe scaun, nici un yawn, nici o verificare a ceasului, nici absolut nimic. Ceea ce un alt film, nici cel mai bun dintre ele nu a reusit sa faca. Si Jokerul nu apare in fiecare minut al filmului! Complexitatea filmului si distrubuirea actiunii pe intrega durata, aici putin, mai incolo inca putin, face spectatorul sa fie atent constant si interesat de poveste.

E un film cu care nu dadea gres, Nolan, oricum.
Dar sa merite el primul loc. Nicidecum. E o blasfemie. DAR...e un top pe care sunt votate filmele dupa felul daca iti plac sau nu...nu dupa calitatea lor vesnica (pe care o vrei in filmele cu adevarat bune). Eu unu ma multumeam cu un loc in top 30...dar nu in primii 10. Acum, nu se stie ce o sa se intample. Eu l-am votat cu 10 pe imdb. Voi nu ar trebui sa faceti la fel.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 19:54   #96
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru batmanofili, un mic brizbiz aici (mesajul de azi):
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=206803
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 20:25   #97
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by M0n0:
Dar sa merite el primul loc. Nicidecum. E o blasfemie.

Eu cred ca e un lucru bun ca in sfarsit a aparut un film care sa mai schimbe topul ala (care chiar nu conteaza asa de mult).Oricum nu prea afecteaza chestia asta in nici un fel pe The Godfather of all movies
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 23:57   #98
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Incasarile unui film(ca batman), ce intrec recordurile, nu-l fac (un film) bun. E doar dovada faptului ca a reusit sa:
-se foloseasca de anumite reclame suficient de bine
-sa duca de nas.
Daca as fi criticat filmul as fi facut-o intr-un text mai elaborat unde evidentiam si partile bune si partile rele. Normal ca are si parti bune .. si le cam intrec p-alea rele. Din pacate.. se exagereaza si.. Batman tot un (super)erou prost construit este. Parerea mea.
ca tot ai adus aminte de John McClane, e mult mai bine costruit, bineinteles el ramane la stagiul de erou.
se stie ce reprezinta totpul ala imdb
Suparator e faptul ca s-a venit cu ideea ca ar fi cel mai bun film din istorie.. idee ce a pornit de la acel top. so.. ai grija ce spui mai citeste odata mesajele pacilea..
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 00:53   #99
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
tailgunner a zis bine ce a zis, absolut toate dialogurile din film au un sens, nicio replica, absolut niciuna, nu este pusa degeaba. La inceput cand Gordon vorbeste cu Ramirez, ea ii spune ca si-a internat mama ca mai apoi in film sa aflam si de motivul tradarii politiei...cred ca e cel mai bun exemplu, pentru ca aparent e un dialog banal intre doi politisti cand de fapt are o insemnatate imensa pentru film, daca nu trada Ramirez atunci Rachel nu mai murea...repet: e doar un exemplu! Pentru cei incapatanati sa o tina pe a lor, ca au vazut ei versiunea "cam" a filmului si li se pare mediocru, mai pot da exemple.

L-am vazut azi a treia oara la Multiplex...montajul filmului, Jesus! A zis un idiot pe aici ca ar fi mediocru...pai numai montajul filmului e printre cele mai bune din istoria cinematografului, exista o gramada de exemple si aici... dar daca unii o tin pe a lor chiar nu are rost sa ma agit.

Poate ca nu e el de locul 1 pe IMDb, cum am mai zis...e cam imposibil sa compari doua filme din doua vremuri total diferite. Dar este de departe cel mai bun film al anului, cel mai bun film bazat pe comic-book din istorie.

Merita vazut de vreo...cateva ori!
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 01:11   #100
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Referitor la profit: DA, e logic ca acesta fiind ultimul film a lui Heath jucat in totalitate ca lumea sa se duca sa-i vada ultimul rol. Multi actori mor fara sa stim care avea sa fie ultimul rol, dar aici stim, multi s-au dus prima oara sa-l vada pentru Heath si pentru sequel...a doua si poate a treia oara pentru ca si-au dat seama ca filmul e chiar genial facut, nu numai personajul lui Ledger.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells