Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2011, 20:44   #41
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Cam aia e, nu e chiar corect și s-ar putea să moară toți sau mai degrabă să rămână blocați la infinit acolo. Ai uitat un mic detaliu, dar asta e ideea.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 20:57   #42
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
@indiferrent - Daca intra pentru prima data un numar de minim 2 prizonieri atunci nu va mai putea observa nicioadata p5 un numar de 11 modificari pentru ca de la a doua intrare vor modifica pe celalalt. Astfel daca intra p5 primul si apoi toti 11, el va sti sigur ca a fost modificat de maxim 2 ori (pozitie diferita sau identica cu cea in care l-a lasat el), dar ulterior nu va mai fi modificat.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:00   #43
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by sergiuseling:
Cam asta e ideea, doar că numărătoarea trebuie făcută cu întrerupătoarele.

Inseamna ca nu poti lasa alte semne? scrijelituri pe perete? urme de deget? Singura rezolvare e in intrerupatoare?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:05   #44
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
haide,mai...
voi n-aveti cartele de acces la usa de la intrarea in cladirea unde jobuiti?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:09   #45
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Da liviu- ăla era detaliul ignorat.
anaemona de putut pot lăsa, dar nu zice nimeni că nu se face curat în acea cameră și nu-ți riști viața pe ceva nesigur. Și doar întrerupătoarele sigur nu se modifică.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:09   #46
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by Liviu-:
@indiferrent - Daca intra pentru prima data un numar de minim 2 prizonieri atunci nu va mai putea observa nicioadata p5 un numar de 11 modificari pentru ca de la a doua intrare vor modifica pe celalalt. Astfel daca intra p5 primul si apoi toti 11, el va sti sigur ca a fost modificat de maxim 2 ori (pozitie diferita sau identica cu cea in care l-a lasat el), dar ulterior nu va mai fi modificat.
Corect Lliviu Ptiuuu!
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:17   #47
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sergiule, exista o rezolvare 100% garantata? Eu nu-s de acord cu rezolvarea lui indiferrent. Detinutul cu nr 5 poate intra o singura data in camera. La fel oricare din ei si-n cazul asta nu pot face nici un calcul.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:20   #48
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by anaemona:
Sergiule, exista o rezolvare 100% garantata? Eu nu-s de acord cu rezolvarea lui indiferrent. Detinutul cu nr 5 poate intra o singura data in camera. La fel oricare din ei si-n cazul asta nu pot face nici un calcul.
Corect, dar asta trebuia sa o excludem noi, logic.Asa puteam sa ne intrebam: daca unu' moare intre timp sau unu' intra doar dupa 213424 de ani, timp in care au murit toti ceilalti?

Last edited by indiferrent : 31 Mar 2011 at 00:46.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:24   #49
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
A zis ca oricare poate intra de mai multe ori. Adica poate intra p2 de 10 ori la rand, apoi p5, p6, p7, apoi iar p2. Cel putin asa se intelege...

Cred ca se exclude si chestia cu muritul in alte conditii in inchisoare si orice alte perturbari neincluse in enuntul exercitiului.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:27   #50
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
E cert că poate lua mult timp să fie siguri, dar oricum tipii ăia sunt condamnați la închisoare pe viață.
În orice caz v-ați prins de soluție? Că partea cea mai grea ați spus-o.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:30   #51
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
indiferrent, logica ta nu e buna pentru ca sa spunem ca intre 2 intrari ale lui p5 au intrat 2 detinuti noi, dar intrind 2 detinuti noi, p5 trage concluzia ca nu a intrat nici unul.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:43   #52
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by anaemona:
indiferrent, logica ta nu e buna pentru ca sa spunem ca intre 2 intrari ale lui p5 au intrat 2 detinuti noi, dar intrind 2 detinuti noi, p5 trage concluzia ca nu a intrat nici unul.
Nu este buna logica din motivele pe care le-a specificat Liviu: daca intrau altii inainte se intre prima data 5-ul cand intrau a 2-a oara foloseau celalalt intrerupator si nu mai puteau fi niciodata bagati la numaratoare avand in vedere ca 5-ul a intrat dupa ei. Ce spui tu se anuleaza pentru ca eu am specificat ca de fiecare data cand el va intra si va vedea intrerupatorul schimbat va sti ca a trecut pe acolo cel putin unul nou.Intr-adevar daca intre intrarile lui intra orice numar par de detinuti el va considera ca nu a intrat niciunul. Am specificat: el va contabiliza numaratoarea cu 1 detinut in plus doar atunci cand va vedea intrerupatorul schimbat, chiar daca intre timp puteau sa intre toti 11.

Last edited by indiferrent : 30 Mar 2011 at 21:53.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:50   #53
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Poate problema nu e pusa bine sau eu am inteles-o diferit. Eu am inteles din enunt ca orice detinut poate fi ales sa spuna daca au intrat toti sau nu si in plus ca nu exista obligativitatea ca toti sa intre.

indiferrent, cei 2 pe care el nu i-a numarat nu vor mai folosi intrerupatorul ala niciodata. E un motiv in plus fata de ce a spus Liviu.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."

Last edited by anaemona : 30 Mar 2011 at 21:52.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 21:58   #54
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by anaemona:
indiferrent, cei 2 pe care el nu i-a numarat nu vor mai folosi intrerupatorul ala niciodata. E un motiv in plus fata de ce a spus Liviu.

Nu chiar

Originally Posted by Liviu-:
pentru ca de la a doua intrare vor modifica pe celalalt.

Si ai inteles bine, cel putin asa cred. Orice detinut poate spune daca au intrat toti 12, dar daca nu au intrat toti si cineva alege sa spuna invers, atunci pierd jocul.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 22:00   #55
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Eu am spus de la inceput ca enuntul problemei nu e foarte explicit.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 22:02   #56
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Daca doar unul din ei e ales sa salveze viata tuturor atunci exercitiul se rezolva.

Sa zicem ca e no 5 cel ales. Intrerupatorul din stinga e pe pozitia de in jos. Cind unul din detinuti intra in camera si vede ca e in jos el stie ca no 5 nu a fost in camera inaintea lui si il atentioneaza punind intrerupatorul in sus. In toate celelalte dati cind intra in camera el va umbla doar la intrerupatorul din dreapta. Deci asta e numaratoarea 1 pentru 1 detinut. Cind no 5 intra dupa detinutul 1 el va pune intrerupatorul in jos. No 5 la rindul lui, daca intra in camera si intrerupatorul e tot in jos nu va umbla la cel din stinga, va umbla tot in dreapta. Si tot asa de 11 ori sau daca no 5 e intrebat inainte de a numara 11 atunci stie ca nu toti au intrat in camera.

Am uitat sa precizez ca singurul care muta intrerupatorul din stinga in jos e no 5, deci oricine intra si vede intrerupatorul din stinga in sus nu-l ma misca.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."

Last edited by anaemona : 30 Mar 2011 at 22:06.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 22:03   #57
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Se inteleg la inceput ca un intrerupator sa fie de numaratoare si celalalt... degeaba, ca sa nu strice numaratoarea. Se inteleg ca unul sa numere, sa-i zicem p1. Sa zicem ca e stins cel de numaratoare. Intra oricare in afara de p1 si il aprinde, restul folosesc celalalt pana vine p1 si il stinge. Se repeta pentru toti, pana cand p1 reuseste sa-i numere pe toti 11. Sper ca n-am uitat nimic. Eventual nu modifica nimeni pe ala de numaratoare pana nu e in pozitia pe care s-au inteles, sa fie stins ca tot am zis mai sus, urmand ca p1 sa inceapa jocul in cazul asta si sa-l aduca in pozitia start. Apoi poate incepe sa numere. Am precizat asta pt cazul in care nu e din prima in pozitia start.

Last edited by Liviu- : 30 Mar 2011 at 22:05.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 22:10   #58
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Logica mea are o singura problema. Daca detinutul no 5 e somat sa dea raspunsul cind el abia a numarat 2-3 detinuti tot ce poate sa spuna e ca are nevoie de mai mult timp, pina cind ii va numara pe toti 11. El nu poate da un raspuns sigur decit daca i-a numarat pe toti
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 22:12   #59
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Of, hai ca nu a fost chiar asa de vag enuntul. Detinutii spun cand vor ei daca au intrat toti 12 sau nu si se aleg intre ei care sa spuna. Oricum, mi-ai luat-o inainte cu 1 minut la rezolvare Iar eu ti-am luat-o inainte cu 1 min la completare, ca sa fie acoperite toate situatiile
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 22:13   #60
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Pai nu-l someaza nimeni .Ei pot sa spuna oricand si oricare cand au trecut toti prin camera doar ca daca nu raspund cand au trecut toti nu mai scapa
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells