Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Apr 2009, 23:42   #41
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
am si eu o intrebare: daca toti romanii sunt asa de mult de partea basarabenilor demonstranti, de ce nu s-a iscat nici o miscare/manifestatie de sprijin in Ro? sau sunt si nu stiu eu?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2009, 23:47   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
S-au fäcut; marti la 20:00 în Piata Universitätii, si-n alte câteva orase.
Dar lesinate... Suntem molesiti, nici mäcar pentru cele de-acasä nu ne miscäm curu', necum pentru Basarabia... Nu ne-am mai urnit cu adevärat de vreo 12-13 ani... Cred cä ultima mare miscare publicä a fost särbätorirea victoriei C.D.R. în alegerile din noiembrie, 1996.

Last edited by Pitbull : 09 Apr 2009 at 11:42.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2009, 23:48   #43
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Eufrosin:
Din cate stie orice om avizat, revolutiile oranj poarta marca CIA, nu FSB, iar ce avem aici, poarta toate atributele clasice ale unei asemenea facaturi, croite pe spatele Basarabenilor de buna credinta care s-au saturat.

Eufrosin, crezi ca li s-au facut farmece basarabenilor? De catre cine? CIA, FBI, KGB, Mossad?
FĂCĂTÚRĂ, făcături, s.f. (Pop.; în superstiţii) Farmec, vrajă (făcută cuiva); mijloc întrebuinţat de vrăjitoare în farmecele sale.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2009, 23:49   #44
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu-l lua-n serios, Cori - e dus cu pluta (da' räu!).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2009, 23:56   #45
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Judex:
Deci pe bune, asta-i de antologie. E drept ca n-ai de unde sa stii de ce ar trebui sa ma crezi pe cuvant.
ok, te cred, te cred. acum poate că suntem într-un univers paralel în care eu sunt tu, sau vice versa. acum chiar cred că ştii ce-am trăit. mai rămâne să-mi spui că sub nickul tău se ascunde Tucă. :rolleyes:

acum, ca să cârcotesc până la capăt, te rog să-mi aduci comentariul ăla despre diete-napoi. presupun că inclusiv comentariile nepublicate sunt salvate într-o bază de date, nu?!
Ma cac in ele de diete, fie-mi iertata folosirea termenului 'diete".
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 09:46   #46
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
judecand mai la rece, distrugerile din Chisinau de alaltaieri par trase la indigo cu ce s-a intamplat in 13 iunie 1990. Manualele KGB au ramas aceleasi. De-a dreptul nemodernizate.

de fapt intregul scenariu din 7 aprilie 2009 pe care mi se pare ca Voronin si ai sai l-au tesut seamana cu acele evenimente, mai putin venirea minerilor, de care la Chisinau n-a fost nevoie.... Sau faza a fost ca Moldova nu detine o masa de oameni care sa fie manipulata ca minerii...

Voronin a lovit mai multe tzinte. A discreditat studentii idealist-reformisti transforamndu-i intr-o banda de descreierati beti de sange....pfff...... A convins UE ca Moldova nu e interesata de structurile europene, complacandu-se in instabilitate politica. A multumit satrapii de la Moscova. A lovit crunt in opozitie ai carei lideri probabil se vor confrunta cu dosare penale pentru tentativa de lovitura de stat. A aratat Romaniei pisica stricand relatiile diplomatice. (Eu as fi expulzat si eu pe toti diplomatii moldoveni, ca sa le arat ca nu ne pot lua la pret de 3 lei bucata, indiferent ce fac la ei in amaratul ala de stat artificial al lor)

Daca vreti o parere sincera, pt ca de dovezi va dati seama ca nu poate fi vorba, mi se pare din ce in ce mai evident ca printre studenti erau agitatori care au cauzat majoritatea distrugerilor la cladirile de stat din Chisinau.

iata si o analiza pertinenta, cu care eu sunt de acord.

http://revistapresei.hotnews.ro/stir...ul-moldova.htm
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 09 Apr 2009 at 09:55.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 10:54   #47
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Pitbull:
Cred cä ultima mare miscare publicä a fost särbätorirea victoriei C.D.R. în alegerile din noiembrie, 1996.

si calificarile nationalei
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 10:58   #48
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by corinka:
Originally Posted by Dragomara:
@ Corinka - Suceava era oricum a mea. io VREAU şi Bălţi,şi Soroca, şi Orhei, şi Tiraspol, şi Dubăsari şi Edineţ! Întreaga mea Moldovă!
Ete na, si eu si urmasii mei? Si urmasii urmasilor mei? Si a lu' Chambord, Suspect de bizar, Pitbull, Pauline, illotempore etc etc? A noastra nu-i? Iote-o hapsana, vrea sa puna laba pe toata mostenirea de la Stefan!

hopaaaaaa ... se pune d'un proces "People vs. Dragomara" pe chestia: cine sa-si traga Moldova ? cory, ne sustii in instanta, da ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 11:07   #49
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Un lucru pe care l-am putea face cu totii ar fi editarea paginilor de pe Wikipedia despre revolte, despre istoria Moldovei etc. Fara idei tendentioase, sa prezentam adevarul intr-un mod obiectiv, lipsit de patima.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 11:44   #50
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Bogie:
Un lucru pe care l-am putea face cu totii ar fi editarea paginilor de pe Wikipedia despre revolte, despre istoria Moldovei etc. Fara idei tendentioase, sa prezentam adevarul intr-un mod obiectiv, lipsit de patima.
Corect.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 14:44   #51
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Judex:
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Judex:
Deci pe bune, asta-i de antologie. E drept ca n-ai de unde sa stii de ce ar trebui sa ma crezi pe cuvant.
ok, te cred, te cred. acum poate că suntem într-un univers paralel în care eu sunt tu, sau vice versa. acum chiar cred că ştii ce-am trăit. mai rămâne să-mi spui că sub nickul tău se ascunde Tucă. :rolleyes:

acum, ca să cârcotesc până la capăt, te rog să-mi aduci comentariul ăla despre diete-napoi. presupun că inclusiv comentariile nepublicate sunt salvate într-o bază de date, nu?!
Ma cac in ele de diete, fie-mi iertata folosirea termenului 'diete".
într-adevăr un răspunds argumentat, logic, cu bun-simţ, PERFECT BĂRBĂTESC! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

până deseară să-mi faci pachet timpul pierdut cu tine şi să mi-l trimiţi cu Cargus-ul, la Cernavodă! s-a înţeles?! :mad: :mad: :mad:
Haida de, esti cam impertinenta.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 17:04   #52
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
uite asa ∞
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 17:22   #53
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nici acum?

__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 17:32   #54
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Dragomaro, eu inteleg iti place sa existe postari multe pe forum, dar cel mai simplu era sa mergi frumos pe site la JN si sa incerci sa postezi un comentariu, nu sa ma trimiti pe mine sa-ti caut pagina de diete.
Acum nu mai eram nici off-topic, nici nu-i mai dadeai motiv Paulinei sa-ti mai zica vreo doua si iti rezolvai si problema cu dietele JN. :cool:
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 20:36   #55
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Firesc. Si orbu' vede cä Voronin aplicä un scenariu similar cu al lui Tätuka Ilici în 13 iunie - doar s-au (semi)alfabetizat amândoi la scoala K.G.B.-ului.
Calea cea mai fireascä ar fi sä ne luäm Basarabia înapoi cu armele - DAR, din päcate:
- Nu avem fonduri pentru o asemenea operatiune.
- Nu avem nici puterea economicä pentru reintegrare (lectia Germaniei, în anii '90, a fost relevantä!)
- Ne blocheazä toate artificialitätile din relatiile internationale, care s-au adunat în ultimii douäzeci de ani.

Si iar mä enervez si-mi doresc sä ajung mäcar o datä fatä-n fatä cu Ilici si sä-l fac criminal, trädätor si bälegar al istoriei - inclusiv pentru pupincurismul filorus din '89-92, când avea unirea-n mânä, cum spunea Vasile Gârnet, si s-a cäcat pe ea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 22:47   #56
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Dragomara:
eu mai înainte de-a afirma că cineva e criminal/ trădător (prost în cazul lui Ştefan - LOL) mă gândesc mai întâi la mine. îmi reamintesc semnificaţia termenului, mă analizez, şi abia apoi, după caz, vorbesc sau tac. :cool: din păcate nici măcar noi nu putem fi etaloane pentru noi înşine, darmite pentru alţii, nu crezi!?

Draga Dragomara,
Ii judeci cam mult pe ceilalti. Ii si raportezi la persoana ta? Cand spui ca Stefan e prost, pe ce te bazezi? I-ai calculat coeficientul de inteligenta? Cum? Apropo, pe care Stefan il consideri prost? Cel Mare sau Do?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 23:14   #57
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Dragomara:
eu mai înainte de-a afirma că cineva e criminal/ trădător (prost în cazul lui Ştefan - LOL) mă gândesc mai întâi la mine. îmi reamintesc semnificaţia termenului, mă analizez, şi abia apoi, după caz, vorbesc sau tac. :cool: din păcate nici măcar noi nu putem fi etaloane pentru noi înşine, darmite pentru alţii, nu crezi!?
Ai perfectä dreptate!
Asa am fäcut - de-aia si vreau sä-i zic Bunicutei cä-i un criminal, un trädätor si un bälegar al istoriei.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 23:22   #58
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Dragomara:
eu mai înainte de-a afirma că cineva e criminal/ trădător (prost în cazul lui Ştefan - LOL) mă gândesc mai întâi la mine. îmi reamintesc semnificaţia termenului, mă analizez, şi abia apoi, după caz, vorbesc sau tac. :cool: din păcate nici măcar noi nu putem fi etaloane pentru noi înşine, darmite pentru alţii, nu crezi!?
Ai perfectä dreptate!
Asa am fäcut - de-aia si vreau sä-i zic Bunicutei cä-i un criminal, un trädätor si un bälegar al istoriei.

In cazul tov. Ilici este altceva. Astea nu sunt judecati, sunt realitati!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 23:25   #59
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by corinka:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Dragomara:
eu mai înainte de-a afirma că cineva e criminal/ trădător (prost în cazul lui Ştefan - LOL) mă gândesc mai întâi la mine. îmi reamintesc semnificaţia termenului, mă analizez, şi abia apoi, după caz, vorbesc sau tac. :cool: din păcate nici măcar noi nu putem fi etaloane pentru noi înşine, darmite pentru alţii, nu crezi!?
Ai perfectä dreptate!
Asa am fäcut - de-aia si vreau sä-i zic Bunicutei cä-i un criminal, un trädätor si un bälegar al istoriei.

In cazul tov. Ilici este altceva. Astea nu sunt judecati, sunt realitati!
...palpabile!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2009, 23:29   #60
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Eu nu cred in ceea ce se intampla in Moldova.Totul este o minciuna.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells