Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Oct 2013, 11:07   #4501
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Gura pacatosului graieste (uneori) adevarul . Woody Allen si problemele lui cu fetitele . Din ''Stardust Memories'' ( 1980 ) .
Who's Your Sugar Daddy ???
http://tinypic.com/player.php?v=206i...5#.UlZuQdLPXzc

bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2013, 21:16   #4502
Gandalf_123
Novice
 
Gandalf_123
 
Join Date: May 2013
Posts: 13
Catch Me if You Can

Escrocheria abordată din nou într-un film. De data asta de mare calitate, cu o poveste inspirată de un caz real și cu emoțiile personajelor prezentate într-un mod credibil.

Escrocul este un tânăr care descoperă cât de simplă este manipularea oamenilor în viața de zi cu zi. Cunoștiințele acestea combinate cu ravagiile emoționale care le resimte în momentul divorțului părinților în timpul liceului îl îndeamnă să se apuce de făcut bani. Totul pentru a îi folosi ca să îi împace pe părinții săi și să obțină favorurile unor tinere mult mai mature și care arată mult mai bine decât colegele din liceu.

De cealaltă parte a baricadei este un agent FBI specializat în frauda cu cecuri. Acesta este capabil să ține pasul cu escrocheriile complexe și greu de depistat ale tânărului în căutare de venituri facile. Mai multe episoade în care omul legii se apropie de o țintă care scapă ca prin urechile acului generează suspans și interes pentru efortul intelectual depus în timpul investigației.

O ultimă parte importantă a poveștii spuse de film, și care este inspirată din viața reală a celor doi oameni care sunt personajele principale, este apropierea emoțională între escrocul aflat la început de viață și investigatorul care a trecut printr-un divorț și care acum se dedică în totalitate profesiei sale.

Fiind un film cu un regizor și o distribuție de excepție, cu Steven Spielberg, Leonardo di Caprio și Tom Hanks, pot să spun că se ridică la nivelul așteptărilor oricărui fan al cinematografiei americane de la acești maeștrii ai cinamaului.
Gandalf_123 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2013, 20:20   #4503
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
" Syngué sabour, pierre de patience" (2012)

Din mana lui Jean-Claude Carriere a iesit si de aceasta data un scenariu inspirat,care-si spune cuvantul din plin in economia de ansamblu a filmului.De la cap la coada,asistam la confesiunile unei femei musulmane tintuite la capataiul sotului muribund, dupa ce in urma unei dispute cu tovarasii de jihad acesta se alege cu un glonte in ceafa.
Confesiunea cu functie de catharsis este pretextul inteligent pentru o poveste destul de obisnuita dar,din punctul meu de vedere,interesanta ,cu sensuri si profunzimi .
In speta este un film despre conditia femeii musulmane in structurile de tip arhaic ca mentalitate si organizare ,indiferent daca asta inseamna societate,familie, rude sau orice altceva .Dincolo de tema de fond transpar insa adevaruri si situatii universal valabile: avem fundamentalism,jihad(chestiuni generale,adica) ,dar avem si ‘’detalii’’,cum ar fi o tipologie remarcabila a omului captiv in propria ‘’putere’’/neputinta(evocarea figurii paterne de catre eroina este de o expresivitate absoluta in acest sens si este doar un exemplu);monologurile ei vorbesc deopotriva despre singuratate ,despre ingeniozitatea de a supravietui intr-o ordine absurda si imuabila,despre felul in care, in pofida acestor oranduiri lucrurile scapa de sub control si fiinta umana isi cere dreptul la cunoastere si implinire (relatia femeii cu tanarul soldat care initial o plateste pentru sex ,apoi sfarseste prin a-i cere doar sa stea de vorba cu el e plina de semnificatie !...).
Cadrul de baza in care se desfasoara istoria mi se pare si el de o simbolistica perfecta: sotul muribund asezat mereu la orizontala ,inert si femeia lui in picioare si in miscare.Contrastul absolut vorbeste metaforic despre inversarea rolurilor si despre caracterul temporar si relativ al puterii /libertatii .In cuplu,ca si in viata.In planul exterior,barbatul a decis si a avut totul.In cel subtil,nevazut si nestiut,ea a reusit sa eludeze ingradirile si sa-si joace propria carte.
Mi-a placut faptul ca ,spre deosebire de alte productii similare ca problematica, " Syngué sabour, pierre de patience" -nu pluseaza prin dramatism ,povestea derulandu-se intr-o nota joasa,de sobrietate si calm.
Fara a avea pretentiile unui film de arta - " Syngué sabour, pierre de patience" dovedeste ca si filmele obisnuite isi pot rasplati din plin spectatorul .Fara ostentatie si fara santaj emotional.Exploatandu-si subiectul decent si in mod inspirat.Ceea ce ,pana la urma,presupune ….tot arta.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2013, 21:17   #4504
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Only God forgives ''. O sa-l ierte Dumnezeu pe Refn pentru filmul asta , dar eu nu-l iert . Mi-a placut foarte mult ''Drive'' , dar filmul asta e atat de pretentios , de pompos incat te apuca rasul . Asta daca nu te-ai plictisit si ai inceput sa butonezi pe telefon .
In afara de cateva imagini mai ''ochioase'' n-am remarcat nimic sa se lege in tot filmul . O pretiozitate de tot rasul , un esec garantat .
Obligatoriu de ocolit saptamana viitoare la festivalul filmelor de la Cannes. Recomandabil doar pentru cei care au probleme cu somnul . In timpul filmului vor scapa de aceste probleme .
Duda anului .
4/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2013, 11:39   #4505
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Nu mai deschid un topic nou desi e vorba de un festival de filme.
Ceva nu e kosher la ''Festivalul Filmului Evreiesc'' (editia a 3 a) pentru ca intrarea e gratuita . Am mai fost si in urma cu doi ani la festivlul asta la cateva filme , dar nici atunci n-am fost taxat . Daca nici ''poporul ales '' nu stie sa-si promoveze marfurile ???

N-am vazut mari minuni de filme pe lista asta , dar nu stii de unde sare iepurele . Mazel tov !
http://www.bjff.ro/the-garden-of-eden-2012.html
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2013, 18:58   #4506
pavel_petre
Novice
 
pavel_petre
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2
Free China: The Courage to Believe (8,8 IMDB)

Free China: The Courage To Believe aduce în atenţia lumii felul în care funcţionează aparatul represiv de stat în China condusă de Partidul Comunist.

Free China: The Courage To Believe

Filmul prezintă povestea unei femei din Beijing şi a unui om de afaceri chinez stabilit în New-York, ale căror destine sunt unite de credinţa comună în practica spirituală Falun Gong.

Falun Gong este o practică care a readus la viaţă valorile morale şi spirituale într-o China în care comunismul se impune, prin teroare, ca unica "religie" în stat. Îmbinând practicarea unor exerciţii fizice uşor de învăţat cu cerinţe morale vizând îmbunătăţirea caracterului şi ridicarea standardului moral, Falun Gong a devenit "duşmanul" partidului după ce a ajuns să fie practicată de peste 70 de milioane de chinezi, mai mulţi decât membrii de partid.

Astfel că, după ce a ucis peste 20 de milioane de chinezi în timpul industrializării forţate a Chinei (Marele Salt înainte), după ce a distrus temple, omorât intelectuali, ucis studenţii în Piaţa Tiananmen, partidul comunist s-a întors împotriva Falun Gong temându-se de valul de moralitate şi gândire liberă care se năştea.

Istoria persecuţiei împotriva Falun Gong, care durează de peste 14 ani, este rememorată pe peliculă de Jennifer Zeng, o practicantă Falun Gong din Beijing şi de Charles Lee, om de afaceri american de origine chineză, de asemenea adept al principiilor Adevăr-Compasiune-Toleranţă promovate de practica Falun Gong.

Ambii sunt arestaţi abuziv şi aruncaţi în închisorile comuniste, sunt torturaţi, umiliţi, puşi la muncă forţată, li se fac analize minuţioase căci în China se practică recoltarea de organe de la prizonieri de conştiinţă (vii), organe pe care apoi statul le vinde pentru profit. După chinuri cumplite, Jennifer şi Charles reuşesc finalmente să iasă din China, pentru a povesti lumii libere ororile prin care au trecut. Ambii au contribuit la expunerea persecuţiei din închisorile comuniste, a practicii recoltării ilegale de organe şi a tehnicilor de control, manipulare şi reformare forţată folosite pe scară largă de partidul comunist.

Filmul nu este numai despre modul în care funcţionează mecanismul opresiv comunist. Jennifer şi Charles vorbesc şi despre felul în care corporaţiile din statele vestice au obţinut beneficii de pe urma muncii forţate la care sunt puşi deţinuţii de conştiinţă chinezi. Multe firme mari cumpără sau contractează direct obiecte făcute în închisorile din China de deţinuţi obligaţi să muncească 12-15 ore pe zi, fără să primească vreun ban pentru eforturile lor. De asemenea, firme de IT vestice au contribuit în mod direct la ridicarea firewall-ului chinez şi au furnizat aparatură şi softuri pentru miliţia internetului, fără de care chinezii nu ar putea fi atât de controlaţi şi oprimaţi.
pavel_petre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2013, 09:39   #4507
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by bremen1980:
''Gravity'' - a scos Cuaron tot ce era de scos din 3d . Nota 10 pentru imagine.
Problemele apar la scenariu care nu m-a dat pe spate si la turnura lacrimogena ( pe alocuri ) de care filmele hollywoodiene nu pare sa se mai dezbare . 7/10 la scenariu si la partea de ''human touch '' .
Esti generos cu scenariul! Eu i-as fi dat scenariului undeva pe la 3/10 cu indulgenta. Human touch? Hmm, poate ce aduce Bullock ca actrita, ca la capitolul asta replicile sunt zero absolut. Dar imaginile sunt intr-adevar foarte reusite, singurul motiv de a-l vedea.

Si cum incerc sa profit cat pot de multiplex, cand am ocazia sa merg la asa ceva, am vazut si remake-ul de la Carrie. Un dezastru. Actrita din rolul principal arata ca un top model si juca ca un mecanism. Astia nu au citit cartea ?! Juliane Moore mai misca ceva, dar nu cine stie ce, cel mai bine se descurca baiatul care il juca pe Tommy. Atmosfera zero, tot felul de actualizari care nu aduc nimic, gen telefoane mobile si upload de video-uri pe net. 3/10
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2013, 00:14   #4508
DeadSea07
Novice
 
DeadSea07
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 1
Am vazut multe filme ieri si azi dar filmul care mi-a caftat atentia este

Zombieland(2009) filmul asta ( da l-am vazut tarziu) acting-ul actorilor nu a stralucit dar au fost doua personaje care mi-a atras atentia : Woddy H. ( mi-au placut crizele lui de Twinkle :d ) si Bill M. (tot daca a avut un rol cameo el a fost cireasa de pe tort)
DeadSea07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2013, 01:30   #4509
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Parca era Twinkie, nu Twinkle...
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2013, 20:57   #4510
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Man of Steel

Nu l-am vazut la cinema din varii motive: ma dor ochisorii, vorba lui Bremen, dar si mai rau ma doare buzunarul.Mi-a placut Superman-ul asta al lui Snyder si cred ca isi ia palme dupa ceafa inutil.Pana la urma filmul a oferit spectacol si o poveste rezonabila.Un film cu super-eroi nu e tocmai locul unde incepi sa cauti greselile de logica,pentru ca ele sunt cam inevitabile si pana la urma ele faca parte din tot ceea ce inseamna un astfel de film.

De vazut pentru Zod(Shannon o alegere foarte inspirata,are alura aia de pitbull invatat sa muste tot ce nu e conform cu ce a fost dadacit cand era micut) si acolitii sai(in special Faora, arata foarte ca lumea armurile alea pe ei), pentru scenele de actiune care sunt breath-taking(daca ar fi tinut 2 ore doar infruntarea aia de final,nu as fi obiectat nimic), pentru explozii, zgarie-nori ce cad mai rau ca la 11 septembrie,pentru droaia de actori buni ce apar prin film si pentru partea introductiva(Krypton and it's fate....mi-a placut cumva pe parte de SF).

Defecte ar fi destule(finalul,monumental de cheesy m-a lovit pe mine rau de tot in moalele capului), dar chiar nu am stat sa imi bat creierii cautand nod in papura la un film a carui menire e sa distreze.Asa ca da, ma pot lipsi de profunzime si mesaje intelectuale a la Batman si de asemenea ma pot lipsi de dumele aruncate din toate directiile din Avangers.Pana la urma Snyder a facut sa imi placa un super-erou pe care nu l-am suporatat niciodata.

Un film entertaining, de vazut intr-o seara linistita cand nu ai nimic de facut si vrei sa te destresezi. Nota 8.

PS:apropos de Snyder.Zic Amin!Nu am vazut slow-mo-uri.M-a omorat asta si in 300 si in Watchmen si in Sucker Punch cu slow-uri peste slow-uri.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2013, 22:22   #4511
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Il am si eu de cateva saptamai pe hard , dar la 2 ore si jumate parca n-am chef sa ma inham.
Sunt curios cum o fi Ender's Game pentru ca vreau sa-l vad la cinema ,Primele cronici nu-l prea lauda.

Last edited by bremen1980 : 28 Oct 2013 at 22:25.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2013, 01:01   #4512
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Eu initial am vrut sa il vad la cinema,dar tinand cont ca de 30 de lei mananc 3-4 zile am zis pas.In ceea ce priveste durata.Mere repede.Stiu ca ma codeam si eu la el si l-am tinut tot asa in jur de os saptaman jumate de hard.Dupa ce trec flashback-urile alea de care se plange toata lumea, incepe pam-pam-ul si bum-bum-ul si nici ca se mai opreste pana undeva la 10 minute inainte de final.

Nu mi s-a parut ca Ender a primit cronici negative, mai degraba caldute spre pozitve.Inca nu l-a vazut grosul lumii critice, dar cred ca vor fi pareri tare optimiste indreptat in directia lui.Poate o sa ma prinda si pe mine un moment de ratacire prin PRO,dar chiar nu imi aduce niciun sentiment plot-ul lui Ender.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2013, 11:10   #4513
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''She's Gotta Have It '' - 1986 - regizat de Spike Lee . Un film destul de hazliu despre Nola , o femeie care invarte trei barbati pe degete ( si-n pat ) si nu stie cu care sa ramana .
Este Nola o nimfomana sau doar vrea sa sa se bucure de fiecare barbat in parte fara sa fie nevoita sa-i excluda pe ceilalti ???
Cum se plange Greer ( unul din barbatii Nolei) :'' she created a "three-headed, six- armed, six- legged, three -penised monster."

Un film usurel cu negri si despre negri in care nu apar negri exploatati , negri drogati si negri infractori .

http://www.youtube.com/watch?v=9MHaBLoPdFs

http://www.youtube.com/watch?v=R3XvtkpYGS0

7/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2013, 19:55   #4514
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
A trecut festivalul filmelor de la Cannes si era sa raman fara sa fi vazut nimic .Anul trecut am vazut 4 .Anul asta in afara de vreo 4-5 filme nici nu aveam mare chef , dar si din alea n-am reusit sa vad ceva . Ba am fost la munca , ba n-am mai prins bilete (Only lovers left alive) .In plus un fost coleg ( mare cinefil ) a facut rost de niste invitatii tocmai cand eram eu la munca sau la filmele la care n-aveam tragere de inima ( Omar s.a.minuni cu arabi , pakistanezi ).
Joi am zis ca trebuie sa vad si eu macar un film si am ales filmul lui Koreeda ''Like Father , Like Son '' . Am reusit sa ma sustrag de la munca si pentru ''The Big Lebowski '' care rula inaintea filmului japonez , dar gratis .
Ajuns cu cateva minute inainte de filmul fratilor Coen am amusinat cinefilii doritori de mocaciuni . Unii erau mari fani si se lauda unul ca a vazut filmul de 11 ori , altii nu-l vazusera , iar altii erau pe linga ( ce film e acum doamna :BIG Mountain ??? ;trebuia aia sa-i spuna ca e ''Big Momma's House '' ). Si un mos trecut de a mijlocul varstei a treia se bucura de pleasca cinefila . Mai era si o tipa pe la 20-22 anisori care arata ca la 12 ,imbracata ca-n epoca victoriana , cu o bascuta pe cap si cu un ghid solid de filme ( Hollywood ...bla ,bla) in bratele-i fragile in care mare era si un buchet de floricele .Ce-o fi cautata ea la filmul asta ???
Cu toata lumea asta pestrita am trait o mare bucurie la acest film . Un film pe care-l mai vazusem de 4-5 ori , dar care nu intra la mine in topul 5 al fratilor Coen . Cu toate astea am reusit sa ma simt asa de bine cum de ani de zile nu am mai facut-o . Rar mi s-a intamplat sa rezonez asa de bine cu sala , sa ma destind total si'' sa pun botu ' ''la niste replici /faze pe care le stiam pe de rost . Replici pe care daca le-as fi auzit acasa m-ar fi facut doar sa ranjesc un pic .Nu a mai contat ca multe faze erau trase de par , neverosimile , tampite -se produsese declicul si ''eram acolo '' .Acolo unde nu mai fusesem de la ''Matrix '' , filmele cu Van Damme ,Arnold , s.a. eroi ai copilariei.
Radeam , tuseam si nechezam alaturi de ceilalti .
Dupa film eram asa de incarcat incat nici nu m-am gandit sa-mi stric starea de bine cu filmul lui Koreeda . Era si pacat pentru ca de la filmul asta (tocit) primisem mai mult decat ma asteptam
Mentionez ca inainte de film n-am consumat nimic . Dupa ,e alta poveste .....

Last edited by bremen1980 : 02 Nov 2013 at 19:58.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2013, 00:54   #4515
Gandalf_123
Novice
 
Gandalf_123
 
Join Date: May 2013
Posts: 13
Ulysses cu Kirk Douglas

Ecranizarea mitului clasic grecesc al eroului pierdut pe mare când trebuia să se întoarcă acasă după război. Iar toate ar fi bune și frumoase dacă n-ar exista și acționa unul din zeii panteonului grecesc și anume Poseidon. Care îi avea pe învinșii în război drept credincioși și al căror templu în cinstea zeului a fost distrus.

De-a lungul lungii călătorii spre casă eroul se confruntă cu o furtună, cu ciclopul, cu sirenele, cu o vrăjitoare, cu pierderea echipajului și chiar și cu pierderea temporară a memoriei. Pe toate le înfruntă prin curaj și perspicacitate.

Kirk Douglas este actorul care personifică războinicul oricând pregătit pentru confruntare. De la sabie la suliță și arc și până la modul cum își comandă echipajul și găsește soluții ingenioase și rapide pentru situații cărora nu le poate face față prin forță brută. Toate par veridice în jurul maerlui actor american.
Gandalf_123 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2013, 11:41   #4516
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''The To Do List'' -2013 - O porcarie de film in care o absolventa de liceu ( tocilara clasei) se teme sa nu intre ''intacta '' la colegiu . Totul se rezolva metodic pentru ca tipa asta face o lista cu toate experientele sexuale posibile si incepe sa le bifeze pe rand . Ea sa fie fericita, eu fiind plictisit de presupul umor din acest film .
De evitat 3/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2013, 20:55   #4517
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Un Todd Solondz pe youtube, '' Welcome to the Dollhouse'' .L-am vazut cu cateva luni in urma si e destul de bunicel . De la 18:20 e bucata mea favorita .

http://www.youtube.com/watch?v=73-A5kkX5DY
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2013, 11:18   #4518
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
In acest (presupus)cenusiu noiembrie am vazut 3 filme in alb/negru cu personaje dezabuzate .

''Frances Ha ''-2013 -regizat de Noah Baumbach - tribulatiile unei tanare domnite care nu reuseste sa se adune si sa ''faca ceva cu viata ei '' desi se apropie de 30 ani .Prea putin talentata pentru o cariera de balerina ,se multumeste cu ce-i pica , adica cu foarte putin . O lalalie asa prin mediile boeme new-york-eze , locuri pline la randul lor de ''artisti in asteptare '' gata sa dea marea lovitura . De fapt intregul film pare o mare sala de asteptare in care ceva sa se intample. Nimic nu e jucat definitiv , totul e intro stare de suspendare , de lancezeala .
Cam supraevaluat acest film care deja a fost declarat ''revelatia anului ''de diversi critici. Mult prea mult pentru tonul autoironic si ingaduitor de care da dovada.Placut de vazut si pe alocuri simpatic, dar cam atat. 7/10
http://www.youtube.com/watch?v=YBn5dgXFMis

''Oh Boy ! ''- 2012 - alt personaj plin de sictir , dar de data asta intrun film german . Alt tanar, care insa si-a parazitat financiar tatal, fara sa fie in stare sa termine facultatea de drept . Un dezabuzat soft care in cursul unei zile nu reuseste sa bea o cafea decenta si asta duce automat la consecinte neplacute . Toate ii merg rau in preumblarile lui berlineze . Un Berlin populat de tot felul de personaje ciudatele .
Mi-a amintit eroul asta de personajele lui Kaurismaki . Destul de simpatic film ,un pic amarui , dar fara sa te atinga prea mult la sentiment . Te lasa cu o amorteala placuta , asa ca dupa 2 paharute .
7.5/10
http://www.youtube.com/watch?v=-47nntLEaPI


''Un homme qui dort'' -1974 - regizat de Bernard Queysanne .De data asta nu se mai joaca nimeni de-a plictisul gratuit sau pe banii taticului . In cazul de fata avem (iar) un tanar de 20 si ceva care chiar are probleme. Omul chiar nu mai are chef de nimic si e hotarat s-o rupa cu totul ,studiile , prietenii ,gagicile , chiar si cu propria sanatate psihica .
Tot filmul e o intreaga hoinareala prin Paris , un loc in care eroul se plimba fara tel si scop si fara sa fie atins sau sa atinga ceva sau pe cineva . Diloguri nu exista , dar in tot filmul ( care te duce cu gandul la un documentar) se aude o voce feminina care-ti mitraliaza urechile cu cuvintele lui Georges Perec ,scenaristul filmului.
O buimaceala de film . O experienta stranie .8/10

http://www.youtube.com/watch?v=3TNurvWW4_0
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2013, 16:16   #4519
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
" La vie d'Adele''(2013)

Cu riscul de a fi linsata de intreaga suflare masculina (ingenuncheata de farmecul juvenil al protagonistei inainte de minuntul 30 ) – am sa marturisesc deschis,cu inima-n dinti ,ca pe mine filmul asta,placut de vazut desigur,nu m-a (sur)prins prea tare.
Stiam ca in orice cuplu (hetero/homo/lesbi) trairile sunt aceleasi(surpriza ,incantare ,pasiune,gelozie,isterie,disperare),iar problema tehnicilor sexuale nu e (in cazul meu) chiar cel mai puternic generator de emotie artistica.
Mult ridicata in slavi senzualitate a protagonistelor (prea in exces,prea in exces /nici o femeie fie ea lesbi sau nu, chiar indragostita pana peste cap, nu iradiaza astfel non-stop ) aduce mai degraba un deserviciu peliculei,dandu-i o nota de artificial,de glam ieftin, facil.Exces si cu prim-planurile cu fata Adelei ,care au sfarsit prin a ma obosi prin repetare constanta( e adevarat ca-ti vine sa musti din ea ,dar …..). Si pe vestita secventa a amorului niste taieturi mai abrupte ar fi facut poate lucrurile mai incitante( e mai stimulativ ca filmul sa se joace putin cu imaginatia ta decat sa-ti arate totul si inca in reluari /dar aici sa zicem ca (probabil) satisfacerea dilemelor noastre a fost un scop in sine .
Stiind ca dureaza 3 ore in cap ,ma inarmasem cu apa si niste biscuiti , dar filmul a curs usor si n-am apelat la provizii .Nu contest elementele care fac din el un film de vazut, dar cred ca potentialul lui tusant(in mare masura dat de actualitatea subiectului) se va eroda sensibil in timp.
Am sentimentul ca peste 3 sau 5 ani ,la o eventuala revizionare Adele imi va reaminti (cu esarfele,muzica pe care o fredoneaza si toate apucaturile ei ) mai mult de stilul si spiritul generatiei tinere de azi si mai putin de afirmarea dreptului de a-ti trai viata in acord cu felul in care esti facut.Ceea ce,pana la urma inseamna totusi ceva.

P.S. Faptul ca in casa Adelei s-au gatit si s-au mancat numai spaghetti cu sos are vreo semnificatie mai profunda ,e vreo chestie asa….conceptuala , menita sa sublinieze conditia sociala, sau pura intamplare ?

Last edited by sigalia : 12 Nov 2013 at 16:38.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2013, 17:11   #4520
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sigalia:
Nu contest elementele care fac din el un film de vazut, dar cred ca potentialul lui tusant(in mare masura dat de actualitatea subiectului) se va eroda sensibil in timp.

Raspunsul e chiar asta:

Originally Posted by sigalia:
Am sentimentul ca peste 3 sau 5 ani ,la o eventuala revizionare Adele imi va reaminti (cu esarfele,muzica pe care o fredoneaza si toate apucaturile ei ) mai mult de stilul si spiritul generatiei tinere de azi si mai putin de afirmarea dreptului de a-ti trai viata in acord cu felul in care esti facut.Ceea ce,pana la urma inseamna totusi ceva.

That's actually the point of it, nu vreo declaratie politica.

Originally Posted by sigalia:
P.S. Faptul ca in casa Adelei s-au gatit si s-au mancat numai spaghetti cu sos are vreo semnificatie mai profunda ,e vreo chestie asa….conceptuala , menita sa sublinieze conditia sociala, sau pura intamplare ?

Conditia sociala. Spaghete vs. scoici, Marley vs. Sartre, educatoare vs. artista etc. La faza cu spaghetele Kechiche a zis la Q&A si faptul ca-i place sa filmeze mancatul spaghetelor, dar probabil daca nu era asta era altceva care sa fi aratat conditia sociala oricum.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells