Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Dec 2011, 19:27   #4041
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Ai uitat si de horror-urile asiatice care au fost refacute in masa in ultimii 10 ani pentru americani.E o situatie win-win pentru ca refacand filmele in engleza scot un profit frumos si le ofera si concetatenilor filme fara subtitrari ca sa nu care cumva sa-si foloseasca prea mult creierul.

nu prea sunt la curent cu aceste horror-urij, dar te cred. e foarte consumat horror-ul in america de nord. de exemplu rafturile de la sectiunile cu horror la inchirieri de filme sunt putin mai mici decat cele cu actiune, aproape aceiasi marime cu cele de suspans sau drama si mult mai mari decat cele cu film international. cererea e destul de mare.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2011, 19:35   #4042
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Daca nu ma insel,primul remake dupa un horror asiatic a fost The ring,care a avut un succes rasunator in USA,restul e istorie...
Acum e si mai rau,au ajuns sa puna deoparte scenarii bune.foarte bune care zac de ani de zile in sertarele vreunui producator barosan si sa refaca filme bazandu-se strict pe cantitate,nicidecum sa surclaseze originalul in vreun fel,atata timp cat isi scot banii bagati in ele plus un profit decent.Cu alte cuvinte se merge la sigur si nu prea isi mai asuma riscuri.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 20:37   #4043
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Am vazut in sfarsit "Schindler's List" - partial, de ce mi-a fost frica n-am scapat. Finalul cu vaicarelile pseudo-modeste ale lui Oskar ( oh, puteam sa salvez mai multi, puteam sa salvez mai multi!) si epilogul color pseudo-documentar sunt de o siroposenie cutrmuratoare. Insa e un film solid lucrat si se vede ca s-a varsat multa sudoare pe platouri. Liam Neeson nu ma da pe spate insa e bun iar in scena in care sufera probabil declicul de constiinta, cea cu fetita in rosu, chiar a reusit sa ii smulga si unei brute ca mine doua lacrimi. Serios. Insa aproape simultan cred o parte din ele erau lacrimi de jena fata de patetismul situatiei. Insa cel mai bestial (si la propriu) a fost Ralph Fiennes. Tocmai i-am dat add pe lista mea cu cei mai feroce si sublimi villaini, alaturi de Anton, Jack, Alex, Frank si inca vreo cativa care completeaza aceasta panoplie selecta.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 21:47   #4044
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Federico:
Insa cel mai bestial (si la propriu) a fost Ralph Fiennes.
Recunosc, am vazut filmul o singura data, but I've bookmarked a few precious moments involving Mr. Goeth. If that ain't nazi hotness, I don't know what it is...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2011, 15:23   #4045
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Se uita cineva vineri seara la TVR Cultural ?? Am vazut in ultimele saptamani citeva filme regizate de Nikita Mihalkov la TVRC si eram curios daca mai sunt si altii care se bucura de asemenea bucurii.

Last edited by bremen1980 : 26 Dec 2011 at 15:34.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2011, 03:00   #4046
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
The Artist

tocmai ce l-am vazut la cinema. cred ca tot cinefilul ar trebui sa-l vada.
e un omagiu extraordinar adus filmului mut.
autorii au avut ideea geniala de a concepe filmul, o poveste din vremea filmului mut, chiar in maniera filmului mut din acea perioada. acesta e cheia de bolta a filmului. ar fi fost total neinteresant si absurd daca ar fi fost realizat in stilul actual. sau daca ar fi fost sonor sau color. imaginea facuta sa semene cu filmele vechi, manierismul intentionat al interpretarii, povestea in trei acte cu punctul culminant in montaj simultan a la Griffith, cu doua actiuni, una ce depinde de alta (va ajunge la timp? va ajunge la timp?), muzica de fundal, mizanscena care te transporta direct in anii 30 ai secolului trecut... toate astea sunt relizate si puse la punct intr-un mod de-a dreptul remarcabil. am realizat ca filmul mut - nu am inca o explicatie si pare paradoxal - comunica emotii la un nivel mult mai intens.
mi-au dat si cateva lacrimi.

Last edited by Mercutio : 27 Dec 2011 at 03:49.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2011, 17:42   #4047
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bremen1980:
Se uita cineva vineri seara la TVR Cultural ?? Am vazut in ultimele saptamani citeva filme regizate de Nikita Mihalkov la TVRC si eram curios daca mai sunt si altii care se bucura de asemenea bucurii.

Give it up, son. There's no one else. There is no hope.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 10:38   #4048
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by bremen1980:
Se uita cineva vineri seara la TVR Cultural ?? Am vazut in ultimele saptamani citeva filme regizate de Nikita Mihalkov la TVRC si eram curios daca mai sunt si altii care se bucura de asemenea bucurii.

Give it up, son. There's no one else. There is no hope.
Asa e taica .S-a prostit tineretu'
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 15:45   #4049
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Ma tem ca tineretu' le-a vazut de mult, grandpa.

Ketchup!
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 16:04   #4050
kanibalo
Junior
 
kanibalo
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 45
Ultimul film bun pe care l-am vazut : Pielea în care trăiesc (La piel que habito ) de anul asta in regia lui Pedro Almodóvar cu Antonio Banderas si Elena Anaya in roluri principale,un film spaniol foarte bun nu pentru ca joaca Banderas ci pentru ca are o poveste incurcata si interesanta,pe cat e de stranie pe atat e de interesanta.Merita filmul asta si cred ca are sanse mari sa primesca si globul de aur pentru cel mai bun film anul asta.
kanibalo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 18:21   #4051
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Federico:
Ma tem ca tineretu' le-a vazut de mult, grandpa.

Ketchup!

Pai daca e tineret cum sa le vada maica ?? . Ca e filme mai vechi si e cu oameni sovietici care e si ei uneori oameni buni chiar daca e citeodata si oameni rai (sau invers ) .
Lasind glumele la o parte este pacat ca asemenea filme nu sunt ''bine vazute '' .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 18:43   #4052
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
bremene, m-ai ametit cu atita apa-n piua, de-o saptamina zici ca ai vazut filmele alea, da un titlu macar n-ai zis
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 18:52   #4053
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Pai le-am vazut pe cele date de TVRC : ''Piesa neterminata ... '' , ''Rudele '' , ''Fara martori '' .Vineri o sa fie ''Barbierul din Sulina '' .L-am ratat pe ala cu Oblomov
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 19:10   #4054
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Fara martori nu-l stiu, ce alt titlu are?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 19:12   #4055
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
http://www.youtube.com/watch?v=okmW7BbdYeI
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 20:06   #4056
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Cred ca e "Barbierul din Siberia".

Vazut aseara "The Magnificent Ambersons" de Orson Welles, o poveste dramatica si interesanta a inceputului de secol XX, despre transformarea societatii si dificila acceptare a industrializarii. Se pare ca acest in acest film Orson Welles transpune cateva din trairile propriei sale familii.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 21:35   #4057
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by bremen1980:

Pai daca e tineret cum sa le vada maica ?? . Ca e filme mai vechi si e cu oameni sovietici care e si ei uneori oameni buni chiar daca e citeodata si oameni rai (sau invers ) .
Pai, ce e intre tineretul de azi si Mikhalkov, e intre voi si Welles sau Chaplin. Voi cum le-ati vazut p-alea?


On:

Am vazut "Valhalla Rising" - absolut devastator. Si nu, nu sunt sub febra fanboy-ista a "Drive" -ului. Chiar aveam sperante mici pt. el avand in vedere ratingul umilitor de pe imdb (stiu ce reputatie are imdb dar pe mine dezamageste destul de rar). Cum spunea si tipul cu blogul care a scris desore "Drive", filmul reuneste influente puternice din Tarkovski (Rublev - calugarii barbosi si jerpeliti), Herzog (Aguirre - natura si calatoria pe apa) si Malick ("The New World" - indigenii si pericolul latent pe care-l reprezinta). Cum spuneam, filmul are un inefabil devastator, Refn isi creeaza de-a dreptul o alta lume rupta brutal de cea cu care suntem noi obisnuiti. Importanta pe care o acorda Refn linistii in "Drive" se regaseste si aici, la un nivel chiar mai profund. Driver-ul iarasi e prefigurat aici, din nou la un nivel exacerbat, taciturnitatea de acolo devenind mutenie completa aici, iar machismul stilizat (cu exceptiile de rigoare) este aici adus la cea mai primara si brutala forma posibila, eroul nesfiindu-se sa smulga bucati de carne vie din adversarii sai. De asemenea, masurile de precautie, paranoice aparent (insa dupa cum se va dovedi mai tarziu, neputincioase), la care apeleaza cel care il tin captiv mai multiplica de cateva ori ferocitatea individului. Tot apropo de individ, mi s-a parut ca lovitura aceea din saritura pe care o executa de doua ori e imprumutata de la Ahile-ul lui Pitt, iar bretonul pletos prins si dat pe spate imi intareste supozitia. Mi-a placut mult abuzul de elipse din primele parti ale filmului care sporesc, refuzandu-ne posibilitatea de a pune cap la cap prea multe pe un lant cauzal, misterul, ciudatenia nelumeasca, si fascinatia corolara a acestora.
Totusi, filmul are momente in care iti ridica indoieli fata de "miza" constructiei, nemanifestandu-se suficient de perceptibil acel inefabil al continutului din "Stalker" , de exemplu, de care filmul mi-a amintit, de asemenea, de multe ori (nu, nu e blasfemie comparatia), si la care desi eu personal nu am acces in mare parte (cred ca de-aia-i zice inefabil ) gasesc reconfortanta senzatia ca spiritul autorului insoteste din umbra fiecare cadru si in fiecare secunda sta sa se iteasca de undeva si sa-ti reveleze ce are pe suflet, pe care mi-o da Tarkovski.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 22:48   #4058
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu prima data am vazut Valhalla Rising cand aveam nevoie de ceva mai diferit. M-am uitat la nota de imdb...meh, m-am uitat la trailer...hmm, incep sa vad filmul in timp ce mancam si devine din ce in ce mai interesant. Se termina filmul si eu eram Wtf did i just watch?! Nu ma asteptam deloc la asa ceva. Eram atat de surprins ca nici nu stiam daca mi-a placut sau nu. Peste cateva zile il revad si mi-a placut la nebunie. Chiar daca se aseamana cu unele filme sta foarte bine pe picioarele sale.

Daca n-ai vazut inca ar trebui sa incerci si Bronson. E demential filmul (nu stiu a cata oara zic lucrul asta), la fel ca si rolul lui Hardy. Foarte bine jucat si foarte bine realizat. Refn e clar un tip super talentat. Ar trebui sa-i vad si trilogia Pusher, poate imi fac timp in vacanta asta pana nu se termina...

PS: Pentru cei care se plangeau de lipsa de realism din Drive, Refn arata o anumita predispozitie catre cadre artistice in dauna realismului inca din Bronson. Ca tot aveam discutia aia legata de cat de realistic s-a vrut a fi filmul apropo de scena cu dansatoarele. www.youtube.com/watch?v=18Wv6nm1Qvw Ma refer la politistii care stau pe boxe.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2011, 23:12   #4059
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Si eu mi-am luat Bleeder de Refn,al doilea film al sau cu aceeasi distributie din primul Pusher dar nu l-am vazut inca.Sincer,prefer filmele lui mai vechi in dauna celor de acum,mai putin artistice si mai mult realism.

Ca sa fiu on-topic am vazut Mission Impossible-Ghost Protocol acum cateva ore si mi-e cam lene sa dezvolt prea mult dar Brad Bird trece de la animatii la filme si o face cu succes.Distributie buna,scene de actiune originale si pline de adrenalina,plus o doza de umor din cand in cand il face sa fie cel mai bun din franciza indiscutabil.Pe langa toate astea mai il are si pe Tom Cruise care bate sa faca 50 de ani si gagiu' e in forma de zile mari pentru ca nu orice guster poate sa-si faca de unul singur cascadoriile.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 00:43   #4060
unleasheD
Novice
 
unleasheD
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Exclamation

Cel mai recent film vizionat este Gods and Generals. Vazusem trailerul acum mult timp ,aici pe cinemagia dar am fost retinut si i-am uitat numele. Abia acum 1 saptamana citind o lista cu filme ce merita vazute am dat peste Gettysburg (care este ca si cronologie a evenimentelor istorice dupa Gods and Generals) si uitandu-ma la trailer pe tube am vazut un nume ce imi pare cunoscut "gods and generals" si cand am dat pe traielr era chiar filmul ce il cautam de 2 ani .
Pe scurt , razboiul civil american , merita vazut !
unleasheD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells