Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Mar 2011, 10:07   #21
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by brax:
De 10 zile.
A zis 16 omuldindulap .E raspunsul corect.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 11:36   #22
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
Un urs cade de la 20 de metri, cu o viteza de 0.5 secunde per metru.

Ce culoare are ursul?
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 12:24   #23
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Asta-i grea de tot, dacă s-a ajuns ca viteza să fie direct proporţională cu timpul e deja rocket science.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 12:41   #24
S.naicuL
Senior
 
S.naicuL
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 131
Originally Posted by SNOWMAN34:
Un urs cade de la 20 de metri, cu o viteza de 0.5 secunde per metru.

Ce culoare are ursul?

Un UCMR-ist are norma de 800 capt pe zi ... ziua face 700 capturi seara sterge 599. in cate zile termina UCMR-istu normal zilnica ?
__________________
"Men are like steel. When they lose their temper, they lose their worth..."
Chuck Norris
S.naicuL is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 14:38   #25
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by SNOWMAN34:
Un urs cade de la 20 de metri, cu o viteza de 0.5 secunde per metru.

Ce culoare are ursul?
Asta miroase a razbunare
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 14:51   #26
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
Nicigand, cum sa am ceva cu tine??
Aia era pt cei 7-8 colegi care s-au chinuit cu capatanile si vreo 2 excel-uri ca sa le dea si lor tot 16.
Daca le mai negam mult rezultatul, cred ca le dadea 16.5 si scoteau si o noua teorie a relativitatii...melcului.
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 15:01   #27
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by SNOWMAN34:
Nicigand, cum sa am ceva cu tine??
Aia era pt cei 7-8 colegi care s-au chinuit cu capatanile si vreo 2 excel-uri ca sa le dea si lor tot 16.
Daca le mai negam mult rezultatul, cred ca le dadea 16.5 si scoteau si o noua teorie a relativitatii...melcului.


Pai da fiule, dar o tineai in lung si in lat, ca 20 ! Pana nu ti-am facut schema pe hartie... de 2 ori chiar, nu ai vrut sa crezi. Asa ca...
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 15:09   #28
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
Ai inviat? ) Ia-ti viteza fiule...
Cand o sa inveti sa postezi un clip sau o poza pe aici, atunci sa deranjezi.
De ce nu recunosti ca initial te-ai luat dupa majoritate, si ai spus 16, fara sa calculezi tu nimic?
Asta ai cam uitat sa spui...
Ehh...la 3 zile de la data postului original, l-a rezolvat si iiii.
Inca 13, si ieseai si tu din fantana...
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 15:12   #29
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
nu te da rotund, dupa ce ne-ai facut pe toti prosti, si pe cei de aici si pe cei din birouri, ca noi nu calculam, ca nu stim, dupa ce ti-am facut pe hartie de 2 ori si tot nu accepti ca nu ai dreptate ai face bine sa taci. Unde nu e punctul tau forte, mai bine recunoaste ca esti mic.
Si de faza cu melodia, ti-am zis pe balcon ca am ascultat la radio.
Asa ca, hai la tigara ca e soare afara
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 15:14   #30
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
pfff.... Nemernicul iar n-are tigari... Doamne, Doamne...il iau pe buletin!
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 15:15   #31
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Am, dar ma jur ca ness nu iti mai dau
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 16:45   #32
portofel
Guru
 
portofel
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 327
Originally Posted by S.naicuL:
Originally Posted by SNOWMAN34:
Un urs cade de la 20 de metri, cu o viteza de 0.5 secunde per metru.

Ce culoare are ursul?

Un UCMR-ist are norma de 800 capt pe zi ... ziua face 700 capturi seara sterge 599. in cate zile termina UCMR-istu normal zilnica ?


S-ar putea sa fie o intrebare capcana, dar hai sa-ti dau un raspuns...8 zile?!
portofel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 18:22   #33
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Era mai mult ca sigur la mișto. Dacă nu-și face norma zilnică într-o zi eu zic că va fi mai mult ca sigur concediat. Nimeni nu-l plătește 8 zile pentru munca pe o zi.

Pun și eu o problemă de logică.
Într-o închisoare sau lagăr sunt 12 condamnați la închisoare pe viață, dar gardienii se hotărăsc să le ofere o șansă de a scăpa.
Din când în când câte un deținut e dus într-o cameră unde nu există altceva decât 2 întrerupătoare din care pot apăsa doar unul din aprins în stins sau invers în funcție de poziția la care au fost inițial și e obligatoriu să apese unul. Însă ordinea e pur și simplu aleatoare, se poate ca unii să intre foarte des, alții rar de tot.

Iar dacă un deținut, oricare dintre ei poate spune fără urmă de îndoială că toți deținuții au intrat în acea cameră toți sunt eliberați, dacă în schimb unul nu a intrat mor toți, deci nu se vor risca.

Deținuții au la dispoziție vreo oră, două să pună la cale o strategie de comunicare prin intermediul întrerupătoarelor pentru că după această discuție nu mai pot comunica deloc. Întrerupătoarele nu-și schimbă deloc poziția între două vizite ale vreunui deținut.


Întrebarea e ce strategie au ales deținuții ca să fie siguri că se vor elibera.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 18:37   #34
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by sergiuseling:
Era mai mult ca sigur la mișto. Dacă nu-și face norma zilnică într-o zi eu zic că va fi mai mult ca sigur concediat. Nimeni nu-l plătește 8 zile pentru munca pe o zi.

Pun și eu o problemă de logică.
Într-o închisoare sau lagăr sunt 12 condamnați la închisoare pe viață, dar gardienii se hotărăsc să le ofere o șansă de a scăpa.
Din când în când câte un deținut e dus într-o cameră unde nu există altceva decât 2 întrerupătoare din care pot apăsa doar unul din aprins în stins sau invers în funcție de poziția la care au fost inițial și e obligatoriu să apese unul. Însă ordinea e pur și simplu aleatoare, se poate ca unii să intre foarte des, alții rar de tot.

Iar dacă un deținut, oricare dintre ei poate spune fără urmă de îndoială că toți deținuții au intrat în acea cameră toți sunt eliberați, dacă în schimb unul nu a intrat mor toți, deci nu se vor risca.

Deținuții au la dispoziție vreo oră, două să pună la cale o strategie de comunicare prin intermediul întrerupătoarelor pentru că după această discuție nu mai pot comunica deloc. Întrerupătoarele nu-și schimbă deloc poziția între două vizite ale vreunui deținut.


Întrebarea e ce strategie au ales deținuții ca să fie siguri că se vor elibera.

Nu cred ca ai fost destul de explicit in formularea problemei.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 18:42   #35
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Deci sunt 12 deținuți care intră într-o ordine complet aleatoare într-o cameră unde sunt 2 întrerupătoare și când intră un deținut acesta modifică poziția unuia dintre întrerupătoare.

La un moment dat unul dintre ei trebuie să spună cu siguranță că toți cei 12 au intrat în acea cameră.

Cum?

Și evident deținuții nu pot vorbi deloc după ce s-a început acest joc. Dar au dreptul să-și stabilească strategia care să-i elibereze și acea strategie ar trebui să o deduceți.

Last edited by sergiuseling : 30 Mar 2011 at 18:47.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 19:04   #36
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by sergiuseling:
Deci sunt 12 deținuți care intră într-o ordine complet aleatoare într-o cameră unde sunt 2 întrerupătoare și când intră un deținut acesta modifică poziția unuia dintre întrerupătoare.

La un moment dat unul dintre ei trebuie să spună cu siguranță că toți cei 12 au intrat în acea cameră.

Cum?

Și evident deținuții nu pot vorbi deloc după ce s-a început acest joc. Dar au dreptul să-și stabilească strategia care să-i elibereze și acea strategie ar trebui să o deduceți.
Care-i faza cu "intrerupatoarele nu isi schimba pozitia intre doua vizite ale unui detinut"? Ele raman pe pozitia pe care le-a lasat cel dinainte, iar daca intra odata unul si mai intra a doua oara dupa alte 34545654 de vizite ale celorlalti intrerupatoarele trebuie sa fie pe pozitia pe care le-au lasat cei dinainte.Nu??Pana la urma presupun ca asta e ideea, sa-si faca anumite semne prin intermediul intrerupatoarelor astfel incat cel care ar trebui sa fie ultimul sa-si dea seama daca toti ceilalti 11 au trecut pe acolo.Nu??Si inca o intrebare: se cunoaste pozitia intrerupatoarelor inainte sa intre primul?
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 19:11   #37
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Da, aia e ideea că nu le sting sau aprind gardienii întrerupătoarele(și nu există alte intervenții exterioare).
Poziția de început nu cred că e relevantă, dar dacă vrei poți să alegi ce vrei. Să zicem sunt ambele stinse dacă te ajută să găsești mai repede soluția astfel.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 20:32   #38
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sergiu, nu stiu daca asta ar fi o rezolvare acceptabila, dar, strategia mea Fiecare din detinuti, cind intra prima data in camera isi rupe un nasture si-l pune intr-un colt al camerei sau la fereastra, ceva de genul asta. Cind unul din ei e chemat sa spuna daca au fost toti in camera numara nasturii
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 20:37   #39
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Cam asta e ideea, doar că numărătoarea trebuie făcută cu întrerupătoarele.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 20:38   #40
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Hai sa incerc. Avem detinutii 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12. Hotarasc in ora de strategie ca detinutul 5 (ales la intamplare de mine) sa fie cel care va trebui sa dea verdictul final.Isi aleg unul din intrerupatoare(cel mai aproape de usa de exemplu, ca sa-l poata identifica) pentru a-l folosi doar cand intra prima data, urmand ca de fiecare data cand vor reintra sa foloseasca doar intrerupatorul cel mai indepartat de usa.Cand intra detinutul 5 schimba pozitia intrerupatorului care e mai aproape de usa sau o lasa cum a fost, dar ii retine pozitia.Cand reintra 5-ul daca pozitia intrerupatorului e schimba fata de cum a lasat-o stie ca cel putin un detinut nou a trecut pe acolo.Cand va avea 11 intrari in care sa vada intrerupatorul de langa usa schimbat fata de cum a ramas la ultima vizita va sti ca au trecut toti pe acolo. Sper sa fie corect ca-mi bubuie capul!

Last edited by indiferrent : 30 Mar 2011 at 20:58.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells