Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Oct 2010, 11:43   #21
marie-louise
Novice
 
marie-louise
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 1
Originally Posted by mafalda:
Eu am vazut-o in realitate nu in film! S-a stafidit! Are o fata de lamaie stoarsa! Si era asa de frumusica in tinerete!
Sic transit gloria mundi!

Draga Mafalda

Eu sunt fiica celor doua personaje (Cornelia Pavlovici si Gabriel Oseciuc) despre care tu comentezi pe acest forum.

Stau si ma gandesc, oare tu de batranete ai auzit? Daca nu, iti spun eu.....ne ajunge pe toti. Si actorii sunt si ei oameni sa stii. Nu inteleg in calitate de ce sau de cine vii si denigrezi niste oameni care nu ti-au gresit cu nimic. Niste oameni care pana la urma si-au castigat respectul si faima in aceasta tara. Sau poate esti dumitale Dumnezeu si eu nu mi-am dat seama, si judeci oamenii dupa bunul tau plac. Parintii mei m-au invatat ca nu avem dreptul sa ii judecam pe ceilalti pentru ca fiecare dintre noi are defecte. Nimeni nu este perfect. Si oricum un om care ii vorbeste urat pe ceilalti fara sa fie de fata nu denota decat ca este un om care nici pe sine nu se respecta, si nu are valori. Eu inteleg dorinta romanilor de a dori sa fie faimosi.....dar draga mea Mafalda...daca vrei sa fi faimoasa denigradu-i pe altii...crede-am ca nu faci decat sa trezesti mila!

Originally Posted by Pitbull:
Bravo, Cristi, îti multumim! Excelentä contributie!
Citind articolul pe neräsuflate, la fiecare frazä, mä muncea irezistibil o singurä întrebare: "Din tot ce însirä Oseciuc aici, cât e adevär si cât e minciunä, dom'le...?"
O singurä certitudine: NICI EL NU MAI STIE!

Domnule Pitbull,

Doresc sa va raspund in calitate de fiica a lui Gabriel Marian Oseciuc, la ce ati scris pe acest forum:

Nu inteleg de unde acesta razvratire pentru un actor recunoscut de toata lumea in acesta tara? Ca sa nu mai precizez ca la Univestitatea de teatru si film din Bucuresti, sunt postate pe toti peretii poze cu filmele in care a jucat. V-a luat cumva rolul sau iubita....sau painea de la gura.

Dar cu ce drept ? Trebuie sa fiti macar in domeniu, actor sau regizor ca sa puteti aprecia valoarea unui actor. Altfel eu ca viitor psiholog nu trag decat concluzia ca aveti atat de multe frustrari si complexe ca nu ati ajuns din punct de vedere profesional unde v-ati dorit! Iar in viata personala am observat ca iarasi puneti etichete de parca toti ar fi niste netrebnici si dumneavoastra ati fi neprihanit! Va dau un sfat....cel mai bine este sa va apreciati si sa judecati propria viata de care sunteti responsabil si lasati-i pe ceilalti sa traiasca asa cum cred de cuviinta. Nu sunteti dumneasvoastra in masura sa ii judecati pe ceillati pentru nu sunteti mai presus de ei....pentru ca valoarea unui om nu sta in bani sau in faima sau in frumusete....VALOAREA UNUI OM ...sta in bun-simt, respect, compasiune, bunatate, intelegere fata de semeni....samd.
Asa ca domnule Pitbull, in psihologie se spune ca cei care judeca, cei care pun etichete si care ii barfesc pe ceillati, nu sunt nici cat negru sub unghie mai buni decat cei care fac obiectul judecatii. Cu atat mai mult, dau dovada ca nici pe ei insisi nu se respecta.
Oricum doresc sa va mai comunic ca valoarea familiei mele ramane neschimbata, indiferent de parerea dumneavoastra.....Si imi pare rau pentru propria dumneavoastra persoana si valoare care lasa mult de dorit. Dar omul cat traieste, invata...si poate se schimba in bine!
Dumnezeu sa va lumineze calea""

Last edited by Pitbull : 24 Oct 2010 at 12:56.
marie-louise is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 12:55   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dragä Luiza,
Mä bucur mult cä te reväd, chiar si în aceste împrejuräri - virtuale si tarate de animozitäti pentru care nici unul dintre noi nu poartä vreo vinä.
Imi aduc aminte cu drag de numeroasele ocazii când te întâlneam, în vila din Dobrogei - într-o vreme când, firesc, precepeai lumea din jur conform acelei vârste fragede. Evident, datoritä diferentei de vârstä care-mi dädea posibilitatea sä te tin în brate sau sä te joc pe genunchi, eu vedeam (si, mai ales, întelegeam) cu totul altfel lumea din jur.
Te felicit pentru pretuirea pe care o porti familiei, si te asigur cä se îngemäneazä cu valoarea pusä de mine pe institutia la fel de nobilä a prieteniei. Nu mä îndoiesc cä ai fi neiertätoare cu orice trädare din partea unei rude apropiate.
Competentele tale cunostinte de psihologie îmi amintesc de o bunä prietenä cu aceeasi profesie - care, dupä o discutie în care criticam cu maximä severitate, în plan atât uman, cât si profesional, o veche cunostintä din domeniu, a remarcat: "O înversunare atât de nemiloasä nu poate proveni decât dintr-o mare iubire trädatä...! Te-am citit bine? "
Evident, mä citise ca pe-o carte deschisä.
(Lucru firesc: este psiholog.)
Regret sincer cä te-am ränit cu radiografia de mai sus, cu atât mai mult cu cât de data asta formula "adevärul doare", desi valabilä în fond, e inaplicabilä în plan moral - fiind vorba de un adevär care pe tine nu te implicä absolut cu nimic, având în vedere vârsta pe care o aveai în perioada 1980-1986...
Te rog sä-i transmiti sincere salutäri Corneliei,
Mihnea aka Pitbull

Last edited by Pitbull : 24 Oct 2010 at 12:57.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 12:58   #23
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Am văzut Zidul demult, şi mi-a plăcut la nebunie. Detaliile povestite de Pitbull sunt foarte interesante, dar... ce face cineva cu viaţa lui sau cu talentul lui e o chestiune personală. Arta, nu doar teatrul şi cinematografia, e plină de artişti talentaţi, boemi, sau caractere meschine, care au realizat mult mai puţin decât le permitea talentul. Şi? Oseciuc a fost un actor mai cunoscut decât alţii 100 care au trăit impecabil, au fost harnici şi chibzuiţi, sau şi-au cultivat cariera cu grijă şi cumpătare. Judecăm viaţa personală a omului sau prestaţia de actor? Câtă a fost, nu ce ar fi putut fi! Poate ar fi interesant un topic despre viaţa actorilor şi regizorilor. Să vedem câţi sunt beţivi, curvari sau au un caracter execrabil!
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 22:33   #24
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by c.ghevara:
Poate ar fi interesant un topic despre viaţa actorilor şi regizorilor. Să vedem câţi sunt beţivi, curvari sau au un caracter execrabil!

mai, bine nu. cum spuneai si tu cu cateva randuri mai sus, viata personala nu conteaza pe cat de mult conteaza viata de artist. sincer, mie nu imi pasa ce face un artist acasa. si sti de ce?
iti dau un exemplu:

de curand aveam un idol. (idol e mult spus, insa e vorba de un artist al carui muzica imi placea la nebunie si ma inspira la tot pasul) si imi placea foarte mult de omul asta.(nu voi da nume pentru ca nu vreau controverse) il "aparam" cu stoicism cand erau discutii controversate despre el. il vedeam ca un inger fara de greseala. pana cand, am aflat adevarul din surse (sa spunem) apropiate lui. nu stiu cat de sincere au fost persoanele care mi-au relatat ce a facut omul ala insa au venit cu dovezi care pe mine cel putin m-au frapat. am fost atat de socata, incat am incetat sa mai ascult muzica lui. mi-a parut rau ca l-am "venerat" si l-am "aparat". deci, mai bine sa nu stim ce se ascunde in spatele artei si artistilor pentru ca altfel riscam sa devenim excesiv de subiectivi.
asa se intampla si in lumea filmului. foarte multe critici si cronici sunt puse sub semnul subiectivitatii din acest motiv. si nu mi se pare corect sa te pui bine pe langa lume, doar ca sa fi apreciat. omul e om cu bune si cu rele. toti avem defecte. insa ce realizeaza pe plan profesional este important, nu cat a baut cu o noapte inainte sau cum si-a batut nush ce actor nevasta. e irelevant in momentul in care are la activ roluri impecabile. insa, din pacate, in ziua de azi, lumea nu percepe astfel lucrurile. ai gresit o data nu mai esti bun. si oricat te-ai chinui sa ai roluri bune, oricat de bun actor ai fi, tot vei fi in continuare catalogat drept cel care isi bate nevasta. e ceva de genu:

"l-ai vazut aseara pe tipu ala care a aparut la stiri ca nu stiu ce o facut? a avut un rol bun. pacat de el ca om ca e un betiv si jumatate."

asa se pierd valori. asa uitam ce inseamna arta. asa uitam numele unor eroi si unor oameni de cultura.
e trist si chiar imi vine sa plang cand ma gandesc unde s-a ajuns.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2010, 08:11   #25
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Sper că "idolul" tău nu era Guţă sau Copilul Minune!
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2010, 08:36   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asta-i ca si cum i-ai zice unui delfin: "Sper cä n-o sä-mi refuzi un Kentan."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:37   #27
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by c.ghevara:
Sper că "idolul" tău nu era Guţă sau Copilul Minune!


(no comment)
LATER:
(pfff... nu ma pot abtine)
AFTER A MOMENT OF THINKIN'
(nu, cel mai bine sa ma abtin)
SI TOTUSI
C., cand o sa ma vezi vreodata la dedicatii (sau oriunde altundeva) ca il postez pe salamu sau castravetele, iti dau voie, oficial, sa ma impusti. si vorbesc la modul cel mai serios. (asta desigur, daca nu e postat cu scopul de a critica sau de a caracteriza anumite "personaje", dar asta e deja o clauza pe care sunt sigura ca o vei acepta)
si acum, la sfarit, sa fiu in tema gutuleasca, pun o chestie demodata si al naibii de patetica:
LOL!!!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells