Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Dec 2004, 11:46   #21
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Danny:
Oameni buni, lasati topicul sa se odihneasca ca e de acum 2 ani si ceva...


Exact ce spuneam si eu , asta e cinematografia romaneasca , din lipsa de altceva ne multumim sa dicutam despre aceleasi filme pana la saturatie....
Mai e unul mai recent : Italiencele. Prevad ca se va discuta despre el si peste 2 ani. :sick:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2004, 11:56   #22
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Italiencele ca italiencele, dar ia ghici despre ce film se vorbea tot prin 2002?

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...p?t=382&hist=0

Unul din primele subiecte de pa cinemagia, la cinematografia romaneasca...

:w00t:
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2004, 12:02   #23
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
He , he ....da.... tare rau. Mai aveam un pic si ma pensionam fara sa apuc sa vad voma asta.
Mai e unul acum care "promite mult" : Magnatul. Cica dupa unii neinitiati provoaca senzatii "de dvdiu" :lol: (vezi topicul magnatului).
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2004, 13:51   #24
mhflgr
Senior
 
mhflgr
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 97
Originally Posted by nume:
He , he ....da.... tare rau. Mai aveam un pic si ma pensionam fara sa apuc sa vad voma asta.

Fratilor, chiar nu inteleg de ce nu v-a placut voua deloc "Milionari de weekend". Filmul are poveste/povesti, ritm, muzica si... umor. Eu l-am vazut de doua ori si nu m-am plictisit deloc. Desigur, sunt unele chestii care nu-mi plac (de ex. faza cu nebunii), dar de aici pana la a-l numi "voma" e cale lunga. Daca "Milionari" e "voma", atunci cum sunt filmele lui Blaier, Carmazan sau Nicolaescu?
Cred ca aici functioneaza inconstient si o idiosincrasie ("e fiul lui Geo Saizescu, deci e la fel de prost ca taica-su"). V-ati gandit la asta?
__________________
Any of you fuckin' pricks move, and I'll execute every mother fuckin' last one of ya.
mhflgr is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2004, 14:04   #25
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by mhflgr:
Originally Posted by nume:
He , he ....da.... tare rau. Mai aveam un pic si ma pensionam fara sa apuc sa vad voma asta.

Daca "Milionari" e "voma", atunci cum sunt filmele lui Blaier, Carmazan sau Nicolaescu?
Cred ca aici functioneaza inconstient si o idiosincrasie ("e fiul lui Geo Saizescu, deci e la fel de prost ca taica-su"). V-ati gandit la asta?

....sunt diareice cu tenta de cronicizare. Saizescu jr. a reusit performanta sa fie la fel de prost ca tac-su.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2004, 14:31   #26
mhflgr
Senior
 
mhflgr
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 97
Originally Posted by nume:
Saizescu jr. a reusit performanta sa fie la fel de prost ca tac-su.


Daca nu imi demonstrezi ca filmul e prost (m-am uitat si la pagina unde era analizat "Milionari" si spuneai exact aceeasi chestie, si tot fara sa argumentezi), imi demonstrezi implicit ca am dreptate: repulsia fata de Saizescu Sr. s-a transferat si asupra lui Saizescu Jr. (scuzati-mi termenii "psihanalitici" ). Sau poate ca nu ai vazut filmul...
__________________
Any of you fuckin' pricks move, and I'll execute every mother fuckin' last one of ya.
mhflgr is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2004, 14:16   #27
shade2
Novice
 
shade2
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 5
filantropica...
__________________
http://s6.invisionfree.com/Enjoy_it/

Dragi utilizatori,va invitam pe forumul http://s6.invisionfree.com/Enjoy_it/,un forum creat special pt voi. Intrati! va asiguram ca veti ramane! ne scuzati pt. deranj
shade2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2005, 05:02   #28
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Ok, revazut Occident.
Imi place cum se imbina povestile, foarte reusite.
Visan o sa se pensioneze jucand tot colonei, gabori, militieni, tortionari ...bla bla , dar rolul asta mi se pare cel mai bun, "cel mai" uman si mai lipsit de exagerari grobiene. Are unele accente pe alocuri, simpatice totusi.

Occident e clar peste Filantropica. In primul rand prezinta niste povesti posibile, nu fantasmagoriile lui Caranfil. Sunt curios daca dupa vizionarea Filantropicii a incercat careva sa mearga intr-un restaurant de lux, sa manance, sa bea, si la sfarsit sa motiveze ca n-are bani pentru nota de plata, ca e profesor.

Occident 8/10
Filantropica 4/10
*Asta asa ca suntem in 2005.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2005, 11:16   #29
mhflgr
Senior
 
mhflgr
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 97
Nu conteaza daca povestile sunt posibile, ci daca regizorul le face verosimile. Eu zic ca da.
Dupa mine, amandoua filmele sunt f. bune, mai ales daca ne raportam la cinematografia noastra :sick: . Oricum, daca e sa aleg, merg si eu pe mana lui Mungiu, mai ales pt. scenariul excelent, desi "Filantropica" are cateva faze de-a dreptul geniale (ex. closetul-catedrala sau numarul de karaoke).
__________________
Any of you fuckin' pricks move, and I'll execute every mother fuckin' last one of ya.
mhflgr is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells