Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jan 2005, 03:44   #21
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
Originally Posted by Poison:
De Elijah Wood ce ziceti? Uite ce frumos a evoluat!
De Elijah Wood nu stiu ce sa zic @Poison ... daca imi permiti sa iti raspund...
A jucat bine in The Good Son [1993], unde a jucat exceptional McCaully Caulkin, unul dintre primele filme cu copii ,al generatiei in care traim, cu adevarat serios si de calitate.
A mai jucat un rol mai mic de hitman care devine sentimental dar intr-un mod amuzant, in Chain of Fools, o comedie neagra cu mai multe nume rezonante.
In recentul Ethernal Sunshine of the Spotless Mind mai are un rol mic, usor, dar totusi intra bine in personaj...
Cat despre LOTR... trebuie sa-ti spun ca oricine poate sa arete constipat timp de 9 ore efective de film filmate in 6 ani sau cat dreq o fost...
Sper ca sa prinda niste roluri bune ca sa vedem cu adevarat cum se comporta intr-un rol adevarat, ca deja gata cu jucariile...

(as vrea sa-l vad odata pe Elijah Wood nervos de-a dreptul [ca si Matt Damon in Good Will Hunting cand il bate pe individul acela macho] si atunci sunt convins ca e actor bun!
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 21:37   #22
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Actori Copiianiel Radcliffe:Harry Potter
Emma Watson:Hermione Granger
Rupert Grint:Ron Weasley
Elijah Wood:Mike in vis inaripat
Dakota Fanning:in Fete de bani gata
Keira Knightley la 14 ani in Star Wars:amenintarea fantomei
Kirsten Dunst la 12 ani in Interviu cu un vampir
Natalie Portman la 13 ani in Leon.
Hillary Duff la 10 ani in True Women
Frankie Muniz la 15 ani in My Dog Skip
Haley Joel Osment la 6 ani in Forrest Gump
Jessica ALba la 14 ani intrun serial Tv
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 21:39   #23
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Actori Copiianiel Radcliffe:Harry Potter
Emma Watson:Hermione Granger
Rupert Grint:Ron Weasley
Elijah Wood:Mike in vis inaripat
Dakota Fanning:in Fete de bani gata
Keira Knightley la 14 ani in Star Wars:amenintarea fantomei
Kirsten Dunst la 12 ani in Interviu cu un vampir
Natalie Portman la 13 ani in Leon.
Hillary Duff la 10 ani in True Women
Frankie Muniz la 15 ani in My Dog Skip
Haley Joel Osment la 6 ani in Forrest Gump
Jessica ALba la 14 ani intrun serial Tv
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2005, 01:26   #24
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
sau

de departe river phoenix in stand by me
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 13:12   #25
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by flav:
Originally Posted by Poison:
De Elijah Wood ce ziceti? Uite ce frumos a evoluat!

(as vrea sa-l vad odata pe Elijah Wood nervos de-a dreptul [ca si Matt Damon in Good Will Hunting cand il bate pe individul acela macho] si atunci sunt convins ca e actor bun!

Cred ca rolul din Hooligans te va convinge daca nu te-a convins cel din "Eternat sunshine " sau " Evrithig illlumineted " . Sau de ce nu cel din "Sin City " , chiar daca joaca 5 minute .
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 02:01   #26
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
copii actori

Recunosc cã acest subiect m-a luat prin suprindere, pentru cã am dat de el în timp ce navigam prin Forum-ul CineMagiei. Am citit pãrerile voastre ºi am vãzut cã admiraþie copii+actori pe care-i admir ºi eu, mai ales pentru cã au jucat în filme, uneori grele, de efect, care au necesitat ore sau chiar zile de pregãtire pentru respectivul rol. Sigur cã prestaþia Annei Paquin în "The Piano" a fost de-a dreptul superbã (a ºi luat Oscar-ul pentru asta). Cred cã succesul ei o plaseazã printre primele alegeri. Dar ºi aici vorbim de pãreri personale, iar dacã aº face un clasament ad-hoc, el ar arãta cam aºa:
1. Haley Joel Osment, pentru rolurile din "Al ºaselea simþ" ºi "Pay it forward", douã roluri diametral opuse, pe care le-a dus la sfârºit cu mare succes.
2. Dakota Fanning, pentru rolurile din "I am Sam", "Man on Fire" ºi "Hide and Seek"
Opa! Calculatorul meu face pe nebunul. Mai am trei minute ºi trebuie sã-l restartez. La naiba!! Voi reveni. Salutare!!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 02:16   #27
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
despre copii-actori

Am revenit. Se pare cã computerule la care lucrez are o viaþã proprie ºi toane multiple. ªi nu este cumpãrat decât de vreo trei luni. Deci...
Vorbeam de clasamentul ad-hoc cu copii-actori:
2. Dakota Fanning, pentru rolurile din "I an Sam", "Man on Fire" ºi "Hide and Seek"; au fost roluri complet diferite, pe care le-a depãºit cu bine. Abia aºtept sã vãd prestaþia ei din "Uptown Girls" ºi "The Cat in the Hat" (ambele filme de comedie) ºi "War of the Worlds" (thriller, dramã, SF).
3. Jacob Smith, pentru rolul din "Adam" sau "Evolution's Child" (aºa este titlul original), unde joacã un copil de ºase ani cu origini foarte vechi, el fiind produsul unui experiment de laborator al unui genetician, dacã nu nebun, cel puþin curios, care-i va da peste cap viaþa copilului. Un film de urmãrit (a rulat mult pe HBO anul trecut).
Pentru moment, atât. Aºa cum am spus, este un clasament stabilit rapid, la repezealã, deºi mai sunt câþiva copii-actori cu prestaþii remarcabile. Promit sã revin!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 09:23   #28
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
In caz ca vrei sa completezi in plus,dai edit.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 11:45   #29
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Ma bucur foarte mult ca a fost deschis subiectul asta pentru ca sunt intr-adevar cateva filme superbe care nu ar fi avut acelasi impact fara prezenta copiilor.
Am citit aici o gramada de nume de actori si de titluri, dar mi se pare ca nici unul nu e reprezentativ pentru ceea ce au adus copiii in film. S-a vorbit intr-adevar despre tipa din Pianul. Mie nu mi s-a parut asa extraordinara. Ma cam enerveaza rolurile jucate de copii si scrise pentru adulti. Foarte des copiii sunt pusi sa spuna niste replici nenaturale, plate,care nu au nimic in comun cu imaginatia lor. Ai impresia ca scenaristii nu prea au inteles comportamentul varstei. Sa zicem ca actrita din Pianul trece testul, dar la limita. Cat despre majoritatea copiilor din filmele americane iti vine sa inebunesti. Scot astia niste fraze de genii. Am cam generalizat si nu e drept pentru exceptii. E intr-adevar foarte naturala Shirley Temple, Barrymore in ET,etc. tipul din Al saselea simt nu intra in categoria asta dupa mine.
A mai fost un film francez care m-a exasperat. S-a chemat "Paulette", sau asa ceva. Nu mai tin minte numele regizorului, dar era vorba despre o fetita careia ii murea mama si etc, etc... Actrita a fost foarte bine apreciata de critica, dar ce aberatie de rol! Copilul ala spunea niste replici de adulti si din pricina asta tot filmul a fost artificial si bizar.

Si acum sa va spun preferatii mei, fara de care nu cred ca filmele ar mai fi avut acelasi farmec. In primul,am constatat ca actorii-copii dirijati de regizori din tarile slave nu m-au dezamagit aproape niciodata. Bineinteles ca afirmatia asta e hazardata, dar nu conteaza. Ivanul lui tarkovski, formidabila Ana Mihalkov in Soare inselator, Ivan Dobronrarov interpretul baiatului cel mic din Intoarcerea. In topul acestei liste ar fi fara discutie copilul din filmul ceh al lui Jan Sverak, Kolja. E natural, e emotionant, e pur si simplu perfect.
Cred ca ar mai fi si alte exemple de filme facute in aceasta zona a Europei. Sunt convins ca si polonezii au ceva in domeniu, dar nu am acum nici un exemplu.
Si ca sa nu mai fi asa exclusivist, mai adaug actorii din Cinema Paradiso, al carui nume l-am uitat si cel din Hotii de biciclete. A!! si era sa il uit pe baiatul din La vita e bella
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2005, 02:20   #30
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Raspuns pentru Denis_stelistul

În primul rând: Ce facem, omule cu Steaua??? Acum, serios. Apreciez bunul simþ de care dai dovadã ºi, de asemenea, sfatul pe care care mi l-ai dat cu privire la scrierea unui mesaj în forum. Despre subiectul "copii-actori", acum chiar cã nu-mi vine nimic prin cap, aºa cã mã retrag repejor. Pe curând!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2005, 10:18   #31
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
pentru Steaua exista alta rubrica. dar poate suporterii infocati se decid sa faca un forum steaua si sa ne lase in pace.
Sa revenim la copii actori. Ii adaug la lista de mai sus pe actorii din
Nobody knows care sunt formidabili si pe copilul din Tata in calatorie de serviciu.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 03:32   #32
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Actori copii; Pentru Klein

Sorry!! M-am lãsat dus de val. Voi respecta, pe viitor subiectele din forum!! Salutare!!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 12:40   #33
bhuttu
Novice
 
bhuttu
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 19
Send a message via Yahoo to bhuttu
Nimic de Thora Birch? Mie mi se parea super-simpatica cand era o ciutanca razvratita. Am vazut-o in vreo 2 filme, mi-e lene sa le caut titlurile.

In American Beauty nu m-a mai impresionat. Sau nu asa tare ca restul distributiei.

De asemenea, imi place rau de Dakota Fanning. Voi ati zis Man On Fire, Hide And Seek, io adaug Trapped. Pustoaica are un viitor stralucit.

Celebrul Harvey Joel Osment nu ma da pe spate. Doar in Pay It Forward mi-a placut. N-am vazut AI, iar Sixth Sense mi se pare un film jalnic la toate capitolele.

Radcliffe se descurca onorabil, mai ales in primele 2 filme Harry Potter, mai ales ca rolul nu e asa usor cum pare.

Mentiuni speciale pentru Jodie Foster in Taxi Driver si Natalie Portman in Leon. As fi pus-o si pe Kirsten Dunst, da' joaca in filme din ce in ce mai proaste.

Pe Shirley Temple as fi vrut s-o vad mai mult.

LATER EDIT: Am uitat de Alexa Vega. Dementiala in Spy Kids 3D. Mie chiar mi-a placut prostioara aia.
__________________
"Moviemaking is like sausages; if you want to enjoy them, don't watch them being made"
bhuttu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 07:25   #34
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
copii actori

Este drept cã am uitat de Thora Birch, una dintre cele mai frumoase tinere actriþe existente acum. Ea face parte din generaþia care le-a dat ºi pe Christina Ricci, Kirsten Dunst ºi Katie Holmes. Despre prestaþia Thorei în „American Beauty” pot spune cã nu a fost deloc rea, deºi rolul ei era mult prea trist ºi, pe alocuri morbid. Plus cã ºi machiajul o fãcea sã arate ca o fantomã. Totuºi, per total, filmul „American Beauty” mi-a plãcut.
În copilãrie, Thora a jucat în multe filme, de la comedii („Monkey Trouble”), pânã la filme de acþiune („Jocuri patriotice” ºi „Singur împotriva preºedintelui”, alãturi de Harrison Ford, deºi nu a avut un rol principal).
Thora a mai jucat ºi în filmul de comedie „Vrãjitoarele” (sau „Noaptea vrãjitoarelor”, nu am timp acum de documentare!!), unde a fãcut un rol fain. A fost tare faza în care, întrebatã fiind cine a fost persoana virginã care a aprins lumânarea neagrã (care le dãdea puteri vrãjitoarelor cele rele), deºi eu mã aºteptam ca ea sã recunoascã faptul cã a fãcut-o (doar avea 10 ani atunci!!), ei bine, ea se uitã la fratele ei mai mare, dar cu o aºa privire de parcã ea nu mai trebuie luatã în considerare în treaba cu... virginitatea!!! A fost haios, mai ales cã într-un film, nu numai replicile, ci ºi privirile dintre actori „spun” multe. Per ansamblu, o actriþã bunã, chiar dacã acum se cam lasã aºteptate fimlmele în care joacã.
OK! Mã opresc aici, dar subiectul este departe de a se fi epuizat. Din fericire. Aºa cã aºtept alte pãreri. Salutare!!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2005, 15:52   #35
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
BJORN ANDRESEN IN ROLUL TADZIO DIN "MOARTE LA VENETIA" DE LUCHINO VISCONTI
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2006, 14:19   #36
Dea_Tofog
Senior
 
Dea_Tofog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
pe mine Haley Joel Osment si Dakota Fanning ma lasa de fiecare data masca...

ah, ar trebui sa o mentionez neparat pe pustoaica din Exorcist... Linda Blair.
__________________
Daca iti place Russell Crowe http://groups.yahoo.com/group/go_russ_go
Dea_Tofog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2006, 14:38   #37
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Haley Joel O
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2006, 14:42   #38
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Pe langa Haley Joel Osment si Frankie Muniz, care acum sunt adolescenti care bat spre maturitate, dintre copiii-actori care pot face cariera mai amintesc pe:
1. Fredie Highmore (cerut personal de Johnny Depp pentru rolul lui Charlie din filmul Charlie and the Chocolate Factory, dupa ce au colaborat la filmul Finding Neverland)
2. AnnaSophia Robb (pentru rolul din Because of Winn-Dixie)
3. Emily Osment (pentru rolul din Spy Kids: The Island of the Lost Dreams).
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2006, 17:42   #39
black_sound
Novice
 
black_sound
 
Join Date: Sep 2006
Location: Atherton
Posts: 12
Originally Posted by bhuttu:
Radcliffe se descurca onorabil, mai ales in primele 2 filme Harry Potter, mai ales ca rolul nu e asa usor cum pare.

M-a impresionat faptul ca a jucat bine chiar si in conditiile in care mai mult de jumatate din timp joaca in fata ecranului verde. E impresionant pentru un copil.

Nu am un copil/actor preferat , pot sa spun ca mi-a placut A.I. sau alt film. Dakota Fanning m-a dezamagit in W.O.W., nu a facut de cat un singur lucru tot filmul ... a urlat (trebuie insa sa recunosc ca si filmul m-a dezamagit)
black_sound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2006, 10:18   #40
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Eu sunt fan Dakota Fanning (dovada si topicul initiat pe acest Forum), dar trebuie sa recunosc faptul ca prestatia ei din War of the Worlds nu m-a impresionat la fel de mult ca prestatia ei din Man on Fire sau Hide and Seek. Abia astept sa o vad in Dreamer.
In ceea ce priveste subiectul topic/ului, un alt copil-actor care promite este Cameron Bright, pe care l-ati putut vedea in Ultraviolet (alaturi de Milla Jovovich) si in Runnind Scared/Intre Focuri (alaturi de Paul Walker); in ambele filme, a jucat bine de tot, iar baiatul dovedeste ca are potential. Ramine de urmarit. Salutari tuturor si un weekend placut!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells