Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 May 2011, 13:36   #221
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by corigeb:
Asa cum un orb nu vede acel alb ca fiind alb pentru ca de fapt. nu vede nimic, asa si persoanele care sustin ca au vazut (aproape) toate filmele cu J Depp si totusi il considera un actor slab inseamna ca nu prea "vad" nimic.

cam aiurea comparatia...
cat despre partea boldata... hmmm... trust me. orbii vad mai bine decat noi albul ala...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 14:21   #222
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
corigeb,
eu n-am vrut decat sa spun ca danone e capabil sa "patrunda" filmele.
doar ca, probabil, nu rezoneaza cu depp.
de-aia a si postat aici.n-a "primit" nimic din partea lui si i se pare ca e un actor slab.
dar,orice om se poate insela...

mai departe, sa explice el, daca are chef...
pana la urma, nu sunt avocata lui!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 16:42   #223
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by corigeb:
@rvn: Consider ca sunt unele lucruri unde nu prea exista loc de interpretare si de scuza: "gusturile nu se discuta" pentru a ajunge la un acord. Asa cum albul e alb si alb e vazut de toata lumea fara loc de interpretare, asa si J Depp e un actor f bun si complex ce poate intra perfect in pielea unei game variate de personaje. Asa cum un orb nu vede acel alb ca fiind alb pentru ca de fapt. nu vede nimic, asa si persoanele care sustin ca au vazut (aproape) toate filmele cu J Depp si totusi il considera un actor slab inseamna ca nu prea "vad" nimic. Una e sa nu-ti placa un anumit gen de film (recunosc ca filmele astea "ambalate" ciudat dar care exprima idei foarte ineteresante- cum este cazul lui Edward Scissorhands- nu ma atrag nici pe mine in mod deosebit pentru ca mi se pare ca esenta poate fi formulata mai pe scurt si pe intelesul tutoror, totusi le apreciez pentru ambalajul lor frumos daca acesta este intr-adevar bine realizat) si alta este sa nu recunosti o buna interpretare.
Al Pacino a jucat si el intr-o multime de filme proaste, filmele au fost proaste insa interpretarea lui a fost, ca de obicei, exceptionala. Sigur ca interpretarea lui nu face filmul (cu mult) mai bun insa nici filmul prost nu poate transforma actorul bun care si-a jucat rolul perfect intr-unul slab.

Care sunt acele idei interesante? Lumineaza-ma.

Al Pacino are niste roluri absolut senzationale in spate, ma refer la cele din filmele Dog day afternoon, serpico, carlito's way, poate chiar Scarface si Heat. Si, totusi, e capabil sa joace si prost, o si face in The Recruit (desi are cateva momente bune), 88 minutes si Righteous Kill.

"totusi le apreciez pentru ambalajul lor frumos daca acesta este intr-adevar bine realizat)" - Iti place Fast and Furious?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 00:18   #224
corigeb
Novice
 
corigeb
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 8
@danonino: Fast and Furious nu mi se pare ca exprima ceva interesant si nici ca ar fi bine realizat asa ca din partea mea are nota 1. Filme ca The Imaginarium of Doctor Parnassus, Charlie and the Chocolate Factory mi se par in schimb interesante atat prin ideile exprimate cat si prin felul in care au fost realizate.
Prin idei interesante nu ma refer la ceva nedescoperit inca, sunt lucruri de care ne izbim zi de zi, le stim, insa pe care uitam sa le analizam pentru ca suntem prea ocupati cu alte chestii care ni se par prioritare.
Daca intrebarea ta nu este ironica si chiar esti interesat de opinia mea legata de Edward Scissorhands putem comunica prim pm, avand in vedere ca totusi este un thread despre actorii nesuferiti, nu despre J Depp si filmele in care el a jucat.
corigeb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 08:50   #225
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Ce exprima The Imaginarium of Dr. Parnasus? Spune-mi ideea aia interesanta.
Cum poti aprecia un film pe care nu il intelegi? Si, sincer vorbind, Parnasus e o penibilitate de film, fara vreo mare idee ca suport.

Despre Edward Scissorhands ce imi poti spune? Ca filmul e despre (in)adaptarea unui individ, pardon, ciudat?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 09:46   #226
corigeb
Novice
 
corigeb
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 8
danonino, avand in vedere ca ai pretentia ca opinia ta e singura valida, am incheiat orice discutie cu tine. Imi place sa port discutii contradictorii insa cu persoane deschise care sunt capabile sa disece atat propriile idei cat si ideile celuilalt. Ma bucur ca nu am apucat sa pierd timpul cu pm-uri pline de explicatii pe care oricum nu le-ai fi citit. O idee buna ar fi ca nici tu sa nu iti mai pierzi timpul spunandu-mi ca filmele enumerate de mine sunt niste porcarii. Niciunul dintre noi nu a argumentat (mai) nimic, asa ca mai bine ne limitam la acele vorbe aruncate in vant.
Numai bine!
corigeb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 10:21   #227
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Pisi, zi ca nu stii, nu da vina pe mine ca nu ai tu argumente.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 11:01   #228
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by danonino:
Pisi
uau, ce fel sar "scanteile"..
actimelas, poate ea era chiar activia. te-ai gandit la chestia asta?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 12:03   #229
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Wtf?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 12:22   #230
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by danonino:
Wtf?
sufletul pereche, actimelas...
plus cu minus sau minus cu plus...
gata off-ul!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 14:19   #231
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Eu am vazut 30 de filme cu Depp, si pot spune ca este unul dintre cei mai devotati, talentati si versatili actori in viata (cel putin) si, asa cum spunea la un moment dat si buticut, el nu joaca, ci se transforma. Al Pacino si Robert de Niro sunt unii dintre cei mai buni actori din toate timpurile, insa ei nu au reusit sa interpreteze cu aceeasi pasiune si eficienta alte roluri decat cele care i-au consacrat. Omul asta a trecut prin toate genurile posibile (comedie, drama, ''basm'', thriller, musical, horror, you name it), si a facut-o la fel de bine aproape de fiecare data, iar multe dintre filmele in care a jucat isi pot gasi fara probleme loc in acea lista de 1000 filme de vazut intr-o viata ( Platoon, Edward Scissorhands, Dead Man, Donnie Brasco, Finding Neverland, sa numesc doar cateva).
Iar colaborarile sale cu unii dintre cei mai importanti regizori contemporani (Oliver Stone, Burton, Kusturica, Jarmusch, Gilliam, Mann, Scorsese) vorbesc de la sine.
Sunt de acord ca nu poate fi pe placul tuturor, ca nu raspunde intotdeauna asteptarilor extrem de ridicate ale unora, dar sa afirmi ca un actor, iubit si apreciat atat de marea masa, cat si de critici, este slab, mi se pare o dovada clara de ignoranta, superficialitate si nepricepere.

Nici mie nu-mi place stilul lui Kurosawa, Ran m-a plictisit ingrozitor, dar niciodata nu am afirmat ca ar fi un regizor slab sau supraevaluat.
Danonino a mai aruncat o piatra in lac....

Last edited by omudindulap : 25 May 2011 at 14:34.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 15:10   #232
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Asta e nu ne place de Depp. Nu văd de ce sunteţi supăraţi dacă vă spunem că e un actor slab sau bunicel şi nu-l prea suportăm când apare pe ecran?

Doar pentru că le place altora, oricât de mulţi ar fi, nu înseamnă că după standardele noastre e bun.

Mie mi se pare că joacă acelaşi personaj în orice film şi nici acela prea interesant şi transformarea lui ţine exclusiv de machiaj şi efecte speciale.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 15:13   #233
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Nu ai inteles ce a vrut sa spuna OmulDinDulap. Poate unora nu le place Dostoievski, asta nu inseamna ca nu e unul din cei mai mari scriitori ai lumii. Pur si simplu asta e evident. Asa ca poate sa nu iti placa Depp, dar totusi sa te apleci in fata evidentei (adica sa accepti ca e un actor foarte bun, doar ca ti-e tie antipatic).
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 15:26   #234
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Recunosc ca imi este total antipatic Depp si il consider overrated si destul de slab.Nu imi place de el.Asa este intitulat topicul pe care dintre actori/actrite nu ii suferim.Deci mi se pare normal sa imi expun parerea pe tema asta.Sunt unele persoane dintre cei mai sus care vad ca sar ca arsii daca le zici ceva de Depp.Eu zic ca ei ar trebui sa respecte si parerea celorlalte persoane.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 15:26   #235
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Ba am înţeles, doar că nu sunt de acord cu el.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 15:32   #236
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Ok, pe cale de consecinta Burton, Kusturica, Jarmusch, Gilliam, Mann, Scorsese sunt regizori slabi (de inger?), din moment ce au ales un actor slab ca protagonist in filmele lor.
(am iesit, ca-imi ia foc laptopul )
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 15:40   #237
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Burton da că tot persistă în greşeală, restul sunt şi ei oameni nu sunt perfecţi.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 15:42   #238
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Da, asa. Regizorii sunt de vina pentru prestatia lui Depp.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 15:53   #239
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Gizas, si noi ce facem, nu tot ne expunem punctul de vedere? De parca am dat cuiva in cap.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 16:42   #240
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Da, intr-o oarecare masura, au contribuit si regizorii la prestatia sa si la cele ''cateva'' nominalizari la Oscaruri, Globuri, Cannes etc. In fine, nu va place, schimbati postul.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells