Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jun 2010, 21:59   #221
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Pitbull:
cred cä e un context extrem de agravant
Ba io cred tocmai contrariul deoarece:

- e foarte tânăr, mai exact inconştient, nerăbător şi impulsiv,
- e la prima abatere,
- directorul îi se refuzase o permise (ăăăă... nu ştiam că aşa ceva este posibil în puşcărie ),
- mama urma să-i ia fratele în Italia, împotriva voinţei lui (a lui Silviu), şi ăsta a fost singurul mod în care el s-a priceput să i se împotrivească
- se îndrăgostise la prima vedere de studenta la sociologie, şi era conştient că chiar dacă ar fi fost în libertate nu ar fi avut nicio şansă ca sentimentele să fie reciproce

etc.
Recunoscând cä sunt bâtä în materie de drept penal, presupun totusi cä toate considerentele de mai sus sunt strict umanitare, neavând nici cea mai micä relevantä juridicä.
...Dar sä nu ne pripim. Uite-acus vine Floyd de pe coclaurile pe unde umblä creanga (nu Ion!) si ne dumireste.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2010, 22:06   #222
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Originally Posted by Pitbull:
Recunoscând cä sunt bâtä în materie de drept penal, presupun totusi cä toate considerentele de mai sus sunt strict umanitare, neavând nici cea mai micä relevantä juridicä.
...Dar sä nu ne pripim. Uite-acus vine Floyd de pe coclaurile pe unde umblä creanga (nu Ion!) si ne dumireste.
Poa'să vină, da'io una nu cred că el e avocat, sau cel puţin nu unul pe a cărui părere să mă pot baza - spun asta ŞI pentru că nu-l cunosc. Părerea Deleted-ei ar fi interesant de aflat.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2010, 22:32   #223
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Floyd ESTE avocat - si pe mine însumi m-a reprezentat, într-un proces din 2004. Are si cunostinte de drept penal.
Dar, desigur, Deleted era expertä în drept constitutional, deci cred cä ne-ar fi putut dumiri mult mai precis; päcat cä ne-a päräsit.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2010, 20:48   #224
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Wink

Aşa o fi, tu ştii cel mai bine, dar să bagi luarea de ostatic din "Eu când vreau să fluier, fluier" în aceeaşi oală cu un act terorist, cum ar fi de ex. deturnarea unui avion, mi se pare mai mult decât un cretinism!
Îmi cer scuze pe acestă cale că trec peste părerea avocaţilor care au descoperit Netul, forumurile şi Messenger-ul la Primăria Capitalei. Admir totuşi lectura din... Codul Penal.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2010, 21:01   #225
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Drago, nu e cazul sa jignesti. Floyd, chiar stie ce spune! Doar n-o fi pazit curca in facultate.In patru ani s-o fi lipit ceva de el.
Si pana la urma, ce mare scofala cu chestia asta? Mie, mi se pare mai putin importanta.
Oricum, teoretic, are viata ratata.
Ce mai conteaza inca o pedeapsa in plus, atata vreme cat societatea nu-i ofera alternativa pentru a se reintegra?Cati fosti puscariasi de teapa acelora din film ati vazut sa aiba o casa,un serviciu si o familie dupa ce si-au terminat perioada de detentie?
Furia pe care o simte fata de mama lui este mult prea adanca.Neputinta acesteia de a-i creste si a tina unita familia, a facut ca Silviu sa ajunga unde a ajuns.El incearca cu disperare sa se rupa,tocmai d-aia vrea ca fratele lui sa nu plece.Ar fi ca o amara razbunare pentru el.

Last edited by rvn : 05 Jun 2010 at 21:17.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2010, 22:07   #226
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Arrow

Originally Posted by rvn:
...
Nu vreau să fac opinie separată, dar cartegoric lui Marius i-ar fi mai bine lângă o mamă într-o continuă căutare - ca să folosesc un eufemism - a bărbatului ideal, dar totuşi lângă el (Marius), decât lângă un frate absent fost / actual puşcăriaş.

Am fost oarecum dezamăgită că nu a observat nimeni asta. Silviu nu este capabil să aibă grjă de el însuşi, darmite de frate-su.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2010, 22:38   #227
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Exclamation

Cum spui tu, da'totuşi aş fi preferat să mi-o spui din contul tău oficial.

@Moderatorii mai mereu adormiţi - verificaţi IP-ul ăsta, vb. vine!

De la mie se vede cam aşa
1) Eufrosin
2) Eufrosin
3) Mirodoni
4) Restul lumii....

Last edited by Dragomara : 05 Jun 2010 at 22:41.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2010, 23:23   #228
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
de la mine se vede numai asa:
de - infinit la + infinit, mirodoni.
12 logari=12 postari, numai pentru topicul asta.
drago,"nasucul" tau ce-a adulmecat? ma dezamagesti daca nu descoperi tot "arborele genealogic".
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 00:57   #229
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@ DRAGOMARA
Eu ştiu să citesc, dar cum zici tu, nu pricep. N-am cum, pentru că tu nu ştii să scrii. Pot să fac unele asocieri între aripi şi gâşte, între gâşte şi Keep, că el a scris, dar între toate acestea şi mine, nu am ce legătură să fac.
Îmbârligătura cu vânarea şi uciderea constantă, de ce nu variabilă, a Magiei într-un joc video n-am cum s-o pricep, pentru că n-am jucat în viaţa mea şi chiar detest jocurile video. Caută altă figură de stil.

Ai promis că vei reveni să-mi explici ce ai vrut să zici, dar se pare că nici tu nu mai pricepi ce ai vrut să zici.

Nu ştiu cine este ZXCVBNM, dar credeam că ai minimum de inteligenţă să-ţi dai seama cât de cât cine sunt şi că eu nu procedez ca tine. Pentru că nu am de ce.
Originally Posted by 123890-9nov2008:
scuze, dar nu mã pot abţine, tu chiar eşti prost!!
între noi fie spus n-ai idee cât eşti de binevenit, le îngroşi doar rândurile.

adesea mi-e ruşine pentru tembelismele pe care le scrii, probabil cã eşti mult prea tânãr, nu cã asta ar fi o scuzã...

no, io tot aştept vremea în care so sã fii fãrã sã te justifici, pur şi simplu tu, ce mai utopie, nu?!

nu fã prostia sã-mi rãspunzi, nu citesc retardaţi decât pe forum.
Jigneşti pe toată lumea, ca şi cum tu ai fi cineva, dar nu eşti nimeni. De fapt dacă ai fi cineva, n-ai jigni. Când e cazul ai putea folosi ironia.

Nu ştiu care e rostul tău pe aceste meleaguri, că scenarii zici că nu scrii şi nici nu vrei să citeşti. Înţeleg că ştii să vezi filme. Am şi eu 6 filmuleţe în ATELIERUL DE SCENARISTICĂ, topicul „Cineclubul d’altădată”. Dacă nu ai acces acolo, le găseşti pe YouTube.

Asta ca o invitaţie, şi pentru RVN, care-ţi ţine isonul, nu o obligaţie, şi dacă nu eşti oarbă.

Last edited by mirodoni : 06 Jun 2010 at 01:21.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 07:18   #230
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

Nu cred că mesajul postat de tine îmi aparţine, deoarece eu nu-l fac pe "ă" astfel.
Originally Posted by 123890-9nov2008:
scuze, dar nu mã pot abţine, tu chiar eşti prost!!

Şi chiar dacă mi-ar aparţine nu văd rostul aducerii în discuţia prezentă a unor afirmaţii din trecut, afirmaţii care nu absolut nicio legătură cu discuţia noastră.

NU-mi aparţine mesajul dar sunt absolut de-acord cu ce se scrie acolo.

Nu ţi-am mai răspuns, aşa cum promisesem, pentru că detest să explic ca la clasa întâi unor oameni de peste 30 de ani, şi apoi nu am timp şi cel mai grav e nu-mi face nicio plăcere să discut cu tine.

NO, uite cum stă treabă:

- tu nu eşti toată lumea, da'tu te poţi încă comporta ca atare, chestia asta chiar nu mă deranjează, mi se pare doar un pic jenant că vb. în numele altora, dar şi asta e absolut de înţeles,

- nu am să citesc NICIODATĂ vreun scenariu al unui tip care este incapabil să priceapă o frază simplă, absolut oricine ar fi el, nu te supăra dar timpul meu e preţios, şi apoi chiar să vreau nu aş putea, însă în ceea ce te priveşte chiar nu vreau, tu asta să reţii. Aaa... şi am acces în Atelierul de scenaristică.

- nu ştiu ce ştii tu despre mine, şi mai ales de unde şi de la cine - pratică care ţine absolut de ţaţe, şi pe care-o detest enorm - însă atâta vreme cât nu ştii de la mine şi de la cei de lângă mine chiar nu mă deranjează, însă nu mă pot împiedica să nu constat că e păcat de timpul pe care-l piezi cu asemenea îndeletniciri, dar cum şi asta e numai problema ta n-ai decât să-i dai bătaie în continuare.

Şi acum să mă duc să-mi caut unul dintre mesajele pe care nu le-ai putut citi (=înţelege). Vreau să reţii că este primul şi ultimul pe care am să ţi-l explic.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 07:40   #231
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Arrow scuze de off-topic. :D dar e musai să ne întoarcem la clasa întâi

Ăsta era meajul tău:

Originally Posted by mirodoni:
@ FoxyRoxy
Originally Posted by FoxyRoxy:
(…) Permisie nu i s-a dat sa mearga acasa.
(…)cunosc persoane care stiu sa conduca dar nu au carnet de conducere pentru ca inca nu au varsta necesara.
(…)ai mentionat ca ai vorbit cu un grup de adolescenti si nu am inteles la ce te referi.
Mă refeream la faptul că au privit cu foarte multă superficialitate filmul.
Persoanele pe care le cunoşti nu au stat la puşcărie de la 14 ani, au avut când să înveţe să conducă.
Puşcăriile nu dau permisii, că n-ar mai fi puşcării, ar fi armată.
Se poate ieşi provizoriu „pe caz de boală”, dar e valabil pentru barosanii care „nu suportă detenţia”. Intrăm în alt domeniu.
Eu îl înţeleg pe Silviu că e om şi greşeşte, dacă îl accept sau nu, e altă poveste.
Aici este vorba de superficialitatea sceanriştilor care, cum am mai spus, subestimează inteligenţa spectatorului.
Mi-aduc aminte un singur film românesc la care nu am avut ce să comentez în acest stil: MOARTEA DOMNULUI LĂZĂRESCU.
Originally Posted by Federico:
Acuma, dupa ce tragem linie, cum se calculeaza suma asta alegebrica?
Dacă ai spus de algebră, discutăm de semne. Dacă spuneai de aritmetică, discutam de numere. Văd că supralicitezi.
Dacă omori 2 oameni, nu mai are nicio importanţă că ai salvat 3. Tot la puşcărie ajungi.
Despre asta discutam.

Am primit de la RVN nişte avertismente să nu mă pun cu Pitbull. Am întrebat-o cine este, dacă mă cunoaşte, şi nu mi-a răspuns. Poate îmi spune altcineva. Văd că stabileşte pe cine să ajute Pitbull să devină scenarist profesionist, adică pe Neuptolem.
Keepwalking îi reproşa lui Pitbull că s-a înconjurat de gâsculitze. Constat că s-a înconjurat de căţei.
Apropo!
Ştie cineva de ce nu mai apare motanul meu care boxa?
Dacă pun şi eu un căţeluş, se poate? Unul mic, blând, supus..
.

Ăsta a fost răspunsul la mesajul tău.

Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by mirodoni:
Am primit de la RVN nişte avertismente să nu mă pun cu Pitbull. Am întrebat-o cine este, dacă mă cunoaşte, şi nu mi-a răspuns. Poate îmi spune altcineva.
.....
Keepwalking îi reproşa lui Pitbull că s-a înconjurat de gâsculitze.
PS: da'te rog să nu-i spui că ştii de la mine.
PS1: în ceea ce mă priveşte, dacă aş fi avut aripi aş fi zburat demult.
PS2: ai un mod foarte antiartistic (scuze cuvântul, ştiu că e dur, dar nu găsii altul) de-a percepe şi asimila filmul, ca să mă înţelegi mai uşor: e ca şi cum ai vâna şi ucide constant Magia într-un joc video.

Deci:

- tu ai întrebat cine este RVN iar eu ţi-am răspuns folosind cuvinte din proprul tău text, cuvinte pe care le-am şi marcat [b][color=DarkRed][i][u][size=5],
- după aia am spus că şi io dacă aş fi avut aripi aş fi zburat demult. Ce vrei mai ironic de-atât?!
- cât priveşte PS2-ul este modul în care percep io analiza de film pe care-o practici tu, acum bănui eşti ceva contabil, sau inginer, sau altă meserie "neumanistă", ca să zic aşa, deci chiar ai o scuză, numai că arta se măsoară cu alte "scule".

PS: sper că ai să mă scuteşti de eventualele comentarii, dacă nu pe mine, cel puţin pe restul celor care-şi pierd vremea citind off-topice!
PS1: şi dacă io nu folosesc ironia, atunci nimeni nu o foloseşte! Faptul că tu nu o pricepi - vezi remarcele legate de aripile mele, de mama mea, de faptul că m-a mâncat în cur să-ţi spun cine este RVN şi tot aşa!
PS2: Hai baftă, şi ia-o mai uşor, nu totul este despre tine şi nu toţi îţi vor răul sau te desconsideră etc.
PS3: uitam esenţialul: incidentul ăsta s-a produs numai din cauza prostiei mele, dacă mi-aş fi ţinut gura acum nu mi-aş fi pierdut juma de oră în explicaţii de grupa mică.

Last edited by Dragomara : 06 Jun 2010 at 07:46.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 10:55   #232
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Foarte bun actorul din film, Pistereanu. Bun si Mihai Constantin si ”fratele mai mic, pentru salvarea caruia se sacrifica personajul principal. Filmul este de fapt o poveste despre iubirea fraternă, cotele la care poate ajunge aceasta.
Dimpotriva, relatia de pasiune cu personajul feminin mi se pare palida si lipsita de consistenta.
As remarca si umorul pe care, dinciolo de tenebrosul subiectului si a locatiei, Serban il demonstreaza pe ici-colo si care face ca filmul sa creasca.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 14:16   #233
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
umor???
zau, daca am ras la vreo faza.adu-mi aminte de una, macar.
poate la aia cu capra...sau..
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 08:54   #234
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Chiar felul de a vorbi al personajului principal inseamna umor. De asemenea, si asa-zisa scena de suspans, cand conducerea inchisorii in frunte cu Mihai Constantin negociaza eliberarea studentei luata ostatica. Si acolo era umor... Ar mai fi si altele. Diar nu ai vazut filmul intr-un mod incrancenat, ca e pacat sa-l fi vazut asa.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 14:33   #235
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ai un mod ciudat de a percepe umorul, Frank. poate-l vezi numai p-ala negru.sau, poate, nu stiu eu sa-l vad,decat pe ala alb.
lui Silviu nu-i ardea de glume si nici celorlalti detinuti.eventual, poti face doar, haz de necaz.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 12:05   #236
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Eu am vazut acest film intr-o sala de cinema cu multa lume, unde au mai fost oameni care au ras. De fapt, este important sa vezi filmul cu public, ca sa-ti dai seama de valoarea lui. Ma indoiesc ca toti din sala radeau ca prostii si de fapt in acest film nu era nimic de ras. Sa nu exageram.
Am crezut intotdeauna ca, pe langa film in sine, conteaza mai ales ochiul spectatorului. De exemplu, filmele lui Caranfil sunt pe mai multe niveuri de percepere: unii sesizeaza nivelul de jos, cel cu umor mai grosier, pentru altii filmele lui Nae dezvaluie delicii de stil si de limbaj mult mai rafinate. Depinde la ce nivel te situezi.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 12:11   #237
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
nu inteleg o chestie. ai dedus cumva ca eu n-am vazut filmul la cinema, sau stii sigur asta?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 12:18   #238
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Îți mai aduci aminte când ai râs? Ai râs când șeful dormitorului îl umilea și-l scuipa pe erou sau atunci când ultimul îi ținea stagiarei fragmentul de sticlă lipit de catotidă? Spune-ne, să râdem și noi... Dar în 4 luni... replica „Mersi.” nu te-a făcut să te râzi?
Realizatorii filmului s-au luat prea în serios ca să ne mai ofere șansa de a zâmbi măcar.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 12:28   #239
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am ras si eu de multe ori in timpul filmului - si dintr-un motiv cat se poate de firesc (la modul general): este o DRAMA, nu o tragedie, iar genul dramatic combina elemente de comedie si de tragedie. Fara umor, drama cade in melodrama - ceea ce nu e cazul aici.
N-am inteles metafora cu "umilitul si scuipatul", cu "ciobul de geam la gat" si cu "mersi".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 12:39   #240
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Originally Posted by Ipu:
Îți mai aduci aminte când ai râs? Ai râs când șeful dormitorului îl umilea și-l scuipa pe erou sau atunci când ultimul îi ținea stagiarei fragmentul de sticlă lipit de catotidă? Spune-ne, să râdem și noi...

Cam patetic... Atunci cand Serban a zic ca filmul lui este mai ales pentru public, in mod sigur ca s-a referit si la faptul ca filmul are si umor. Repet, nu ma refer la umorul grosier, ca probabil doar pe asta il aveti voi in vedere.

Last edited by Pitbull : 11 Jun 2010 at 12:45.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells