Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Oct 2010, 19:51   #2821
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Lu' Tarantino cre' ca i-a placut cel mai mult.
Kill Bill e dovada - sau, ma rog, prima parte a dovezii.
Da...
"Mireasa era in Negru" e un film al "unghiulatiilor speciale" , dar nu numai, facut in epoca de aur a lui Truffaut, in plina perioada omagial-laudativa marelui sau idol Hitch. - fara de care Truffaut-cineastul nici n-ar fi existat.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2010, 09:23   #2822
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Desi pe la inceput ma uitam cu o spranceana ridicata, am avut o mare surpriza cand am descoperit cat de tare e filmul. Mi-a placut rau ideea, iar sfarsitul e chiar delicios. Din partea mea, dedicatie speciala tuturor celor care inseala, simtiti-l din plin da-va dreq : Butterfly on a Wheel (2007)
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2010, 10:59   #2823
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Lord Of War - 8/10... Un film antrenant, un scenariu acceptabil si cu actori care se achita bine de datorie.Aici, Nicolas Cage nu isi iroseste talentul cum se pare ca o cam face in ultimul timp.

Hotele Rwanda - 9/10... Am mai citit undeva ca personajul jucat de Don Cheadle ar fi un Schindler negru. In cea mai mare parte este adevarat. Oricum un film extrem de dur, impresionant si un must see.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2010, 11:12   #2824
monik_m
Novice
 
monik_m
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Smile

cel mai recent film vizionat :
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (2010) : destul de ok pt o seara linistita
monik_m is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2010, 13:41   #2825
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Fantomas, al lui Louis de Funes(sper sa nu-i fi pocit numele). Vizionat la scoala(ce-mi mai place franceza:X ) , printre replicile idioate ale colegilor, dar l-am inteles si mi-a placut foarte mult.

9/10
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2010, 22:48   #2826
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
The Secret. il recomand cu placere tuturor. film care sa ma fascineze mai mult, nu cred ca am mai vazut in viata mea. e un documentar care te invata multe... autodidact. deja ma simt mai bine. deja sunt fericita. si nici nu am de gand sa las tristetea sa ma copleseasca prea curand, oricat de mult si-ar dori sa puna stapanire pe mine. viata poate fi foarte frumoasa cand iti sunt deschisi ochii. simt si sunt sigura, ca de azi viata mea se va schimba. si asta datorita acestui documentar.
10/10
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 10:34   #2827
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
in caz ca nu l-ai vazut, iti recomand in acest sens si What the Bleep Do We Know!?
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 11:06   #2828
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
"The Moguls" - simpatic film, 6/10.
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 13:36   #2829
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Sunrise (1927)
Regia: F.W. Murnau

Unanim considerat unul din cele mai bune filme din toate timpurile, Sunrise e o calatorie minunata care ne trece cu maxima finete prin toate genurile si starile: de la tragedie la comedie, de la contemplatie la aventura, de ura la tandrete, de la deznadejde la plenitudine. Totul desavarsit de maiestria utilizarii luminilor, artificiul supraimprimarii planurilor de imagine si o camera care extrage esenta din tot ce ia la ochi. Genul de film pentru care s-a inventat cuvantul capodopera.

Nota: 10 / 10 (excelent)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 19:38   #2830
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
The Last Picture Show de Peter Bodganovich.
- 9/10 -
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 22:20   #2831
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by copila_satanista:
in caz ca nu l-ai vazut, iti recomand in acest sens si What the Bleep Do We Know!?

merci copilo... cat de curand, il voi viziona. deja e in lista mea de prioritati.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 10:31   #2832
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Originally Posted by dragonfly_drk:
The Secret. il recomand cu placere tuturor. film care sa ma fascineze mai mult, nu cred ca am mai vazut in viata mea. e un documentar care te invata multe... autodidact. deja ma simt mai bine. deja sunt fericita. si nici nu am de gand sa las tristetea sa ma copleseasca prea curand, oricat de mult si-ar dori sa puna stapanire pe mine. viata poate fi foarte frumoasa cand iti sunt deschisi ochii. simt si sunt sigura, ca de azi viata mea se va schimba. si asta datorita acestui documentar.
10/10
M-a impresionat si pe mine cand l-am vazut prima oara, dar acum cred ca se exagereaza mult in acel film. Oricum daca nu ma insel mi se pare ca se si zice ca e foarte greu de realizat ceea ce vrei prin acele metode. Nu prea cred ca acei oameni care sunt prezentati in film ca s-au realizat numai datorita faptului ca si-au dorit cu adevarat acel lucru, iar despre celalalt film, What the bleep do we know, mi se pare foarte amatoricesc facut si mult mai slab decat The Secret. The Secret e ok, iti da o stare de optimism si visare, insa e destul de manipulator si nu il iau prea in serios.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 10:45   #2833
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
daca nu il iei in serios, nu vei avea de castigat. totul e sa incerci. nu ai nimic de pierdut. eu de cand am vazut filmul ma simt foarte bine. au trecut aproape doua zile si nu am mai avut nicio depresie, nimic. aseara parca ma pastea niscai tristete. insa am inchis ochii si m-am lasat purtata de fericire. si uite ca a mers. cred ca de cand ma stiu nu am avut doua zile bune una dupa alta. si cand am vazut filmul mi-am dat seama ca nu e din vina celor din jur. e din vina mea. cum spuneau si cei din film. e greu la inceput, dar satisfactiile sunt uriase. trebuie sa crezi. am observat cu uimire pe parcursul acestor zile, ca cu cat sunt mai fericita, cu atat si cei din jurul meu sunt fericiti si nu imi creeaza probleme. mai sunt si persoane care din nastere au o dispozitie proasta, insa le evit. si ma simt bine eliminand energiile negative din jurul meu. pana acum ma retrageam in ele si ma simteam bine in suferinta mea. pana cand mi-am dat seama ca e mult mai bine sa te descarci prin fericire decat prin tristete. la sfarsitul filmului am inceput sa plang... pentru ca am realizat cat de multe am in viata si cat sunt de fericita. trebuie sa incepi de undeva. de la lucruri marunte. si trebuie sa crezi cu adevarat ca ai nevoie de ele.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 10:47   #2834
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Conteaza ce iei de la acele filme. Sunt unii care au tendinta sa devina fanatici, dar eu cred ca e mai important sa constientizam ca propriile noastre ganduri ne pot ridica sau distruge in aceeasi masura si ca ele ne determina intr-o proportie foarte mare intreaga viata. Trebuie sa invatam sa ne descotorosim de limitele pe care ni le impunem mai mult sau mai putin constient si sa realizam ca avem la dispozitie puterea de a ne indeplini vise.
Optimismul este deosebit de benefic. Astfel de filme te mai trezesc din cand in cand din momentele in care "viata te traieste pe tine" chiar daca au puncte slabe. Repet: conteaza sa stii ce sa iei.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 29 Oct 2010 at 10:51.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 10:56   #2835
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Rumble Fish '' -1983-F.F. Coppola.In mod categoric nu este o capodopera dar in cazul marilor regizori chiar si filmele lor mediocre merita urmarite .Matt Dillon ,Mickey Rourke ,Nicolas Cage ,Chriss Penn,Laurence Fishburne -in floarea tineretii si pusi pe scandal si golaneala. ,Dennis Hopper in forma maxima (cu trabucul in gura si sticla in mina ).Muzica de nota 10 .
Scenariul destul de subtire iar finalul prea a la ''Rebel fara cauza ''

8/10





http://www.youtube.com/watch?v=7voEoWRKbAE
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 10:59   #2836
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
"Conteaza ce iei din acele filme". Cu asta sunt total de acord. Si mai sunt de acord si cu faptul ca filmul (The Secret) iti poate schimba starea de spirit, dupa cum am zis si in postul anterior. Ceea ce am contestat cel mai mult a fost notarea filmului cu 10.
Oricum, eu de obicei sunt o persoana optimista si probabil filmul nu mi-a schimbat prea mult starea de spirit si poate si de asta nu raman asa impresionat de el.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 16:32   #2837
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
notarea filmelor e una foarte subiectiva. sunt multi factori care o influenteaza. si ma rog, tu ce nota i-ai da, si de ce?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 20:23   #2838
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Eu ...tot subiectiv fiind ...mai mult de 8 nu i-as da in momentul de fata si asta fiindca am ramas destul de impresionat cand l-am vazut. Daca e sa ma iau dupa cat de bine sunt sustinute argumentele acelea si dupa cum este realizat, ar trebui sa ii dau mai putin. Desi, cand l-am vazut prima data, avand mai putina cultura cinematografica si fiind si mai mic de varsta(nu fac nici o aluzie aici fiindca am numai 22 de ani), cred ca i-am dat 9 sau chiar 10.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 21:13   #2839
Catt
Novice
 
Catt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Originally Posted by dragonfly_drk:
daca nu il iei in serios, nu vei avea de castigat. totul e sa incerci. nu ai nimic de pierdut. eu de cand am vazut filmul ma simt foarte bine. au trecut aproape doua zile si nu am mai avut nicio depresie, nimic. aseara parca ma pastea niscai tristete. insa am inchis ochii si m-am lasat purtata de fericire. si uite ca a mers. cred ca de cand ma stiu nu am avut doua zile bune una dupa alta. si cand am vazut filmul mi-am dat seama ca nu e din vina celor din jur. e din vina mea. cum spuneau si cei din film. e greu la inceput, dar satisfactiile sunt uriase. trebuie sa crezi. am observat cu uimire pe parcursul acestor zile, ca cu cat sunt mai fericita, cu atat si cei din jurul meu sunt fericiti si nu imi creeaza probleme. mai sunt si persoane care din nastere au o dispozitie proasta, insa le evit. si ma simt bine eliminand energiile negative din jurul meu. pana acum ma retrageam in ele si ma simteam bine in suferinta mea. pana cand mi-am dat seama ca e mult mai bine sa te descarci prin fericire decat prin tristete. la sfarsitul filmului am inceput sa plang... pentru ca am realizat cat de multe am in viata si cat sunt de fericita. trebuie sa incepi de undeva. de la lucruri marunte. si trebuie sa crezi cu adevarat ca ai nevoie de ele.

Încercaţi şi aşa:
http://www.youtube.com/watch?v=b44-5...eature=related

Nu strică să citiţi:

http://www.cartidownload.ro/Diverse/...lui_Public_PDF

Last edited by Catt : 29 Oct 2010 at 21:15.
Catt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 21:38   #2840
stirisidistractie
Novice
 
stirisidistractie
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 1
12 angry man

12 angry man, una din cele mai bune of all time...

Last edited by Pitbull : 30 Oct 2010 at 21:43.
stirisidistractie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells