Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Dec 2009, 11:20   #1701
Vdcnsrg
Novice
 
Vdcnsrg
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Originally Posted by Disciple:
Si ti-a placut sau?Baga si 2-3 vorbe despre el.
Da, e unul dintre filmele mele preferate. Imi plac foarte mult filmele cu gangsteri. Asta este unul dintre filmele pe care le-as putea vedea la nesfarsit, nu ma plictisesc niciodata de el. Aseara am vazut putin din The thin red line, trebuie sa ma uit candva la tot filmul.
Vdcnsrg is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2009, 20:19   #1702
Ancient
Novice
 
Ancient
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
The Hangover - Mult,mult,mult sub asteptari. Eu chiar aveam impresia ca filmul asta va fi amuzant :[ . Totusi,pentru idee - 6
Ancient is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 07:56   #1703
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

într-adevăr a fost o plăcere să mă trezesc într-o superbă zi de iarnă cu Secretary (2002). mie una nu mi s-a părut deloc comedie filmul ăsta, cu toate că a avut şi părţi comice.

oricum, practicile domnului avocat m-au cam pus pe gânduri, asta ca să nu mai spun că James Spader e unul dintre actorii mei preferaţi.


Last edited by Dragomara : 19 Dec 2009 at 08:00.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 20:28   #1704
Ancient
Novice
 
Ancient
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
Inglourious Basterds - 9,5-10.Excelent..
Ancient is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 11:31   #1705
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

The Cure (1995) - un film emoţionat despre prietenie, dragoste, încredere şi speranţă. un film care mi-a adus aminte de locul în care sunt înmormântaţi copiii decedaţi din cauza SIDA, în oraşul meu. n-am mai trecut de ani buni prin acea zonă a cimitirului. nu cred că aş mai putea suporta să văd din nou zeci de cruci din lemn, care de care mai nouă, cu poze din care-ţi zâmbesc, pentru vecie, copii. copiii nimănui. niciunul dintre ei nu avea la data decesului mai mult de 13-14 ani.
recent am auzit că Primăria a transformat Hospice-ul St. Laurence în azil (privat) de bătrâni, probabil unde au murit deja toţi copiii.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 13:06   #1706
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Je vais bien, ne t'en fais pas (2006), încă unul din motivele pentru care-l plac pe Kad Merad
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 17:35   #1707
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
The italian job (2003)
Nimic special pana la moartea batranelului inteligent, de acolo totul devine interesant. Jason Statham si compania isi face datoria ca de obcei, cu actiune din plin. Ideea de control in trafic vine intr-un moment in care zici ca nimic nu-i mai poate salva, but there's come a happy end!
Astept si The brazilian job care apare de'abia in 2011
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 17:41   #1708
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Politist, adjectiv (2009)

Mi-a placut, desi eram sceptic la inceput. Il consider unul dintre cele mai bune filme romanesti. Am fost oarecum frustrat de scena din birou din finalul filmului deoarece voiam sa vad expresiile fetelor actorilor de mai aproape. Scena e una memorabila, dar a fost filmata dintr-un singur unghi . Oricum a fost un film bine gandit, cu un dialog simplu, dar istet si un deznodamant care nu-ti insulta inteligenta. Merita vazut.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 17:41   #1709
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
tocmai ce-am văzut cea mai bună comedie clasică, so far, Auntie Mame (1958)


sunt pur şi simplu înnebunită după filmele clasice, m-aş uita cu lunile în continuu la TCM, 70% din DVDurile cumpărate sunt filme clasice.

filmul ăsta, actorii, decorurile, costumele m-au ţinut mai bine de 2 ore cu ochii ţintă-n TV, lângă caloriferul electric, ignorând total prăpădul de-afară.

scenariul nu e cine ştie ce, Patrick, un puştilică de 11 ani rămâne orfan şi este încredinţat singurei rude în viaţă, mătuşa Mame, o femeie cel puţin excentrică, care va învăţa alături de copil ce înseamnă dragostea de mamă, prietenia, sacrificiul etc.
un film musai de văzut.

nota mea: 10/10.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 17:49   #1710
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Gospin:
The italian job (2003)
Nimic special pana la moartea batranelului inteligent, de acolo totul devine interesant. Jason Statham si compania isi face datoria ca de obcei, cu actiune din plin. Ideea de control in trafic vine intr-un moment in care zici ca nimic nu-i mai poate salva, but there's come a happy end!
Astept si The brazilian job care apare de'abia in 2011

Nu l-ai vazut cumva ieri in tren, nu? Intamplarea face sa-l fi vazut cineva care statea pe langa mine ieri cand m-am intors acasa cu trenul

Ultimele filme vazute de mine ar fi The Hurt Locker si Mother. Primul mi s-a parut cam inutil in cea mai mare parte a sa, abia in ultima jumatete de ora revenindu-si si parca capatand un sens, dar mi se pare prea putin pentru lipiciul la premii pe care-l are. Mother insa mi-a placut mult mai mult. O poveste care reuseste sa transforme un cliseu in ceva original e de admirat. Filmul merita mai multe cuvinte din partea mea, dar din pacate nu-mi permite timpul acum.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 18:02   #1711
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
The Browning Version (1994)

Albert Finney, din nou intr-un rol exceptional, portretizeaza un profesor de limbi "moarte", taciturn si urit de elevi, nevoit sa se retraga "din motive de sanatate" dupa 20 de ani de activitate. Filmul este destul de monoton in ansamblu insa interpretarea de zile mari a lui Finney il salveaza. Nu am vazut inca versiunea din 1951 pentru a putea face o comparatie. Sint curios daca Michael Redgrave il depaseste pe Finney. E greu de crezut, interpretarea sa atinge aproape perfectiunea. Un asemenea nivel de complexitate este atins de putini actori.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 18:23   #1712
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by Gospin:
The italian job (2003)
Nimic special pana la moartea batranelului inteligent, de acolo totul devine interesant. Jason Statham si compania isi face datoria ca de obcei, cu actiune din plin. Ideea de control in trafic vine intr-un moment in care zici ca nimic nu-i mai poate salva, but there's come a happy end!
Astept si The brazilian job care apare de'abia in 2011

Nu l-ai vazut cumva ieri in tren, nu? Intamplarea face sa-l fi vazut cineva care statea pe langa mine ieri cand m-am intors acasa cu trenul

Ultimele filme vazute de mine ar fi The Hurt Locker si Mother. Primul mi s-a parut cam inutil in cea mai mare parte a sa, abia in ultima jumatete de ora revenindu-si si parca capatand un sens, dar mi se pare prea putin pentru lipiciul la premii pe care-l are. Mother insa mi-a placut mult mai mult. O poveste care reuseste sa transforme un cliseu in ceva original e de admirat. Filmul merita mai multe cuvinte din partea mea, dar din pacate nu-mi permite timpul acum.
Liviu, era foarte putin probabil ca acea persoana sa fiu eu, avand in vedere ca sunt din Craiova
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 18:35   #1713
kkthx
Novice
 
kkthx
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
Tocmai am vazut "The Messenger" cu Ben Foster si Woody Harrelson. Nu stiu dar pe mine Foster ma impresioneaza in orice film pe care il vad si imi pare rau ca nu apare in mai multe filme, dupa mine e unu dintre cei mai buni actori ai generatiei noi...
kkthx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 20:40   #1714
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Gospin:
Liviu, era foarte putin probabil ca acea persoana sa fiu eu, avand in vedere ca sunt din Craiova

Am intrebat mai mult in gluma Stiam ca sansele erau foarte mici sa fi fost tu si oricum nu stiam ca esti din Craiova
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 20:42   #1715
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Stii acum, oltean innascut
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 20:45   #1716
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up


ha-ha-ha! acum am văzut, cineva a îmbrăcat şi încălţat copilul. în film el fiind în chiloţi şi-n şosete!

Last edited by Dragomara : 20 Dec 2009 at 20:48.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 22:19   #1717
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
The Hurt Locker

Nu mi s-a parut extraordinar de bun. Personal m-a deranjat mult zoom-ul. Mi se pare un film care tinteste spre sentimentele americanilor legate de Iraq. Are unele parti bune, dar nu e pe gustul meu. Don't belive the hype.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 22:37   #1718
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
"Inglourious Basterds" - 8,5 , ma asteptam sa fie mai bun. M-a dezamagit sfarsitu', a fost prea tras de par si fara semnificatie. Ah, si cum eroul nazist a venit la fix s-o incurce pe domn'soara !

"4 luni, 3 saptamani si 2 zile" - Whoa, mi-a placut . Il notez cu....9,3
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 22:45   #1719
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Scenes from a marriage... film- piesa de teatru in 5 acte
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2009, 13:00   #1720
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Thumbs up

Ultimele filme vizionate sunt The Messengers, un horror slabut, dar la care m-am uitat pentru Kristen Stewart (Twilight, care btw ) si La Haine, un film minunat, care prezinta o zi din viata unor indivizi din ghetourile pariziene si lupta lor cu sistemul mucegait, dar si cu ei insisi. E un must see !
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells