Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Nov 2009, 18:41   #1621
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by bremen1980:
Filmul cam lincezeste dar este salvat de finalul socant. Spre drumul spre casa cele trei femei parcheaza la marginea unei paduri si trag un pui de somn .Apare un nenderthalian cu un topor si le kilareste pe mama si pe aia buna.Pe grasuta o violeaza (desi nu intimpina prea multa rezistenta ) dar o lasa in viata. 7/10


Trebuia scris mare si cu rosu la inceput SPOILERS!!!, ca poate mai vrea cineva sa vada filmul...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 19:42   #1622
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
The Boondock Saints.Oau.Din nou unii care au o replica buna cand executa.Au talentul lui Sam Jackson.Nota 10.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 20:58   #1623
TZurtzur
Junior
 
TZurtzur
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 35
La moustache.
Peste tot unde citeam despre el, era comparat cu mulholland drive si cache. Am zis ok, trebuie vazut. Incepe bine, este un film depre identificarea individualitatii si fragilitatea acestui concept. Super ok. Ceva angoase, tradare, incercari de remediere a situatiei, foarte ok in continuare. In schimb, finalul nu l-am gustat, m-a pierdut. SI citind ulterior ceva recenzii se pare ca toata lumea l-a inteles si apreciat. ..eu nu...
TZurtzur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2009, 08:20   #1624
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Bonjour tristesse (1958)

Un film usurel, cu un plot cusut cu ata alba si acting subtirel (personajele sint complet lipsite de profunzime), compenseaza totusi la nivel vizual prin filmarea cu gust a Rivierei Franceze si, desigur, prin prezenta lui Jean Seberg... Filmul m-a dus cu gindul la Douglas Sirk, prin candoare si prin unda de naivitate care-l strabate.
Interesanta e folosirea alb-negrului pentru secventele care infatiseaza prezentul si colorul pentru rememorarea trecutului, alb-negrul sugerind noua viziune, mai intunecata, mai realista, asupra vietii a personajului lui Jean Seberg, Cecile. Este, de altfel, filmul care a adus-o pe Seberg in atentia lui Godard, care, prin al sau Breathless a propulsat-o la rangul de star international.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2009, 18:43   #1625
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Zahrada aka The Garden - O surpriza foarte placuta, The Garden ar putea fi privit ca un fantasy, dar complet diferit de sensul hollywoodian al termenului. Un profesor tanar viziteaza casa parasita de la tara a bunicului sau si descopera o lume de care ii vine greu sa se desparta. Filmul e plin de umor si foarte original, nota de pe imdb e pe deplin meritata.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2009, 21:02   #1626
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
"Rumor Has It" - Teoretic, m-am uitat la film numa' pentru Kevin Costner; e o bunaciune in filmu' asta. Filmu' in sine a fost un dezastru plin de clisee . Nota - oscilez intre...4 si 5.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2009, 08:08   #1627
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
Saw VI
Year : 2009
Genre : Crime | Horror | Mystery | Thriller
My Rating : 8.5
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2009, 20:06   #1628
Catt
Novice
 
Catt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Filmul 2012.

Din partea mea primeşte nota 6 cu indulgenţă. Un film fără subiect. Nu mi-a trezit absolut nicio emoţie. O proastă şi abramburită viziune a lui 2012. Efecte speciale de cea mai proastă calitate. L-aş asemăna cu ... Dani adjectiv.
Catt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 15:03   #1629
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009)

In ciuda stilului enervant (si obositor) de filmare al lui Scott, a prezentei (nu atit de enervante de data asta) a lui Travolta si a fazei de-a dreptul ridicole si patetice cu galonul de lapte , este un film de actiune ok. Pe Denzel e o placere sa-l vezi jucind, ca intotdeauna (nu cred ca exista vreun film in care sa se faca de ris), Tony Soprano e, de asemenea, simpatic in rolul primarului...
Cu toate astea originalul ramine un clasic iar cele doua filme nu suporta comparatie. Poate oi fii eu de moda veche, dar prefer oricind o scena de actiune "old school" (gen French Connection ori Bullit) oricaror artificii computerizate (si cu ifose pe deasupra)...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 15:06   #1630
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Am vazut aseara The Notebook, un film pe care l-am ocolit involuntar multi ani si care se anunta cea mai cea mai epica poveste de iubire etc. Ma asteptam sa fie muuult mai epic, cu mult mai multe obstacole in calea celor doi, cam ca Australia lui Baz Lurhman asa se putea deci mai multa melodrama, si la momentul ala chiar aveam chef.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 15:12   #1631
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Si eu am avut mari asteptari de la filmul ala, am tot auzit vorbindu-se despre el, dar mi s-a parut chiar subtirel...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 15:54   #1632
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu ma asteptam sa nu fie cine stie ce, dar speram sa ma faca un pic sa suspin si nu prea s-a intamplat.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 15:59   #1633
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mmm, atata lume mi-a zis de the notebook, incat refuz sa-l vad
si nu zic care-i ultimul film vizionat, ca rezolv misterul de la ghiceste filmul dupa imagine
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 19:04   #1634
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Defiance - 2008 - in regia lui Edward Zwick(Glory,Legends Of The Fall,Last Samurai,Blood Diamond) care este si co-scenarist.


Un film care nu a avut premiera in Romania(pff...de ce nu ma mira?) cu Daniel Craig in rolul principal,Liev Schreiber si Jamie Bell printre altii.
Este vorba despre ispravile fratiilor Bielski care organizeaza o rezistenta anti-germana in timpul celui de-al doilea razboi mondial in padurile din Bielorusia pe atunci parte a Uniunii Sovietice.
Acestia fiind evrei au reusit sa formeze o comunitate evreiasca si partizana care a luptat impotriva nemtilor din 1941 pana la sfarsitul razboiului.
Filmul lui Edward Zwick reuseste sa imbine drama cu momente tensionante marcate de confruntari sangeroase conturand imaginea dura a razboiului cu toate implicatiile acesteia:foame,boli,tragedii toate petrecute in sanul unei mici comunitati ce are ca unic scop supravietuirea.
Bine realizat(desi se vede ca nu a avut un buget mare) "Defiance" este un film care ar fi meritat mai multa recunoastere.Mie mi-a placut.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 20:19   #1635
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bremen1980:
Die Büchse der Pandora -Pabst -1929 -

si eu vreau mult sa-l vad odata

Last edited by Chambord : 30 Nov 2009 at 14:11.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 20:21   #1636
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Bad Lieutenant.Foarte haios,original si bun.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 07:29   #1637
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
The Parallax View (1974)

The Parallax View intră în categoria thriller-ului politic, alături de filme precum The Manchurian Candidate sau Three Days of the Condor, ilustrînd acea obsesie paranoică a americanilor legată de conspiraţii guvernamentale şi corporatiste, la modă prin anii 60-70. Accentul este pus mai mult pe intrigă decît pe acţiune, care aproape că lipseşte (în afară de o scenă sau două, inclusiv una care se petrece într-un avion şi care va fii copiată mulţi ani mai tîrziu în 24). Deţinem tot atîtea informaţii ca şi personajul principal, niciodată nu ştim mai multe decît el, o abordare foarte inteligentă din partea lui Pakula ce asigură suspansul filmului de la început pînă la final.
Interpretarea lui Beatty e excelentă, în pielea unui om care încearcă tot timpul să fie cu un pas înaintea misterioşilor săi agresori în timp ce încearcă să-şi dea seama ce se întîmplă în jurul lui. Există în film o secvenţă care mi-a rămas în mod special în memorie, un colaj de imagini suprarealiste şi sloganuri, editat cu măiestrie, pe care regizorul ni-l arată de la început la sfîrşit fără a face cut pe expresia lui Beatty (este vorba de un test la care acesta participă), pentru ca spectatorul să devină la fel de hipnotizat ca şi personajul principal.
Este un thriller politic foarte bine realizat care are un impact cu atît mai mare cu cît nu oferă nici o explicaţie concretă, ridicînd, în schimb, o întrebare – Ce rost are să investighezi o conspiraţie în care e implicată toată lumea?

Un film în ton cu vremurile noastre...
8/10
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 12:42   #1638
johnny89
Novice
 
johnny89
 
Join Date: Nov 2009
Location: Suceava
Posts: 24
Send a message via Yahoo to johnny89
Watchmen - 7/10...m-am hotarat sa-l vad dupa ce am inteles din comentarii ca nu e un film banal cu supereroi, corect: abordare noua, matura, legata de partea murdara a firii umane, efecte frumoase, bine facut dar depinde de gustul fiecaruia.
@ miercuri, windom....mie mi-a placut mult The notebook, fim romantic de nota 10, cam cel mai bun.

Last edited by johnny89 : 30 Nov 2009 at 12:45.
johnny89 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 14:11   #1639
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Thumbs up

Sin nombre/ Without name

O drama puternica, ce vorbeste despre duritatea vietii sud americanilor marginasi si drumul lor spre Lumea fagaduintei.

8/10.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 00:14   #1640
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
M-am uitat la Legends of the Fall Zilele astea am mare chef sa vad filme cat mai eeeepice ca sa ma binedispun. Legends of the Fall intamplator ilustreaza o teorie foarte simpatica dintr-un eseu neacademic pe care il stiu de mai multa vreme. Si anume e vorba de impartirea personajelor masculine (din povesti de dragoste) in trei categorii: muffin/sandwich/pastry. O sa vedeti despre ce e vorba daca cititi eseul. M-a amuzat foarte tare disctinctia atat de batatoare la ochi dintre fratii din filmul asta.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells