Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Dec 2008, 01:10   #1
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: FFF 2008

dupa cliseele luxate din Mesrine, azi a fost ziua Entre les murs.
il (mai) vazu cineva ?
il si placu pe de-a-ntregu ?
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 08:53   #2
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Re: FFF 2008

Originally Posted by gionloc:
dupa cliseele luxate din Mesrine, azi a fost ziua Entre les murs.
il (mai) vazu cineva ?
il si placu pe de-a-ntregu ?
da, vazut. placut
Poate nu pe de-a-ntregu, dar ce conteaza micile incredulitati, filmul e atat de fresh ca m-a ambalat fara prea multe retineri.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 09:14   #3
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pe mine m-a ambalat, dar nu m-a tinut

similitudinile cu Moartea domnului Lazarescu sunt mari, cu singura deosebire ca in MDL se intampla ceva, pe cand in ELM acel ceva e banal si se intampla prea tarziu

finaluri identice: "dle profesor, eu n-am invatat nimic" + clasa goala
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 09:36   #4
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by StefanDo:
pe mine m-a ambalat, dar nu m-a tinut

similitudinile cu Moartea domnului Lazarescu sunt mari, cu singura deosebire ca in MDL se intampla ceva, pe cand in ELM acel ceva e banal si se intampla prea tarziu

finaluri identice: "dle profesor, eu n-am invatat nimic" + clasa goala
eu n-am vazut nici o similitudine cu MDL. Care ar fi alea? :?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 09:40   #5
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
apreciez munca lui Cantet la film, minimalismul redus la om (oamenii is si actori si recuzita), apreciez faptul ca reuseste sa dezvolte un happening scolar, doar ca dincolo de asta mie nu mi-a placut:
are probleme si la nivel narativ
si la nivel politic.

poate ca o sa facem un topic la acum pe ecrane, ca tot intra vineri in circuit normal, si om povesti mai multe.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 09:43   #6
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
revenind la discutia cu Lazarescu versus "sistemul medical din Romania", filmul lui Cantet spune cam aceleasi lucruri despre sistemul de invatamant din Franta. Doctorii din MDL sunt elevii din ELM, umilintele din primul se repeta in al doilea (sfidarile, anti-intelectualismul samd) si, repet, finalurile sunt pur si simplu identice. Francois Marin este un Lazarescu francez, faptul ca supravietuieste nici nu mai conteaza

eu cred ca ELM va supravietui anilor doar prin metoda (actori neprofesionisti + seminarii saptamanale de filmari + "improvizatie controlata")
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 09:44   #7
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
dau split chiar acum
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 10:33   #8
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by gionloc:
apreciez munca lui Cantet la film, minimalismul redus la om (oamenii is si actori si recuzita), apreciez faptul ca reuseste sa dezvolte un happening scolar, doar ca dincolo de asta mie nu mi-a placut:
are probleme si la nivel narativ
si la nivel politic.
ce probleme sa aiba la nivel narativ? Mie, in afara de cateva replici prea apasate, prea incarcate de sens (gen "dle profesor, eu n-am invatat nimic"), complet artificiale, nu-i prea vad problemele. O singura chestie, dar care e personala, deci nu stiu cat conteaza, m-a enervat tipa care joaca eleva recalcitranta, cea care citeste Platon (ca sa vezi!).
Iar la nivel politic ce probleme sa aiba? probleme de curaj? ca a zis pe nume unor lucruri despre care se vorbeste in soapta?

Originally Posted by StefanDo:
revenind la discutia cu Lazarescu versus "sistemul medical din Romania", filmul lui Cantet spune cam aceleasi lucruri despre sistemul de invatamant din Franta. Doctorii din MDL sunt elevii din ELM, umilintele din primul se repeta in al doilea (sfidarile, anti-intelectualismul samd) si, repet, finalurile sunt pur si simplu identice. Francois Marin este un Lazarescu francez, faptul ca supravietuieste nici nu mai conteaza
eu cred ca ELM va supravietui anilor doar prin metoda (actori neprofesionisti + seminarii saptamanale de filmari + "improvizatie controlata")
Sa inteleg ca il vezi pe profesor ca o victima a sistemului de invatamant si a insolentei elevilor din scolile de cartier? Ti se pare ca el e umilit?
Eu nu il vad deloc in genul asta de raporturi. e o problema sociala in care fiecare din cele doua parti (profii si elevii) vin cu experiente diferite, cu asteptari diferite. E pur si simplu analiza unei intalniri.
Finalul de la MDL este cu el pe masa de operatie? nu imi amintesc exact. Daca da, in ce consta asemanarea. Lumineaza-ma ca tot nu o vad.
Si, da e posibil la ELM sa supravietuiasca anilor doar prin metoda. sa fie mult prea actual si parlant acum, dar sa devina obsolet in timp.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 10:37   #9
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
si eu am vazut o paralela cu MDL, clar! chiar ma gindeam ca daca nu-l facea Cantet, poate facea Puiu ceva de genul asta

Esmeralda aia era chiar smechera
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 10:41   #10
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
la sfarsit, Lazarescu este (ca si) mort
la sfarsit, Marin joaca fotbal, clasa e goala, asta la secunde dupa acel "n-am invatat nimic" (intr-adevar f. artificial si evident aruncat pe post de "clin d'oeil" plin de intelesuri)

mutatis mutandis, nu crezi ca demersul lui Marin e la fel de inutil ca si periplul lui Lazarescu?

in ceea ce priveste "umilintele", eu as fi clacat urgent in fata prostiei, nesimtiirii si-a dezinteresului acelor elevi.

Sau as fi luat o pusca automata si i-as fi trimis cu note maxime pe lumea ailalta
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 10:42   #11
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
@ klein
nu mai insist acum, miine poimiine tre sa apara textul, povestim apoi, explicatiile is mai rotunde in text...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 10:50   #12
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
pai si sleahta aia de profesori retarzi merita tot o pusca
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 10:53   #13
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
exagerezi
Francois e un erou :love:

cred ca l-as fi preferat pe el la premiera, el e povestea
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:00   #14
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by cherryblossom:
si eu am vazut o paralela cu MDL, clar! chiar ma gindeam ca daca nu-l facea Cantet, poate facea Puiu ceva de genul asta
Esmeralda aia era chiar smechera
smechera, da agasanta. mi s-a parut ca a suprasolicitat natura personajului. ca a facut prea mult. in fine, chestie de gusturi. Cunosc mult mai multa lume care a apreciat-o.
Originally Posted by StefanDo:
la sfarsit, Lazarescu este (ca si) mort
la sfarsit, Marin joaca fotbal, clasa e goala, asta la secunde dupa acel "n-am invatat nimic" (intr-adevar f. artificial si evident aruncat pe post de "clin d'oeil" plin de intelesuri)
mutatis mutandis, nu crezi ca demersul lui Marin e la fel de inutil ca si periplul lui Lazarescu?
in ceea ce priveste "umilintele", eu as fi clacat urgent in fata prostiei, nesimtiirii si-a dezinteresului acelor elevi.
Sau as fi luat o pusca automata si i-as fi trimis cu note maxime pe lumea ailalta
am inteles perspectiva din care ai vazut filmul.
Mie nu mi s-a aprut ca demersul profului a fost inutil. ba chiar cred ca i-au reusit unele chestii, tinand cont de nivelul general. nu am vazut filmul in termenii unui raport conflictual. mie elevii mi se par chiar atasanti. sunt si momente de agresivitate, dar mi-au provocat mai degraba compasiune si intelegere decat instinct de sanctionare.
singurul punt comun cu lazarescu e minimalismul. Dar cam toate filmele cu priza azi sunt minimaliste asa ca...pentru mine nu e o asemanare valabila.

De ce l-ai pus la "Acum pe ecrane"? Va iesi in cinematografe? Ar fi foarte bine. Am inteles ca aseara la cinema a fost crunt pentru cei care sperau sa cumpere bilet.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:02   #15
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
in afara filmului poate ca e un erou, in film e doar perseverent - se cam poticneste, nu e nici el flawless

dar da, e tare tipul, face tot filmul
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:05   #16
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cine e flawless?
multi au devenit eroi tocmai prin faptul ca n-au renuntat atunci cand altii au facut-o

da, klein, de vineri filmul poate fi vazut in mai multe cinematografe din tara
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:08   #17
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
klein, nu cred ca a supralicitat personajul, sint sigura ca e chiar asa - ma asteptam la chestii mult mai outrageous

iar Francois vorbeste totusi din experienta, saracul, are pielea tabacita
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:15   #18
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
@cherryblossom: l-a suprasolicitat prin felul in care joaca. personajul in sine e ok.
StefanDo: merci de info. o sa dau shfara-n tara
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:22   #19
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
@ stefan - nu mai crede nimeni in eroi n-ai vazut? pustii aia cu atit mai putin, get real, li se rupe de orice norma de dragul normei - mie asta mi se pare ok, desi urmatorul pas e haosul : ))

ce nu mi se pare ok e autismul lor, dialog intre surzi, chestie umana pina la urma urmei, intre culturi atit de diferite. de ce dracu ne amestecam unii cu altii?
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:23   #20
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
klein, suprasolicitat sau supralicitat?
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells