Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Sep 2008, 11:51   #1
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
PRODUCATORI ROMANI DE FILM

CINE sunt producatorii romani de film si mai ales CE sunt ei cu adevarat?
Ce trebuie sa fie un producator de film?
Avem in Romania producatori de film in adevaratul inteles al cuvantului?
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2008, 14:38   #2
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Nu stiu ce sa cred!
Cand am deschis acest topic, Pittbul spunea ca e o FOARTE BUNA IDEE.
A fost vizualizat de cateva zeci de forumisti dar nici unul nu s-a inscris la cuvant.
Mai, dragilor forumisti sa inteleg ca va e frica de producatorii romani de film?
Sau credeti ca ei nu sunt importanti?
Pai astia sunt "cheia si lacata" cinematografiei romane!
Dar sunt ei producatori de film in adevaratul inteles al cuvantului, de vreme ce stau la mana CNC-ului pentru o bucatica de finantare?
Sunt doar niste administratori de productii film sau ei, producatorii fac politica in cinematografie?
Care credeti ca sunt cei mai seriosi producatori de film din Romania?
Cum sunt relatiile intre producatorii de film si scenaristi, regizori, actori, etc?
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2008, 14:45   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cred cä oamenii pur si simplu nu stäpânesc destul de bine domeniul, ca sä se arunce la discutii... Poate si faptul cä producätorii sunt relativ mai de culise, mai putin vizibili decât realizatorii artistici, conteazä...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2008, 14:55   #4
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Intradevar, multi de aici inca nu se pot arunca la discutii cu toate ca sigur exista forumisiti care se gandesc sau chiar doresc sa indeplineasca o astfel de functie.
"Productie" am facut si eu dar am pus ghilimele pt ca ce am facut eu tinea mai mult de partea organizatorica adica pot sa spun ca ocupam 40% din munca unui producator adevarat.

Deocamdata eu mai studiez
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 09:21   #5
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Cred ca trebuie sa facem o precizare: care e diferenta intre producator general, producator executiv (foarte important de vreme de legea cinematografiei - Ordonanta 39 - in de dreptul la un onorariu de 4% din bugetul filmului. Ce face pentru ca sa castige banii astia? ) si producator delegat.
Voiam sa ma refer la cine sunt producatorii din ziua de azi: multi dintre ei sunt fosti directori de film de dinainte de "89.
Unii sunt operatori: Ion Marinescu (ATLANTIS Film) Vivi Dragan Vasile (Fundatia Arte Vizuale)
Unii sunt sunetisti: Viorel Paunescu (CASTEL Film) Mihai Orasanu (MDV, Total Professional Record)
Multi sunt regizori: Nicolae Margineanu (AGER Film), Dan Pita (SOLARIS Film)
Interesant este felul in care am auzit eu ca au aparut primele case de productie dupa Revolutie: unii dintre cei care la rascoala din "89 erau regizori, operatori, directori de film cu vechi state de plata la Buftea au jefuit pur si simlpu studiourile de aparatura, recuzita, etc. Cica au casat aparatura de filmare care nu era noua dar inca buna de folosit si au plecat cu ea acasa. Asa o fi?
Poate ca Pittbul stie mai bine despre ce s-a intamplat in studiourile din Buftea dupa Revolutie.
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 10:50   #6
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Nu stiu daca la noi filmul e o industrie, ca sa atraga atentia unor investitori. Nimeni nu-ti investeste doar ca sa iei Palm d'Ore. Chiar si stupizeniile de tip Poveste de cartier nu se justifica financiar. Poate si pentru ca suntem o piata mica, iar povestile noastre sunt destul de romanesti incat sa nu intereseze pe nimeni, sau sa intereseze doar la nivel de curiozitate (Romania, capitala la Budapesta, undeva in Europa de Est).
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 11:06   #7
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Industria romaneasca de film e sublima dar lipseste cu desavarsire!
In Romania nu exista o piata de film functionala, pentru ca nu avem strategii de marketing coerente in sensul asta !
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 14:01   #8
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Nu avem strategii de marketing pentru nimeni nu si-a pus problema corect. De obicei televiziunea functioneaza ca un drog pentru majoritatea. Multi nu realizeaza ca publicul de film si cel de televiziune se coaguleaza pe baze diferite. Televiziunea ne da senzatia unui public manelist. E adevarat ca nu-s putini manelisti pe la noi, dar eu zic ca lucrurile s-au mai aranjat si la capitolul manele. In urma cu 4-5 ani, daca deschideai larg geamurile, auzeai NUMAI manele. Astazi, de la aceleasi geamuri, asculti un potpuriu de melodii (ma-nebunesc dupa sintagma asta!!!): Noha - Tu cafe, Parazitii, R.I.O. etc. Manele foarte rar. Nu zic ca publicul a disparut, dar si-a format o nisa. Cinematografia romaneasca si-a dezvoltat un puternic curent neorealist. Nume certe - Cristi Puiu, Mungiu - sunt reprezentative, dar intre ei si cartier nu se afla nimic, sau se afla prea putin. Si aici suntem o societatea a extremelor. Avem prea bun si prea rau. Uneori am senzatia ca cele doua tabere se comporta cam asa:
http://www.youtube.com/watch?v=cbI_w_rX3Zs
Un bun mediocru, iata ce ne lipseste. In fine, e opinia mea, pot sa si gresesc. Dar tocmai mersul asta pe intuneric ma sperie.
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 14:15   #9
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
@pelicula

Da, ai dreptate, s-a tampit poporu' cu televizoru'

Dar subiectul topicului asta este "PRODUCATORII DE FILM"
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 14:30   #10
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Scuze, dar cred ca pierd esentialul, mai bine zis definitia producatorului de film. Eu il vad mai mult ca pe un investitor, cineva care se asteapta oarecum la un profit.

Practic ce il motiveaza pe producatorul de film? Palm d'Ore? Profitul? Ambele?
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 14:31   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by mafalda:
Multi sunt regizori: (...) Dan Pita (SOLARIS Film)
Interesant este felul in care am auzit eu ca au aparut primele case de productie dupa Revolutie: unii dintre cei care la rascoala din "89 erau regizori, operatori, directori de film cu vechi state de plata la Buftea au jefuit pur si simlpu studiourile de aparatura, recuzita, etc. Cica au casat aparatura de filmare care nu era noua dar inca buna de folosit si au plecat cu ea acasa. Asa o fi?
Poate ca Pittbul stie mai bine despre ce s-a intamplat in studiourile din Buftea dupa Revolutie.
Ia sä vedem ce-mi mai amintesc...
Casa de filme 1, Director Marin Vladimir => (Cumva): Constantin Vaeni si (încä doi)
Casa de filme 3, Director (am uitat) => SOLARIS: Dan Pita, Andrei Blaier si (nu mai stiu)
Casa de filme 4, Director Radu Stegäroiu => Gamma Films: Dinu Tänase, Lucian Bratu si (am uitat)
Casa de filme 5, Director Dumitru Feronagä => Alpha Films International, Mircea Daneliuc (si douä manechine - nu mai stiu cine)
.................................................. ............ => 22: Sergiu Nicolaescu, Mihu Iulian si (nu mai retin)

Si spolierea Buftei e în mare parte realä, dar detaliile concrete nu le stiu, plecasem deja; am auzit doar zvonuri greu verificabile.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 14:33   #12
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Din cate observ in Romania producatorii sunt mai mult oameni de film decat oameni de afaceri. Atunci nu vad legatura cu marketingul. Marketingul tine de afaceri.

N-am inteles care e subiectul topicului: ce este un producator de film in general sau cine produce film in Romania?
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 14:36   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, Pelicula, din päcate.
A fost unul dintre principalele motive al dezastrului din anii '90.
Erau lemn ca producätori - si, mai räu, îsi fäceau de cap. Daneliuc, Pita si Nicolaescu în special. N-ati observat cä TOTI TREI au produs/regizat NUMAI rebuturi dupä 1990?

Originally Posted by Mafalda, creând topicul, :
PRODUCATORI ROMANI DE FILM
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 14:39   #14
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Altceva vreau sa spun: un film bun nu este una si acelasi lucru cu un profitabil (ca sa nu zic 'box-office'). Aici nu prea inteleg: discutam film sau discutam cifre? Sigur ca exista o decenta care nu te lasa sa cazi in Poveste de cartier, dar pana la urma un film se produce, si cu cheltuieli mai mari decat o pictura sau o carte. Ori aici e o mare problema, pe care (parca) a punctat-o si Malraux: (citez aproximativ)"Emulsia unui film tine de arta, dar pelicula e comerciala".

revin
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 14:43   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cred cä discutäm despre O INDUSTRIE NORMALA.
Adicä, multe filme de box-office cinstite, si un numär decent de filme de continut bune.
O mânä spalä pe alta:
- filmele de box-office aduc bani pentru cele de continut;
- filmele de continut, în timp si indirect, stau la baza scolii cinematografice care asigurä corectitudinea profesionalä a filmelor de box-office.

(Notä: abhor eticheta "film de artä"; de-aia zic "de continut").
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 14:54   #16
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Absolut corect! In mod normal, CNC-ul ar trebui sa protejeze filmul de continut (ok, 'de arta' pica destul de greu), ori la noi e cam pe dos. Cam asa face si o editura: din Codul lui Da Vinci ies si cateva volume de poezii.

Poate ca discutia ar trebui sa alunce spre filmul - hai sa-i spunem - decent. Ori aici legatura cu publicul e ceva mai stransa. Trebuie sa ataci o tema care sa polarizeze un spectru destul de larg. Crezi ca e utila o discutie axata pe felii de public? Cel manelist e usor de indentificat si caracterizat; cel 'de continut' la fel (avizat, lecturi solide, o usoara imburghezire etc.) Dar centrul?
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 15:03   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aia e. Nu avem un centru substantial - nici ca public, nici ca filme. Intr-o vreme, prin anii '70, se schitau timid niste directii (Nicolaescu: actiune; Saizescu: comedie; Cocea: haiduci; Muresan: ecranizäri), dar au esuat, pentru cä regisorii erau slabi, iar scoala (adicä: Saizescu, Vitanidis, Bostan, Drägan), schiloadä; filmele de continut (Ciulei, Pintilie, Pita, Veroiu, Tatos, Daneliuc) erau prea rare sau prea ezitante si neîmplinite, ca sä poatä constitui baza artisticä a unei scoli profesioniste. Evident (si ca sä revenin ON TOPIC) a contat mult productia denaturatä, proprie regimului comunist, care se baza dictatul ideologic si distributia de masä, în conditiile inexustentei unei economii de piatä la nivel national general.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 15:49   #18
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Intrebarea se pune cat de bine intra publicul in ecuatie. Cel putin centrul, atat cat e. Am observat si in scenariul vostru, acel personaj dubios, Manelistul. E clar o satira. Insa o satira are si ea anumite limite. Nici Moliere n-o ingroasa atat de tare. Biciul domnului Moliere are si o doza de simpatie. Biciul romanesc e pe baza de mitraliera, aia pe care ne-o promite Vadim Tudor. N-am citit scenariul, dar pun pariu ca Manelistul e ingrosat pana la greata. Cred ca publicul s-a saturat de violenta in general, si ma gandesc la violenta cu care e ingrosata societatea romaneasca, nu doar in comedie, ci si in drama (desi genurile se contopesc actualmente). Un gen de violenta tipic romanesc, distructiv, care v-a pulverizat proiectul, si care se simte de multe ori si pe forum. Pe toate forumurile din netul romanesc, mai precis. Ma intreb unde are loc Baranga - un dramaturg care ma obsedeaza de ceva vreme - cu stilul sau comic-visator-jucaus.
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 15:55   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intâmplätor, Manelistul era cel mai neînsemnat personaj, apärea doar tangential, si ulterior s-a decis si eliminarea lui (din motive strict dramaturgice; pe film reusise bine - îl interpreta userul nostru Jay).

Back to topic: evident, publicul se formeazä - încet, greu, indirect, complex, cu räbdare, si cu multe variabile si imprevizibile... Cam ca fertilizarea planetei Arrakis!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2008, 22:51   #20
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pelicula ce ai cu manelistii ? :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells