Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 May 2008, 12:12   #761
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by europe_east:
September 11 -- cel mai interesant/ermetic: segmentul japonez (anyone??) cel mai cutremurator: Innaritu, cel mai subtil (Lelouch), cu 'teza', dar bine facut: cel iranian, mai putin subtil: cel egiptean si cel indian, cel mai prost facut, si cu 'teza': cel israelian, cel mai de kkt: sean penn.
ma intreb daca nu cumva ai pus semnele de punctuatie gresit, ca nu inteleg de ce ti s-a parut prost facut ala israelian, sau de kkt cel american. de ce nu ti-a placut povestea lui penn? mie mi s-a parut cel mai misto din scurturi: surprinzator, emotionant, frumos realizat. am descoperit la sean penn o sensibilitate pe care nu i-o banuiam. cel israelian era cel cu atentatul, nu? poate ca nu a fost cel mai inspirat subiect, sau poate ca mesajul e ambiguu, dar e super bine facut. Ceea ce nu pot sa spun despre el egiptean. zici ca e cel mai putin subtil? da, dar nu numai atat. E si cel mai de kkt si cel mai prost facut, cel mai deplasat antiamerican si cel mai megalo si cel mai bazic-tezist.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 15:51   #762
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by klein:
ma intreb daca nu cumva ai pus semnele de punctuatie gresit, ca nu inteleg de ce ti s-a parut prost facut ala israelian, sau de kkt cel american. de ce nu ti-a placut povestea lui penn? mie mi s-a parut cel mai misto din scurturi: surprinzator, emotionant, frumos realizat. am descoperit la sean penn o sensibilitate pe care nu i-o banuiam. cel israelian era cel cu atentatul, nu? poate ca nu a fost cel mai inspirat subiect, sau poate ca mesajul e ambiguu, dar e super bine facut. Ceea ce nu pot sa spun despre el egiptean. zici ca e cel mai putin subtil? da, dar nu numai atat. E si cel mai de kkt si cel mai prost facut, cel mai deplasat antiamerican si cel mai megalo si cel mai bazic-tezist.

klein:

la sean penn: subiectul mi s-a parut 'cautat' si oarecum melodramatic. adica inteleg sa nu faci vreo referire directa la tragedie (cum e in cel japonez) sau sa faci referiri in ricoseu (cum e la Lelouch, la inceputul segmentului) dar faza cu florile la sean penn mi s-a parut trasa de par, si cum ziceam, prea cautata, si deci, not believable (for me). Si chiar imi pare ireverentios sa te referi atat de tangential la tragedie, aproape deloc, asta mai ales pentru ca batranul respectiv locuieste la NEW YORK! come on, nu se poate sa traiesti ACOLO si acest lucru sa te afecteze doar prin florile din glastra!! asta se poate intampla in iran, israel, etc, dar nu la NY.

cel israelian: mesajul nu mi s-a parut ambiguu: o tragedie atat de comuna la Ierusalim se pierde datorita lui 9/11. Mi se pare un pic cam meschin sa gandesti asa, dar in fine. M-a deranjat ff tare ca in spatele reporterei de tv se plimbau mereu aceleasi personaje: fata cu rotile, omul cu camasa portocalie, politista, etc. De ce aceleasi??? isi imagina cineva ca datorita agitatiei generale nu o sa remarc ca sunt aceeasi figuranti?? Cea mai puzzling e fata cu rotile, pe care am vazut-o de cel putin zece ori! pai daca e atentat, de ce sa tot dai ture pe rotile la locul atentatului?

o intrebare: ce ai inteles din cel japonez? ca eu mai nimic.

tailgunner: my ever lasting loyalty... :love:
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 16:24   #763
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
daca ma gandesc bine, iti dau dreptate: cel egiptean e cel mai de kkt. cat despre sean penn... i had high expectations, that's all.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 17:28   #764
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by europe_east:
klein:

la sean penn: subiectul mi s-a parut 'cautat' si oarecum melodramatic. adica inteleg sa nu faci vreo referire directa la tragedie (cum e in cel japonez) sau sa faci referiri in ricoseu (cum e la Lelouch, la inceputul segmentului) dar faza cu florile la sean penn mi s-a parut trasa de par, si cum ziceam, prea cautata, si deci, not believable (for me). Si chiar imi pare ireverentios sa te referi atat de tangential la tragedie, aproape deloc, asta mai ales pentru ca batranul respectiv locuieste la NEW YORK! come on, nu se poate sa traiesti ACOLO si acest lucru sa te afecteze doar prin florile din glastra!! asta se poate intampla in iran, israel, etc, dar nu la NY.
da, iti acord chestia cu melodrama si cu "cautatul", dar e evident ca merge mai departe cu reflectia. nu e vorba numai de flori, dar batranului i se deschid ochii, abia atunci accepta moartea sotiei. si aceasta descoperire sau acceptare poate fi generalizata, devenind o maniera de a (a-ti) schimba perspectiva asupra lumii sau o maniera de a trai cu moartea celorlalti. mie nu mi s-a parut deloc ireventios pentru ca evenimentul afecteaza direct personajul. faptul ca nu e la curent cu ce se intampla realmente nu e chiar asa unbelievable intrucat el traia oricum intr-o alta lume, pe care si-o construise. si tinand seama de abordarea generala, in afara de cel al lui Innaritu si al lui Lelouche, toate celelalte, pare-mi-se, sunt tangentiale dramei in sine, plasate pe pozitia "noi am vazut mai rau".

Originally Posted by europe_east:
cel israelian: mesajul nu mi s-a parut ambiguu: o tragedie atat de comuna la Ierusalim se pierde datorita lui 9/11. Mi se pare un pic cam meschin sa gandesti asa, dar in fine. M-a deranjat ff tare ca in spatele reporterei de tv se plimbau mereu aceleasi personaje: fata cu rotile, omul cu camasa portocalie, politista, etc. De ce aceleasi??? isi imagina cineva ca datorita agitatiei generale nu o sa remarc ca sunt aceeasi figuranti?? Cea mai puzzling e fata cu rotile, pe care am vazut-o de cel putin zece ori! pai daca e atentat, de ce sa tot dai ture pe rotile la locul atentatului?
drept sa-ti spun, nu imi aminteam in detaliu acest film (l-am vazut in anul aparitiei) si spus asa, poate ca suna neprofesionist. mie totusi mi-a lasat o impresie generala destul de buna. un plan secventa reusit. adica tipul totusi a demonstrat ca stie meserie.

iar in cel japonez nu stiu ce ar fi trebuit sa inteleg. era ala cu omul-sarpe? habar n-am :?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2008, 17:15   #765
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Transamerica - mi-a placut f mult. Felicity :love: de ce nu i-au dat domle ei oscarul??? nici nu se compara cu Reese...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2008, 17:29   #766
Cristi Weed
Guru
 
Cristi Weed
 
Join Date: Dec 2007
Location: Tecuci
Posts: 474
hmmmm am reusit sa vizionez in ultimele 2 zile , 2 filme miracol ! ieri am vazut The Brothers Grimm (m-a impresionat distributia : Heath Ledger , Matt Damon , etc ) si astazi am vizionat Con Air ( care a fost un film plin de actiune , cu actori buni : John Malkovich , Nicolas Cage , John Cusack etc )
Cristi Weed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2008, 08:16   #767
mt
Junior
 
mt
 
Join Date: Jun 2005
Location: alexandria-egypt
Posts: 36
American Gangster
e tare filmul asta
mt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2008, 21:13   #768
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Chinesisches Roulette - Cred ca daca m-ar intreba cineva ce film e exact opusul unei comedii i-as recomanda Chinesisches Roulette. Umorul negru pe care il are il face si mai sumbru decat o drama care se ia complet in serios.

Printr-un concurs de imprejurari, un cuplu casatorit, fiica lor schioapa, guvernanta ei muta, amantul sotiei si amantul sotului petrec impreuna un weekend la o casa de vacanta intretinuta de o femeie in varsta si fiul ei burlac. Toate personajele sunt sarite de pe fix, ca sa folosesc un eufemism. Relatiile dintre ele sunt fortat bizare - sotii isi tolereaza infidelitatea, mama isi uraste fiica si invers , fiul menajerei e atras de guvernanta muta. De fapt filmul isi extrage o buna parte din energie din rasturnarea normalitatii, ceea ce il face uneori artificial, alteori interesant intr-un mod oarecum pervers. E genul de film in care personajele isi arunca tot timpul priviri care se vor pline de inteles - pe de alta parte cand se hotarasc sa vorbeasca dialogul e inteligent. Merita vazut pentru ciudatenia sa aparte.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2008, 23:06   #769
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Dragomara:
"Mumia" încã un film la care se doarme foaaaaarte bine. Ãããã... toatã sãptãmâna vãzui numai filme cu ºi despre extratereºtrii, spre ruºinea mea. ºi mai ales total neîntenþionat.

Da ... mi`a placut cand a aterizat mumia pe pamant cu verisorii ei extraterestri ... dupa ce fusesera prin galaxie sa se relaxeze.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 12:40   #770
Cristi Weed
Guru
 
Cristi Weed
 
Join Date: Dec 2007
Location: Tecuci
Posts: 474
Ultimul film vizionat a fost "Snakes on a plane" , cu Samuel L. Jackson !

In opinia mea a fost un film prea scurt pentru ceea ce s-a incercat ! Finalul este putin ... cam deplasat de la subiect . SLJ plus celalalt fac surf lasandu-ne putin cu gura cascata (in sensul rau) . Nu stim ce s-a intamplat cu acel criminal , altfel ar fi fost dak filmul ar fi continuat cu , capturarea acestuia si cu judecata la care a luat parte !

Pe alocuri au fost faze comice , unele deja fumate , iar unele prea .... exagerate . Spre exemplu acestia au mushcat o tipa de san ( fix de sfarc ) , apoi pe unul de organul genital cand isi facea nevoile , pe un negrotei gras de fund etc .

Cu toate astea .... dak nu ai ce face si vrei putin suspans , actiune dar si haz , nu este o alegere chiar rea acest film , mai ales ca este prezent SLJ.
Cristi Weed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 16:00   #771
wihay
Junior
 
wihay
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
The Golden Compass

The Golden Compass (2007) nota 6,5
Nu mi s-a parut cine stie ce. I-am dat nota cu sutimi pentru ca nu e nici de 7 nici de 6, are efecte speciale foarte frumoase. Dar mi s-a parut plictisitor. Spre deosebire de Stardust, la asta am cascat si abia asteptam sa se termine. Din fericire, AsusDVD mi-a dat eroare pe la minutul 47 si nici ca ma mai uit la el.
Ideile nu au fost foarte originale. O fetita unica ce stie sa interpreteze o busola, o Nicole Kidman neinspirata, un James Bond care apare prea putin, niste "daimoni" sau demoni, denumire ce chiar ma enerveaza, adica chiar nu e cazul sa ne inoculeze cineva ca demonii sunt simpatici si ca te ajuta.
Muzica mi s-a parut nimerita pentru un astfel de film, insa nu se oprea deloc, ceea ce nu mi-a placut deloc. Desi nu e cel mai plin de actiune film, mi s-a parut ca "alerg" prea mult in timpul sau. Vroiam sa simt mai mult o stare, sa intru mai bine in pielea personajelor, nu doar pentru cateva secunde cat zic replica. O mica greseala de logica imaginii, sau ceva de genul, am observat pe la inceput, fata de care sunt carcotas si zic ca nu mi-a placut. Iar lumina nefolosita la capacitatea maxima.
In rest, destul de predictiv in tot. Personaje, daimoni ale caror actiuni le poti ghici dinainte... si tot felul de lucruri care il fac un film slabut. Nu slab, pentru ca are decoruri frumoase (doar d-aia a dat oscar) dar slabut.

Sau poate o fi de la Angel Heart pe care l-am vazut ieri :lol:
wihay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 19:38   #772
Cristi Weed
Guru
 
Cristi Weed
 
Join Date: Dec 2007
Location: Tecuci
Posts: 474
Am incercat sa ma uit la 10 things i hate about you si mi sa parut o prostie de film ! Heath Ledger incearca sa joace un rol naiv , dar nu i se potriveste deloc !

Pe la jumatatea filmului am spus : STOP esti nebun ? trezeste-te ! Si printr-un miracol m-am oprit !
Cristi Weed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 11:18   #773
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
the darjeeling limited. I (still) love wes anderson :happy: . filmul are momente minunate si altele in care treneaza, dar all in all it delights. nimeni nu scrie atit de quirky ca anderson, chiar si cind se mai repeta. o, si jason schwartzman rocks. dar asta se vedea deja din waitress.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 12:22   #774
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by tailgunner:
the darjeeling limited. I (still) love wes anderson :happy: . filmul are momente minunate si altele in care treneaza, dar all in all it delights. nimeni nu scrie atit de quirky ca anderson, chiar si cind se mai repeta. o, si jason schwartzman rocks. dar asta se vedea deja din waitress.

da, bestial....l-am vazut si eu de curand....Anderson e delicios, si pe langa umorul lui de personaj, de caracter, lucreaza si cu o echipa fantastica de actori, care de la Royal Tenenbaum si pana la Darjeeling Limited si pana la
The life aquatic with Mr Zissou si altele, isi dau in petec cu niste interpretari pline de haz, caraghioslac, absurd. Bill Muray, Angelica Huston, Owen Wilson, Adrian Brody, toti , numai unul si unul.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2008, 11:28   #775
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Spring summer fall winter and spring. Semnat si jucat de Kim Ki Duk.
E plin de simblistica buddhista, tratata epic si dramatic.
Un pusti abandonat unui calugar budist de la nastere creste in deplna armonie cu lacul in mijlocul caruia traia. Maestrul ii transmite cunostinte pline de semnificatii si intelepciune. Totul se spubera in momentul in care o tanara frumoasa vine in lacasul lor pentru a se vindeca de o boala. Tanarul calugar se indragosteste de ea si va fugi dupa ea in lume. Intrun fnal va ajunge sa o omoare, inselat fiind de aceasta, exact dupa cum ii prevazuse Maestrul (ea iti va trezi dorina de a poseda, iar dorinta de a poseda iti va trezi dorinta de a ucide).

Restul va fi lupta tanarului de a-si recapata credinta si echilibrul initial, impacarea, regenerar. Ramane de vazut daca reuseste sa o faca sau nu, si cum anume.

Frumos!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2008, 12:49   #776
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
tot d KKD recomand si "Breath" si "Bin-jip". amandoua memorabile. daca mai stiti si alte filme bune de el sa-mi spuneti!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2008, 12:54   #777
Cristi Weed
Guru
 
Cristi Weed
 
Join Date: Dec 2007
Location: Tecuci
Posts: 474
Din pacate .... ultimul film pe care l-am vizionat ( cel putin am incercat , pentru ca nu am avut vointa sa-l termin ) a fost : "I am Omega" .

A fost ceva in gen "I am Legend" , dar cu muuuuuuuuuuuuuuuuuult sub el !

Jocul actorilor a fost o porcarie totala , sunetul nu mai zic , iar regizarea de cacao !

Rolul principal este interpretat de Marc Dacascos ... penibil ! Nici nu se compara felul in care joaca MD cu jocul actoricesc al lui WIll Smith !

Povestea filmului este de-a dreptul fenomenala , incepe prost , se termina prost ! La fel ca si in I am Legend ii moare copilul si sotia , acesta ramane singur incercand sa isi alunge sentimentul de singuratate vorbind cu un mort pus pe post de vanzator intr-un magazin ( ) sau cinand alaturi de un manechin ( care era barbat ... cam gay faza ). In fine , se tot bate el cu morti , pana intr-o dimineata cand la poarta apar niste inshi care il roaga sa mearga in nush ce canal sa omoare zombi si sa salveze o tipa ... de aici nu e greu de dedus : mor aia , el se lupta cu toti zmeii aia , o salveaza pe tipa si fur-gaseshte o masina de 2 ori mai bengoasa decat aia pe care o avea . ( oau ce inovator a fost regizorul )

In concluzie ... "I am Omega" e o porcarie de film !
Cristi Weed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2008, 16:43   #778
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Supastar:
tot d KKD recomand si "Breath" si "Bin-jip". amandoua memorabile. daca mai stiti si alte filme bune de el sa-mi spuneti!

INSULA de Kim Ki Duk. Este preferatul meu din filmografia lui, sincer.
Mai e si Time aka Shi Gan. Bun si asta.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2008, 18:21   #779
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
merci!

am toata filmografia lui, dar deocamdata n-am timp s m uit la toate, asa k aveam nevoie de recomandari! :happy:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2008, 00:37   #780
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Miller's Crossing (1990)

When Harry Met Sally... (1989)
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells